Jump to content



Haswell vs Haswell Refresh


Recommended Posts

Να ξεπερασεις κι εσυ αυτο το thread τοτε και να κρατησεις την ειρωνια σου για αλλου, εφοσων δεν εχεις να προσφερεις κατι στην συζητηση. Δεν εκανα αυτο το thread για να ερχετε ο καθενας να το παιζει εξυπνακιας, αλλα για να εκφρασω τις αποριες/γνωμες μου και να παρω απαντησεις.

Βρε συ, δεν ειπα οτι αν ηταν για 100MHz δεν θα το εκανα anyways? :p

Σχετικα με τα temps οντως εχεις δικιο γιατι ειδα οτι απλα μετα τα 90 κανει throttling, απο την μια σκευτομαι οτι τα συνεχη 80ρια μπορει να του κανουν τπτ, τωρα βεβαια οπως σωστα θα μου πεις (και ειπες) το delid θα κανει ενδεχομενως χειροτερα.

Την τακτικη του binning την σκευτικα και ο ιδιος, αλλα ποσοι θα θελησουν να αγορασουν ανοιγμενο CPU? Και μαλιστα εαν αυτο το CPU δεν ειναι καλο κομματι?

Παιδες να παρακαλεσω η συζητηση δεν ειναι για το αν θα κανω delid ή οχι. Μην κρεμιεστε απο μια κουβεντα.

Το θεμα μας ειναι εαν αξιζει να περιμενω το Ζ97 με τους refreshed, ή να παω σε κατι που ξερουμε τι μερος του λογου ειναι. (4670k/Z87)

Πω πω πω χολή ,ξυδι φιλαράκι ,περνάει στο πι και φι.

sent from mobile

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 49
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Πω πω πω χολή ,ξυδι φιλαράκι ,περνάει στο πι και φι.

sent from mobile

Συγνωμη αλλα τι περιμενες με αυτα που εγραψες? Να σε τραταρω και κουλουρακια? Μπορεις να εισαι και πιο ευγενικος ξερεις.. Τελος παντων το αφηνω εδω.

Aυτο απο που το επιβεβαιωσες;

Ειχα μεινει με την εντυπωση οτι μονο οι broadwell δεν θα παιζουν με το Ζ87 ενω το refresh κανονικα.

Hands On With Devil's Canyon - Intel Haswell Refresh - Legit Reviews

http://www.gamersnexus.net/news/1363-intel-devils-canyon-cpu-unveil (2o take στο ιδιο conference)

Maximus VI Series Compatibility With Haswell Refresh

Intel-Broadwell-K-Series-Processors.png

(Ειχα βρει κιαλλα τα οποια ηταν πληροφοριες Απριλιου 2014, αλλα τωρα για καποιο λογο δεν τα βρησκω)

Αλλα μετα βρηκα και αυτο εδω και το αντιστοιχο της EVGA και βλεπω πως θολωνουν καπως τα νερα..

Ενδεχομενως να μην ειναι 100% confirmed, αλλα απ οτι καταλαβα σιγα μη μας αφησει η ιντελ σε χλωρο κλαρι, ολο και κατι θα θελει να αλλαξεις. Δεν ξερω τι να σου πω..

Έγινε επεξεργασία από Frostbyte
Link to comment
Share on other sites

Eχοντας σαν παραδειγμα την σχεση sandy & ivy, P67-Z68-Z77, εγω θα πονταρα οτι ακομα και οι broadwell θα παρουν bios update για το Ζ87.

Για τους refresh, μονο και μονο απο τα λινκς που παρεθεσες επιβεβαιωνεται.

Link to comment
Share on other sites

Eχοντας σαν παραδειγμα την σχεση sandy & ivy, P67-Z68-Z77, εγω θα πονταρα οτι ακομα και οι broadwell θα παρουν bios update για το Ζ87.

Για τους refresh, μονο και μονο απο τα λινκς που παρεθεσες επιβεβαιωνεται.

Μωρε ναι, αλλα μια τα λενε ετσι μια αλλιως - πολυ μπερδεμα.. Οπως και να χει οταν θα βγουνε τωρα τελος του μηνα θα δουμε.

Με τους broadwell δεν ξερω (δεν θα λεγα οτι με ενδιαφερει κιολας, γιατι για haswell θα παω), αλλα απ οτι εχω ακουσει επειδη δεν θα εχουν εσωτερικο VRM (το οποιο πριν την πατατα της intel με τους haswell ηταν πανω στις μητρικες), θα χρειαζετε αυτο το module στα mobos. Συνεπως εαν και ιδιο pin count, λιγο δυσκολα να κανουν κατι με ενα απλο bios update.

Link to comment
Share on other sites

Από αυτά που έχω δει, στην ουσία ρε παιδιά δεν "αναβαθμιζόμαστε".

Όλα ξεκίνησαν απ' τους Sandy οι οποίοι πήγαιναν εύκολα 5.4-5.5ghz με λογικές θερμοκρασίες.

