Jump to content



Αγιοβασιλιάτικα επώνυμα mouse;


Recommended Posts

Για χρόνια(9+) χρησιμοποιούσα ένα απλό οπτικό ποντίκι της MS των 5€, που με υπηρέτησε απροβλημάτιστα(πάνω από 15εκ κλικ το κόβω). Κάποια στιγμή έκανα τη μετάβαση σε gaming αγοράζοντας το ΝΖΧΤ άβαταρ γιατί χρειαζόταν το αυξημένο dpi σε κάποιους τίτλους.

Πριν κλείσω 2 χρόνια άρχισε να διπλοκλικάρει τυχαία οπότε και το πήγα πίσω για service. Το πλαίσιο μου το αντικατέστησε(άγνωστο γιατί) με ένα-ακριβότερο-Razer death adder. Δυστυχώς και αφότου έκλεισε η διετία της εγγύησης άρχισε πάλι τα ίδια προβλήματα τυχαίου διπλοκλικαρίσματος και αποτυχίας drag. Τώρα έχω ένα φθηνο gaming mouse του πλαισίου(gm 200-πολύ ικανοποιημένος) για να αποφύγω παρατράγουδα.

Σημειωτέον ότι όταν κάθομαι στο pc τον περισσότερο χρόνο σερφάρω, αν και συνηθίζω να κλικάρω με μεγάλη συχνότητα. Πάντως σίγουρα η χρήση που κάνω δεν συγκρίνεται με αυτήν ενός φανατικού fps/rpg gamer .

Ακούω τις απόψεις σας επί του θέματος.

Τί συμβαίνει επιτέλους με αυτές τις βαπορίσιες συσκευές; Άλλαξαν την τεχνολογία των διακοπτών, τους έκαναν υπερβολικά ευαίσθητους για να είναι πιο μαλακοί στο πάτημα, what?

Link to comment
Share on other sites

Είμαι για πάνω από 5ετία με ένα logitech g9. Το έχω λιώσει με gaming (τα πρώτα χρόνια) και τα τελευταία 1-2 με απαιτητικό desktop use. Δεν το αλλάζω μέχρι να χαλάσει (ελπίζω να κρατήσει άλλα τόσα).

Λογικά πάντως οι πιο ακριβές σειρές έχουν και καλύτερους διακόπτες.

Τέλος, η razer δεν είναι από τις ποιοτικότερες εταιρείες. Καλό marketing έχει imo.

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Και πώς καταλαβαίνεις ποιά έχουν πραγματικά καλούς διακόπτες. Μπορείς από την αφή να βγάλεις κάποιο συμπέρασμα;

Τα φθηνά σύγχρονα ποντίκια έχουν πλέον λαστιχένιους διακόπτες σαν αυτούς των πληκτρολογίων ;

Link to comment
Share on other sites

sorry για το OT

Είμαι για πάνω από 5ετία με ένα logitech g9. Το έχω λιώσει με gaming (τα πρώτα χρόνια) και τα τελευταία 1-2 με απαιτητικό desktop use. Δεν το αλλάζω μέχρι να χαλάσει (ελπίζω να κρατήσει άλλα τόσα).

Λογικά πάντως οι πιο ακριβές σειρές έχουν και καλύτερους διακόπτες.

Τέλος, η razer δεν είναι από τις ποιοτικότερες εταιρείες. Καλό marketing έχει imo.

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk

Βάλε το gaming software της logi. Ή ψάξε να δεις πώς φτιάχνεις το poll rate. ΜΕΡΑ ΜΕ ΤΗ ΝΥΧΤΑ τα 500 vs τα 100πόσα που έχει default.

Link to comment
Share on other sites

Και πώς καταλαβαίνεις ποιά έχουν πραγματικά καλούς διακόπτες. Μπορείς από την αφή να βγάλεις κάποιο συμπέρασμα;

Τα φθηνά σύγχρονα ποντίκια έχουν πλέον λαστιχένιους διακόπτες σαν αυτούς των πληκτρολογίων ;

Μπα δε νομίζω να μπορείς με την αφή να καταλάβεις. Άσε που είναι πρακτικά αδύνατο να δοκιμάσεις τα ποντίκια πριν τα αγοράσεις, μια που ελάχιστα καταστήματα έχουν κάποια σε προθήκες για να μπορέσεις να δοκιμάσεις πριν αγοράσεις. Απλά ψάχνεις στο net για τους καλύτερους διακόπτες και αναζητάς specs για το ποντίκι που θες να αγοράσεις.

O [MENTION=2162]GruntGR[/MENTION] γνωρίζει τα πάντα για ποντίκια, οπότε θα μπορεί να συμβουλέψει ποιοι είναι οι "καλύτεροι" διακόπτες και ποια ποντίκια τους φοράνε.

Η αίσθησή μου είναι ότι οι "καλές" σειρές της logitech είχαν και έχουν εξαιρετική αντοχή στο χρόνο και το επιβεβαιώνω και από προσωπική εμπειρία. Για άλλες εταιρείες δεν γνωρίζω.

:OT:

[MENTION=1199]Volrath[/MENTION] εννοείται ότι το polling rate είναι σεταρισμένο σύμφωνα με τις προτιμήσεις μου :)

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=3917]Petrossortep[/MENTION] έχειw κοιτάξει καθόλου για κανένα βιντεάκι στο youtube με οδηγίες μπας και γίνεται να διορθωθεί με άνοιγμα ποντικιού και καθάρισμα της περιοχής κάτω από το πλήκτρο; Μεγάλο σιχτίρισμα τα διπλά clicks...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.