Jump to content



Συμβουλές για OC: Ι5 2500Κ @4.5GHz


zantetheo

Recommended Posts

Μήπως έχει σβήσει τον φάκελο linpack που ερχόταν μαζί με το πρόγραμμα όταν το κατέβασες; Αν δεν κάνω λάθος πρέπει να υπάρχει ο φάκελος εκεί που είναι και το πρόγραμμα.

Όλα ξεζιπαριστηκαν μαζί σε έναν φάκελο δεν υπάρχει κάτι άλλο να κάνω..απλά κάτι γίνετε και δεν λειτουργεί καθόλου..

δεν πειράζει πάμε για' λλα

:upside:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 43
  • Created
  • Last Reply

Και γω τον είχα με ένα ελαφρύ o/c. Μετά κατάλαβα ότι δεν είχε νόημα, τον τσίμπησα λίγο στα 3.7, undervolt (η μητρική έχει την εντύπωση ότι θέλει 1.34V lolz). 40C load...yeap, η D14 κάνει καλή δουλειά.

undervolt-11337.jpg

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=28690]SpirosKGR[/MENTION]

αυτό βγάζει

m7xr.jpg

Πρώτον αναφέρει UAC (User Account Control).Τρέξε το με δεξί κλικ και Εκτέλεση ως διαχειριστής.

Αλλιώς και δεν, δοκίμασε να δεις αν στο βγάλει στοκ.Αν ναι τότε δεν είσαι σταθερός και στο βγάζει.Άλλο prime, άλλο linx και ibt.

Έχω πάθει παρόμοιο αλλά δεν θυμάμαι αν έλεγε αυτό ακριβώς το σφάλμα στο παράθυρο.

Link to comment
Share on other sites

Κάθε cpu stresser έχει και το δικό του χαβά για να το ολοκληρώσεις χωρίς σφάλματα. Άλλα μπορεί να θέλουν παραπάνω τάση, άλλα πιο χαλαρά timings σε μνήμες, κτλ.. Παλιά που ασχολούμουν πολύ με το OC τα ήξερα, τώρα θα σας γελάσω. Η συμβουλή μου είναι απλά να επικεντρωθείς στο να είναι το PC σταθερό στην χρήση που θα το κάνεις και να μη σε ανησυχούν αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Θα το κάνω αυτό που λές όταν θα έχω χρόνο για να δοκιμάσω και manual oc

απλά με το αυτόματο που το έχω τώρα εδώ και μήνες ποτέ δεν είχα κάποιο κρασάρισμα ή bsod

Μάλλον κατέληξες σε αυτό που σου έλεγα. Το ΙΒΤ πιθανόν να εντοπίζει κάτι και να μη προχωράει. Είναι πιθανόν δηλαδή να μην έχεις rock stable σύστημα, αλλά παρ' όλα αυτά είσαι ήσυχος με το γεγονός ότι δεν έχεις κρασάρει εδώ και καιρό. Για να δεις ότι έχεις rock stable system 24/7 θα πρέπει να τρέξεις διάφορα τεστ όχι για μερικές ώρες απλά. Το Prime95 το τρέχουν κάποιοι και 24ωρα για να σιγουρευτούν. Και τι έχουν καταφέρει; Να στρεσάρουν το σύστημά τους φοβερά (όσο δεν θα στρεσαριστεί ποτέ στον χρόνο που θα το κρατήσουν) και με πολύ μεγάλες θερμοκρασίες (80-90° πολλές φορές) έχοντας ρουφήξει ζωή από επεξεργαστή-μητρική κ.λπ. για να δουν κάτι που δεν ξέρω τι κακό θα μπορούσε να τους προκαλέσει στα λίγα χρόνια που θα κρατήσουν το σύστημά τους.

