Jump to content



Haswell vs Haswell Refresh


Recommended Posts

Οπως ειχα αναφερει και σε αλλο thread, σχεδιαζω αναβαθμηση, η οποια θα λαβει χωρα αρχες ιουνιου.

Καθως λοιπον κοιταζα στα internets στοιχεια για τα διαφορα batch numbers του 4670k (στην προσπαθεια μου να πετυχω οσο το δυνατων καλυτερο κομματι οταν θα κανω την αγορα), διαβασα και τα σχετικα κειμενακια για την ελευση των Haswell Refresh που αναμενονται συντομα.

Οι αποριες/διλημματα μου ειναι τα εξης:

1) Το Refresh Line θα εχει κατα κυριο λογω καλυτερο TIM (Solder), αλλα ποσο να κερδιζεις? Δεν ειναι και παλι ok λυση να κανεις Delid εαν εχεις κομματι που ακουει καλα?

2) Καλα τα 100Mhz παραπανω ειναι οντως ξεφτυλικι, αλλα μην τυχων εχουν αλλαξει και τπτ αλλο και σου επιτρεπει περισσοτερο OC headroom/potential?

3) Η κλασικη ιντελα δεν γινετε να μην το ξεφτυλισει αλλη μια φορα και (αντι να σου ζητησει socket οπως συνηθως κανει) να σου ζητησει νεο chipset, επειδη εβγαλε επεξεργαστη με καλυτερο καπακι. Το Z87 που σχεδιαζω να παρω λοιπον δεν θα ειναι συμβατο. (Αν και η EVGA διαβασα οτι σε καποιο mobo της θα υποστηριξει το Refresh με ενα BIOS Update, αναροτιεμε εαν θα φιλοτιμηθει και η ASUS να κανει το ιδιο.. ή αν ultimatelly μας ριξει η intel πορτα με το microcode..)

4) Εαν αυτο με την μη υποστηριξη του Z87 που διαβασα ισχυει, τοτε αυτο σημαινει οτι θα χρειαστω και Z97 mobo και τον 4690k. Και επειδη θα ειναι "φρεσκα" προιοντα - σιγουρα θα ειναι ακριβοτερα απο οτι ειναι τωρα τα Z87/4670k.. οπως επισης και το οτι οχι μονο δεν εχουνε βγει ακομα, αλλα μεχρι να ερθουν και Ελλαδα.. καλα χριστουγεννα..

Εγω τωρα τι να κανω? Broadwell σιγουρα δεν θα περιμενω γιατι, αυτοι και αν θα αργησουν.. συν του οτι, οντας λιγοτερα νανομετρα, ενας θεος ξερει τι θα κανουν απο πλευρας overclocking, issues και τα συναφη.. (Χωρις να λογαριαζουμε και την τιμουλα στην οποια θα ερθουν.. Γιατι ειπαμε, στο Ελλαντα 1$ = 1€)

Να προσπαθησω να παρω την Maximus VI Formula και εναν 4670k με τις ελπιδες να κατσω σε καλο κομματι (ή με τις ελπιδες να γινει το θαυμα και να υποστηριξει και το refresh εαν δεν μου κατσει καλο κομματι)? ή να περιμενω να δω απο Σεπτεμβρη τι μελλει γενεσθαι με τις μητρικες και τους επεξεργαστες, απο πλευρας δοκιμων των προιοντων αυτων και τις εκαστωτε τιμες τους?

Σορρυ αν κουρασα, και ιδιως για τα ορθογραφικα..

Βρε φουστη μου να θελεις να φτιαξεις συστημα, και να ρχετε ο αλλος να σου πεταει νεο μοντελο σε λιγοτερο απο ενα μηνα.. Ελεος

Έγινε επεξεργασία από Frostbyte
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 49
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Εγώ θα έλεγα να περιμένεις πρώτα τους refresh να τoυς δοκιμάσουν.

Μια από τα ίδια θα είναι,κατά πάσα πιθανότητα.Η διάφορα τους θα ειναι στο ξεφτιλίκι που ανέφερες στα 3.6.Δεν μπορω να φανταστώ ότι η Intel θα πει σε όλους τους προηγούμενους αγοραστές Haswell,ότι σας κορόιδεψα,και τώρα βγάζω πιο κρύους επεξεργαστές.