Στη συνέχεια ήρθαν οι ivy με καλύτερες stock επιδόσεις έναντι των sandy αλλά με χαμηλότερο ταβάνι στο oc.Δηλαδή 5.4ghz στον sandy = 5.2ghz στον ivy.

Το ίδιο βέβαια και με τους Haswell.Ακόμα χαμηλότερο ταβάνι σε oc καταστάσεις!

Τα καλά κομμάτια Haswell παίζουν ~4.8ghz που στην ουσία = ivy 5.1ghz = sandy 5.3.

Αυτοί που οφελούνται απ' αυτές τις νέες φουρνιές στην ουσία είναι οι out of the box χρήστες.Στοκ χρήση δηλαδή!

Και στους o/cers στην τελική τι μένει;Απλά μια καλύτερη onboard gpu.

Πιστεύω ότι οι επόμενοι cpu's θα έχουν ακόμη χαμηλότερο ταβάνι σε o/c.

Μήπως τελικά απ'τα 5.5ghz των sandybridge στα 4.8ghz των Haswell δεν έχουμε κάνει αναβάθμιση; :whistle2:

Με λίγα λόγια θα σου πρότεινα και εγώ να μην περιμένεις τίποτα.Προχώρα στην αναβάθμιση που έχεις σχεδιάσει...

Έγινε επεξεργασία από AgMa
Link to comment
Share on other sites

Από αυτά που έχω δει, στην ουσία ρε παιδιά δεν "αναβαθμιζόμαστε".

Εισαι λαθος φιλε.

Αναβαθμιση δεν ειναι το ταβανι για overclock.

Με αυτη την εννοια απο τον q6600 που υπο συνθηκες εφτανε τα 4 GHz, τοσες γενιες μετα επρεπε να φτανουμε τα 10.

Αυτα τα νουμερα που πετας με ανεση, για 5+ Ghz τα βλεπουν παρα ελαχιστοι που εχουν και την αναλογη ακριβη ψυξη να τα κοντρολαρουν.

Ο μεσος ορος των every-day-use-24/7-overclocks παιζει αναμεσα στα 4 με 4,5 στις γενιες i5-i7.

Οποτε αν απο τα 4,2 GHz του i7 920 στα 4,2 του 2600Κ στα 4,2 του 3770K κ.ο.κ. βλεπεις βελτιωση, ειναι αναβαθμιση σε επιδοσεις.

Link to comment
Share on other sites

Εισαι λαθος φιλε.

Αναβαθμιση δεν ειναι το ταβανι για overclock.

Με αυτη την εννοια απο τον q6600 που υπο συνθηκες εφτανε τα 4 GHz, τοσες γενιες μετα επρεπε να φτανουμε τα 10.

Αυτα τα νουμερα που πετας με ανεση, για 5+ Ghz τα βλεπουν παρα ελαχιστοι που εχουν και την αναλογη ακριβη ψυξη να τα κοντρολαρουν.

Ο μεσος ορος των every-day-use-24/7-overclocks παιζει αναμεσα στα 4 με 4,5 στις γενιες i5-i7.

Οποτε αν απο τα 4,2 GHz του i7 920 στα 4,2 του 2600Κ στα 4,2 του 3770K κ.ο.κ. βλεπεις βελτιωση, ειναι αναβαθμιση σε επιδοσεις.

Καταρχήν δεν μιλάω για 24/7 oc.Αν υπάρχει κάποιος που να μου πει ότι βλέπει διαφορά όταν τον πάει απ' τα 3.6 στα 4.2πχ. (μιλάω για σύγχρονους cpu) τότε το μόνο που θα κάνω είναι να γελάσω.

Εξαιρούνται βέβαια περιπτώσεις που κάποιος χρειάζεται επαγγελματικά το παραπάνω που θα πάρει απ' το oc, πχ. video convert.

Μιλάω για την πλειοψηφία όλων "εμάς" που εκτός από κανένα bench, ο υπόλοιπος χρόνος αφιερώνεται σε παιχνίδια και ίντερνετ.

Επίσης δεν μπορώ να διανοηθώ κάποιον που να διαθέσει 300 ευρώ για cpu και να μην έχει μια σωστή ψύξη να τον "κοντρολάρει".Είναι τουλάχιστον λάθος!

Τέλος επειδή το θέμα αυτό σηκώνει πολύ κουβέντα και βγαίνουμε αρκετά offtopic, συμφωνώ σε αυτό που είπες:

Οποτε αν απο τα 4,2 GHz του i7 920 στα 4,2 του 2600Κ στα 4,2 του 3770K κ.ο.κ. βλεπεις βελτιωση, ειναι αναβαθμιση σε επιδοσεις

αλλά μιλώντας για συνθήκες ψηλού oc να μην πέφτει το ταβάνι.Πήγαινα με τον sandy 5ghz;Θέλω να πάω και με τον ivy (παραδείγματα φέρνω, βάλε στο μυαλό σου γενικά αναβαθμίσεις cpu) και να έχω καλύτερες επιδόσεις.

