Jump to content



Switch 10/100/1000 Εταιρίας.


theosdor

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους τους φίλους του φόρουμ,

Εργάζομαι σε μια εταιρία η οποία στο δίκτυό της έχει συνολικά 22 πριζάκια rj45 Cat6. Ενώ όλες οι καλωδιώσεις είναι Cat6, λόγω του ότι το switch είναι 10/100mbps δεν πιάνουμε καλές ταχύτητες στο δίκτυο.

TP-Link 16-port 10/100M Rackmount TL-SF1016 - Switches - plaisio.gr

Μαζί με αυτό έχει μπει και ένα επιπρόσθετο 8 θυρών πάλι 10/100mbps.

Θα ήθελα όποιος ξέρει να μου δώσει μια πληροφόρια με τι θα μπορούσε να αντικατασταθεί για να κάνουμε σε πρώτη φάση ένα βήμα στην καλυτέρευση του δικτύου.

Θεωρώ πως με 24 θύρες καλυπτόμαστε γιατί έχουν μπει θέσεις εργασίας σε όλα τα πιθανά σημεία.

Επίσης δεν θα ήθελα να ξεπεράσει σε κόστος τα 150-180€.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Θέλω να σε ρωτήσω αν ξέρεις οι 2 x Combo mini-GBIC σε τι χρησιμέυουν, αν παίζει κάποιο ρόλο που έχουμε vdsl όπως επίσης και τι σημαίνει Τύπος Unmanaged.

Link to comment
Share on other sites

Εκεί πάνω μπορεί να κουμπώσει ένα ειδικό Module πάνω στο οποίο μπορείς να συνδέσεις το switch με ένα άλλο πχ μέσω οπτικής ίνας

Unmannaged σημαίνει ότι είναι ένα απλό Plug and play switch πάνω στο οποίο δεν μπορείς να κάνεις κάποιο configuration όπως γίνεται στα managed (prioritization, SNMP monitoring κτλ.)

To VDSL δεν παίζει κάποιο ρόλο, θα το κουμπώσεις κι αυτό κανονικά σε μια θύρα του switch.

Link to comment
Share on other sites

200€ για unmanaged switch είναι πολλά. Και τα mini GBIC δε θα σου χρειαστούν αν δεν τραβήξεις οπτική ίνα στο switch.

TP-Link TL-SG1024D 24 Port Gigabit Switch

D-Link GO-SW-24G 24-port Gigabit Switch

ίδιες δυνατότητες, στα μισά λεφτά.

Link to comment
Share on other sites

200€ για unmanaged switch είναι πολλά. Και τα mini GBIC δε θα σου χρειαστούν αν δεν τραβήξεις οπτική ίνα στο switch.

TP-Link TL-SG1024D 24 Port Gigabit Switch

D-Link GO-SW-24G 24-port Gigabit Switch

ίδιες δυνατότητες, στα μισά λεφτά.

Σωστός, αλλά εγώ θα πήγαινα εδώ, καθαρά για λόγους αξιοπιστίας και εγγύησης (lifetime)

Msystems.gr - Προϊόντα - HP 24-port 10/100/1000 ProCurve Switch 1410-24G

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να ρωτήσω τι σημαίνουν τα full-duplex / half-duplex και αν παίζουν κάποιο ρόλο γιατί το tp-link και το d-link πιστεύω δεν θα είναι full duplex. Το HP μου φένεται καλό αν και θεωρώ το cisco μου ακούγεται πιο ποιοτικό (Δεν ξέρω)

Link to comment
Share on other sites

Σωστός, αλλά εγώ θα πήγαινα εδώ, καθαρά για λόγους αξιοπιστίας και εγγύησης (lifetime)

Msystems.gr - Προϊόντα - HP 24-port 10/100/1000 ProCurve Switch 1410-24G

έχεις δίκιο

και εμείς στο ΤΕΙ είχαμε πρόβλημα με ένα αρκετά παλιό pro curve,

πήραμε τηλ και κανονίσαμε ήρθανε το παραλάβανε και μας δώσανε κατευθείαν άλλο ως αντικατάσταση:T:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.