Jump to content



1150 - 1155 - 2011?


Jimaki MBG

Recommended Posts

Γεια σας.Εχω ξανακανει ερωτισεις σχετικα με το συστημα που προκειτε να παρω αλλα ενω ειχα σχεδον καταληξει τωρα παλι μπερδευτικα. Γενικα αυτο που θελω ειναι να ειναι ανετο για πολυ καιρο.πχ το 2007 εδωσα 1400ευρω και τον εχω μεχρι τωρα. Ελεγα για 1150 μετα λογω μη διαφορας στην αποδοση και χαμηλοτερης θερμοκρασιας ειπα να παω σε 1155 αλλα ταυτοχρονα βλεπω οτι με 250 περιπου ευρω μπορω να παω σε 2011 που η ιντελ ενω ειχε το 1155 και εβγαλε το 1150 ταυτοχρονα εβγαζε high end επεξεργαστες για την 2011 πλατφορμα και σκεφτομαι μηπως το συνεχισει αυτο..αυτη τη στιγμη με 280 ευρω περνεις τον 4820Κ. παντως ειχα καταληξει στον 3570Κ.

Link to comment
Share on other sites

οποιο συστημα και να φτιαξεις βασισμενο σε ενα απο τα τρια σοκετς θα αντεξει για αρκετα χρονακια...σημασια εχει στο να δωσεις βαση στον καλο συνδυασμο μητρικης και επεξεργαστη αν σκοπευεις να ασχοληθεις με οβερκλοκιν!

εγω προσωπικα εαν εφτιαχνα νεο συστημα βασισμενο σε ενα απο τα 3 σοκετς, τοτε θα επελεγα το 1155 με μητρικη βασισμενη στο Ζ77 τσιπσετ και για επεξεργαστη τον 3570Κ ή τον 3770Κ.

Link to comment
Share on other sites

εγώ αν είχα την δυνατότητα ,για το 2011 η επιλογή θα αφορούσε μονάχα στον επεξεργαστή τον 4930K που είναι 6/12

Αν πας σε υποδεέστερο πήγαινε σε 1150-1155 ΑΝ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙΣ ΚΑΝΑ ΧΡΟΝΟ πας στην καινούργια αρχιτεκτονικη της intel

Να πας στον i7 4770K

Link to comment
Share on other sites

Αν και έχω socket 1155 με τον 3770κ αυτήν την στιγμή, σήμερα, αν είχα να επιλέξω socket θα έβαζα κάτω τα προγράμματα-εφαρμογές που χρησιμοποιώ ή πρόκειται σύντομα να χρησιμοποιήσω για να δώ πόσους πυρήνες χρησιμοποιούν (και πόσο) και πόση μνήμη χρησιμοποιούν (και πώς την χρησιμοποιούν) και θα επέλεγα μεταξύ 2011 και 1150.

Εκεί που υπερτερεί το socket 1150 είναι η απόδοση του 4770 (με Κ ή χωρίς). Είναι ακόμα και αυτήν την στιγμή ο πιό δυνατός επεξεργαστής που υπάρχει στην single thread απόδοση. Μόνο ένας (ή δύο, δεν θυμάμαι ακριβώς) Xeon τον ξεπερνάει σε single thread. Άρα, αν οι εφαρμογές που τρέχω εκμεταλλεύονται μέχρι τέσσερεις πυρήνες ή τρέχουν μόνο σε ένα, ο 4770 είναι μονόδρομος.

Εκεί που υπερτερεί το 2011, πέρα από το γεγονός ότι έχει 6C/12T επεξεργαστές και άρα είναι πιό optimized για multi threaded εφαρμογές, είναι:

1. Έχουν οι επεξεργαστές του γενικώς μεγαλύτερη cache memory

2. Τρέχει quad channel memory, άρα σε εφαρμογές που η RAM είναι πρωτεύον στοιχείο υπερτερεί

3. Είναι καλύτερη η θερμική συμπεριφορά των επεξεργαστών IB-E (σε γενικές γραμμές) από τους Haswell

4. Στους gamers (από όσα γνωρίζω) αλλά και σε χρήστες που έχουν μεγάλες αναλύσεις οθόνης (1440p ή ειδικά στις 4Κ), οι επεξεργαστές του socket δίνουν περισσότερες PCIe lanes (40 έναντι 24) και αυτό δίνει την δυνατότητα για "καθαρότερο" SLI/CrossFire (με PCIe 3.0 x16 σε κάθε κάρτα αντί για 16+8 που δίνει το 1150).

Τα αρνητικά του 2011 είναι:

1. Πολύ ψηλές τιμές ειδικά για μητρικές. Μια καλή μητρική για το socket κοστίζει τουλάχιστον 200€.