Γιατί δεν μπορώ να βλέπω αυτό το ταβάνι όσο πάει και να πέφτει.Ήδη στους Haswell άρχισε ο χαβαλές του στυλ: το Κ τι το έβαλαν; Ή πάω για αναβάθμιση από Has σε ivy...

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν δεν μιλάω για 24/7 oc.Αν υπάρχει κάποιος που να μου πει ότι βλέπει διαφορά όταν τον πάει απ' τα 3.6 στα 4.2πχ. (μιλάω για σύγχρονους cpu) τότε το μόνο που θα κάνω είναι να γελάσω.

Εξαιρούνται βέβαια περιπτώσεις που κάποιος χρειάζεται επαγγελματικά το παραπάνω που θα πάρει απ' το oc, πχ. video convert.

Μιλάω για την πλειοψηφία όλων "εμάς" που εκτός από κανένα bench, ο υπόλοιπος χρόνος αφιερώνεται σε παιχνίδια και ίντερνετ.

Επίσης δεν μπορώ να διανοηθώ κάποιον που να διαθέσει 300 ευρώ για cpu και να μην έχει μια σωστή ψύξη να τον "κοντρολάρει".Είναι τουλάχιστον λάθος!

Ουτε εγω μπορω να διανοηθω καποιος να παραπονιεται για δεκατα συχνότητας στο OC, ενώ ασχολειται μονο με παιχνίδια και Internet

Από τα 3,6 στα 4,2 είναι +16% δεν είναι λιγο

Από τα 4,2 στα 4,4 όμως είναι +4,7%

και σφαζεστε για το 5%

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια refresh ειναι δεν ειναι κατι το καινουργιο.. σαν να λεμε facelift ενα πραγμα.

Οποιος θα αγορασει τοτε θα παει στο φρεσκο εννοειται.

Οσοι εχουν 4770κ και θελουν παιξουν λιγο οπως ο φιλος μου ο [MENTION=2962]zpaf[/MENTION] θα τιμησουν και το refresh.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια refresh ειναι δεν ειναι κατι το καινουργιο.. σαν να λεμε facelift ενα πραγμα.

Οποιος θα αγορασει τοτε θα παει στο φρεσκο εννοειται.

Οσοι εχουν 4770κ και θελουν παιξουν λιγο οπως ο φιλος μου ο [MENTION=2962]zpaf[/MENTION] θα τιμησουν και το refresh.

Actually οι μονες διαφορες οι οποιες εντοπισα ειναι η αλλαγη του TIM (solder) και 100MHz παραπανω στο stock clock. Οποτε πιθανων εχουμε να κανουμε με το ιδιο ακριβως τσιπακι, απλα με καλυτερη θερμικη συμπεριφορα. (οσο επιτρεπει η εξυπναδα που εκαναν με το εσωτερικο VRM)

Το αν θα αγορασει και ποιος θα αγορασει το φρεσκο εξαρταται καθαρα απο το τι τιμουλα θα χει πιστευω.. :p

(Μην κοιτας εμενα που θελω τωρα τωρα κατι, και απλα αναροτιεμε αν αξιζει την αναμονη - στο οποιο και μου απαντησατε ολοι)

Έγινε επεξεργασία από Frostbyte
Link to comment
Share on other sites

Το αν αξίζει να περιμένεις ή όχι, νομίζω εξαρτάται κυρίως από το τι ζητάς. Οι Ζ87 mb's όλων των μεγάλων κατασκευαστών θα υποστηρίζουν τους refresh, αλλά - προσωπικά για εμένα - ένα από τα πιο δυνατά selling points των Ζ97 mb's είναι η native υποστήριξη Μ2 SSD's.

Οπότε, μάλλον αξίζει το "περίμενε", άλλωστε τα πρώτα μοντέλα ήδη έσκασαν μύτη...

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτη την περιπτωση τοτε δεν με ενδιαφερει, δεν χρησημοποιω εξωτερικους δισκους περαν απο USB. Και εδω ακομα δεν εχω παρει τους σταθερους SSD μου, θα κοιταξω και για M2? Overkill.

Εαν εδιναν πιο ουσιωδη πραγματα να πω ναι, και επειδη δεν θα ειναι στις ιδιες τιμες που ειναι τωρα οι Z87, δεν δικαιολογει το εξτρα κοστος.

Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι για εξωτερικους δισκους νουμπά :p

googlαρε λίγο :D

ειναι νεο προτυπο διασυνδεσης ssd για να ξεπερασει το οριο του sata σε ταχυτητες. Απλα θα ειναι πανω στην μητρική και θα υπαρχει μια θυρα.

νομιζω οτι θα αξιζε να το εχεις γιατι παλι θα καμεις καμποσα χρονια να αναβαθμισεις :p

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.