Jump to content



OS Wars! Windows vs Linux vs all. Πείτε τα όλα εδώ!


astrolabos

Recommended Posts

[MENTION=1066]gdp77[/MENTION] δεν διαφωνώ αλλά η ουσία είναι ότι όταν συνέβαινε το ξέσπασμα των υπολογιστών (τότε που όλο και περισσότερες οικογένειες αγόραζαν υπολογιστή) το linux ήταν απόν, θύμα φυσικά των άνομων - τις περισσότερες φορές - συνεργασιών της MS.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 281
  • Created
  • Last Reply

[MENTION=1401]SirGeorge[/MENTION]

Δεν έχω κάτι με το Linux, το αντίθετο μάλιστα, αλλά το επιχείρημα "επειδή έβγαζε σφάλματα στα 8 έβαλα Linux" δεν έχει καμία λογική βάση.

Θα μπορούσες να είχες βάλει Win 7 και πάλι να μην είχες κανένα πρόβλημα.

1) Ήταν απάντηση στο #199 όπου έγινε κάτι ανάλογο

2) Η κάτοχος του laptop α) δεν είχε άδεια win7 και β)δεν είναι και σίγουρο ότι θα υπήρχαν drivers για 7, τη στιγμή που το laptop έχει κυκλοφορήσει με win8.

Το linux ήταν απόλυτα λογική λύση, τη στιγμή που δεν διαπιστώθηκε hardware πρόβλημα, η χρήστης δεν ήταν κλειδωμένη σε κλειστό λογισμικό (υπό την έννοια ότι δεν θα υπήρχαν προβλήματα συμβατότητας με win only εφαρμογές) και η χρήση και εγκατάσταση του OS θα ήταν απολύτως δωρεάν και νόμιμη.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι λογική κίνηση. Όπως εγώ που είχα πρόβλημα και δεν έπαιξε ubuntu στο μηχάνημα μου πότε. Ότι έκδοση κ αν δοκίμαζα δεν σημαίνει ότι έριξα μαύρη πέτρα. Δοκίμασα άλλη διανομή η οποία παίζει τέλεια κ παράλληλα την ίδια διανομή την έστησα και σε άλλους 2 υπολογιστές.

Sent from my GT-N7100 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ήμουν πολύ συγκεκριμένους και προανέφερα ότι το laptop πέταγε τυχαία bsods (dpc_watchdog) και το πρόβλημα δεν λύθηκε ούτε μετά από επίσκεψη στο service όπου του έκαναν reset και "δεν διαπίστωσαν κάτι". Τα διαγνωστικά (memtest, cpu stress test και hdd test) δεν έδειχναν hardware πρόβλημα, ενώ δεν υπήρχε άδεια win7 για να δοκιμαστεί άλλο OS της MS, ενώ ήταν και αμφίβολο τι θα γινόταν με τους drivers για win7.

Αν εσένα δεν σου φαίνεται λογική η εντός των 20 λεπτών εγκατάσταση ubuntu (σε dual boot, άρα πλήρως αναστρέψιμη), ώστε η χρήστης να μπορέσει να κάνει τη δουλειά της, όπως και τελικά έγινε, τότε δεν μπορώ να πω κάτι παραπάνω. Στην τελική η χρήστης του laptop συμφώνησε να δοκιμάσει τη λύση που της πρότεινα, δεν έγινε κάτι με το ζόρι και τελικά αποδείχτηκε ότι το νέο περιβάλλον ήταν αποδεκτό για την χρηστικότητά του!

Link to comment
Share on other sites

Ήμουν πολύ συγκεκριμένους και σου είπα ότι το laptop πέταγε τυχαία bsods (dpc_watchdog) και το πρόβλημα δεν λύθηκε ούτε μετά από επίσκεψη στο service όπου του έκαναν reset και "δεν διαπίστωσαν κάτι". Τα διαγνωστικά (memtest, cpu stress test και hdd test) δεν έδειχναν hardware πρόβλημα, ενώ δεν υπήρχε άδεια win7 για να δοκιμαστεί άλλο OS της MS, ενώ ήταν και αμφίβολο τι θα γινόταν με τους drivers για win7.

