Jump to content



Η γνωμη σας για τουτου.....[UPDATE]


YDinopoulos

Recommended Posts

Σκεφτομαι να αγορασω νεο αμαξι. Να φυγω απο το 106 που εχω ξεκ@λιάσει απο πιτσιρικάς και να παω σε κατι μεγαλύτερο.:flex:

Συγκεκριμενα σκεφτομαι να αγοράσω το HRV της HONDA. 1600 VTEC - 125 HP σε μαυρο :inlove:

Αν εχει κανεις καποια εμπειρια απο το αμαξι, η εχει εναν φιλο που το εχει, ας πει τιποτα....:T:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 72
  • Created
  • Last Reply

Την γνώμη μου μην την λάβεις υπόψην σου γιατί έχει να κάνει με τα δικά μου κριτήρια. Αν έπαιρνα τώρα αυτοκίνητο θα έπαιρνα το φθηνότερο αξιοπρεπές cabrio (1400cc) γιατί έχω τρέλλα με τα ανοιχτά.

Link to comment
Share on other sites

Μαλιστα. Αν δεν σου κανει το Grand Vitara της Suzuki, τοτε δεν νομιζω οτι αξιζει να ασχοληθεις με κατι αλλο σε αυτα τα λεφτα. Ειδικα με το HRV το οποιο εγω ΔΕΝ θεωρω τζιπ, απλα τζιποειδες. ΚΑΙ συν τις αλλοις, ΔΕΝ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ εμφανισιακα.

Επισης να σου πω οτι η Honda εχει ηδη στα σκαρια τον αντικαταστατη του.

Δυστυχως εχεις βαλει οριο τα 25.000 γιατι πολυ ανετα θα σου προτεινα το ΚΙΑ ΣΟΡΕΝΤΟ.

ΤΖΙΠ with HUGE COHONAS....

Link to comment
Share on other sites

Για το Vitara, ξερω απο φιλο οτι ειναι σκυλί μαυρο (χωρις παρεξήγηση προς τον χρηστη skilimavro :p ). Αλλα εμφανησιακά προτιμω το HRV. Δεν θα μεινει "σκετο" αλλα θα το ντυσω οπως αρμόζει σε τζιπάκια.

Οσο για τον αντικαταστάτη....εχεις ακουσει κατι? εχεις δει κατι ?

Link to comment
Share on other sites

καλη η προσεγγιση απομικρο σε μεγαλυτερο, αλλα μεγαλωσες τοσο ουτως ωστε να αφησεις το γρηγορο 106 και να πας σε ενα αργοτερο τζιπακι?δεν ξερω τι 106 ειχες αλλα γενικοτερα τα τζιπακια ειναι βαρια και αργα.

Θα σε ικανοποιησει το τζιπακι? μηπως πρεπει να σκεφτεις την λυση καποιου μεγαλυτερου γρηγορου? με τα λεφτα που διαθετεις εχεις μεγαλη γκαμα να διαλεξεις!!!!

καλη τυχη!

Link to comment
Share on other sites

106 1.1 cc........οποτε το "γρηγορο 106" γρηγορα το ξεπερναμε :p

Ειχε η μανα μου καποτε ενα Niva. Το επαιρνα που κ που και το ευχαρηστιόμουν ! Δεν με συγκινει πλεον το γρηγορο αμαξι. Και Α3 επαιρνα, και αλλα πολλα.

Link to comment
Share on other sites

Γνωμη μου παντως ειναι να μην προβεις στην αγορα του λογω αντικαταστασης και μονο. Προκειται να χασει μεγαλο μερος της αξιας του, αν με το που το παρεις εμφανιστει καινουριο μοντελο.

H Honda το γυρναει και αυτη στα MPV(multi purpose vehicles) και το FR-V που θα κυκλοφορησει ειναι στο στυλ του Opel Zafira και Ford Focus C-MAX.

Το συγκεκριμενο FR-V εχει ακριβως το ιδιο πατωμα με το CR-V(προκατοχο του HR-V).

Link to comment
Share on other sites

Κατά την γνώμη μου το HRV μπορεί να είναι πολύ καλό αυτοκίνητο ,αλλά το Vitara έχει πολύ περισσότρες δυνατότητες εκτός δρόμου.

Αν σκέφτεσαι να κινήσαι περισσότερο στην άσφαλτο και που και που και λίγο χώμα σε light μορφή τότε το HRV είναι καλή επιλογή (εγώ θα έπερνα το δίπορτο),αλλά άν είσαι offroad fan πάρε ασυζητητή το vitara.

