Jump to content


cpu η apu?


Recommended Posts

θελω τη γνωμη σας παιδια ειμαι αναμεσα σε 2 επεξ. των amd fx-8320 με μια απλη καρτα γρφικων μεχρι να μαζεψω μερικα λευτα να παρω μια sapphire r7 260 η να παρω των Α10 7850k και σε 1 χρονο να παρω μια sapphire r7 260

η καρτα γραφικων που εχω τωρα ειναι η radeon hd4350 :help1:

Link to comment
Share on other sites

Τίποτα από τα δύο. 750Κ (70€) και μόλις μαζέψεις λίγα χρήματα παραπάνω μια 270.

Βέβαια η απάντηση που σου δίνω είναι ολίγον(πολύ) στην τύχη, διότι δεν λες τι θέλεις να κάνεις με το PC. Δεν υπάρχει μια σωστή απάντηση για όλα. Θα πρέπει να πεις τι θέλεις να κάνεις και πόσα λεφτά διαθέτεις.

Link to comment
Share on other sites

θελω τη γνωμη σας παιδια ειμαι αναμεσα σε 2 επεξ. των amd fx-8320 με μια απλη καρτα γρφικων μεχρι να μαζεψω μερικα λευτα να παρω μια sapphire r7 260 η να παρω των Α10 7850k και σε 1 χρονο να παρω μια sapphire r7 260

η καρτα γραφικων που εχω τωρα ειναι η radeon hd4350 :help1:

Οι δύο επεξεργαστές είναι εντελώς διαφορετικοί και θέλουν διαφορετική μητρική.

Τον 8320 θα τον πάρεις για να έχεις το (σχεδόν) πιο δυνατό που έχει η AMD αυτή τη στιγμή ενώ τον 7850 θα τον παρεις αν δεν έχεις ανάγκη την επεξεργαστική ισχύ των 8 πυρήνων αλλά επίσης σε καλύπτουν τα γραφικά της APU και δεν έχεις σκοπό να δώσεις χρήματα για εξτρα καρτα γραφικων.

Όταν αποφασίσεις τι ακριβώς θες να κάνεις με το PC θα μπορέσουμε να σε βοηθήσουμε καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

λοιπον το pc που εχω τωρα φοραει intel pentium d 820 asus p5l-mx 3gb ram 420 watt τροφοδοτικο ati radeon 4350

sata hdd 250 gb και ενα κουτι turbo-x με 2 fans

διαθετω 400 ευρω για την αναβαθμιση και ειχα κοιταξει αυτα τα κομματια

Gigabyte GA-970A-UD3P | Skroutz.gr

Corsair Builder Series CX600 V2 80Plus | Skroutz.gr

AMD FX-8320 Box | Skroutz.gr

Sapphire Radeon R7 265 2GB Dual-X (11232-00-20G) | Skroutz.gr

Crucial Ballistix Tactical 4GB DDR3-1866MHz (BLT4G3D1869DT1TX0CEU) | Skroutz.gr

αν και ξεφευγω απο το budget μου αμα αξιζουν τα λεφτα τους κατι θα κανω αλλα μετα μου προτιναν αυτα εδω τα κοματια

Asrock FM2A88M Extreme4+ | Skroutz.gr

AMD A10-7850K Box | Skroutz.gr

Adata XPG V1.0 8GB DDR3-2133MHz (AX3U2133W4G10-DR) | Skroutz.gr

XFX ProSeries 450W Core Edition Full Wired (Bronze) | Skroutz.gr

και εδω εχω δυο ερωτηματα προτον πιο απο τα δυο ειναι καλυτερο αν εξαιρεσουμε τα χρηματα και δευτερον εσεις πιο θα προτιμουσατε

το θελω πανω απ'ολα για games και internet

σας ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Από θέμα επεξεργαστικής ισχύος πρώτη σύνθεση είναι σαφώς δυνατότερη απ'όλες τις απόψεις, αλλά η δεύτερη καταναλώνει πολύ λιγότερο ρεύμα.