Η άλλη λογική είναι και αυτή που μάλλον περιγράφεις κι εσύ (το ίδιο ακριβώς κάνω κι εγώ, απλά στο πρώτο μήνυμα δεν το εξήγησα καλά) ότι κάνω τις ρυθμίσεις μου, βάζω λογικά voltage με βάση αυτά που έχω βρεί και τρέχω ένα-δυό τεστάκια για 10-15' (Prime95, Intel Burn Test σε 5 κύκλους με ρύθμιση στο High), ώστε να δώ θερμοκρασίες και κάποια σοβαρή αστάθεια. Μετά το αφήνω λίγο καιρό έτσι (1-2 βδομάδες) και αν δεν έχω κάτι εξόφθαλμο, δηλαδή αδυναμία να μπώ στο BIOS ή διάφορα κολλήματα, bsod κ.λπ. τότε θεωρώ ότι το σύστημα είναι ικανοποιητικά σταθερό για την χρήση που κάνω. Κι αν όντως σε εξαιρετικό (μη ρεαλιστικό) στρεσάρισμα θα μπορούσε να βγάλει και κάποιο πρόβλημα, τι ακριβώς με ενδιαφέρει αν στην χρήση που κάνω δεν πρόκειται ποτέ να στρεσαριστεί έτσι; Κάπως έτσι σκέφτεται η 2η σχολή που σου είπα. Το νόημα είναι: λιγότερο άγχος!:smoke:

Ως προς τα άλλα, το αυτόματο OC'ing είναι ακίνδυνο για χαμηλά κουρδίσματα. Αν ανέβεις πάνω από κάποιο σημείο τότε καλύτερα χειροκίνητα όλα για να μη δίνει η μητρική ό,τι ρεύμα θέλει και γίνει καμιά ζημιά.

Link to comment
Share on other sites

Εμενα που εχω τωρα μια z68 asus ,στο αυτόματο δίνει αρκετά υψηλά ρεύματα ,ίσως σε πιο νεα mobo ειναι καλύτερη η κατάσταση.

Ο δικος μου (i7 sandy) στα 4.3 θελει περιπου 1.265 ,στα 4.4 θελει 1.28 .

Κι εγώ καποια σύντομα τεστ κανω όπως ακριβώς ο απο πάνω ,το λυπάμαι να τρέχω prime 12 ωρες και τέτοια.

Πάντως θελει προσοχη μεγάλη το pll ,να δοκιμάσεις ποσο ρευμα δινει και σε single threaded εργασίες (το κάνει το prime)

Εγω την εχω πατήσει ,έδινα χαμηλό pll,και σε φορτίο έδινε ας πουμε 1.28v ,σε single thread δεν ειχα σκεφτεί να το δοκιμάσω ,αποτέλεσμα:

Μολις έτρεξα εφαρμογή που τράβαγε κάργα ενα πυρήνα,έδωσε η giga z77 που ειχα τρελή τάση ,και ψηθηκε ο επεξεργαστής σε κλάσμα δευτερολέπτου.

Νταν και κατω,πέταμα.

sent from mobile

Link to comment
Share on other sites

Εύκολα φαίνεται αυτο ,αν χρειάζεται.

Βάζεις την τάση που θες(δικια μου λογική τωρα αυτή) ,και η τάση πρέπει να πηγαίνει το ίδιο και σε full load ,και σε single threaded φορτίο.

Αν σε single ,ανεβάζει παραπάνω τάση,θελει αυξηση του pll και πιθανόν χαμήλωμα η τάση (η τιμη offset ή η καθαρή τιμή,ανάλογα τη μέθοδο που χρησιμοποιεί ο καθένας) ,αλλιως θα δωσει κανα spike σε single threaded χαμηλό φορτίο που θα ειναι δολοφονικό.

sent from mobile

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά,συγνώμη, αλλά δεν μπορώ να καταλάβω σε τι σας βοηθάει το oc σε 24/7 ?

Τόσα χρόνια δεν το έκανα ποτέ μου.Και εχω πάει όλους τους επεξεργαστές μου στα όρια τους,και από ρολόγια και από ρεύματα.Κανω την πλάκα μου και περνάω την ώρα μου ανεβάζοντας τους στα όρια τους.Bγάζω και κανένα bench έτσι για να έχει και ουσία το όλο θέμα,και μετα κατευθείαν σε στοκ ρυθμίσεις τον επεξεργαστή,και τελείωσε το θέμα.