Αν εσένα δεν σου φαίνεται λογική η εντός των 20 λεπτών εγκατάσταση ubuntu (σε dual boot, άρα πλήρως αναστρέψιμη), ώστε η χρήστης να μπορέσει να κάνει τη δουλειά της, όπως και τελικά έγινε, τότε δεν μπορώ να πω κάτι παραπάνω. Στην τελική η χρήστης του laptop συμφώνησε να δοκιμάσει τη λύση που της πρότεινα, δεν έγινε κάτι με το ζόρι και τελικά αποδείχτηκε ότι το νέο περιβάλλον ήταν αποδεκτό για την χρηστικότητά του!

Μην αρπάζεσαι πρωτα απόλα.

Είπα οτι δεν μπορείς να αποκλίσεις το λειτουργικό γενικά επειδή με win8 δεν έπαιξε σωστά. Γιατί πολύ πιθανών οι driver για win8 μια συσκευής θα ήταν για κλωτσιές και θα δημιουργούσαν πρόβλημα.

Ότι λειτουργικό και να έβαζες πάνω αφού ο κάτοχος είναι ικανοποιήμενος και δουλεύει είναι ΕΠΙΤΥΧΙΑ. Δεν πα να είναι windows, linux, mac, dos, bsd και το λουρί της μάνας.

Link to comment
Share on other sites

Μην αρπάζεσαι πρωτα απόλα.

Είπα οτι δεν μπορείς να αποκλίσεις το λειτουργικό γενικά επειδή με win8 δεν έπαιξε σωστά. Γιατί πολύ πιθανών οι driver για win8 μια συσκευής θα ήταν για κλωτσιές και θα δημιουργούσαν πρόβλημα.

Πιθανότατα. Αλλά οι drivers ήταν όλοι updated και πέρα από τα stress test που έτρεξα δεν είχα άλλες δυνατότητες (ούτε και χρόνο βέβαια). Άλλωστε δεν σβήστηκαν τα 8άρια. Ακόμα εκεί είναι. Αν θέλει η χρήστης μπορεί να ξαναδοκιμάσει σε 1-2 μήνες που πιθανόν να υπάρχουν updates, οπότε και μπορεί να στρώσει η κατάσταση.

Ότι λειτουργικό και να έβαζες πάνω αφού ο κάτοχος είναι ικανοποιήμενος και δουλεύει είναι ΕΠΙΤΥΧΙΑ. Δεν πα να είναι windows, linux, mac, dos, bsd και το λουρί της μάνας.

Συμφωνώ

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=1401]SirGeorge[/MENTION]

1) Ήταν απάντηση στο #199 όπου έγινε κάτι ανάλογο

2) Η κάτοχος του laptop α) δεν είχε άδεια win7 και β)δεν είναι και σίγουρο ότι θα υπήρχαν drivers για 7, τη στιγμή που το laptop έχει κυκλοφορήσει με win8.

Το linux ήταν απόλυτα λογική λύση, τη στιγμή που δεν διαπιστώθηκε hardware πρόβλημα, η χρήστης δεν ήταν κλειδωμένη σε κλειστό λογισμικό (υπό την έννοια ότι δεν θα υπήρχαν προβλήματα συμβατότητας με win only εφαρμογές) και η χρήση και εγκατάσταση του OS θα ήταν απολύτως δωρεάν και νόμιμη.

Ας είμαστε λίγο σοβαροί και ρεαλιστές,

1) Ακόμη και κάπου να έγινε κάτι ανάλογο ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑ, όλοι γνωρίζουμε ότι κάθε περίπτωση με διαφορετικό hardware είναι εντελώς διαφορετική.