Υπομονή και θα δείξουν τι είναι, αλλά και σε τι σόκετ θα μπαίνουν.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα έλεγα να περιμένεις πρώτα τους refresh να τoυς δοκιμάσουν.

Μια από τα ίδια θα είναι,κατά πάσα πιθανότητα.Η διάφορα τους θα ειναι στο ξεφτιλίκι που ανέφερες στα 3.6.Δεν μπορω να φανταστώ ότι η Intel θα πει σε όλους τους προηγούμενους αγοραστές Haswell,ότι σας κορόιδεψα,και τώρα βγάζω πιο κρύους επεξεργαστές.

Υπομονή και θα δείξουν τι είναι, αλλά και σε τι σόκετ θα μπαίνουν.

Μα, μας εχει κοροϊδεψει.. :p

Παρολο που και οι haswell refresh και οι broadwell ειναι 1150, η ιντελλα εχει πει οχι στο Z87 - σου λεει ξεκαθαρα παρε Z97. Μενει να δουμε ποιοι κατασκευαστες μητρηκων θα παρακουσουν ομως. (Τουλαχιστον για τους Refresh, γιατι οι Broadwell δεν θα εχουν εσωτερικο VRM)

EDIT: Εξακολουθω να σκευτομαι πως οι 4670k ισως ειναι καλυτερη επιλογη, απο την αποψη οτι ειναι ιδη δοκιμασμενο - και στο φιναλε φιναλε αν το τσιπακι δεις οτι τραβαει, κανεις ενα delid και καθαρησες.. Ποσο πιο πανω να πανε σε συχνοτητες τα refreshed..

Αναμενω κιαλλες γνωμες να δω τι λεει η πλειοψηφια. :)

Έγινε επεξεργασία από Frostbyte
Link to comment
Share on other sites

Το αν θα αγορασεις και το τι θα αγορασεις ειναι νομιζω εντελως προσωπικο θεμα...

Μπορει πχ το συστημα σου να μην "τραβαει" οποτε καπου πρεπει να αγορασεις κατι καινουργιο, μπορει το συστημα σου να ειναι τουμπανακι αλλα να εχεις τη λοξα του shopping therapy, μπορει να θες απλα ετσι για το κεφι σου να βρισκεσαι στην αιχμη της τεχνολογιας, μπορει μπορει μπορει...

Το θεμα ειναι αν οντως θες καινουργιο συστημα και η ερωτηση αφορα αν ειναι σωστο να αναβαθμιοσεις τωρα η να περιμενεις, αυτο εξαρταται παλι απο το κατα ποσο σε καλυπτει το υπαρχον συστημα (για το οποιο δεν εχεις πει τιποτα)...

Αν το υπαρχον σου δε σε καλυπτει, και απλα λες "μηπως ειναι καλυτερα να περιμενω για να παρω κατι πιο καινουργιο" η δικη μου προταση ειναι "οχι, απλα παρε κατι να σε καλυπτει".

Προσωπικα δεν εχω σφαξει -ακομα- τον επεξεργαστη μου, τον εχω φτασει στα 5 απροβληματιστα και για καθημερινη χρηση τον εχω στα 4.4 χωρις τιποτα τρελο σε θερμοκρασιες, αλλα εχουν ακουστει τσιπακια που στα 4.2 χτυπανε 90ρια σε νορμαλ συνθηκες... Γενικα ειναι θεμα τυχης

Link to comment
Share on other sites

Το αν θα αγορασεις και το τι θα αγορασεις ειναι νομιζω εντελως προσωπικο θεμα...

Μπορει πχ το συστημα σου να μην "τραβαει" οποτε καπου πρεπει να αγορασεις κατι καινουργιο, μπορει το συστημα σου να ειναι τουμπανακι αλλα να εχεις τη λοξα του shopping therapy, μπορει να θες απλα ετσι για το κεφι σου να βρισκεσαι στην αιχμη της τεχνολογιας, μπορει μπορει μπορει...

Το θεμα ειναι αν οντως θες καινουργιο συστημα και η ερωτηση αφορα αν ειναι σωστο να αναβαθμιοσεις τωρα η να περιμενεις, αυτο εξαρταται παλι απο το κατα ποσο σε καλυπτει το υπαρχον συστημα (για το οποιο δεν εχεις πει τιποτα)...

