Jump to content



Low FPS σε low end παιχνίδια


Vagosman

Recommended Posts

Καλησπέρα παίδες,

αντιμετωπίζω εδω και καιρό ενα περίεργο πρόβλημα. Εχω χαμηλο GPU Utilization και χαμηλά fps σε low end παιχνίδια και γενικότερα indies κτλ.

Παράδειγμα Prison Architect, War for the Overlord, παλιά Thief, Dark Mod, Binding of Isaac etc

ενω αντίθετα σε blockbusters τρέχω χαλαρά οπως Metro, Batman, sleeping dogs etc.

Το σύστημα μου ειναι:

Processor: Intel® Core i7 CPU 920 @ 2.67GHz (8 CPUs), ~2.7GHz

Memory: 12288MB RAM

Card name: NVIDIA GeForce GTX 760 FTW Edition ACX Cooler

Πραγματικά δεν καταλαβαίνω τι παίζει. Φταίνε οι Nvidia drivers? Πως θα μπορούσα να κάνω ενα troubleshooting;:red:

Εδω δοκιμάσει σε στοκ ρολογια την Evga μου, εχω πειράξει τα settings της Nvidia, δεν ξερω πως αλλιως να προχωρήσω. Σε ενα laptop με onboard καρτα εχω καλύτερες επιδόσεις.

Link to comment
Share on other sites

Bottleneck απο την CPU σου αδερφε.

δεν το εξηγείς σωστά , κατά μία έννοια ναι είναι σωστό αλλά όχι και τόσο σωστό

έχουμε και λέμε έχεις i7 920 όπου ήταν πριν 4 χρόνια το διαμάντι της intel γιατί κλοκάρει στα 4 GHz για πλάκα !!!

και έτσι η intell έβγαλε εκατομμύρια εκείνη την εποχή !!!

στο θέμα ναι έχεις bottleneck αλλά οφείλεται στην συχνότητα της cpu σου

αν έχεις μια καλή ψήκτρα και καλές θερμοκρασίες που να μην ξεπερνάει τους 80 βαθμούς ο κάθε πυρήνας, ψάξε στο νετ για οδηγούς o/c κλπ επίσης ένα tip απενεργοποίησε το HT για να έχεις 10/15 βαθμούς κάτω ...

επίσης πριν κάνεις όλα τα παραπάνω τρέξε κάποιο benchmark Και σύγκρινε τις επιδόσεις της κάρτας σου με άλλες ώστε να δεις αν όντως υστερείς σε επιδόσεις πχ unique heaven και valley αν υστερείς ξεκίνα το o/c

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις αλλα μάλλον δεν διαβάσατε καλά τι έγραψα.

Το πρόβλημα δεν ειναι στα high end παιχνίδια αλλα στα low end.

Επίσης γιατι bottleneck μιλάτε;

Ναι πάλιωσε το CPU αλλα παραμένει δυνατό για την πλειονότητα των εφαρμογών και σίγουρα δυνατότερο απο mid end τωρινά συστήματα.

Δεν θεωρώ λοιπόν οτι παίζει bottleneck σε καμία περίπτωση τουλάχιστον για το θέμα που συζητάμε. :dots:

Σχετικά με bench της Valey που το εχω λογο Nvidia, (σε στοκ ρολόγια που γύρισα σήμερα)

Unigine Valley Benchmark 1.0

FPS:35.3

Score:1476

Min FPS:12.9

Max FPS:66.9

System

Platform:Windows 7 (build 7601, Service Pack 1) 64bit

CPU model:Intel® Core i7 CPU 920 @ 2.67GHz (2672MHz) x4

GPU model:NVIDIA GeForce GTX 760 9.18.13.3221 (4095MB) x1

Settings

Render:Direct3D11

Mode:1920x1080 8xAA fullscreen

PresetCustom

QualityUltra

Δεν είμαι bench freak και ουτε σκοπευω να γίνω. Είμαι μέσος gamer σε single monitor Full HD. Απλά τα πράγματα και με το H/W μου μπορώ να παίξω το πιο απαιτητικό παιχνίδι σχεδόν Maxed out.

Σίγουρα η επόμενη αναβάθμιση θα περιλαμβάνει φρέσκα πράγματα αλλα μαλλον θα αργήσει.

Link to comment
Share on other sites

ενοειτε δε παιζει bottleneck Μη λετε οτι νανε ..τι o/c λενε.. απο τον υπνο μαλλον..

δεν μου ερχετε κατι στο μυαλο τωρα...κανε ενα clean install βαλε νεους drivers.

βαλε στο control panel single display perfomance και στο Power managment -max perfomance..

μηπως αυτα τα παλια games δεν ειναι full screen και γινεται κανενα μπερδεμα και δε σου ανεβενουν ρολογια καρτας? δοκιμασες να τα δεις τα ρολογια απο gpuz την ωρα που εισαι στο game?για δες αν τρεχουν στο μαξ.

Link to comment
Share on other sites

Όχι τα ρολόγια μένουν χαμηλά.

Αναφέρω χαμηλό GPU utilization. Βλέπω όλα τα στατιστικά on screen.

Θα ξαναδοκιμασω clean setup κ αν ειναι κάποιος με nvidia να ποστάρει τα settings του.

Δεν έχω πρόβλημα μονο στα παλιά αλλά και σε νέα αλλά από μικρά studios σε αναλύσεις που υποστηρίζουν1080p

Όπως έλεγα λάπτοπ με onboard GPU έχει καλύτερες αποδόσεις που είναι παράλογο.

