Jump to content



Περί ρακόρ ο λόγος


eleven

Recommended Posts

Σπυρου Πατση 71 βρηκα τα εξης:

ρακορακια μπρουτζινα ολων των διαστασεων...τα 1/4'' σπειρωμα-1/2'' λαστιχο =0.88 ευρω+ΦΠΑ (προσοχη,εχουν πιο μακρυ σπειρωμα απο τα ρακορακια που βρισκεις στην στουρναρη και δεν εχουν λαστιχακι)

σωληνας PVC 1/2 '' 1.5ευρω/μετρο-Σιλικονης 10-11 ευρω (Αν θυμαμαι καλα)/ μετρο

επισης αυτος εχει σχεδον τα παντα απο αξεσουαρ για ιδιοκατασκευες με υδροψυξη(Υ,γωνιες,τεφλον κλπ).

ChriSmotor Α.Ε. λεγεται?

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
  • 1 year later...

Παιδιά η Bitspower δεν έχει έτοιμα 90 μοιρών ρακόρ 13/10mm;

Πρέπει να πάρεις αυτό:

PER.810337.jpg

Και να βάλεις αυτό;

PER.810388.jpg

Ή απλά δεν το έχει εκεί που ψάχνω;

Για compression fittings μιλάω πάντα...

Link to comment
Share on other sites

Προτιμώ να τα πάρω από Ελλάδα γιατί σίγουρα με αυτό που έχω σκοπό να κάνω, θα χρειαστεί να κάνω μερικές συμπληρωματικές παραγγελίες -αλλαγές ( τα μισά θα τα πάρω λάθος στην ουσία :p ).

Γι' αυτό κοιτάω από e-shop.

Link to comment
Share on other sites

Για να καταλήξω και εγώ κάπου, εν τέλη πάει όπως το είπα;Γωνία 90 μοιρών + έξτρα ένα κανονικό ρακοράκι για να βάλω τον 13/10 σωλήνα μου;Γιατί αν είναι έτσι, τότε βγαίνει ψιλά το κουστούμι με 20€/ρακόρ.

[MENTION=166]Κοπρίτης[/MENTION]

Έγινε επεξεργασία από AgMa
Link to comment
Share on other sites

βγαζει κι η bitspower rotary compression 90 για 10/13mm tubing αλλα κατ'εμε ειναι αδικαιολογητα ακριβα

(τουλαχιστον για την απλη μαυρη ματ σειρα και οχι τις πιο εξεζητημενες αποχρωσεις τους)

απο Ευρωπη για να γλυτωσεις US κτλ, δες εδω πιο αναλυτικα

Πιο τιμια λυση για τα χρηματα τους θεωρω κι εγω τα alphacool

ομολογουμενως δεν εχουν το φινιρισμα της βαφης των BP αλλα εχουν και σχεδον τη μιση τιμη ειδικα στα rotaries

και γενικα απο ενα σημειο και μετα το θεμα εμφανισης των ρακορ σε σχεση με το κοστος τους

και το ποσο αυτη εχει αντικτυπο στο τελικο αποτελεσμα (και οχι μονο σε teaser φωτο)

καταντα αστειο εκτος κι αν σου περισσευουν τα €€ ή στα κανουν χορηγια...

(ειδικα οταν εχεις καμια 20αρια + κομματια στο συστημα)

Εναλλακτικα κοιτας και koolance που βγαζει ετοιμα 90αρια rotary compression

αλλα και ΕΚ που βγαζει πιο οικονομικα adaptors 90 & 45μοιρων + τα απαραιτητα straight compression ρακορ της επιλογης σου.

Link to comment
Share on other sites

Μου φαίνεται η καλύτερη λύση είναι η ΕΚ.Καλές τιμές και πιο όμορφα σε σχέση με τα alphacool που μετά τις 2-3 επαφές με το ρακόρ, ξεβάφει η μάρκα του.

Σας ευχαριστώ και τους 2!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.