Jump to content



Καινούργιο PC.


Recommended Posts

καλησπέρα σας ήρθε η ώρα και εγώ με την σειρά μου να γράψω για την σύνθεση του νέου μου υπολογιστή και να μοιραστώ μαζί σας κάποια πράγματα...θα ήθελα όμως να σεβαστείτε τις απόψεις μου και να μην έρθω σε κόντρα με κάποιον. Η επιλογές μου έγιναν στο μόνο που θα μπορούσατε να με βοηθήσετε είναι να μου πείτε αν μπορώ να εμπιστευτώ ιστοσελίδες όπως amazon.

Ας προχωρήσουμε στην σύνθεση (Κάθε φορά που θα αγοράζεται ένα κομμάτι στο αρχικό ποστ δίπλα από το συγκεκριμένο κομμάτι θα αναγράφεται η λέξη ΑΓΟΡΑΣΤΗΚΕ έτσι ώστε και εσείς να ξέρετε τι γίνεται.

Για να δούμε λοιπόν τι έχουμε.

Κουτί: Corsair Carbide 200r (ΑΓΟΡΑΣΤΗΚΕ) 58Ε

Μητρική: Asrock 990fx Extreme 3 (Τιμή Amazon.com - 100ευρώ)

Επεξεργαστής: AMD FX 8320 (Τιμή Amazon.com - 110,70ευρώ)

Μνήμες: KingStone HyperX Genesis 8gb (Τιμή Amazon.com - 58,23ευρώ)

Κάρτα Γραφικών: Gigabyte GTX 660 (Τιμή Amazon.com - 138,30ευρώ)

Οπτικό Μέσο: Samsung SH_224db (ΑΓΟΡΑΣΤΗΚΕ) 20Ε

Σκληρός Δίσκος: WesternDigital 2TB SATA 3 (Τιμή Amazon.com - 62ευρώ)

SSD:SanDisk 128GB SATA 3 (Τιμή Amazon.com - 55,68ευρώ)

Τροφοδοτικό: CoolerMaster SilentPro M2-720W (Τιμή Amazon.com - 94,63ευρώ)

Fan Controller: AKASA FC SIX (ΑΓΟΡΑΣΤΗΚΕ) 36Ε

Παρακαλώ περιμένω να μου πείτε και εσείς με την σειρά σας την γνώμη σας αν σας άρεσε η όλη σύνθεση και αν μπορώ να εμπιστευτώ το amazon ώστε να τα παραγγείλω...μιας και δεν έχω ξανά κάνει κάποια παρόμοια αγορά..

Link to comment
Share on other sites

To amazon.com είναι αμερικάνικο. Τα προϊόντα που θες να παραγγείλεις θα περάσουν τελωνείο και υπάρχει πιθανότητα (σοβαρή) να πληρώσεις δασμούς.

Το amazon.com νομίζω δεν στέλνει Ελλάδα.Έχω αγοράσει από amazon.uk και amazon.fr δεν είχα κανένα πρόβλημα αυτό που πρέπει να προσέξεις είναι να είναι πωλητής το amazon.

Με εντελώς διαφορετικές τιμές από αυτές του αρχικού post

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1oν) Το amazon είναι κορυφή σε συνεργασία και εξυπηρέτηση. Αλλά θα πάρεις απo amazon.co.uk καλύτερα, μη μπλέκεις με Αμερική.

2ον) Για μητρική δες και αυτή.

Gigabyte GA-990XA-UD3 | Skroutz.gr

3ον)Το τροφοδοτικό είναι overkill. Βάλε κάποιο μικρότερο ποιοτικό όπως.

XFX ProSeries 650W XXX Edition Semi-Modular (Bronze) | Skroutz.gr

Corsair RM Series RM650 80Plus Gold | Skroutz.gr

ή σε ακόμη μικρότερο που άνετα σηκώνει το σύστημα σου.