Έχω παρατηρήσεις όμως στην πρώτη σύνθεση:

Mια R9 270 είναι γρηγορότερη από την R7 265 χωρίς να κοστίζει αισθητά παραπάνω κι επίσης 4GB RAM απλά θα πνίγουν το σύστημα.

Γενικότερη άποψή μου πάντως είναι, αν επιμένεις σε AMD, είναι να πας σε FM2+.

Αν εξαιρέσουμε το gaming, δε βλέπω να θες να κάνεις κάποια άλλη βαριά εργασία (video/photo/audio editing κλπ) που θα αξιοποιούσε περισσότερους από τους 4 πυρήνες του Kaveri γιατί εδώ που τα λέμε, κι εγώ δε βλέπω τα games να χρησιμοποιούν τους 8 πυρήνες του 8320 μου. Κι εγώ αν δεν ασχολιόμουν πολύ με photo editing πιθανόν θα έμενα με κάποιον Χ4 Phenom.

Αυτό που προτείνω λοιπόν είναι να πας σε Kaveri με την εξής σύνθεση:

Asrock Fatal1ty FM2A88X+ Killer | Skroutz.gr

AMD A10-7850K Box | Skroutz.gr

Adata XPG V1.0 8GB DDR3-2133MHz (AX3U2133W4G10-DR) | Skroutz.gr

Corsair Builder Series CX600 80Plus Bronze | Skroutz.gr

Τα παραπάνω θα σε βοηθήσουν να μείνεις πιο κοντά στο budget σου, θα καταναλώνουν λιγότερο και σου δίνει αργότερα μεγαλύτερη ευχέρεια επιλογής κάρτας γραφικών μιας και αυτές αλλάζουν συνεχώς και θα πρότεινα ανεπιφύλακτα να κοιτάξεις και σε μεταχειρισμένες για καλύτερο value for money.

Με το FM2+ επίσης θα είσαι πιο futureproof μιας και η AMD αυτό εξελίσσει πλέον και προσωπικά δε βλέπω συνέχεια στο ΑΜ3+.

Μία άλλη πολύ καλή πρόταση είναι αυτή του yanni.

Ο Kaveri είναι αξιόλογος αν δεν προχωρήσεις στην αγορά μια ξεχωριστής κάρτα γραφικών αλλά αν σκοπεύεις να πάρεις όντως μια κάρτα μάλλον δεν αξίζει να δώσεις ~€170 για τον Kaveri.

με ~€70 τσιμπάς έναν 750Κ και με το κατοστάρικο που περισσεύει, δίνεις άλλα €50-60 και αγοράζεις μια κάρτα που θα δώσει σαφώς καλύτερες επιδόσεις στο gaming, ειδικά σε υψηλότερες αναλύσεις.

Έγινε επεξεργασία από JimmyFox
Link to comment
Share on other sites

[MENTION=188]yanni[/MENTION] γιατι οχι 760Κ?

10€ διαφορά. Δεν ξέρω αν τα αξίζει. Και οι δύο είναι ξεκλείδωτοι και οι δύο έχουν Turbo ταχύτητες πολύ κοντά μεταξύ τους και οι δύο είναι Piledriver. Εντάξει ο ένας είναι Trinity και ο άλλος Richland, αλλά σε αυτούς που είναι cpu only δεν ξέρω αν είναι τέτοια η διαφορά που να δικαιολογεί τα επιπλέον 10€. Θεωρώ προσωπικά ότι σε quad cpu FM2+ πας όταν θέλεις οικονομία, οπότε και αυτά τα 10€ τα υπολογίζεις. Όταν δεν σε απασχολεί το οικονομικό πας σε quad AM3+ για να διατηρείς την δυνατότητα αναβάθμισης σε 8 core αργότερα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι θα λέγα AM3+

