Jump to content



Θεματάκι με TP-Link 1043


Papakitou

Recommended Posts

Καλησπερα

Εχω ενα θεμα με το tp link 1043

Αρχικα για ρουτερ εχω ενα thomson 585.

Εκει πανω συνδεω το 1043, με ethernet, και σχεδον αυτοματα το αναγνωριζει και παιρνει ιντερνετ.

Εγω παιρνω ιντερνετ απο το 1043 στο μαγαζι μονο μεσω wifi

Ολα δουλευαν φυσιολογικα, ξαφνικα εφαγε ενα σκαλωμα και δεν εμπαινε πουθενα, εγραφε Limited στα windows κλπ.

Οποτε του τη βαρεσει, απλα δεν μπαινει στο ιντερνετ με τιποτα.

Δοκιμασα restart και στα δυο ρουτερ, τιποτα.

Εκανα reset, τα ξαναεστησα απο την αρχη και μετα απο λιγο δουλεψανε

Μετα απο καναδυο μερες εκανε παλι τα ιδια και τωρα το εχω ξηλωσει και ειμαι με το thomson.

Τι μπορει να ειναι?

Να του περασω ενα dd wrt?

Link to comment
Share on other sites

τσου.

Βάλε το 585 σε PPoE mode (να δουλεύει δηλαδή ΜΟΝΟ σαν modem) και το 1043 σαν ρουτερ.

Πάνω στο 585 θα καρφώσεις μόνο το 1043 και μόνο από κει θα συνδέεσαι.

Σωστα δεν ειναι το thomson?

Screenshot by Lightshot

Link to comment
Share on other sites

Όχι pppoe, το μόντεμ πρέπει να είναι σε bridge mode (rfc 1453 ή κάτι τέτοιο).

Ναι κουταμάρα έγραψα

Σε bridge to 585

και σε PPPoE το 1043

[MENTION=22039]___[/MENTION][MENTION=22039]___[/MENTION]@ sent from tapatalk @__@__@

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν εχει καμία συσκευή στο tp ναι φυσικά να το κανει bridge. Είναι που είναι το thomson μουφα...

Το πρέπει ειναι σχετικό στο οτι γίνεται να μην υπάρχει και καθόλου ή ο ένας να δίνει αλλο range απο τον αλλο.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν εχει καμία συσκευή στο tp ναι φυσικά να το κανει bridge. Είναι που είναι το thomson μουφα...

Το πρέπει ειναι σχετικό στο οτι γίνεται να μην υπάρχει και καθόλου ή ο ένας να δίνει αλλο range απο τον αλλο.

Ρε φιλαράκι με μπέρδεψες και θα με κάνεις να ξεχάσω και αυτά που ξέρω.

Ή θα γίνεις ποιο ξεκάθαρος ή καλύτερα αποχώρησε απο το σχόλιο γιατί θα κάψουμε εγκέφαλο.

Link to comment
Share on other sites

τι δεν καταλαβαίνετε ρε παιδιά

καθαρά μιλάει ο άνθρωπος

έχεις 2dhcp στο ίδιο δίκτυο και άμα δίνουν τις ίδιες διευθύνσεις λογικό είναι να έχεις που και που τέτοια προβλήματα

από ότι θυμάμαι όταν κάνεις bridge στο tp σε αφήνει να έχεις και τον dhcp server ανοιχτό στο tp που πρέπει να τον κλίσεις

αν είσαι unbridged τότε παίζεις σε άλλο δίκτυο οπότε τότε άμα θες βάζεις dhcp για να σου δίνει διευθύνσεις αυτόματα

easy as that

Link to comment
Share on other sites

Κλεισε στο tp-link τον dhcp.
Γιατί πάντα πρέπει να υπάρχει ένας dhcp σε 1 δίκτυο.
Αν δεν εχει καμία συσκευή στο tp ναι φυσικά να το κανει bridge. Είναι που είναι το thomson μουφα...

Το πρέπει ειναι σχετικό στο οτι γίνεται να μην υπάρχει και καθόλου ή ο ένας να δίνει αλλο range απο τον αλλο.

ασε μη καψουν εγκεφαλο.