Σε καθαρή εγκατάσταση XP και 7 περιβάλλον (για Win 8 δεν παιρνω ορκο) ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ουδεμία περίπτωση να πετάγεται σφάλμα έτσι ξαφνικά και να μην οφείλεται σε κάτι εμφανές, 12 έτη αυτή την δουλειά κάνω εγώ, εάν ήταν δικός μου πελάτης τι θα του έλεγα, να βάλουμε Linux να σωθούμε?? Ας είμαστε σοβαροί θα με έπαιρνε με τις φάπες γιατι καταρχάς δεν θα ήξερε τι είναι αυτό....

Επειδή δεν γνωρίζουμε από τεχνική υποστήριξη από Windows δεν μπορούμε να πούμε απλά ότι βάζουμε Linux, όπως είπα δεν έχω απολύτως τίποτα εναντίον αλλά αυτό που παραθέτεις από τεχνικής απόψεως απλά ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ επιχείρημα.

2) α) Με μια πλήρη άδεια Win 8, μπορείς να κάνεις downgrade ΟΠΟΙΑ ΩΡΑ ΚΑΙ ΣΤΙΓΜΗ θες σε οποιαδήποτε (αντίστοιχη) άδεια Win 7/Vista/XP και να την έχεις και νομιμότατα. (Όσοι δεν το έχουνε ακούσει ότι γίνεται μην πεταχτούνε να πούνε ότι δεν γίνεται, μια χαρά γίνεται κανονικά και με τον νόμο). Πάλι δηλαδή επειδή δεν γνωρίζεις πως γίνεται δημιουργείς επιχείρημα για να βάλεις Linux για όνομα του Θεού.

β) Για drivers θα ήταν αστειότητα να μην υπήρχανε εγώ δεν έχω δει ούτε ένα mainstream device παγκοσμίως που να έχει μόνο Win 8 drivers, άμα μου δείξεις κάποιο πάω πάσο....

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=1401]SirGeorge[/MENTION], απο όσο γνωρίζω οι OEM άδειες μόνο εφόσον είναι Pro εκδόσεις μπορείς να τις κάνεις downgrade, σύμφωνα με αυτό, αν ισχύει κάτι άλλο ας με διορθώσει κάποιος.

Επίσης ένα άλλο θέμα που ξεχνάς είναι το hardware θα έχει drivers για windows 7; Μην βιαστείς να πείς ναι.

Edited: Μιας και βρήκα έναν driver που είναι μόνο για 8 και είναι για ethernet controller σε μία περίπτωση που μου έτυχε πρόσφατα, δες εδώ για το AR8172. Βέβαια με πείραγμα του inf και επιπλέον κάποιες ματσακονιές λόγω του digital signing, τον έκανα και έπεξε, βέβαια εδώ απορώ γιατί έπρεπε να το κάνω αυτό όταν στα Windows όλα είναι τόσο απλά και όταν σας πούν στο Linux πείραξε αυτό το αρχείο γίνονται όλα μαυρίλα... :)

Link to comment
Share on other sites

Απαντώ: Δεν αναφέρομαι σε αυτού του είδους του Downgrade που παραθέτεις.

Υπάρχει άλλος τρόπος με τον οποίο μπορείς να χρησιμοποιήσεις νόμιμα οποιαδήποτε άδεια Win 8 και να βάλεις αντίστοιχη XP/Vista/7. Παράδειγμα άμα έχεις Win 8 Pro μπορείς να βάλεις Win 7 Pro (όχι Ultimate), Win 8 (απλά) να βάλεις Win 7 Home κ.ο.κ. Και μάλιστα δεν απαιτεί καμία απολύτως παρέμβαση από την Microsoft ή τρίτο φορέα. 'Οποιος θέλει περισσότερες πληροφορίες στην διαθεσή του..