Δεν μπορώ να καταλάβω πια σημερινή εφαρμογή δεν μπορεί να την τρέξει άνετα στα 3.7ghZ ο 2500.Επίσης πόση είναι αυτή η διαφορά που θα κάνει στα 4.2 ή 4,4 Ήθελα νάξερα την καταλαβαίνει κανένας?Έβαλε δηλαδή να τρίξει μια εφαρμογή στα 3.7 και την χρονομέτρησε ώστε να δει την διαφορά στα 4.4 ?Γιατί εγώ νομίζω οτι δεν θα την καταλάβει ο απλός χρήστης αλλά ούτε και ο εξειδικευμένος.Πόσο μάλλον όταν το 90% της χρήσης είναι internet.

Βέβαια εδώ παίζει ρόλο και ο ψυχολογικός παράγοντας.Αν ο λόγος είναι ψυχολογικός τότε οκ.Αλλά το κέρδος είναι από ανύπαρκτο έως ελάχιστο.Δεν λέει τίποτα να λέμε ότι ο δικός μας επεξεργαστής δουλεύει στα 4.4 ή και παραπάνω.Αντίθετα μάλιστα μόνο σκοτούρες φέρνει.Ότι δήποτε μας συμβεί στο pc,η πρώτη μα σκέψη είναι ότι φταίει το 24/7 oc.Εχω αδικο!? Και μπορεί να μην έχει καμία σχέση το oc.Κι όμως όλοι αυτό θα σκεφτούμε ότι είναι ο υπαίτιος.

Όλα αυτά τα γράφω από το δεύτερό συστηματάκι μου με έναν 2500 όχι Κ γιατί τον βρήκα σε πολύ συμφέρουσα τιμή.Με bus speed στα 105 και ρεύμα στα 1.08 πάει στα 4.0ghZ και κάνει τα πάντα.Δεν υπάρχει λόγος όμως να τον αφήσω εκεί 27/7.Δεν θα μου προσφέρει τίποτα παραπάνω.

Ορίστε και λινκ σημερινό για του λόγου του αληθές μιας και η υπογραφή μου έχει το άλλο σύστημα.

http://i1162.photobucket.com/albums/q531/venex58/DIAFORA/t.png

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά,συγνώμη, αλλά δεν μπορώ να καταλάβω σε τι σας βοηθάει το oc σε 24/7 ?

Τόσα χρόνια δεν το έκανα ποτέ μου.Και εχω πάει όλους τους επεξεργαστές μου στα όρια τους,και από ρολόγια και από ρεύματα.Κανω την πλάκα μου και περνάω την ώρα μου ανεβάζοντας τους στα όρια τους.Bγάζω και κανένα bench έτσι για να έχει και ουσία το όλο θέμα,και μετα κατευθείαν σε στοκ ρυθμίσεις τον επεξεργαστή,και τελείωσε το θέμα.

Δεν μπορώ να καταλάβω πια σημερινή εφαρμογή δεν μπορεί να την τρέξει άνετα στα 3.7ghZ ο 2500.Επίσης πόση είναι αυτή η διαφορά που θα κάνει στα 4.2 ή 4,4 Ήθελα νάξερα την καταλαβαίνει κανένας?Έβαλε δηλαδή να τρίξει μια εφαρμογή στα 3.7 και την χρονομέτρησε ώστε να δει την διαφορά στα 4.4 ?Γιατί εγώ νομίζω οτι δεν θα την καταλάβει ο απλός χρήστης αλλά ούτε και ο εξειδικευμένος.Πόσο μάλλον όταν το 90% της χρήσης είναι internet.

