Jump to content



Forthnet - Κοροιδία


Recommended Posts

Καλησπέρα και ευχαριστώ που απαντήσατε

Θα το σκεφτώ αυτό που είπες YDinopoulos

TifoziF1 έχω το πρόγραμμα Νοva 3Play SAT

Το μόνο που σε "σώζει" είναι να κάνεις καταγγελία και λύση του συμβολαίου αν δεν έχουν περάσει 15 μέρες από την ενεργοποίηση της υπηρεσίας. ΧΩΡΙΣ να υποστείς πεναλτυ και αυτό με βάση κανονισμό του ΕΕΤΤ.

Πρέπει να υπάρχει ένας τέτοιος όρος σ'αυτό που υπέγραψες:

Σε περίπτωση που η Σύμβαση συνάπτεται εξ αποστάσεως ή εκτός εμπορικού καταστήματος, ο Πελάτης έχει το δικαίωμα να υπαναχωρήσει από την παρούσα εντός δεκατεσσάρων (14) ημερών από την ενεργοποίηση των Υπηρεσιών Ηλεκτρονικών Επικοινωνιών που αιτήθηκε. Η υπαναχώρηση γίνεται αζημίως. Ο Πελάτης χρεώνεται μόνο για τη χρήση των Υπηρεσιών Ηλεκτρονικών Επικοινωνιών γιατο διάστημα μέχρι τη διακοπή των υπηρεσιών του.
Έγινε επεξεργασία από TifoziF1
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 81
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Το παρακατω αν υπαρχει ΚΑι στο συμβολαιο σου, δεν μπορεις να κανεις τπτ κατ'εμε

"2. Η υπηρεσία internet συνοδεύεται από Πολιτική Ορθής Χρήσης χωρίς καμία επιπλέον χρέωση. Συγκεκριμένα, το ανώτερο μηνιαίο επιτρεπόμενο όριο κατανάλωσης είναι 10GB / μήνα & σε περίπτωση που αυτό ξεπεραστεί και μόνο τότε,

η μέγιστη ταχύτητα θα μειώνεται αυτόματα από το ανώτερο όριο ταχύτητας των 20Mbps/6Mbps (downstream /upstream), στο ανώτερο όριο των 256 kbps/128 kbps(downstream /upstream) ενώ με την έναρξη του επόμενου μηνιαίου κύκλου

θα επανέρχεται στο αρχικό ανώτατο όριο."

Απο εδω :http://www.forthnet.gr/media/3playsat/forthnet_2playSAT_price-list-2013.pdf

Link to comment
Share on other sites

Δεν μου είχαν δώσει το συμβόλαιο και αυτό επειδή ξέχασα να το πάρω ο μ....ς

και όταν πήγα στο κατάστημα μετά από τρεις μέρες να μου δώσουν αντίγραφο

μου είπαν " το έχουμε στείλει με courier στην Αθήνα , πάρε τηλ στα γραφεία της Αθήνας και πες τους να σου το στείλουν"

τους είχα πάρει τηλέφωνο τους είπα ότι από το κατάστημα δεν μου έδωσαν το συμβόλαιο έκαναν πως δεν ήξεραν δήθεν και με έδωσαν να μιλήσω με άλλους τρεις υπαλλήλους μέχρι να μου πουν "θα σου στείλουμε το συμβόλαιο με courier"

και ακόμα να μου έρθει .....τι διάολο;;; από που έρχεται πια ; :mad:

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν υπαρχει η υπογραφη σου σε χαρτι ή η να σε εχουν καταγραψει οτι θες να κανεις την συμβαση, δεν υπαρχει καμια συμφωνια μεταξυ σας κ ολα ειναι ατυπα.

Αν εχεις καποιον φιλο δικηγορο, καλυτερα να μιλησεις μαζι του.

Link to comment
Share on other sites

Κάτι υπέγραψα..

Το "κάτι" που σου έδωσαν είναι το συμβόλαιο που έπρεπε να διαβάσεις πριν το υπογράψεις και ανάμεσα στα άλλα, αναφέρονται και αυτά που τώρα σε οδηγούν στο να διακόψεις (πολιτική ορθής χρήση κτλ).

Με την υπογραφή σου, στη ουσία συμφωνείς με αυτά που αναφέρει.

(Αν δεν τα διάβασες είναι δικό σου λάθος και μόνο).

αλλά για να μην μου το έχουν δώσει από το κατάστημα και για να μην μου το στέλνουν από Αθήνα κάποια πουστιά πρέπει να παίζει

Μην πάει το μυαλό σου σε συνωμοσίες και ψάχνεις να αποδώσεις ευθύνες εκεί που δεν υπάρχουν..

Το αντίγραφο μπορούν να στο δώσουν. Αλλά στην ουσία, με αυτό θα δείς οτι υπέγραψες (συμφώνησες) με τα όσα αναφέρει.

Νομίζω οτι δε χρειάζεται να αναφέρω τη γνωστή φράση περί υπογραφής..

Link to comment
Share on other sites

εγω παντος παιδια ειχα forthnet πριν 2 χρονια και ολο ητανε down το ιντερνετ... τους επερνα τηλ το φτιαχνε προσωρινα και μετα απο λιγο καιρο παλι ξανα μανα τα ιδια.... εχω τωρα 2 χρονια ote και ειμαι απολυτα ευχαριστημενος:jump1:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και ευχαριστώ που απαντήσατε

Θα το σκεφτώ αυτό που είπες YDinopoulos

TifoziF1 έχω το πρόγραμμα Νοva 3Play SAT

Αν δεν σε καλυπτει το SAT γιατι δεν γυρνας σε επιγειο?

Link to comment
Share on other sites

For the record, οι τηλεφωνικές "υπογραφές"(=ηχογραφήσεις) δεν ισχύουν σε περίπτωση που πάει δικαστήριο. Πρέπει να υπάρχει τζίφρα κανονική :p

Τώρα για την περίπτωση του φίλου... Αν δεν έχουν περάσει οι 14 μέρες, μπορεί να την γλιτώσεις (όχι σίγουρα, γιατί ισχύει για εξ αποστάσεως συμβόλαιο και όχι σε κατάστημα όπως αναφέρθηκες).

Διαφορετικά, τώρα ξέρεις ότι πρέπει να κοιτάς και λίγο το κάτι που υπογράφεις. Και δεν είναι λογικό να ψωνίζουμε γουρούνι στο σακί, μία 2λεπτη επίσκεψη στο site της forthnet θα έβλεπες ολοκάθαρα ότι στο δορυφορικό παίζει μείωση ταχύτητας μετά τα 10gb.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Μία γρήγορη ερώτηση :

Την Τρίτη κατ'όπιν τηλεφωνικής επικοινωνίας με την Forthnet ήρθε ο Courier και υπέγραψα χαρτιά για την αλλαγή του τηλεφώνου από ΟΤΕ σε Forthnet. Σήμερα με πήραν από τον ΟΤΕ και μου έκαναν μία εξαιρετική προσφορά. Κατόπιν τούτου επιθυμώ να παραμείνω στον ΟΤΕ. Εφ΄όσον η σύμβαση έχει γίνει εξ'αποστάσεως και εφόσον δεν έχει παρέλθει το διάστημα των 14 ημερών, μπορώ αζημίωτα να κάνω υπαναχώρηση. Σωστά τα λέω;

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.