XFX ProSeries 550W Core Edition Full Wired (Bronze) | Skroutz.gr

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα προτινα.Μητρικη πηγαινε σε Asus αν μπορεις.Καλυτερη ποιοτητα και για δισκο Intel ή Samsung. Επισης οσο αφορα τον WD 2τβ που εχεις βαλει θα ελεγα να πας σε Seagate. Ειναι γαιδουρια και δεν καταλαβαινουν τιποτα!!!

Link to comment
Share on other sites

Για SSD πας σε Samsung πάντως.

εγω παλι προτεινω τον sandisk επειδη εχει μεγαλο MTBF. που δεν σημαινει απαραιτητα οτι θα αντεξει περισσοτερο αλλα είναι ενα δείγμα

και δεν εχει αναφερθει το βασικοτερο. για ποια χρήση προορίζεται ο υπολογιστής ;

Έγινε επεξεργασία από geatle
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σας ήρθε η ώρα και εγώ με την σειρά μου να γράψω για την σύνθεση του νέου μου υπολογιστή και να μοιραστώ μαζί σας κάποια πράγματα...θα ήθελα όμως να σεβαστείτε τις απόψεις μου και να μην έρθω σε κόντρα με κάποιον. Η επιλογές μου έγιναν στο μόνο που θα μπορούσατε να με βοηθήσετε είναι να μου πείτε αν μπορώ να εμπιστευτώ ιστοσελίδες όπως amazon.


Ας προχωρήσουμε στην σύνθεση (Κάθε φορά που θα αγοράζεται ένα κομμάτι στο αρχικό ποστ δίπλα από το συγκεκριμένο κομμάτι θα αναγράφεται η λέξη ΑΓΟΡΑΣΤΗΚΕ έτσι ώστε και εσείς να ξέρετε τι γίνεται.
Για να δούμε λοιπόν τι έχουμε.


Κουτί: Corsair Carbide 200r (ΑΓΟΡΑΣΤΗΚΕ) 58Ε
Μητρική: Asrock 990fx Extreme 3 (Τιμή Amazon.com - 100ευρώ)
Επεξεργαστής: AMD FX 8320 (Τιμή Amazon.com - 110,70ευρώ)
Μνήμες: KingStone HyperX Genesis 8gb (Τιμή Amazon.com - 58,23ευρώ)
Κάρτα Γραφικών: Gigabyte GTX 660 (Τιμή Amazon.com - 138,30ευρώ)
Οπτικό Μέσο: Samsung SH_224db (ΑΓΟΡΑΣΤΗΚΕ) 20Ε
Σκληρός Δίσκος: WesternDigital 2TB SATA 3 (Τιμή Amazon.com - 62ευρώ)
SSD:SanDisk 128GB SATA 3 (Τιμή Amazon.com - 55,68ευρώ)
Τροφοδοτικό: CoolerMaster SilentPro M2-720W (Τιμή Amazon.com - 94,63ευρώ)
Fan Controller: AKASA FC SIX (ΑΓΟΡΑΣΤΗΚΕ) 36Ε


Παρακαλώ περιμένω να μου πείτε και εσείς με την σειρά σας την γνώμη σας αν σας άρεσε η όλη σύνθεση και αν μπορώ να εμπιστευτώ το amazon ώστε να τα παραγγείλω...μιας και δεν έχω ξανά κάνει κάποια παρόμοια αγορά..




για καρτα γραφικων κοιτα καμια μεταχ/σμενη η εδω στο δικο μας η σε διπλανo forum  link removed

Πωλήσεις
και γενικα εφοσον θες να γλιτωσεις λεφτα Έγινε επεξεργασία από rastafari
Link to comment
Share on other sites

Η κάρτα γραφικών που βάζεις είναι passé. Κοίτα τουλάχιστον μια 760 ή 770.

Btw στην πρώτη παράγραφο λες ότι ο κύβος ερρίφθη και το μόνο που θες είναι γνώμες αν είναι αξιόπιστο το Amazon!! και αμέσως μετά ρωτάς αν αρέσει η σύνθεσή σου. Κάπου αυτά τα δυό δεν κολλάνε, με το συμπάθειο κιόλας.

