Jump to content



780 or 770 .:. 4 μοντελάκια


Predator_Crack

Recommended Posts

Ετοιμάζω νέο σύστημα πάνω από 1χλιάρικο. Όπως θα δείτε και στο παρόν θρέντ, πέραν των γενικών εργασιών, θα πέσει αρκετό gaming. Όταν αυτό γίνεται σε ένα 23-24" monitor 1080P και θέλω τα πάντα τέρμα και ultra + φιλτράκια λογικά. Τα games θα είναι κυρίως τα γνωστά βαριά δηλαδή FPS, cod, bf3-4++,crysis,metro και τα λοιπά. Τέλος πρόκειται στο κοντινό μέλλον πέραν του μόνιτορ, να βλέπω τα πάντα και σε μοιά tv. Δηλαδή στην χειρότερη περίπτωση ένα clone mode 1080p και όχι σαν δευτερεύουσα επέκταση.

Θέλω να βάλω nvidia για τους λόγους μου οπότε οι επιλογές είναι 2. Έχουμε gtx 770 k gtx 780. Η 780ti απορρίπτεται λόγω τιμής.

Το μεγάλο δίλημμά μου είναι άν σε βάθος χρόνου η 770 αντέχει με ultra γραφικά και στα επόμενα Games που θα βγούν και για το δέυτερο TV που αναφέρω. Γιαυτό εδώ σκέφτομαι την 780 (oxi ti λογικά).

Έχω καταλήξει λοιπόν σε 2 μοντέλα για την καθεμιά. Όποιος απαντήσει θα ήθελα να απαντήσει και να μου πεί γνώμη μεταξύ 770-770 και των 2 780 είναι ποιό λουκούμι από θέμα επιδόσεων και θορύβου και θερμοκρασιών.

780

===

Graphics Cards - GTX780-DC2OC-3GD5

GIGABYTE - Graphics Card - NVIDIA - PCI Express Solution - GeForce 700 Series - GV-N780OC-3GD

770

===

Graphics Cards - GTX770-DC2OC-2GD5

GIGABYTE - Graphics Card - NVIDIA - PCI Express Solution - GeForce 700 Series - GV-N770OC-2GD

~ Θα ήθελα να μου πείτε επίσης σε περίπτωση sli π.χ 780 σε σύστημα με 4770κ και 4-5 σκληρούς στο μέλλον τί τροφοδοτικάκι θα παίρνατε.

Link to comment
Share on other sites

Μιας και είμαι κάτοχος 770, για 1080p καλά πηγαίνει στα παιχνίδια που κυκλοφορούν τώρα, δεν Max άρουν τα πάντα πχ bf4 για να το Max αρεις τα 2 gb δεν φτάνουν. Από κάθε άποψη και για αντοχή στο χρόνο μιας και είμαστε στην αρχή της "next gen" ( δυστυχώς είτε θέλουμε είτε δε θέλουμε οι κονσόλες κινούν τα νήματα ) καλύτερα σε 780. Αν και με τα χρήματα αυτά θα μπορούσες να πας σε AMD r9 290 και να βάλεις και μια μικρή οικονομική αργότερα nvidia για τα physx-cuda.

Link to comment
Share on other sites

Έκλεισε ήδη η 780 στο μυαλό μου παίδες. Πείτε μου άποψη εγγυημένη για το ποιά από τις 2. Asus ή γίγα. Τί λένε από θόρυβο. Απ' ότι έχω δεί γενικά η giga είναι ποιό υψηλά χρονισμένη αλλά φοβάμαι μήν κάνει σάν τρακτέρ.

Blood. Δώσε λίνκ να δώ σε ποιές ακριβώς αναφέρεσαι Plz.

~ Θα ήθελα να μου πείτε επίσης σε περίπτωση sli π.χ 780 σε σύστημα με 4770κ και 4-5 σκληρούς στο μέλλον τί τροφοδοτικάκι θα παίρνατε.
Aπαντήστε κάποιος άν γνωρίζει. Πληροφοριακά θέλω να γνωρίζω. Δέν θα φύγω από το μαγαζί με 2 τεμάχια :)
Link to comment
Share on other sites

Έκλεισε ήδη η 780 στο μυαλό μου παίδες. Πείτε μου άποψη εγγυημένη για το ποιά από τις 2. Asus ή γίγα. Τί λένε από θόρυβο. Απ' ότι έχω δεί γενικά η giga είναι ποιό υψηλά χρονισμένη αλλά φοβάμαι μήν κάνει σάν τρακτέρ.