Sent from my Nexus 4

Link to comment
Share on other sites

ενοειτε δε παιζει bottleneck Μη λετε οτι νανε ..τι o/c λενε.. απο τον υπνο μαλλον..

δεν μου ερχετε κατι στο μυαλο τωρα...κανε ενα clean install βαλε νεους drivers.

βαλε στο control panel single display perfomance και στο Power managment -max perfomance..

μηπως αυτα τα παλια games δεν ειναι full screen και γινεται κανενα μπερδεμα και δε σου ανεβενουν ρολογια καρτας? δοκιμασες να τα δεις τα ρολογια απο gpuz την ωρα που εισαι στο game?για δες αν τρεχουν στο μαξ.

για το bottleneck δες εδώ δικές μου μετρήσεις με 280x

7rlk.jpg

Οπότε τι βλέπουμε, βλέπουμε ότι υπάρχει ένα bottleneck όπου η διαφορά είναι 6156 πόντους δηλαδή 20,70% παραπάνω με τον CPU να τρέχει στα 4GHz.

Τι θέλω να πω με αυτό ότι το σύστημα όπου γίνονται οι δοκιμές ναι μεν είναι στα 4 GHz και 8 Threads αλλά δεν παύει να είναι 4-5 χρονών πίσω !

Με αποτέλεσμα να υπάρχει μια απόκλιση από την πραγματικότητα αλλά και πάλη θα δείτε παρακάτω τα δόντια της 280x-7970

Επίσης όλα τα Bench Marks τα έτρεξα με τις προυποθέσεις που κάνουμε συγκρίσεις εδώ μέσα

http://www.thelab.gr/oi-dikes-sas-parousiaseis/280x-versus-5870-truth-mini-review-gigabyte-130044.html

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ,ΔΕΝ ειναι bottleneck ,δε μιλάμε για κανα celeron 8ετιας ,επίσης ουτε για απαιτητικά παιχνίδια.

Και να υποχρονισει τον επεξεργαστή ,πάλι θα τα έπαιζε ολα κομπλέ αυτά που αναφέρει.

Κάτι software βρωμάει ,αλλα δεν ειμαι έμπειρος εγω σε αυτά..

sent from mobile

Link to comment
Share on other sites

Ας φύγουμε από το bottleneck απλά το αναφέρω οτι υπάρχει σε γενικό επίπεδο ! Και οτι δεν λέω αρλούμπες !

Θα συμφωνήσω ότι αυτά τα παιχνιδάκια έπρεπε να τα τρέχει νεράκι οπότε πάμε ένα βήμα πιο κάτω .

Έχει γίνει πλήρως απεγκατάσταση των παλαιών driver και εγκατάσταση με τους πιο πρόσφατους ?

μετά αν έχει γίνει αυτό μετά τι άλλο λέτε να φταίει ?

Στάλθηκε απο Thelab.gr Phone

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι θεμα θερμοκρασιών όλα μένουν κάτω απο 40C.

Θα δοκιμάσω clean install παλι και βλέπουμε. Σίγουρα ειναι softwareικο το θέμα γιαυτο ζητάω και τα φώτα σας.

H.W το αποκλείω απο την στιγμή που δεν αντιμετωπίζω προβλήματα σε απαιτητικούς τίτλους.:jester:

Link to comment
Share on other sites

για το bottleneck δες εδώ δικές μου μετρήσεις με 280x

http://www.thelab.gr/oi-dikes-sas-parousiaseis/280x-versus-5870-truth-mini-review-gigabyte-130044.html

επειδη στο 3d mark vantage εχεισ αυξηση του σκορ 20% περιπου με αυξηση τησ συχνοτητασ στον επεξεργαστη, δεν σημενει ο τι αυτο ισχυει και στο παιχνιδι!!! το πιο σωστο ειναι να τρεξεισ το παιχνιδι stok o επεξεργαστησ!! να τραβηξεισ βιντεο , και μετα υπερχρονισμενοσ ο επεξεργαστησ , για να εχεισ ασφαλη συμπερασματα..

Link to comment
Share on other sites

επειδη στο 3d mark vantage εχεισ αυξηση του σκορ 20% περιπου με αυξηση τησ συχνοτητασ στον επεξεργαστη, δεν σημενει ο τι αυτο ισχυει και στο παιχνιδι!!! το πιο σωστο ειναι να τρεξεισ το παιχνιδι stok o επεξεργαστησ!! να τραβηξεισ βιντεο , και μετα υπερχρονισμενοσ ο επεξεργαστησ , για να εχεισ ασφαλη συμπερασματα..

είτε το πιστεύεις είτε όχι ισχύει σε όλα τα games αυτό το 20 % ΑΛΛΆ αλλού μπορεί να είναι 15% αλλού 20% και αλλού εώς 30 % !

το βίντεο που λες να τραβήξω δεν λέει και πολλά μιας και το youtube θα δεις 30-24fps άρα κολοκύθια θα καταλάβεις εσύ εγώ που θα δούμε το βίντεο

τέλος πάντων είναι σαν να μου λες έχω ένα cpu τούμπανο ο οποίος τρέχει στα 2GHz και έχει την ίδια απόδοση στα gameς με όταν τον τρέχεις στα 4Ghz, απλά δεν γίνεται .....

θέλεις γραπτός απο tomb raider στα 2ghz , 2,5ghz , 4ghz να δεις τι παίζει ?

εγώ έχω κάνει τα πειράματά μου και ξέρω τι παίζει !

επίσης και άλλα άτομα που ασχολούνται στον χώρο αν ρωτήσεις το ίδιο θα σου πουν

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.