Επαναλαμβάνω υπάρχει hardware που να έχει drivers ΜΟΝΟ για Win 8??? Εγώ δεν γνωρίζω κάποιο εάν μπορεί κάποιος ας με διορθώσει...

Link to comment
Share on other sites

Απαντώ: Δεν αναφέρομαι σε αυτού του είδους του Downgrade που παραθέτεις.

Υπάρχει άλλος τρόπος με τον οποίο μπορείς να χρησιμοποιήσεις νόμιμα οποιαδήποτε άδεια Win 8 και να βάλεις αντίστοιχη XP/Vista/7. Παράδειγμα άμα έχεις Win 8 Pro μπορείς να βάλεις Win 7 Pro (όχι Ultimate), Win 8 (απλά) να βάλεις Win 7 Home κ.ο.κ. Και μάλιστα δεν απαιτεί καμία απολύτως παρέμβαση από την Microsoft ή τρίτο φορέα. 'Οποιος θέλει περισσότερες πληροφορίες στην διαθεσή του..

Επαναλαμβάνω υπάρχει hardware που να έχει drivers ΜΟΝΟ για Win 8??? Εγώ δεν γνωρίζω κάποιο εάν μπορεί κάποιος ας με διορθώσει...

Η γνώση που έχεις σχετικά με downgrade σίγουρα ενδιαφέρει πολλούς και θα μας διευκόλυνε. Και εγώ γνωρίζω μόνο για oem & preinstalled downgrade. Γιαυτό παρακαλώ πολύ enlight us.

Drivers για win8 μόνο και εγώ δεν έχω δεί πουθενά.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=1401]SirGeorge[/MENTION]

Μου γράφεις για εμφανή προβλήματα, για service, για 12 χρόνια που ασχολείσαι κτλ.

Ανέφερα ότι το laptop πήγε αντιπρισωπεία όπου του έγινε (προφανώς) system restore και "δεν διαπιστώθηκε πρόβλημα". Από 'κει και πέρα εγώ τι ήθελες να κάνω; Να κάτσω να βρω αυτό που δεν βρίσκει (ή δε θέλει να παραδεχτεί) η αντιπροσωπεία; Εφόσον τα stress tests δεν έδειξαν πρόβλημα, σε 20 λεπτά δόθηκε η εναλλακτική λύση. Δούλεψε, η χρήστης βολεύτηκε, η δουλειά της βγήκε, τέλος!!! Σαφώς και αν ήταν εύκολα εντοπίσιμο το πρόβλημα, θα το είχα λύσει εντός των win και όχι βάζοντας linux.

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Βάσει ελληνικής νομοθεσίας και επικυρωμένο από την BSA την οποία και έχω συμβουλευτεί στο παρακάτω θέμα ισχύει το εξής:

- Εάν κάποιος χρήστης (επαγγελματίας ή ιδιώτης) διαθέτει αγορασμένη άδεια ενός λειτουργικού Microsoft αλλά για οποιονδήποτε έγκυρο λόγο ΔΕΝ του κάνει πχ. ασυμβατότητα με υλικό ή απλά δεν του ταιριάζει σαν περιβάλλον μπορεί να χρησιμοποιήσει ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ ΠΑΛΑΙΟΤΕΡΟ λειτουργικό επιθυμεί (αντίστοιχης έκδοσης) αρκεί το νεότερο λειτουργικό να υπάρχει αποσφραγισμένο και το αντίστοιχο αυτοκολλητάκι κολλημένο στο PC του.

Και αναφέρω πρόσφατο παράδειγμα (το οποίο έλεγξε και το ΣΔΟΕ) : Σε μικροβιολογικο ιατρείο έχουνε ένα παλιό αναλυτή που συνδέεται με σειριακή με Win98 σε PC με σπασμένα Windows. Προφανώς δεν λειτουργεί σε άλλες εκδόσεις Windows.

O χρήστης κατόπιν επερχόμενου ελέγχου του ΣΔΟΕ αγόρασε μια πλήρη άδεια Windows 7 Professional την οποία την αποσφραγίσαμε και κολλήσαμε στο PC.