Αν το υπαρχον σου δε σε καλυπτει, και απλα λες "μηπως ειναι καλυτερα να περιμενω για να παρω κατι πιο καινουργιο" η δικη μου προταση ειναι "οχι, απλα παρε κατι να σε καλυπτει".

Προσωπικα δεν εχω σφαξει -ακομα- τον επεξεργαστη μου, τον εχω φτασει στα 5 απροβληματιστα και για καθημερινη χρηση τον εχω στα 4.4 χωρις τιποτα τρελο σε θερμοκρασιες, αλλα εχουν ακουστει τσιπακια που στα 4.2 χτυπανε 90ρια σε νορμαλ συνθηκες... Γενικα ειναι θεμα τυχης

Σωστα αυτα που λες. Εγω θα ελεγα οτι κανω το upgrade οταν 1) ειναι να γινει μεγαλο βημα (βλπ Pentium 3 -> AMD K8 και μετα AMD K8 -> Core 2 Quad) και 2) οταν εχω εστω ενα μικρο συνολο απο πραγματα στα οποια το συστημα απλα δεν "τραβαει". Παραδειγματως χαρην (και για να αναφερω και το τρεχων συστημα μιας και ρωτησες) BF3/BF4/Planetside2 πανω σε Q6600@3.6 με 4GB ram και μηχανικους δισκους σε RAID0. (Και μια GTX670 η οποια ξερω οτι τρωει bottleneck και ειναι ακομη ενας λογος αναβαθμησης)

Εφοσων εχω ξεκαθαρισει στο μυαλλο μου οτι δεν θα περιμενω για Broadwell ειναι ξεκαθαρα θεμα το αν και ποσο θα περιμενω μεχρι να ρθει το νεο chipset/cpu και ποσο αυτο θα κοστισει σε σχεση με το κουστουμι που εχω βγαλει τωρα για το Z87/4670k setup. Εαν αυτα που περνω, δεν δικαιολογουν την χρηματικη διαφορα και την αναμονη, τοτε ειναι προφανες οτι νικαει το Z87 setup. Ειναι ενθαρυντικο αυτο που λες για το δικο σου τσιπακι, οστοσο δυστυχως ειναι ρουλετα το τι θα σου κατσει στους Gen 4, ακομα και σε τσιπακια της ιδιας βδομαδας. (συμφωνα με τα ευρηματα της αναζητησης μου)

PS: Οπως επισης στην εξισωση μπαινει και το delid οπως ανεφερα παραπανω.. Εαν ειναι να κανω την ιδια δουλεια (+/- 100MHz) με λιγοτερα λευτα και αναμονη (assuming οτι μου καθετε above average chip), τοτε πες παει στα διαλα κανω το βημα και αρχιζω να ειμαι ακομα πιο προσεκτικος με το μηχανημα. (Βαλε, βγαλε, σφιξε)

Με το μονο σκεπτικο οτι εαν δεν ειναι κατι σουπερ ουαου και εχει μονο 100MHz (παλι πες λιγο +/-) να προσφερει το ανανεωμενο τσιπ, δεν σωζομαι - δεν κανω benchmarks.

Έγινε επεξεργασία από Frostbyte
Link to comment
Share on other sites

μισο, κατ αρχας το συστημα που εχεις τωρα καποτε ηταν θρυλικο αλλα ...ΚΑΠΟΤΕ...

Αυτη τη στιγμα, ακομα και i3 να επαιρνες θα ηταν κορυφαια αναβαθμιση...

Το τσιπακι μου δε νομιζω πως ειναι το καλυτερο, ουτε το χειροτερο... ο μεσος haswel ειναι απλα... (κατα 90% με προσοχη και παιξιμο το 5ρακι δεν ειναι δυσκολο για το 80% των chip που κυκλοφορουν, αλλα και παλι δεν εχει νοημα να συζηταμε για συχνοτητες και clock-αρισματα τη στιγμη που εισαι 3 γεννιες επεξεργαστων πισω).

Με αυτα τα δεδομενα, δεν εχεις ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΤΙΠΟΤΑ να κερδισεις με την υπομονη, αντιθετα εχεις να χασεις...

Κατα τη γνωμη μου, προχωρα σε αναβαθμιση...χθες...

Link to comment
Share on other sites

μισο, κατ αρχας το συστημα που εχεις τωρα καποτε ηταν θρυλικο αλλα ...ΚΑΠΟΤΕ...