2. Ο 4820κ που είναι η πιό προσιττή επιλογή είναι υποδεέστερος σε συνολική απόδοση από τον 4770κ που αγοράζεται με μια καλή (μεσαία) μητρική με ένα συνολικό ποσό περίπου 410-420€. Ο 4820κ φτάνει μαζί με την μητρική σχεδόν στα 500€.

Αυτά σε γενικές γραμμές. Το θέμα είναι να σκεφτείς τί δουλειές θέλεις να κάνεις με τον υπολογιστή για να δείς σε τί socket θα κινηθείς.

Link to comment
Share on other sites

Καλα μαλλον το εχω χασει το θεμα χωρις λογο...εγω κανα game παιζω και τρεχω κατι προγρμματα για αναλυση αλληλουχιας/συγκριση BLAST FASTA κτλ οχι πολυ απαιτητικα μονο σχετικα απαιτητικο ειναι PDB ,jsmol κατι 3ντι μοντελα πρωτεινων κτλ. Μαλλον δεν χρειαζομαι τοση δυναμη.

Link to comment
Share on other sites

Καλα μαλλον το εχω χασει το θεμα χωρις λογο...εγω κανα game παιζω και τρεχω κατι προγρμματα για αναλυση αλληλουχιας/συγκριση BLAST FASTA κτλ οχι πολυ απαιτητικα μονο σχετικα απαιτητικο ειναι PDB ,jsmol κατι 3ντι μοντελα πρωτεινων κτλ. Μαλλον δεν χρειαζομαι τοση δυναμη.

Γι' αυτό σου εξήγησα περίπου τί γίνεται. Μη πας και ρίξεις πολλά λεφτά άδικα. Με τον i7 4770k και μια καλή μητρική στα 120-130€ είσαι καλυμμένος για πολλά-πολλά χρόνια.

Link to comment
Share on other sites

δες αυτο το αρθρο:

Intel Core i7-4770K vs 3770K vs 2600K Gaming-Performance

ακομα και με ενα sandybidge θα ησουν καλυμενος, διοτι οι διαφορες μεταξυ τους ειναι σχετικα μικρες σε επιπεδο gaming.

ουσιαστικα, βαση των bencharks βλεπω πως οι ivybridge σε επιδοσεις συγκρινομενοι με τους haswell ειναι 3-5% πισω στην χειροτερη περιπτωση, εκει που μονο υπερτερει ο haswell ειναι στα ενσωματωμενα γραφικα, αλλα αυτο αντισταθμιζεται απο την χαλια θερμικη συμπεριφορα λογω της κακης εφαρμογης του IHS απο την ΙΝΤΕL.

Link to comment
Share on other sites

Αν εχεις ξεχωριστη gpu (που οι περισσοτεροι εχουν) κανουν καμια διαφορα τα ενσωματομενα γραφικα του cpu απο αποψη γραφικων?επισης μειωνουν την επεξεργαστικη ισχυ του η ειναι κατι εντελως ξεχωριστο?

Link to comment
Share on other sites

Αν εχεις ξεχωριστη gpu (που οι περισσοτεροι εχουν) κανουν καμια διαφορα τα ενσωματομενα γραφικα του cpu απο αποψη γραφικων?επισης μειωνουν την επεξεργαστικη ισχυ του η ειναι κατι εντελως ξεχωριστο?

οχι και στα δυο..τα ενσωματωμενα γραφικα δεν χρησιμοπουνται οταν υπαρχει ανεξαρτητη καρτα γραφικων, εκτος απο καποιες περιπτωσεις που οταν υπαρχει το Lucid logix στην μητρικη επιτρεπει καποιου ειδους συνεργασια μεταξυς τους για περισσοτερα frames, ειναι ομως τοσο αδυναμα τα igp που δεν προσφερουν κατι το σημαντικο σε αποδοση..

επισης αν σε ενδιαφερει να στησεις το συστημα σου οσο πιο οικονομικα γινεται, θα σου προτεινα να τσεκαρεις στις αγγελιες μας επειδη θα βρεις πακετα που σε ενδιαφερουν http://www.thelab.gr/pwliseis/

Link to comment
Share on other sites

Στο gaming οι διαφορές είναι μικρές. Σε άλλες εφαρμογές όμως ανοίγει η ψαλίδα. Π.χ. σε rendering με βάση τις δικές μου μετρήσεις στον 3770k και feedback από το internet, έχω καταλήξει χοντρικά στις εξής ισοδυναμίες:

2600k @ 5.0-5.1Ghz

=

3770k@ 4.6-4.7Ghz

=

4770k@ 4.3-4.4Ghz

Σημαίνει χοντρικά περίπου 10% αύξηση της απόδοσης στα ίδια ρολόγια από επεξεργαστή σε επεξεργαστή με σειρά 2600k<3770k<4770k.