Επίσης (κατά την γνώμη μου) να ντύσεις το HRV "όπως αρμόζει σε τζιπάκια" θα χαλάσει το όμορφο σχήμα του,προσπαθώντας να το κάνεις να δείχνει κάτι που δεν είναι.

Αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε jax μπορεί να ξέρεις από SEAT αλλά από Honda έχεις μεσάνυχτα....

Το C-RV είναι εντελώς διαφορετικό μοντέλο από το H-RV του οποίου είμαι ευτυχής κάτοχος.

Το F-RV όπως ανέφερες είναι MPV και φυσικά ουδεμία σχέση με τα C-RV και H-RV.

Link to comment
Share on other sites

Προφυλακτηρα σιδερενιο μπροστα, εναν ακομα πισω με την extra ροδα. Δεν εινα ακριβως μαρσπιε, αλλα κατι σαν σκαλιτσα για να ανεβαινεις.

Οσο για το FR-V, δεν βρηκα στον γουγλη, οποτε ακομα θα ειναι στα χαρτια...

Το μονο off-road που εχω ζησει, ειναι που πηγαινω σε κανα 2-3 παραλιες στην Ευβοια. Πηγαινα κ με το Πεζο, αλλα μονο με ενα ατομο μεσα λογω χαμηλωματος (οι παιδικιες βλακειες που λεγαμε...)

@JimmyFox......τα φωτα σου ! Πες μου εμπειριες απο το αμαξι + ποσο καιρο το εχεις ?

Link to comment
Share on other sites

To CR-V ειναι εντελως διαφορετικο μοντελο απο το HR-V. To CR-V ειναι ομως προκατοχος του. Μολις σταματησε το ενα την διαθεση του, ξεκινησε το αλλο σαν συνεχιστης της πολυ καλης του πορειας.

Το FR-V το ανεφερα και πιο πανω οτι ειναι MP-V αλλα ΜΟΙΡΑΖΕΤΑΙ ενα τροποποιημενο πατωμα ιδιου με το CR-V. Δεν λεω οτι ανηκει στην ιδια κατηγορια ουτε οτι ειναι ιδια αυτοκινητα. Ειπα παραπανω οτι η Honda απλως κινειται και εκεινη προς την κατηγορια των MPV και σαν συνεχεια των 2 πολυ καλων τζιποειδων CR-V και HR-V βγαζει το FR-V το οποιο ομως ειναι αλλη κατηγορια(δεν ειναι τζιποειδες).

Και για να απαντησω και στον κο Ydin που θελει να βαλει σιδερενιο προφυλακτηρα μπροστα(ακα Bull bar) να σου αναφερω απλα οτι σε ολη την Ε.Ε. συμφωνα με σχετικη αποφαση που εχει βγει θα καταργηθει το συγκεκριμενο εξαρτημα λογω του οτι προκαλει θανασιμους τραυματισμους σε πεζους. Απο αρχες του 2005 αυτο.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από jax7480 [Σήμερα, στις 12:44]

To CR-V ειναι εντελως διαφορετικο μοντελο απο το HR-V. To CR-V ειναι ομως προκατοχος του. Μολις σταματησε το ενα την διαθεση του, ξεκινησε το αλλο σαν συνεχιστης της πολυ καλης του πορειας.

Δεν έχει σταματήσει να βγαίνει το CR-V. http://www.honda.gr/honda/

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από vdeseris

Δεν έχει σταματήσει να βγαίνει το CR-V. http://www.honda.gr/honda/

Sorry λαθος δικο μου. Τουλαχιστον ετσι ειχα διαβασει οταν εβγαινε το HR-V σε ελληνικο περιοδικο.

Ydin, δεν απαγορευεται αλλα θα απαγορευτει, και η αποφαση εχει ηδη ληφθει. Βεβαια αν λαβεις υπ'οψιν του τι απαγορευεται κανονικα και του τι κυκλοφορει στην Ελλαδα μαλλον δεν θα εχεις προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να παρεις ενα ελαφρως μεταχειρισμενο Toyota Rav-4:)

2000c-150HP

0-100: 10.5" Και γρηγορο και ομορφο και ψηλο..............

Δε ξερω αν σου αρεσει αλα η χρυση τομη εντος και εκτος δρομου ειναι το Nissan X-Trail.....

AΨΟΓΟ!!!!

Ολα αυτα ελαφρως μεταχειρισμενα..............................:p

Οσο για τα honda το CR-V ειναι το "μεγαλο" της Honda-2000c

ενω το HR-V ειναι το "μικρο" 1600c...

Αυτα!!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.