Έγινε επεξεργασία από Franky_stein
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Προτείνω GPU κάποια σαν αυτή Msi NvidiaGF GTX 750 Ti Oc αφού έρχεται σχεδόν στα ίδια χρήματα,SSD καλό είναι να πας για Samsung, όσο για HDD θα σου πρότεινα να τον αγοράσεις από κάποιο κατάστημα Ελλάδας δεν συνιστώ τέτοιου (ευαίσθητου είδους) αγοράς από το εξωτερικό 20€ παραπάνω έχει, πολλά γίνονται... Άντε καλές αγορές:happy2:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Τελικος το PC το οποίο έφτιαξα είναι το εξείς:

 

Corsair Carbide 200r

amd fx 8320

asrock 970 pro3 v2

noctua nhd 14

gigabyte gtx 660

powertech pt-750watt

samsung sh-24db

akasa fc six

san disk 128gb

baracuda 1tb

samsung 240gb hdd

2 ανεμιστήρες εμπρός εισόδου χαμηλών στροφών

2 ανεμιστήρες επάνω εξόδου μεσαίων στροφών

1 ανεμιστήρας πίσω εξόδου υψηλών στροφών

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Εγώ την δουλειά μου την κάνω και μου κόστισε λιγότερα από 1000 ευρώ.

Οπότε είμαι καλά.

Τώρα φυσικά πάω σε κάτι καινούργιο θα φτιάξω και θέμα στο Φόρουμ για να ζητήσω και την δική σας βοήθεια.

Σε κάτι τελείως διαφορετικό!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ την δουλειά μου την κάνω και μου κόστισε λιγότερα από 1000 ευρώ.

Οπότε είμαι καλά.

Τώρα φυσικά πάω σε κάτι καινούργιο θα φτιάξω και θέμα στο Φόρουμ για να ζητήσω και την δική σας βοήθεια.

Σε κάτι τελείως διαφορετικό!

 

 

H μητρική κατά πάσα πιθανότητα θα σου σκοτώνει τον επεξεργαστή λόγω thermal throttle στα vrm της ! Βρες ψυκτράκια για αρχή και βάλε στο VRM της  και άρχισε να σκέφτεσαι για αλλαγή της με κάτι καλύτερο σε vrm  = GIGABYTE 970A -UD3P και πάνω !

 

Θα βλέπεις σε load καταστάσεις το παρακάτω κουφό !!! Με χαμηλές θερμοκρασίες στον επεξεργαστή να πέφτει η συχνότητά του ανά διαστήματα ακόμα και στο 1Ghz !!!

Αυτό είναι λόγω του κυκλώματος τροφοδοσίας της μητρικής και το κάνουν όλες οι 4+1 VRM της ASROCK της σειράς 9XX ! (970 pro 3, 970 extreme 3 & 4, 990fx extreme 3)

 

900x900px-LL-2e970e53_VRMthrottling.jpeg

 

Τι σου λέω να κάνεις >? Κάτι παρόμοιο με το παρακάτω, μήπως και το μειώσεις έστω και λίγο για αρχή .........!

 

 

 

Επίσης το τροφοδοτικό είναι επίφοβο, μιας και είναι της κακιάς ώρας !!!! Με ένα thermaltake BERLIN 630Watt που είναι φτηνό σχετικά θα ήταν όλα κομπλέ ... Αλλά αυτό είναι μούφα μεγάλη ρε φίλε .....

 

Οι δυο αυτές επιλογές σου δεν είναι σωστές ! Πρέπει να αρχίσεις να σκέφτεσαι πως θα τις αλλάξεις με το καλύτερο δυνατό για εσένα σενάριο.

 

Όπως καταλαβαίνεις δεν κρίνω τις επιλογές σου από άποψη απόδοσης ή προτίμησης αλλά από άποψη σταθερότητας και προβλημάτων που θα έχεις .

Έγινε επεξεργασία από adpanos
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.