Όλα αυτά με μια μικρή επιφύλαξη πάντα.

Link to comment
Share on other sites

Δε βρίσκω λόγο να φτιάξεις καινούργιο pc με το 1155 αφού το έχει αντικαταστήσει το 1150 (όχι οτι έχουν καμιά τρελή διαφορά).

Αν το pc το θες για παιχνίδια και δε σε ενδιαφέρει το oc, 4570+Η87 είναι ένας πολύ καλός συνδιασμός.

Link to comment
Share on other sites

clock to clock εχουν ιση αποδοση σε gaming απ' οτι δειχνουν τα reviews..αυτο αλλωστε ενδιαφερει περισσοτερο τον jimaki..

κλασικη ιντελ!! βγαζει 2-3 σοκετς ανα χρονο ωστε να αναγκαζει υποσυνειδητα τους καταναλωτες να τρεχουν πανικοβλητοι να πουλησουν το μολις 1 ετους pc τους για να αγορασουν το καινουριο που στην καλυτερη περιπτωση εχει ενα ποσοστο διαφορας σε επιδοσεις της ταξης του 5%...

Link to comment
Share on other sites

clock to clock εχουν ιση αποδοση σε gaming απ' οτι δειχνουν τα reviews..αυτο αλλωστε ενδιαφερει περισσοτερο τον jimaki..

Άρα δεν υπάρχει λόγος να πάει σε παλιό socket (αφού κοστίζουν το ίδιο).

Όσο για το δεύτερο που λες, αυτό είναι περισσότερο θέμα του καταναλωτή παρά της Intel.Εγώ είμαι με 3770 και δε νιώθω καμιά ανάγκη να αλλάξω cpu.Αλλά αυτή είναι συζήτηση για άλλο thread.

Link to comment
Share on other sites

αν μπορουσε να βρει καποιο μεταχειρισμενο πακετακι βασισμενο σε ivybridge θα ηταν οτι καλυτερο και πιο οικονομικα θα του ερθει(αν τον ενδιαφερει αυτο).

εκει ηθελα να καταληξω εξαρχης και οχι να του προτεινω να παρει φρεσκα κοματια βασισμενα σε παλαιοτερη πλατφορμα, το καινουριο δεν σημαινει απαραιτητα ομως οτι ειναι και καλυτερο απο αυτα που αντικαθιστα...πχ prescot με northwood...η ιντελ μας εχει αποδειξει απειρες φορες οτι προσπαθει να πουλησει με καθε τροπο πλασαρωντας αρκετες φορες αχρηστες αναβαθμισεις...αναβαθμιση ειναι να κανεις μεταβαση σε μια πλατφορμα η οποια θα σου προσφερει τουλαχιστον 100% καλυτερη αποδοση και οχι 5%..this is madness!!

για μενα αν εχει την δυνατοτητα ας παει σε πλατφορμα 2011, ειναι πιο future proof και ας κοστιζει παραπανω, ενας καλος εξαπυρηνος θα αντεξει πολλα χρονια..

Link to comment
Share on other sites

Αυτο το future proof με νοιαζει γι αυτο το ψαχνω αρκετα..ειδα στις αγγελιες τις παρακολουθω πατα φυγανε 2-3 πακετακια μπομπα αυτες τις μερες αλλα...τεσπα ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις :)

Link to comment
Share on other sites

αν εχει σκοπο να παρει νεα εξαρτηματα , κοιταει μονο σε 1150 .

αμα εχει σκοπο να παει σε μεταχειρισμενα , κοιταει σε 1155 αλλα μπορει και απο εκει να του κατσει το 1150 .

με την ιντελ δεν ξερεις ποτε θα σου ερθει η βομβα , οποτε η ολη ιστορια με τα sockets χανει την αξια της . και την 2011 που λενε παραπανω ... εχει ηδη γινει αναφορα στο 2013 ..... οποτε....

το παιδι ειπε ... παιχνιδακια και κανα προγραμματακι , οποτε ενα i5 του ερχεται κουτι

Link to comment
Share on other sites

ολοι οι επεξεργαστες ειναι future proof βαση των αναγκων του καθενος, σε ενα παιδι αν του δωσεις ενα pc με pentium3 και 256 ραμ θα ειναι σουπερ χαρουμενο, αντιθετως ομως ενας επαγγελματιας ακομα και με ενα 12πυρηνο και 64 gb ραμ ειναι δυσαρεστημενος...

ο καθενας κρινει συμφωνα με τις αναγκες και τις οικονομικες δυνατοτητες του!!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.