Μεσιέ devils advocate.

Έχεις ένα modem-router του ελέους και ένα router συμπαθητικό. Βγαίνει ο μεσιέ τεχνικός και λέει άσε το dhcp στο thomson που είναι για πέταμα και κλείσε του tp-link. Αγόρασες ένα router 50+ ευρώ για να το κάνεις χρέη switch.

Λογικό και κατανοητό. αυτό σκεφτόμουν μέρες, να μη σου πω και χρόνια.

Για να παίξει σωστά αυτό που θέλει να στήσει, πρέπει να βάλει σε bridge το modem-router και να ρυθμίσεις το 1043 σαν POE και να βάλει τα στοιχεία του παρόχου.

Τα υπόλοιπα για το συγκεκριμένο setup τα θεωρώ και τα ακούω βερεσέ. Καλύτερα να έπαιρνε ένα swithc των 10€ παρα ένα router των 50€ αν τα στήσει όπως του λέτε.

ΠΣ. Προς Θεού δεν έχω κανένα θέμα προσωπικό, απλά η ημιμάθεια προς αμάθεια μου χτυπάει λίγο στα νεύρα. Ειδικά με ειρωνικό υφάκι.

Link to comment
Share on other sites

Ανακεφαλαίωση:

Thompson σε bridge mode ADSL Modem / router full bridge mode tutorial

Αυτόματα θα απενεργοποιηθεί και το dhcp του φαντάζομαι, άλλωστε δε θα συνδέσεις καμία συσκευή πάνω του.

Tp Link σε pppoe mode από την πόρτα wan του στην πόρτα lan του thompson. User-pass ρυθμίζεις εδώ και dhcp τρέχει επίσης εδώ πλέον. Συνδέεις όλες τις συσκευές στο tp link.

Link to comment
Share on other sites

Μεσιέ devils advocate.

Έχεις ένα modem-router του ελέους και ένα router συμπαθητικό. Βγαίνει ο μεσιέ τεχνικός και λέει άσε το dhcp στο thomson που είναι για πέταμα και κλείσε του tp-link. Αγόρασες ένα router 50+ ευρώ για να το κάνεις χρέη switch.

Λογικό και κατανοητό. αυτό σκεφτόμουν μέρες, να μη σου πω και χρόνια.

Για να παίξει σωστά αυτό που θέλει να στήσει, πρέπει να βάλει σε bridge το modem-router και να ρυθμίσεις το 1043 σαν POE και να βάλει τα στοιχεία του παρόχου.

Τα υπόλοιπα για το συγκεκριμένο setup τα θεωρώ και τα ακούω βερεσέ. Καλύτερα να έπαιρνε ένα swithc των 10€ παρα ένα router των 50€ αν τα στήσει όπως του λέτε.

ΠΣ. Προς Θεού δεν έχω κανένα θέμα προσωπικό, απλά η ημιμάθεια προς αμάθεια μου χτυπάει λίγο στα νεύρα. Ειδικά με ειρωνικό υφάκι.

Καλημερα

Δηλαδη εδω περα κανονικα το εχω σε Dynamic IP

Να το βαλω ετσι?

qFw47lI.png?1

Link to comment
Share on other sites

Αφού συνδέεσαι στο ίδιο δίκτυο γτ να βάλεις PPPOE

αν θες να παίξεις με την WAN πόρτα σου βάλτην να κάνει χρέη LAN πόρτας

αφού στο ίδιο δίκτυο παίζεις και τη δουλειά του modem την βάζεις και την κάνει το thomson

οπότε τι bridge mode λέγαμε από πάνω το wifi σου το θες σε AP mode :whistle2:

και το ότι έχει modem/router/switch του ελέους και έχει ένα TP link συμπαθητικό προς καλό για home/user χρήση είναι λογαριασμός του κάθε user

ναι την ίδια δουλειά αν το ήθελε για το wifi ή δεν τον ένοιαζε το traffic θα έκανε και με ένα πιο φτηνό αλλά so what?

ήθελε το 1000αρι ο άνθρωπος με τις 3 κεραίες

γούστο του καπέλο του

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.