Αυτη τη στιγμα, ακομα και i3 να επαιρνες θα ηταν κορυφαια αναβαθμιση...

Το τσιπακι μου δε νομιζω πως ειναι το καλυτερο, ουτε το χειροτερο... ο μεσος haswel ειναι απλα... (κατα 90% με προσοχη και παιξιμο το 5ρακι δεν ειναι δυσκολο για το 80% των chip που κυκλοφορουν, αλλα και παλι δεν εχει νοημα να συζηταμε για συχνοτητες και clock-αρισματα τη στιγμη που εισαι 3 γεννιες επεξεργαστων πισω).

Με αυτα τα δεδομενα, δεν εχεις ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΤΙΠΟΤΑ να κερδισεις με την υπομονη, αντιθετα εχεις να χασεις...

Κατα τη γνωμη μου, προχωρα σε αναβαθμιση...χθες...

Tru dat, γι αυτο το ειχα φτιαξει με αυτα τα parts τοτε.

Κοιτα, απ οτι εχω διαβασει, αν μπορεις να bootαρεις windows με 50x ανα core, τοτε εισαι οχι μεσο τσιπακι αλλα πολυ καλο. Τα 24/7 settings τωρα ειναι αναλογως τα ποσα volt σου ζηταει, μεχρι τι multi σηκωνεις (αυτα τα 2 συνηθως κρινουν εαν εχεις top notch τσιπ ή οχι) και τι ψυξη διαθετεις.

Εχω διαβασει οτι αν εισαι εξαιρετικα γκαντεμης, μπορει να σου κατσει τσιπακι που να ταβανιαζει στα 4.3 οοοοτι ρυθμησεις και να του δινεις. Απεναντιας εαν εισαι εξαιρετικα τυχερος μπορεις να πετυχεις και τσιπακι που να ακουει 4.8GHz~5.0GHz με μολις 1.27v~1.35v

Για το 80% εχω ακουσει οτι το 4.4GHz~4.5GHz ειναι το εφικτο - για πανω απο 4.5 (χωρις πολλα πολλα volts) πρεπει να εισαι τυχερος.

Οντως ειμαι τρεις γεννιες πισω, και αυτο γιατι μεχρι προτεινως εβρησκα τα 50-55fps στα περισσοτερα DX11 titles να με καλυπτουν.. αλλα μεχρι ποτε θα την βγαζω με single player..

Σιγα σιγα θα πρεπει ο quad να παει για serveroκουτο, γιατι συνταξη δεν του δινω :hehe:

PS: Παρεπιπτοντως διαθετω w/c κυκλομα στο οποιο θα επιχειρησω να βαλω και το νεο συστημα. Εχω ενα dtek FuZion (εαν καταφερω τελικα να βρω 1150 mount bracket) και ενα 3πλο swiftech rad (το κλασικο που περναμε τοτε), το οποιο ενδεχομενως να αντικαταστησω με 4πλο ψυγειο καπου μεσα στον χειμωνα οταν θα υπαρχουν λεφτα για περεταιρω μοντες. Τι στα διαλα, δεν θα το κρατησει? Τα 85°C που διαβαζα ηταν με H80 και αεροψυκτρες..

Έγινε επεξεργασία από Frostbyte
Link to comment
Share on other sites

PS: Οπως επισης στην εξισωση μπαινει και το delid οπως ανεφερα παραπανω.. Εαν ειναι να κανω την ιδια δουλεια (+/- 100MHz) με λιγοτερα λευτα και αναμονη (assuming οτι μου καθετε above average chip), τοτε πες παει στα διαλα κανω το βημα και αρχιζω να ειμαι ακομα πιο προσεκτικος με το μηχανημα. (Βαλε, βγαλε, σφιξε)

Προς εσένα,αλλά και προς όλους τους επίδοξους delid..άδες.

Τα πράγματα δεν είναι και τόσο εύκολα όπως πολλοί πιστεύουν.

Καταρχήν είναι αμφίβολο το τι αποτέλεσμα θα πάρεις.Στην καλύτερη να πάρεις καλύτερες θερμοκρασίες.Και αυτές μετά από πολύ ψάξιμο και βάλε βγάλε.Και στην καλύτερη ακόμα,να μπορέσεις να τον πας 100mhz ψηλότερα.Και αυτό, αν δεν εχεις βρει τοίχο ήδη, στη συχνότητα που τον είχες πάει και πριν το delid.