Φυσικά ο έλεγχος ολοκληρώθηκε χωρίς κανένα πρόβλημα και ο άνθρωπος ακόμη με ευγνωμονεί.

Κατ'αντιστοιχία εφόσον διαθέτω Laptop με αγορασμένη άδεια Win8 και δεν μου κάνουνε, περνάω Win 7.

Link to comment
Share on other sites

Βάσει ελληνικής νομοθεσίας και επικυρωμένο από την BSA την οποία και έχω συμβουλευτεί στο παρακάτω θέμα ισχύει το εξής:

- Εάν κάποιος χρήστης (επαγγελματίας ή ιδιώτης) διαθέτει αγορασμένη άδεια ενός λειτουργικού Microsoft αλλά για οποιονδήποτε έγκυρο λόγο ΔΕΝ του κάνει πχ. ασυμβατότητα με υλικό ή απλά δεν του ταιριάζει σαν περιβάλλον μπορεί να χρησιμοποιήσει ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ ΠΑΛΑΙΟΤΕΡΟ λειτουργικό επιθυμεί (αντίστοιχης έκδοσης) αρκεί το νεότερο λειτουργικό να υπάρχει αποσφραγισμένο και το αντίστοιχο αυτοκολλητάκι κολλημένο στο PC του.

Και αναφέρω πρόσφατο παράδειγμα (το οποίο έλεγξε και το ΣΔΟΕ) : Σε μικροβιολογικο ιατρείο έχουνε ένα παλιό αναλυτή που συνδέεται με σειριακή με Win98 σε PC με σπασμένα Windows. Προφανώς δεν λειτουργεί σε άλλες εκδόσεις Windows.

O χρήστης κατόπιν επερχόμενου ελέγχου του ΣΔΟΕ αγόρασε μια πλήρη άδεια Windows 7 Professional την οποία την αποσφραγίσαμε και κολλήσαμε στο PC.

Φυσικά ο έλεγχος ολοκληρώθηκε χωρίς κανένα πρόβλημα και ο άνθρωπος ακόμη με ευγνωμονεί.

Κατ'αντιστοιχία εφόσον διαθέτω Laptop με αγορασμένη άδεια Win8 και δεν μου κάνουνε, περνάω Win 7.

Άρα η λύση είναι καθαρά για θέμα ελέγχου. Δεν μπορείς πχ να μιλήσεις με microsoft για να σου δώσουν κλειδί εγκατάστασης

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=1401]SirGeorge[/MENTION]

Μου γράφεις για εμφανή προβλήματα, για service, για 12 χρόνια που ασχολείσαι κτλ.

Ανέφερα ότι το laptop πήγε αντιπρισωπεία όπου του έγινε (προφανώς) system restore και "δεν διαπιστώθηκε πρόβλημα". Από 'κει και πέρα εγώ τι ήθελες να κάνω; Να κάτσω να βρω αυτό που δεν βρίσκει (ή δε θέλει να παραδεχτεί) η αντιπροσωπεία; Εφόσον τα stress tests δεν έδειξαν πρόβλημα, σε 20 λεπτά δόθηκε η εναλλακτική λύση. Δούλεψε, η χρήστης βολεύτηκε, η δουλειά της βγήκε, τέλος!!! Σαφώς και αν ήταν εύκολα εντοπίσιμο το πρόβλημα, θα το είχα λύσει εντός των win και όχι βάζοντας linux.

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk

Το δέχομαι ότι ήθελες να δώσεις λύση στον πελάτη σου, δεν διαφωνώ εκεί, απλά η παραπάνω περίπτωση ΔΕΝ ΑΠΟΤΕΛΕΙ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑ υπέρ του Linux αυτό και μόνο θέλω να πω και τίποτα άλλο.