AMD FX-6300 Box | Skroutz.gr

MSI Radeon R9 270 2GB Gaming (V305-001R) | Skroutz.gr

Asus M5A97 R2.0 | Skroutz.gr

Crucial Ballistix Sport XT 8GB DDR3-1600MHz (BLS2C4G3D169DS3CEU) | Skroutz.gr

Τα έχεις όλα με ~400 ευρώ και είσαι πάνω σε επιδόσεις απο το Kaveri. Aν όμως θες κάτι futureproof σε αναβαθμίσεις πήγαινε σε fm2+ όπως λέει και ο JimmyFox

Link to comment
Share on other sites

εγω πανω απο ολα το θελω για games και στο μελλον δηλαδη να μπορω να τρεχω τα καινουρια games που θα βγουν

απλος σκευτομουν αυτο ο cpu ειναι δυνατοτερος απο τον apu λογικα θα τρεχει καλητερα τα καινουρια games

πιο καινουριο socket einai ma3+ η fm2+?

σας ευχαριστω πολυ για της απαντησεις σας

Link to comment
Share on other sites

Το fm2+ είναι νεότερο, αλλά με τον 6300 θα μπορείς να παίζεις πολλά χρόνια όλα τα games μια που αυτό ψάχνεις. Τα παιχνίδια σήμερα υποστηρίζου 3-4 cores με ελάχιστα να βλέπουν παραπάνω cores (bf3, bf4, crysis 3) ο 6300 έχει 6 cores όποτε μια χαρά θα κρατηθεί για 3-4 χρονάκια.

Link to comment
Share on other sites

η προταση του SkaL ειναι και η καλυτερη, αλλα αντι αυτου του motherboard "Asus M5A97 R2.0" θα σου προτεινα την 1η επιλογη σου: Gigabyte GA-970A-UD3P..και ο λογος ειναι απλουστατος.η asus εχει μονο 4+2 κυκλωμα τροφοδοσιας,ενω η gigabyte εχει 8+2 το οποιο θα σου επιτρεψει και ενα γενναιοδωρο πουσαρισμα οπoτε χρειαστει ;)

εκτος αυτου,ακομα και με 4 gb μνημης θα εισαι κομπλε εαν ΔΕΝ συνηθιζεις να αφηνεις τον browser ελαχιστοποιημενο με 30+tabs συν οποιοδηποτε αλλο βαρυ προγραμμα οταν παιζεις..στην πορεια αν χρειαστει, προσθετεις και μια εξτρα μνημη;)

οποτε εχουμε:

AMD FX-6300

MSI Radeon R9 270

Gigabyte GA-970A-UD3P

Crucial Ballistix Tactical 4GB(τυχαια επελεξα αυτην)

XFX ProSeries 550W Core Edition στα 57€ μονο!!

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλές οι προτάσεις σας απλά ενημερωτικά να πω πως η AMD όπως είχα διαβάσει θα σταματήσει την παραγωγή CPU και θα βγάζει μόνο APU , στην περίπτωση του φίλου μας εδώ η καλύτερη λύση είναι να παει σε κανονικό CPU με την γραφικών που έχει και στο μέλλον να βάλει και μια καλή γραφικών .

Εγώ θα έλεγα εφόσον θέλει να παίζει μελλοντικά παιχνίδια να πάρει έναν καλό επεξεργαστή τώρα (Intel θα προτιμούσα γιατί κάνουν καλύτερα OC αν χρειαστεί λίγο παραπάνω στο μέλλον ) και με τα λεφτά που θα μαζέψει να μπορέσει να πάρει έναν r9 280x μιας και θα έχουν πέσει οι τιμές τους.

Το να παει σε APU είναι εντελώς άσκοπο μιας και έχει πρόχειρη κάρτα γραφικών

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

τελικα κατελιξα στον 8320 με 8gb ram 2x4 cx600 τροφοδοτικο και μελοντικα την r9 απλος εχω ενα τελευταιο ερωτημα

σε πια mobo να καταληξω Gigabyte GA-990XA-UD3 | Skroutz.gr

Gigabyte GA-970A-UD3P | Skroutz.gr

αν μπορειτε να μου πειτε και πιες ειναι η διαφορες τους γιατι στα χρηματα ειναι σχεδον το ιδιο