Blood. Δώσε λίνκ να δώ σε ποιές ακριβώς αναφέρεσαι Plz.

Aπαντήστε κάποιος άν γνωρίζει. Πληροφοριακά θέλω να γνωρίζει. Δέν θα φύγω από το μαγαζί με 2 τεμάχια :)

καμια απο της δυο δεν κανει θορυβο να εισαι σιγουρος γι αυτο :)

την giga εχω,ειναι αθορυβη και δροσερη

Link to comment
Share on other sites

Κρίμα που η συγκεκριμένη αγγίζει 500αράκι εδώ Ελλαδιστάν. Έχω καταλήξει στην κλοκαρισμένη gigabyte (όχι ghz εννοείται) εκτός και άν πάω στην άσους με τα 457 ευρούλια. Μικρές οι διαφορές. Ευχαριστώ για την βοήθεια παίδες.

Link to comment
Share on other sites

Να κλειδωθεί το θεματάκι παρακαλώ. Την έκανα την επιλογή μου. Πήγα στην Overclocked της gigabyte gtx 780. Αναμένεται σε λίγες μέρες σπιτάκι μαζί με πολλά αάλλα πραγματάκια :)

~ Overkill για μια οθονίτσα τώρα στα 1080 αλλά κοίταξα λίγο το ΜΕΤΑ και κάτι κάτω από τα 500 σε ΠΡΑΣΙΝΟ. Έτσι και επέλεξα.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπέρα. Μιάς και βλέπω ότι το θέμα δέν έχει κλείσει ακόμα είπα να γράψω εδώ παρά σε ΝΕΟ. ΕΧΩ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.....!!!!1

Η κάρτούλα που έχω πλέον είναι η

GIGABYTE GeForce GTX 780 OC

με έναν 4770κ 8άρες μνήμες μιας z87x-ud3h και ένα 750w gold της xfx.Τελίωσα από stress testings σε όλα χθές και ενω όλα βαίνουν καλώς στην κάρτα όλα καλά τα furmark βαράει μέχρι και 77-80 θερμοκρασίες....έχω COIL WHINE παντού. Είναι φυσιολογικό ή όχι ?

Να πώ επίσης ότι μάλλον πάω για rma του psu γιατί κάνει και αυτό whine ένα είδος θόρυβου είτε σε πυκνωτή πηνίο δέν γνωρίζω ακόμα και όταν το πισί είναι κλειστό.

Τί λέτε για την gpu και το coil whine ?

[MENTION=28628]kyr..[/MENTION]

[MENTION=28628]kyr..[/MENTION]

Πολλοί λένε ότι είναι φυσιολογικό αλλά όταν σκάνε πολλά frames. δΔέν έφτασα πάνω από 200 φρέιμσ ή 1000! αλλά σάν μέσο όρο τα 85 και το κάνει συνέχεια.

Λέτε ο ύποπτος να είναι το psu και να κάνω υπομονή να πάρω ΝΕΟ xfx να δούμε ?

Link to comment
Share on other sites

Το XFX σου κάνει coil whine? Κρίμα και υποτίθεται είναι seasonic oem...Τελικά το ότι πληρώνεις παίρνεις για άλλη μια φορά επιβεβαιώνεται... κοίτα αν είναι να στο αλλάξουν είτε με το μεγαλύτερο αδερφάκι του (το 850) ή πήγαινε σε Corsair AX760 ή Seasonic έχεις καλό hardware και μη ρισκάρεις με το θέμα PSU...

Link to comment
Share on other sites

Coil whine μπορεί να τύχει και στο καλύτερο hardware. Δεν είναι κάτι σπάνιο. Δικαιολογεί όμως RMA οπότε αν υπάρχει θέμα και το διαπιστώσουνε εκεί που έκανες τις αγορές θα γίνει η αλλαγή. Τροφοδοτικό έχω αλλάξει από coil whine.

Στο θέμα θερμοκρασίες, με τι ρυθμίζεις τις στροφές των ανεμιστήρων; Εγώ είχα θέμα με την 770 αλλά κατέβασα το MSI Afterburner, έφτιαξα τις καμπύλες όπως τις ήθελα, και τώρα στο FurMark ζήτημα να περάσω τους 70° ενώ βάραγα 80άρια.