Και πάμε τώρα στα χειρότερα.Έχουν αναφερθεί ότι πολλοί επεξεργαστές μετά από delid,μετά από παρέλευση σύντομου χρόνου ή παρέδωσαν πνεύμα,ή έπεσε σημαντικά η απόδοσή τους.

Και πάμε στα ακόμα χειρότερα.

Πριν καν πιάσεις στα χέρια σου σφυριά,σπάτουλες,φαλτσέτες,θερμοπίστολα,κλπ,πιάσε και βάλε στην τσέπη σου τα χρήματα της άξιας του επεξεργαστή σου.Υπάρχει πολύ μεγάλη πιθανότητα να τα χρειασθείς.Μεγάλος αριθμάς επεξεργαστών που ανοίχτηκαν δεν επαναλειτούργησαν ποτέ.Έβγαλαν error code 00 και τελείωσαν εκεί.

Και για όσους ίσως σκεφτούν ότι θα τον ξανακλείσω και θα μου τον αλλάξουν μάλλον σκέπτονται λάθος.Με το που θα πας τον επεξεργαστή στο κατάστημα που τον πήρες θα τον κοιτάξουν εξονυχιαστικά για τον αν έχει ανοιχτεί, μιας και το κόλπο πλέον είναι γνωστό σε όλους.Πόσο μάλλον στην intel που θα παει για τελικό έλεγχο και αντικατάσταση.Και πίστεψεμε είναι φοβερά δύσκολο να τον κλεισεις οπως και εκει που ηταν από το εργοστάσιο.Αφήνει σημάδι η κόλλα στο pcb που δεν φεύγει με τίποτα αλλά είναι και δύσκολο να πας το καπάκι ακριβώς εκεί που ήταν πριν το άνοιγμα.Πρεπει να εχεις χερια χειρουργού για να μπορέσεις να τους γελάσεις.

Γιαυτό ξεχάστετο.Εκτός και αν σου περισσεύουν χρήματα για δεύτερο επεξεργαστή.

Αυτα δεν στα λεω γιατι τα διάβασα,αλλά από προσωπική πείρα. Δεν χρειάζετε να επεκταθώ στην προηγούμενη πείρα.

Έγινε επεξεργασία από venex58
Link to comment
Share on other sites

Tru dat, γι αυτο το ειχα φτιαξει με αυτα τα parts τοτε.

Κοιτα, απ οτι εχω διαβασει, αν μπορεις να bootαρεις windows με 50x ανα core, τοτε εισαι οχι μεσο τσιπακι αλλα πολυ καλο.

ισως... απλα βγαζω αυτο το συμπερασμα επειδη εχουν καταγραφτει περιπτωσεις σε τρελες συχνοτητες με πολυ χαμηλες τασεις

Οπως και να χει, και το χειροτερο τσιπακι να σου τυχει θα εχεις απειρες φορες καλυτερο συστημα απο αυτο που εχεις τωρα, και δεν ειναι απλα θεμα συχνοτητας...

στον 6600 Q ουτε εμενα ειχε παει η καρδια να του δωσω συνταξη και τον εχω στο htpc

Link to comment
Share on other sites

Τα μοντέλα που ανήκουν στο Refresh, όπως το αναφέρει η intel, δεν έχουν K εκδόσεις. Οι devil canyon θα είναι οι ξεκλείδωτοι και έρχονται πιο μετά ακόμα.

Και αυτο εδω που βρηκα τι ειναι? :S

8R18yrp.png

Εκτος αν εννοεις οτι θα καθυστερισουν οι K εκδοσεις, το οποιο και το γνωριζω. Παντως devil canyon λεγετε ολη η σειρα των refreshed haswell.

ισως... απλα βγαζω αυτο το συμπερασμα επειδη εχουν καταγραφτει περιπτωσεις σε τρελες συχνοτητες με πολυ χαμηλες τασεις

Οπως και να χει, και το χειροτερο τσιπακι να σου τυχει θα εχεις απειρες φορες καλυτερο συστημα απο αυτο που εχεις τωρα, και δεν ειναι απλα θεμα συχνοτητας...