σας ευχαριστω πολυ ολους σας παιδια

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Μην πάρεις gigabyte γιατι σχετικα με την πρώτη που εβαλες μου έχει τύχει να δω οτι ηταν νεκρή και για να το κανω πιο σαφες ειναι οι πιο μαπα εκδοση που βγάλανε π.χ μπορει να μην σου δουλέψει να ξες ...Εγω θα πήγαινα σε asus χωρις δεύτερη σκέψη http://www.skroutz.gr/s/2348801/Asus-M5A97-R2-0.html ή http://www.skroutz.gr/s/2355105/Asus-M5A97-EVO-R2-0.html

Link to comment
Share on other sites

Μην πάρεις gigabyte γιατι σχετικα με την πρώτη που εβαλες μου έχει τύχει να δω οτι ηταν νεκρή και για να το κανω πιο σαφες ειναι οι πιο μαπα εκδοση που βγάλανε π.χ μπορει να μην σου δουλέψει να ξες ...Εγω θα πήγαινα σε asus χωρις δεύτερη σκέψη Asus M5A97 R2.0 | Skroutz.gr ή Asus M5A97 EVO R2.0 | Skroutz.gr

Kαλά αυτό δεν έχει να κάνει με την Gigabyte, MSI κτλ ένα ποσοστό αστοχίας υλικού έχουν τα πάντα το ίδιο που λες έπαθα και εγώ με μια asus με p67 και την άλλαξα με μια ανώτερη σε χαρακτηριστικά με τα ίδια χρήματα ASRock.

Link to comment
Share on other sites

Μην πάρεις gigabyte γιατι σχετικα με την πρώτη που εβαλες μου έχει τύχει να δω οτι ηταν νεκρή και για να το κανω πιο σαφες ειναι οι πιο μαπα εκδοση που βγάλανε π.χ μπορει να μην σου δουλέψει να ξες ...Εγω θα πήγαινα σε asus χωρις δεύτερη σκέψη Asus M5A97 R2.0 | Skroutz.gr ή Asus M5A97 EVO R2.0 | Skroutz.gr

μην λετε πραγματα που δεν ισχυουν, μονο και μονο επειδη σας ετυχε κατι, καποια φορα...!! σκεφτειτε οτι μπορει να προκαλειτε λανθασμενες εντυπωσεις..!

ο καθενας μας, ΔΕΝ ειμαστε ουτε καν δειγμα στατιστικης..!!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει γίνει μια και δυο...η συγκεκριμένη είναι με λίγες πιθανότητες να δουλέψει δεν λεω αμα θελει ας παει σε αυτήν..αμα λεω αμα δεν δουλέψει θα εχει τρέξιμο και μπούρδες τέτοιες...

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει γίνει μια και δυο...η συγκεκριμένη είναι με λίγες πιθανότητες να δουλέψει δεν λεω αμα θελει ας παει σε αυτήν..αμα λεω αμα δεν δουλέψει θα εχει τρέξιμο και μπούρδες τέτοιες...

χωρις να θελω να αντιπαρατεθω..., και παλι δεν λεει τπτ αυτο...! σε τοσες χιλιαδες κομματια που πωλουνται, λογικο ειναι να υπαρχει ενα ποσοστο αποτυχιας. ολες η μητρικες εχουν ενα ποσοστο, ειτε λιγοτερο, ειτε περισσοτερο..!!

εχεις συγκεκριμενο ποσοστο, που να δειχνει οτι αυτο το μοντελο εχει υπερβολικες αστοχιες? να το συζητησουμε..! αλλο να λες οτι οι 10 στις 100 ειχαν προβλημα, και αλλο οι 10 στις 1000...!!

την συγκεκριμενη, την εχουν εδω μεσα αρκετα παιδια (κι εγω μεταξυ τους, οπως εχω και MSI, και περασαν και ASUS, και ASRock απο τα πισι μου).

για κοιτα.., ποσοι απο αυτους εχουν θεμα? αν υπηρχε, δεν θα ειχε γινει ντορος...?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.