Jump to content



Συμβουλές για OC: Ι5 2500Κ @4.5GHz


zantetheo

Recommended Posts

Θα ήθελα τα φώτα σας στο θέμα overclock μιας και δεν έχω ανάλογη εμπειρία.

Καταρχήν το pc μου αποτελείτε από:

Ι5 2500Κ

Asus P8P67 Deluxe

NH-D14

GTX 770 4GB

Corsair Vengence 8GB 1600Mhz

Η NH-D14 αποτελεί το τελευταίο απόκτημα καθώς προηγουμένως είχα την φτηνή Xigmatech Loki.

Καθώς το bios της Asus έχει το αυτόματο OC με ένα κουμπί πήγαινα τον 2500Κ στα 4.3GHz ( Voltage 1.280 ) χωρίς να ασχοληθώ με κάτι άλλο.

Μιας και απόκτησα την NH-D14 και οι θερμοκρασίες είναι πολύ χαμηλότερες θα ήθελα να δοκιμάσω manual ΟC στα 4.5GHz.

Μετά από σχετικό ψάξημο κατέληξα στο παρακάτω videaki που θα με βοηθήσει βλέποντάς στο tablet μου να βάλω τις ανάλογες ρυθμίσεις στο pc μου (τόσο noobas ναι :hm:).

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=WMZoWOpry40]Intel i5 2500k Overclocking Guide 4.5ghz settings. Asus P8P67. Air cooling. Stable. GLHF Computers - YouTube[/ame]

Ο εν λόγο κύριος προτείνει voltage στα 1.35 αν και αυτό μπορεί να μειωθεί ανάλογα με το πόσο καλό είναι το cpu.

Θα ήθελα τις συμβουλές σας πριν ξεκινήσω να το εφαρμόσω ή αν δείτε κάποιο λάθος στο videaki να μου το επισημάνετε.

Ερώτηση:

  1. το voltage στα 1,35 είναι ασφαλές για χρήση 24/7?
  2. Η πιο βασική ερώτηση μου. Σε περίπτωση που το OC δεν είναι stable το pc επανακινεί με τις Default ρυθμίσεις του bios ή πρέπει να κάνω κάτι άλλο για να το επαναφέρω?

Οποιαδήποτε συμβουλή σας είναι ευπρόσδεκτη.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 43
  • Created
  • Last Reply

Βάζουνε ως μέγιστο το 1.35V για να πέσουν σιγά-σιγά μετά. Είναι ψηλό το voltage αυτό.

Υπάρχουνε δύο σχολές στο OC'ing. Η μια θέλει 24/7 rock stable σύστημα. Η άλλα συμβιβάζεται και με ένα κρασάρισμα μια στο τόσο. Ψάξε αρκετά πριν καταλήξεις σε μια από τις δύο. Εμένα με έπεισε η δεύτερη άποψη.

Αν το OC'ing δεν πετύχει τότε σε μια ακραία περίπτωση δεν θα μπορείς να μπείς στο BIOS (μου έχει τύχει). Για να επαναφέρεις τις optimized default ρυθμίσεις μετά από αποτυχημένο OC'ing και εφόσον δεν μπορείς να boot-άρεις υπάρχουν συνήθως 2 τρόποι. Ο ένας είναι να αλλάξεις θέση στο jumper στα 3 πινάκια clear cmos και να πατήσεις το power για μερικά δευτερόλεπτα, αλλά με κλειστό το τροφοδοτικό (στην θέση 0 ο διακόπτης). Αυτό αδειάζει ότι ρεύμα έχει μείνει στους πυκνωτές και επαναφέρει έτσι τις stock ρυθμίσεις. Ξαναφέρνεις τον jumper στην αρχική θέση (να καλύπτει τα 2 pins που κάλυπτε αρχικά, δηλαδή) και είσαι οκ. Ο άλλος είναι πιο μπακαλίστικος. Βγάζεις για μερικά δευτερόλεπτα την μπαταρία cmos της μητρικής και συμβαίνει ακριβώς το ίδιο. Προσοχή στον στατικό ηλεκτρισμό. Και οπωσδήποτε το τροφοδοτικό στην θέση 0.

Link to comment
Share on other sites

Βάζουνε ως μέγιστο το 1.35V για να πέσουν σιγά-σιγά μετά. Είναι ψηλό το voltage αυτό.

Υπάρχουνε δύο σχολές στο OC'ing. Η μια θέλει 24/7 rock stable σύστημα. Η άλλα συμβιβάζεται και με ένα κρασάρισμα μια στο τόσο. Ψάξε αρκετά πριν καταλήξεις σε μια από τις δύο. Εμένα με έπεισε η δεύτερη άποψη.

Αν το OC'ing δεν πετύχει τότε σε μια ακραία περίπτωση δεν θα μπορείς να μπείς στο BIOS (μου έχει τύχει). Για να επαναφέρεις τις optimized default ρυθμίσεις μετά από αποτυχημένο OC'ing και εφόσον δεν μπορείς να boot-άρεις υπάρχουν συνήθως 2 τρόποι. Ο ένας είναι να αλλάξεις θέση στο jumper στα 3 πινάκια clear cmos και να πατήσεις το power για μερικά δευτερόλεπτα, αλλά με κλειστό το τροφοδοτικό (στην θέση 0 ο διακόπτης). Αυτό αδειάζει ότι ρεύμα έχει μείνει στους πυκνωτές και επαναφέρει έτσι τις stock ρυθμίσεις. Ξαναφέρνεις τον jumper στην αρχική θέση (να καλύπτει τα 2 pins που κάλυπτε αρχικά, δηλαδή) και είσαι οκ. Ο άλλος είναι πιο μπακαλίστικος. Βγάζεις για μερικά δευτερόλεπτα την μπαταρία cmos της μητρικής και συμβαίνει ακριβώς το ίδιο. Προσοχή στον στατικό ηλεκτρισμό. Και οπωσδήποτε το τροφοδοτικό στην θέση 0.