Βέβαια εδώ παίζει ρόλο και ο ψυχολογικός παράγοντας.Αν ο λόγος είναι ψυχολογικός τότε οκ.Αλλά το κέρδος είναι από ανύπαρκτο έως ελάχιστο.Δεν λέει τίποτα να λέμε ότι ο δικός μας επεξεργαστής δουλεύει στα 4.4 ή και παραπάνω.Αντίθετα μάλιστα μόνο σκοτούρες φέρνει.Ότι δήποτε μας συμβεί στο pc,η πρώτη μα σκέψη είναι ότι φταίει το 24/7 oc.Εχω αδικο!? Και μπορεί να μην έχει καμία σχέση το oc.Κι όμως όλοι αυτό θα σκεφτούμε ότι είναι ο υπαίτιος.

Όλα αυτά τα γράφω από το δεύτερό συστηματάκι μου με έναν 2500 όχι Κ γιατί τον βρήκα σε πολύ συμφέρουσα τιμή.Με bus speed στα 105 και ρεύμα στα 1.08 πάει στα 4.0ghZ και κάνει τα πάντα.Δεν υπάρχει λόγος όμως να τον αφήσω εκεί 27/7.Δεν θα μου προσφέρει τίποτα παραπάνω.

Ορίστε και λινκ σημερινό για του λόγου του αληθές μιας και η υπογραφή μου έχει το άλλο σύστημα.

http://i1162.photobucket.com/albums/q531/venex58/DIAFORA/t.png

Ναι, έχεις δίκιο σε γενικές γραμμές, αλλά εξαρτάται ακριβώς για ποιο λόγο κάνει κάποιος OC'ing. Κι εγώ δεν συμφωνώ απόλυτα να γίνεται για πλάκα και ανεύθυνα, αλλά αυτό είναι γούστο του καθενός. Ο λόγος που εγώ έκανα OC'ing έχει δύο σκέλη:

1. Επειδή ασχολούμαι λίγο με τα αρχιτεκτονικά για να μη τα ξεχάσω (ανενεργός Μηχανικός γαρ), έχοντας τον 3770κ στα 4.5 GHz κάνω κατά 25% πιο γρήγορα photo renedering από ό,τι σε στόκ ταχύτητες. Παρομοίως ωφελούνται και άλλοι επαγγελματίες ή χομπίστες που ασχολούνται με προγράμματα επικεντρωμένα στην απόδοση του επεξεργαστή, π.χ. όλη η σουίτα της Adobe (PS, AA, Premiere Pro κ.λπ.). Εκεί το 25% είναι υπόθεση.

2. Επειδή ασχολούμαι από hobby με το FSX, ξέρω ότι όσο ανεβάζω τον επεξεργαστή παίρνω και τα ανάλογα frames παραπάνω γιατί είναι μια εφαρμογή cpu hungry. Συνεπώς, στο 4.5 έχω πάρει τα 5-6 fps που χρειάζομαι για να είμαι πάντα πάνω από 30fps και να μην έχω stuttering.

Καταλαβαίνω απόλυτα αυτά που λές, αλλά στους περισσότερους κατόχους ξεκλείδωτων επεξεργαστών φαίνεται και συναρπαστικό να πειραματιστούν για να ανεβάσουν την απόδοση του επεξεργαστή, μόνο και μόνο για την εμπειρία και την γνώση που κερδίζουν. Τους καταλαβαίνω απόλυτα, γιατί και για μένα ήταν;). Απλά να γίνεται με ψάξιμο και υπεύθυνα για να μη μπούν σε ρίσκο ακριβά parts που δεν έχουμε πολυτέλεια κάθε μέρα να αλλάζουμε, ειδικά τώρα με την κρίση.

Link to comment
Share on other sites

Να προσθέσω οτι κατά τη γνώμη μου ,δεν υπάρχει περίπτωση να γίνει overclock (της προκοπής,αποδοτικό αλλα ασφαλές) χωρις ανέβασμα pll ,ειναι σα να υποστηρίζεις οτι η motherboard σου ειναι τέλεια και δεν εχει vdroop,δε γίνονται αυτα τα πράγματα.