στον 6600 Q ουτε εμενα ειχε παει η καρδια να του δωσω συνταξη και τον εχω στο htpc

Ναι, πετυχε το ματι μου και 5GHz με 1.17v, οσο τρελο και αν ακουγετε.. Και ναι σιγουρα θα εχω καλυτερο PC απλα τωρα καθομαι και το ψειριζω να δω πως μπορω να εχω το καλυτερο δυνατο αποτελεσμα, γιατι 1100 γιουργια ειναι αυτα που θα σκασω..

Προς εσένα,αλλά και προς όλους τους επίδοξους delid..άδες.

Τα πράγματα δεν είναι και τόσο εύκολα όπως πολλοί πιστεύουν.

Καταρχήν είναι αμφίβολο το τι αποτέλεσμα θα πάρεις.Στην καλύτερη να πάρεις καλύτερες θερμοκρασίες.Και αυτές μετά από πολύ ψάξιμο και βάλε βγάλε.Και στην καλύτερη ακόμα,να μπορέσεις να τον πας 100mhz ψηλότερα.Και αυτό, αν δεν εχεις βρει τοίχο ήδη, στη συχνότητα που τον είχες πάει και πριν το delid.

Και πάμε τώρα στα χειρότερα.Έχουν αναφερθεί ότι πολλοί επεξεργαστές μετά από delid,μετά από παρέλευση σύντομου χρόνου ή παρέδωσαν πνεύμα,ή έπεσε σημαντικά η απόδοσή τους.

Και πάμε στα ακόμα χειρότερα.

Πριν καν πιάσεις στα χέρια σου σφυριά,σπάτουλες,φαλτσέτες,θερμοπίστολα,κλπ,πιάσε και βάλε στην τσέπη σου τα χρήματα της άξιας του επεξεργαστή σου.Υπάρχει πολύ μεγάλη πιθανότητα να τα χρειασθείς.Μεγάλος αριθμάς επεξεργαστών που ανοίχτηκαν δεν επαναλειτούργησαν ποτέ.Έβγαλαν error code 00 και τελείωσαν εκεί.

Και για όσους ίσως σκεφτούν ότι θα τον ξανακλείσω και θα μου τον αλλάξουν μάλλον σκέπτονται λάθος.Με το που θα πας τον επεξεργαστή στο κατάστημα που τον πήρες θα τον κοιτάξουν εξονυχιαστικά για τον αν έχει ανοιχτεί, μιας και το κόλπο πλέον είναι γνωστό σε όλους.Πόσο μάλλον στην intel που θα παει για τελικό έλεγχο και αντικατάσταση.Και πίστεψεμε είναι φοβερά δύσκολο να τον κλεισεις οπως και εκει που ηταν από το εργοστάσιο.Αφήνει σημάδι η κόλλα στο pcb που δεν φεύγει με τίποτα αλλά είναι και δύσκολο να πας το καπάκι ακριβώς εκεί που ήταν πριν το άνοιγμα.Πρεπει να εχεις χερια χειρουργού για να μπορέσεις να τους γελάσεις.

Γιαυτό ξεχάστετο.Εκτός και αν σου περισσεύουν χρήματα για δεύτερο επεξεργαστή.

Αυτα δεν στα λεω γιατι τα διάβασα,αλλά από προσωπική πείρα. Δεν χρειάζετε να επεκταθώ στην προηγούμενη πείρα.

Καταρχην σωστα οσα λες, αλλα ποτε δεν ειπα οτι ειναι ευκολο ο ιδιος :p

Σε περιπτωση που θα εκανα delid θα το πηγαινα σε καποιον εμπειρο να μου το κανει, γιατι εγω ξερω οτι ουτε τα εργαλεια ουτε τις ικανοτητες εχω..

Εαν θα εκανα delid θα ητο καθαρα για να ριξω τις θερμοκρασιες (εχω δει ατομο να ριχνει τσιπακι απο τα 80ρια και 90ρια, στους 65 βαθμους OC και full load), και αυτο οπως εγραψα παραπανω, εφοσων πεσω σε καλο τσιπακι (που με αυτο εννοουμε να μη σκασω στον τοιχο που λες). Τωρα να το κανω για να κερδισω 100MHz παραπανω ειναι πολυ τραβιγμενο και δεν θα το εκανα για τοσο λιγα. Ολο το πραγμα ειναι θεμα risk vs reward, και αυτο επισης εξαρταται και απο το πως θα παει το chip με το καπακι πανω του σιγουρα..