Τροφοδοτικό μη πάς σε μεγαλύτερο αν κάνεις αλλαγή, εκτός αν σκέφτεσαι SLI στο μέλλον. Μόνο τότε κοίτα σε 850W. Με μονή κάρτα ακόμα και με ένα 600-650W είσαι απόλυτα καλυμμένος. Ποιο μοντέλο έχεις; Αυτό; XFX ProSeries 750W Black Edition | Skroutz.gr

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Μιάς και βλέπω ότι το θέμα δέν έχει κλείσει ακόμα είπα να γράψω εδώ παρά σε ΝΕΟ. ΕΧΩ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.....!!!!1

Η κάρτούλα που έχω πλέον είναι η

GIGABYTE GeForce GTX 780 OC

με έναν 4770κ 8άρες μνήμες μιας z87x-ud3h και ένα 750w gold της xfx.Τελίωσα από stress testings σε όλα χθές και ενω όλα βαίνουν καλώς στην κάρτα όλα καλά τα furmark βαράει μέχρι και 77-80 θερμοκρασίες....έχω COIL WHINE παντού. Είναι φυσιολογικό ή όχι ?

Να πώ επίσης ότι μάλλον πάω για rma του psu γιατί κάνει και αυτό whine ένα είδος θόρυβου είτε σε πυκνωτή πηνίο δέν γνωρίζω ακόμα και όταν το πισί είναι κλειστό.

Τί λέτε για την gpu και το coil whine ?

[MENTION=28628]kyr..[/MENTION]

[MENTION=28628]kyr..[/MENTION]

Πολλοί λένε ότι είναι φυσιολογικό αλλά όταν σκάνε πολλά frames. δΔέν έφτασα πάνω από 200 φρέιμσ ή 1000! αλλά σάν μέσο όρο τα 85 και το κάνει συνέχεια

Λέτε ο ύποπτος να είναι το psu και να κάνω υπομονή να πάρω ΝΕΟ xfx να δούμε ?

αν εχεις θεμα με την καρτα τοτε ζητησε rma

Εγω δεν εχω καθολου coil whine ουτε σε oc που της εχω κανει δεν ακουγετε κατι(ειναι αγορασμενη περσυ τον ιουνιο)

το psu μου ειναι ενα gs 700 corsair και εκει μια χαρα ειμαι.Τσεκαρε πρωτα ομως που εχεις το θεμα

Link to comment
Share on other sites

Δευτέρα πάει για ρμα το τροφοδοτικό κ μάλλον πακέτο η κάρτα. Μίλησα με τεχνικό του d.master και μου λεγε.....ότι ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ να τρέχουμε 3d mark και τα λοιπά προγράμματα γιατί καταστρέφουν την κάρτα. Το πρόβλημα εντοπίζεται κυρίως λέει στα πολλά φρέιμς όπως διάβασα και στο ιντερνετ και η λύση θα ήταν να βάλω κάτι να τα κάνει limit π.χ VSYNC ή κάτι άλλο.

Έλα όμως που κάνει θέμα και στα 75-80 frames και τί θα γίνει άν φέρω τελικά 120-144 hz monitor ?

Link to comment
Share on other sites

Δευτέρα πάει για ρμα το τροφοδοτικό κ μάλλον πακέτο η κάρτα. Μίλησα με τεχνικό του d.master και μου λεγε.....ότι ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ να τρέχουμε 3d mark και τα λοιπά προγράμματα γιατί καταστρέφουν την κάρτα. Το πρόβλημα εντοπίζεται κυρίως λέει στα πολλά φρέιμς όπως διάβασα και στο ιντερνετ και η λύση θα ήταν να βάλω κάτι να τα κάνει limit π.χ VSYNC ή κάτι άλλο.

Έλα όμως που κάνει θέμα και στα 75-80 frames και τί θα γίνει άν φέρω τελικά 120-144 hz monitor ?

όχι σε τόσα frames δεν είναι λογικό να στο κάνει, δεν έχει να κάνει με τα frames στην περίπτωση σου, η κάρτα έχει το κλασικό coil whine πρόβλημα. Και εγώ που έχω 780 δεν ακούγεται τίποτα σε τέτοια frames. Απλά να σιγουρευτείς ότι προέρχεται και απο την κάρτα, μην την στέλνεις τσάμπα και ο ήχος βγαίνει μόνο απο το τροφοδοτικό ;)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.