Εγω δεν εμπιστεύομαι οδηγούς που λενε τέτοια ,αμα ειναι να τον κάψω,ας τον κάψω απο δικια μου βλακεία.

sent from mobile

Link to comment
Share on other sites

Το pll overvoltage δεν είναι για το vdroop από όσο ξέρω. Είναι για να μειώνει το clipping του cpu pll voltage που χρησιμοποιούν και άλλα parts. Είναι και για να βοηθάει το boot σε ψηλά overclocking (συνήθως πάνω από 48). Για το vdroop είναι το LLC (Load Line Calibration) το οποίο τουλάχιστον στις Gigabyte όπως η δική μου συνιστάται να είναι Extreme (σε άλλες μητρικές έχει διαβάθμιση από 1-6 κ.λπ.). Αν κάνω κάπου λάθος διόρθωσέ με.

Link to comment
Share on other sites

Το pll overvoltage δεν είναι για το vdroop από όσο ξέρω. Είναι για να μειώνει το clipping του cpu pll voltage που χρησιμοποιούν και άλλα parts. Είναι και για να βοηθάει το boot σε ψηλά overclocking (συνήθως πάνω από 48). Για το vdroop είναι το LLC (Load Line Calibration) το οποίο τουλάχιστον στις Gigabyte όπως η δική μου συνιστάται να είναι Extreme (σε άλλες μητρικές έχει διαβάθμιση από 1-6 κ.λπ.). Αν κάνω κάπου λάθος διόρθωσέ με.

Αν και offtopic αναλόγως την μητρική πάει και το llc.Στις gigabyte το καλύτερο είναι το turbo, ένα κλικ πριν το extreme δηλαδή.

Παράθεση απ' το overclock.net:

Please note that you do not need to set LLC to Extreme, nor the others to extreme for only 4.8GHz, most of these options I change by habit for extreme overclocking with liquid nitrogen.

Επίσης ένα πολύ καλό συγκριτικό με όλα τα επίπεδα LLC για τις Gigabyte και τα ποσοστά VDROOP στο καθένα:

97190065.jpg

Τέλος στις Asus το LLC τουλάχιστον για συμβατικές ψύξεις στο Auto είναι μια χαρά.Δίνει παραπάνω 0.008v απ' την τάση που ορίζεις και την στιγμή που πιέζεται ο επεξεργαστής πέφτει μέχρι εκεί που του έχεις ορίσει αρχικά.

Δηλαδή, ορίζεις vcore 1.30 στο bios και στα win βλέπεις και δείχνει 1.308.Όταν τον στρεσάρεις πέφτει πάλι στα 1.30.

Αυτό από δική μου εμπειρία και τουλάχιστον για τις z77 σειρές που δοκίμασα...

Link to comment
Share on other sites

Νά 'σαι καλά. Πολύ χρήσιμες η πληροφορίες. Είχα ψάξει παλιότερα το overclock.net, αλλά τον πίνακα αυτόν δεν θυμάμαι να τον βρήκα.

Edit: Από Anandtech και άλλους που είχα κοιτάξει για την δική μητρική (Ζ77mx-d3h) έβαζαν όλοι Extreme.

Link to comment
Share on other sites

Νά 'σαι καλά. Πολύ χρήσιμες η πληροφορίες. Είχα ψάξει παλιότερα το overclock.net, αλλά τον πίνακα αυτόν δεν θυμάμαι να τον βρήκα.

Edit: Από Anandtech και άλλους που είχα κοιτάξει για την δική μητρική (Ζ77mx-d3h) έβαζαν όλοι Extreme.

**Ivy Bridge Overclocking Guide** (with LN2 Guide at The End)

Link to comment
Share on other sites

Μετά απ' όλη αυτήν την ωραία συζήτηση αποφάσισα να μην προχωρήσω σε overclocking αλλά να προτιμήσω το αυτόματο της Asus στα 4.3Ghz.

Ο λόγος είναι ότι δεν θέλω το voltage μόνιμα κολλημένο σταθερά, αντί αυτού με το αυτόματο που ήδη έχω πέφτει όταν δεν χρειάζεται πράγμα που με χαροποιεί ιδιαίτερα.

Στο μέλλον (1-2 χρόνια) ίδωμεν

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.