Το χερι στην τσεπη δυστυχως το βαζω βαθεια για ολο το μηχανημα, γι αυτο με βλεπεις και τα ρωταω ολα (ακομα και τα τραβιγμενα), για να μη νιωθω ο ριγμενος της υποθεσης επειδη πηγαν οι μαλανγκες και βγαλαν "καλυτερα" τσιπακια 1-2 μηνες μετα.

Τελος, περι του εξονυχιστικου ελεγχου στο καταστημα και στην intel ειναι το μονο προφανες, αλλα πες παει στα κομματια - αυτο με το error code 00 ειναι ισως το μεγαλυτερο πραγμα το οποιο με φοβιζει. (και καλα εκανες που το ανεφερες)

PS: Astrocat why we moved to mobo forums? Το θεμα αφορα επεξεργαστη κατα κυριο λογο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι υπάρχει αυτός ο κάποιος έμπειρος που θα αναλάβει να σου τον ανοίξει και θα σου εγγυηθεί εκ των προτέρων ότι δεν θα βγάλει error code 00 ή ότι θα συνεχίσει να λειτουργεί για την υπόλοιπη ζωή του όπως πριν τον ανοίξει.

Όσοι τον άνοιξαν πήραν το ρίσκο για την δική τους τσέπη.Δεν νομίζω όμως ότι θα ρίσκαραν το ίδιο και για ενός άλλου τον επεξεργαστή.Συν του ότι αν τους ρωτήσεις όλους θα σου πουν ότι δεν άξιζε αυτό που πήραν μπροστά στο χάσιμο της εγγύησης αλλά και της μεταπώλησης του.

Γενικά δεν αξίζει με τίποτα, για να πας 100mhz επάνω,να μπεις σε αυτο το ρισκο.

Προτιμότερο είναι αν σου βγει μπανάνα (και θες οπωσδήποτε περισσότερη συχνότητα) να τον πουλήσεις αμέσως και να πάρεις έναν άλλον.Δεν μπορεί.Στις 3-4 αλλαγές,θα σου κάτσει ένα καλό κομμάτι.Και δεν ειναι υπερβολη αυτες οι 3-4 αλλαγές όταν ψάχνεις το καλό κομμάτι.Στην τελική θα έχεις χάσει 150 ευρώ συνολικά και όχι ίσως 330 με error code 00.

Επίσης το να ρίξεις την θερμοκρασία από 80-85 σε full load στους 50-55 σου λέω εγώ,ποια θα είναι η διαφορά στην απόδοσή του??

Στους 80 ο επεξεργαστής δεν θα πάθει ποτέ τίποτα.Από το delid όμως.......??

Έγινε επεξεργασία από venex58
Link to comment
Share on other sites

Και αυτο εδω που βρηκα τι ειναι? :S

Εκτος αν εννοεις οτι θα καθυστερισουν οι K εκδοσεις, το οποιο και το γνωριζω. Παντως devil canyon λεγετε ολη η σειρα των refreshed haswell.

Δεν ξέρω, αλλά τουλάχιστον στα επίσημα το devil`s canyon το αναφέρει πρώτη φορά μόνο στους Κ.

intel-haswell-devils-canyon.png

Link to comment
Share on other sites

Το πως εχει αναχθει το delid, σε νορμάλ χρήση για καινούργιο επεξεργαστή ,με ξεπερνάει meru9y9e.jpg

sent from mobile

Να ξεπερασεις κι εσυ αυτο το thread τοτε και να κρατησεις την ειρωνια σου για αλλου, εφοσων δεν εχεις να προσφερεις κατι στην συζητηση. Δεν εκανα αυτο το thread για να ερχετε ο καθενας να το παιζει εξυπνακιας, αλλα για να εκφρασω τις αποριες/γνωμες μου και να παρω απαντησεις.

Δεν νομίζω ότι υπάρχει αυτός ο κάποιος έμπειρος που θα αναλάβει να σου τον ανοίξει και θα σου εγγυηθεί εκ των προτέρων ότι δεν θα βγάλει error code 00 ή ότι θα συνεχίσει να λειτουργεί για την υπόλοιπη ζωή του όπως πριν τον ανοίξει.