θα προτιμήσω να έχω ένα rock stable σύστημα 24/7 από το να έχω κρασαρίσματα.

Η μητρική μου έχει κουμπί Cmos οπότε σε αυτήν την περίπτωση θα ο χρησιμοποιήσω..

Ελπίζω ο cpu μου να χτυπάει 4.5Ghz σταθερά στα 1.3-1.32V

Thanks

Link to comment
Share on other sites

To μόνο που δε συμφωνώ είναι το σταθερό Voltage με speedstep. Δεν έχει νόημα να ρουφάει ο επεξεργαστής 1.3πόσα V για 16 multi. Με εκνευρίζουν οι ψηλές idle temps.

Με offset θα έκανα δουλειά.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ αυτόν τον οδηγό είχα χρησιμοποιήσει και τρέχω στα 4.5 με 1.28V(εδώ και πολύ καιρό).

Στις υπόλοιπες ρυθμίσεις στο VCCIO 1.1 όπως και στο video.

Μακάρι να τρέχει και ο δικός μου στα 4.5 1.28V...

To μόνο που δε συμφωνώ είναι το σταθερό Voltage με speedstep. Δεν έχει νόημα να ρουφάει ο επεξεργαστής 1.3πόσα V για 16 multi. Με εκνευρίζουν οι ψηλές idle temps.

Με offset θα έκανα δουλειά.

Στο Video το speedstep το έχει enabled οποτε το ρεύμα πέφτει όταν είναι idle o cpu αν δεν κάνω λάθος.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί λες μακάρι να τρέχει στα 4.5 με 1.28!!

Δεν ξέρεις τι κομμάτι έχεις.

Μπορεί να τρέχει και στα 1.20

Στα 1.20 δεν νομίζω ότι υπάρχει 2500 να τρέχει στα 4.5.

Αύριο θα έχω το pc μου στα χέρια μου επιτέλους και θα δοκιμάσω σιγά σιγά να δω τι γίνετε.

Με την Xigmatek Loki και τον 2500K στα 4.3GHz είχα 75 βαθμούς. Ο κολητός μου που έβαλε την NH-D14 με ένα γρήγορο prime95 που έτρεξε μου είπε ότι κατέβηκε η θερμοκρασία 20 βαθμούς κάτω:jump1:.

Ανυπομονώ να δω τι μπορεί να κάνει :crazy_pilot:

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον χρησιμοποιούμε Manual voltage το speedstep το μόνο που κάνει είναι να ρίχνει τα GHz και όχι το Voltage.

Για να λειτουργεί "σωστά" και να μειώνει την κατανάλωση ρεύματος πρέπει να χρησιμοποιηθεί το Offset voltage που είναι πιο δύσκολο να βρεις το maximum OC κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον χρησιμοποιούμε Manual voltage το speedstep το μόνο που κάνει είναι να ρίχνει τα GHz και όχι το Voltage.

Για να λειτουργεί "σωστά" και να μειώνει την κατανάλωση ρεύματος πρέπει να χρησιμοποιηθεί το Offset voltage που είναι πιο δύσκολο να βρεις το maximum OC κτλ.

Κατάλαβα...

εφόσον το cpu θα λειτουργεί συνέχεια στα π.χ. 1.35V επιβαρύνει κατά πολύ περισσότερο την διάρκεια ζωής του ή μόνο την κατανάλωση ρεύματος?

p.s.

Βρήκα και έναν ωραίο οδηγό για το πως πάει το offset voltage και έγινε πιο κατανοητό.

http://rog.asus.com/forum/showthread.php?2162-Overclocking-Using-Offset-Mode-for-CPU-Core-Voltage

Link to comment
Share on other sites

Παρέλαβα το pc σήμερα και εκανα δοκιμές στο prime καταρχήν για να δω θερμοκρασίες σε σχέση με την Xigmatech Loki που είχα πριν.

Θερμοκρασία δωματίου 16 βαθμοί Κελσίου και στις 2 περιπτώσεις:

Xigmatech Loki idle:

Max Temp 32C

u1g1.jpg

Noctua ΝH-D14 idle:

Max Temp 30C

6rie.jpg

Με τον 2500K @4.3Ghz και 1.280V

Xigmatech Loki load:

Max Temp 75C:

yq5s.jpg

Noctua ΝH-D14 load:

Max Temp 57:

kedv.jpg

18 βαθμοί κελσίου χαμηλότερα καλύτερα απ' ότι φανταζόμουν. Η Ψήκτρα είναι τόσο καλή όσο λένε.

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερη και από corsair H100:shout:

[MENTION=30687]zantetheo[/MENTION] Θοδωρή δοκίμασε σε παρακαλώ άμα μπορείς ένα Intel Burn Test 10 λούπες maximum και ξαναπόσταρε θερμοκρασίες και γω με 1.264 ( max να πήγε για 1-2 sec 1.272 ) είμαι στα 4.4

Link to comment
Share on other sites

Μήπως έχει σβήσει τον φάκελο linpack που ερχόταν μαζί με το πρόγραμμα όταν το κατέβασες; Αν δεν κάνω λάθος πρέπει να υπάρχει ο φάκελος εκεί που είναι και το πρόγραμμα.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.