Jump to content



προβλημα με υπερχρονισμο


Recommended Posts

Καλησπερα εχω ενα προβλημα στο oc που σιγα σιγα προσπαθω να κανω....

ειμαι κατοχος msi 760gtx oc -intel 4770k-z87 mpower και δεν μπορω να υπερσυγχρονισω... στην μητρικη πανω δεν εχει την επιλογη ωστε να αυξησω τον πολλαπλασιαστη απο 35 ή οσο ειναι τελος παντων στο παραπανω οπως μ εχουν πει ....και στο msi afterburner δεν μπορω να αυξησω το voltage ..ειναι locked... any help?

Link to comment
Share on other sites

διορθωσε τον τίτλο κατ' αρχας...

Σιγά τα αίματα. .

Χακερ έχεις ιδέα τι κάνεις η είσαι τελείως αρχάριος? Μπορείς ν διαβάσεις κάποιους online οδηγούς για αρχή ή δεν θα βγάλεις άκρη;

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

ειμαι αρχαριος προφανως για οποιον δεν το καταλαβε xD....και δευτερον εχω διαβασει ,εχω δει βιντεο εχω ψαξει Posts αλλα ακομη δεν βγαζω και μεγαλη ακρη γιατι για παραδειγμα σε ενα ιδιο συστημα με το δικο μου σε ενα βιντεο δεν ειχε τις ιδιες ρυθμισεις... :S ...πως γκενεν αυτο?:-O

Link to comment
Share on other sites

ειμαι αρχαριος προφανως για οποιον δεν το καταλαβε xD....και δευτερον εχω διαβασει ,εχω δει βιντεο εχω ψαξει Posts αλλα ακομη δεν βγαζω και μεγαλη ακρη γιατι για παραδειγμα σε ενα ιδιο συστημα με το δικο μου σε ενα βιντεο δεν ειχε τις ιδιες ρυθμισεις... :S ...πως γκενεν αυτο?:-O

ίδια motherboard με άλλο bios ίσως, αλλά πάνω κάτω οι ίδιες ρυθμίσεις είναι.

Link to comment
Share on other sites

Kάνε κάτι πολύ απλό άσε auto τα πάντα και δώσε λίγο multi θα έχεις το πρώτο σου oc, όχι τόσο σπουδαίο ίσως στα auto να τσιμπάει και λίγο παραπάνω ρεύμα η cpu σου. Τι cooler έχεις ?

Link to comment
Share on other sites

P6044560.jpg

Απ' ότι καταλαβαίνω αυτό που σε ενδιαφέρει είναι το: Ring frequency (Adjust ring ratio το αναφέρει πιο κάτω).Δες τι επιλογές έχεις εκεί.Λογικά αν βγάλεις το auto σε αφήνει να επιλέξεις τη συχνότητα που έχει γκριζαρισμένη ακριβώς από κάτω του.

Μην το παρακάνεις με το μαμα cooler και auto ρεύματα...

Link to comment
Share on other sites

P6044560.jpg

Απ' ότι καταλαβαίνω αυτό που σε ενδιαφέρει είναι το: Ring frequency (Adjust ring ratio το αναφέρει πιο κάτω).Δες τι επιλογές έχεις εκεί.Λογικά αν βγάλεις το auto σε αφήνει να επιλέξεις τη συχνότητα που έχει γκριζαρισμένη ακριβώς από κάτω του.

Μην το παρακάνεις με το μαμα cooler και auto ρεύματα...

τελεια!! τελικα δεν αλλαζεις το auto Με enter οπως παλια ...τα νεα bios απο οτι καταλαβα μετα απο 10 λεπτα που παιδευτηκα πας εκει που λεει 'Auto' πατας enter και γραφεις κατευθειαν τον πολλαπλασιαστη που θες να παρει και αμεσως ξεκλειδωνονται και αλλες ρυθμισεις που στο auto δεν φαινονται ;) ...τωρα απο αποψη oc δεν το πειραξα πηγα σε 4.1 ετσι 4fun :hehe: και μετα το επανεφερα πισω... εχω τα καταλληλα συνεργα aida-cpuz μπλα μπλα για bench και stability απλα θελω καμια δυο βοηθειες για το τι κανω....τωρα ;P

Link to comment
Share on other sites

Θέλει πολυ διάβασμα και γνώσεις ακόμα και πάνω σε ηλεκτρονικά...Δεν παίζεις έτσι απλα με ρεύματα και την τάση.Παραναλομα δεν υπαρχει περίπτωση να γίνει ασε που πλεον όλες οι καλές μητρικες έχουν τέτοια προστασία οπότε κλείνουν αυτόματα.Αλλα μετα άδειαζεις τους πυκνωτες η βγάζεις την μπαταρία.Αρχικα όντως πάρε την ψυκτρα και μετα πειραματησου το Prime το Crysis και το BF4 είναι τα καλύτερα εργαλεία για stability test αλλα και για θερμοκρασιες !Απλα μικρά βήματα και πολυ προσοχή.Φυσικα εφοδιασου με καθαρό οινόπνευμα απο φαρμακείο και κανά 2 θερμοαγωγιμες παστες

Link to comment
Share on other sites

σιγουρα προσφερουν προστασια αλλα μεχρι ενα σημείο....

αυτο θέλω να πω και εγω στον φιλο @TheHacker οτι τα πράματα δεν ειναι τοσο απλα και ευκολα γι αυτο αναφερω και παραπανω πως θελει διαβασμα αρκετο και πολλες ωρες δοκιμών.

Τωρα @das αναλογα ποιο z77 είχες και με ποιο bios ξέρω πως τα Gigabyte GA-Z77-D3H

είχαν μεγαλο προβλημα και αλλος φιλος με την ιδια μητρικη καψαλισε και αυτος τον επεξεργαστη του και το socket....2 σε 1:cry:

Link to comment
Share on other sites

Τελεια....μιας και προκειτε για το αντικειμενο που σπουδαζω αλλος ενας λογος να ασχοληθω ακομη περισσοτερο ...θα παω να "καβατζωσω" μια ψυκτρα για αρχη και θα ξεκινησω με τον Πολλαπλασιαστη στο 41 .... ;p

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.