Όσοι τον άνοιξαν πήραν το ρίσκο για την δική τους τσέπη.Δεν νομίζω όμως ότι θα ρίσκαραν το ίδιο και για ενός άλλου τον επεξεργαστή.Συν του ότι αν τους ρωτήσεις όλους θα σου πουν ότι δεν άξιζε αυτό που πήραν μπροστά στο χάσιμο της εγγύησης αλλά και της μεταπώλησης του.

Γενικά δεν αξίζει με τίποτα, για να πας 100mhz επάνω,να μπεις σε αυτο το ρισκο.

Προτιμότερο είναι αν σου βγει μπανάνα (και θες οπωσδήποτε περισσότερη συχνότητα) να τον πουλήσεις αμέσως και να πάρεις έναν άλλον.Δεν μπορεί.Στις 3-4 αλλαγές,θα σου κάτσει ένα καλό κομμάτι.Και δεν ειναι υπερβολη αυτες οι 3-4 αλλαγές όταν ψάχνεις το καλό κομμάτι.Στην τελική θα έχεις χάσει 150 ευρώ συνολικά και όχι ίσως 330 με error code 00.

Επίσης το να ρίξεις την θερμοκρασία από 80-85 σε full load στους 50-55 σου λέω εγώ,ποια θα είναι η διαφορά στην απόδοσή του??

Στους 80 ο επεξεργαστής δεν θα πάθει ποτέ τίποτα.Από το delid όμως.......??

Βρε συ, δεν ειπα οτι αν ηταν για 100MHz δεν θα το εκανα anyways? :p

Σχετικα με τα temps οντως εχεις δικιο γιατι ειδα οτι απλα μετα τα 90 κανει throttling, απο την μια σκευτομαι οτι τα συνεχη 80ρια μπορει να του κανουν τπτ, τωρα βεβαια οπως σωστα θα μου πεις (και ειπες) το delid θα κανει ενδεχομενως χειροτερα.

Την τακτικη του binning την σκευτικα και ο ιδιος, αλλα ποσοι θα θελησουν να αγορασουν ανοιγμενο CPU? Και μαλιστα εαν αυτο το CPU δεν ειναι καλο κομματι?

Παιδες να παρακαλεσω η συζητηση δεν ειναι για το αν θα κανω delid ή οχι. Μην κρεμιεστε απο μια κουβεντα.

Το θεμα μας ειναι εαν αξιζει να περιμενω το Ζ97 με τους refreshed, ή να παω σε κατι που ξερουμε τι μερος του λογου ειναι. (4670k/Z87)

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα μας ειναι εαν αξιζει να περιμενω το Ζ97 με τους refreshed, ή να παω σε κατι που ξερουμε τι μερος του λογου ειναι. (4670k/Z87)

ok, απλα δεν αξιζει να περιμενεις...

Και σε ενα χρονο παλι θα βγει κατι καλυτερο, και σε 2 και σε 3 κοκ...

Σε καμια διετια ολοι θα αναβαθμισουμε λογο ddr4 (οταν τεσπα βγουν με σωστα timings)

Link to comment
Share on other sites

ok, απλα δεν αξιζει να περιμενεις...

Και σε ενα χρονο παλι θα βγει κατι καλυτερο, και σε 2 και σε 3 κοκ...

Σε καμια διετια ολοι θα αναβαθμισουμε λογο ddr4 (οταν τεσπα βγουν με σωστα timings)

Καλα ναι, για ddr4 δεν το συζητω, ασε που θα ειναι και φωτια οι τιμες στην αρχη.

Ωραια παιδες, ευχαριστω για τα inputs σας, οποτε θα προχωρισω με το αρχικο πλανο - και θα επιχειρησω binning αντι για delid.

Link to comment
Share on other sites

γνώμη μου είναι πως η διαφορά απο haswell se haswell refresh θα είναι μικρότερη σε σχέση ivy bridge με haswell. Αν δεν αισθάνεσαι ψυχολογικά καλά ότι θα έχεις το "παλιό" τότε αξίζει να περιμένεις τους refresh, αλλιώς πάρε τον 4670k.

Link to comment
Share on other sites

Παρολο που και οι haswell refresh και οι broadwell ειναι 1150, η ιντελλα εχει πει οχι στο Z87 - σου λεει ξεκαθαρα παρε Z97.

Aυτο απο που το επιβεβαιωσες;

Ειχα μεινει με την εντυπωση οτι μονο οι broadwell δεν θα παιζουν με το Ζ87 ενω το refresh κανονικα.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.