Δηλαδή το γεγονός ότι δεν βρήκες το πρόβλημα δεν σημαίνει ότι κανένας στον πλανήτη γη δεν θα μπορούσε να το βρει άρα το Linux είναι η μόνη λύση.

Εγώ παράδειγμα θα το έλυνα με Windows (πχ θα έβαζα 7), δεν μπορείς να αποδείξεις ότι δεν θα λυνόταν έτσι το θέμα.

(Για το επίπεδο τεχνικής κατάρτισης των ελληνικών αντιπροσωπειών νομίζω δεν χρειάζεται να σχολιάσω)

Άρα η λύση είναι καθαρά για θέμα ελέγχου. Δεν μπορείς πχ να μιλήσεις με microsoft για να σου δώσουν κλειδί εγκατάστασης

Όχι ούτε αυτό εννοώ, έχεις κλειδί κανονικά και με τον νόμο, ενεργοποιείς το λειτουργικό κανονικά μιλώντας με την MS. Απλά προφανώς δεν μπορείς να πάρεις τηλ σαν απλός χρήστης, πρέπει να είσαι συνεργάτης ή να απευθυνθείς σε οποιονδήποτε συνεργάτη να στο κάνει (υπάρχουνε εκατοντάδες).

[MENTION=4484]ganastasiou[/MENTION] όντως για αυτό device δεν υπάρχουν, αλλά αυτό είναι θέμα χρόνου να αλλάξει, κανείς λογικός κατασκευαστής δεν θέλει να πουλάει laptop που παίζει αποκλειστικά με 8, επαγγελματικά πρόκειται για αυτοκτονία....

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=4484]ganastasiou[/MENTION] όντως για αυτό device δεν υπάρχουν, αλλά αυτό είναι θέμα χρόνου να αλλάξει, κανείς λογικός κατασκευαστής δεν θέλει να πουλάει laptop που παίζει αποκλειστικά με 8, επαγγελματικά πρόκειται για αυτοκτονία....

Αυτό τώρα είναι επιχείρημα ή συμπέρασμα;

Link to comment
Share on other sites

Κάτι έχεις παρεξηγήσει....εγώ δεν παρουσίασα ως πανάκεια τα Windows, εγώ απλά τόνισα ότι αυτά που είπε ο χρήστης gdp σε ένα post ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΑ και το απέδειξα με λογικούς ισχυρισμούς που συσχετίζοναι ορθά μεταξύ τους.

Πέραν τούτου δεν τίθεμαι υπερ της μίας ή της άλλης πλευράς, όπως είπα δεν έχω τίποτα ενάντια στο Linux, απλά εγω είμαι εξειδικευμένος σε προϊόντα microsoft και επειδή ΜΟΝΟ ΑΥΤΑ ΓΝΩΡΙΖΩ γνωρίζω την κάθε τους πτυχή άψογα.

Δεν έχω ιδέα από Linux δεν ντρέπομαι να το πω, μπορεί να είναι κορυφαίο απλά εγω δεν το έχω δουλέψει και δεν το ξέρω.

Δεν νομίζω λοιπόν ότι είμαι προκατειλλημένος, απλά είπα την άποψή μου και την στήριξα, προφανώς δεν μπορεί να έχω σε όλα δίκιο μπορεί να κάνω κάπου και λάθος.

Link to comment
Share on other sites

Και αναφέρω πρόσφατο παράδειγμα (το οποίο έλεγξε και το ΣΔΟΕ) : Σε μικροβιολογικο ιατρείο έχουνε ένα παλιό αναλυτή που συνδέεται με σειριακή με Win98 σε PC με σπασμένα Windows. Προφανώς δεν λειτουργεί σε άλλες εκδόσεις Windows.

άρα να ένα device που δεν έχει drivers για 8 :p

Αλήθεια δεν παίζει ούτε σε XP;

Τι να πούν και αυτοί που έχουν εφαρμογές σε DOS με Hardlock dongle σε παράλληλη...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.