Jump to content



Ubuntu 14.04 LTS


gdp77

Recommended Posts

Το έχω αντιπαθήσει πάρα πολύ το ubuntu και ορισμένες διανομές που αλλάξαν τόσο πολύ το GUI.

Θέλω ένα απλό περιβάλλον χωρίς φρουφρού και αρώματα (δηλ xfce χωρίς καν εφέ)

Link to comment
Share on other sites

Το έχω αντιπαθήσει πάρα πολύ το ubuntu και ορισμένες διανομές που αλλάξαν τόσο πολύ το GUI.

Θέλω ένα απλό περιβάλλον χωρίς φρουφρού και αρώματα (δηλ xfce χωρίς καν εφέ)

xubuntu 14.04

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Υποθέτω ότι τις hidpi τις αγοράζει κάποιος για ΑΑΑ gaming και τις συνοδεύει με πανάκριβες κάρτες γραφικών που οι κατασκευαστές τους φαίνεται να δίνουν drivers από αγγαρεία και μόνο. Τα πράγματα αλλάζουν γοργά βέβαια, αλλά υπάρχει ακόμα πολύς δρόμος για το linux σε αυτό θέμα (ΑΑΑ gaming)

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Υποθέτω ότι τις hidpi τις αγοράζει κάποιος για ΑΑΑ gaming και τις συνοδεύει με πανάκριβες κάρτες γραφικών που οι κατασκευαστές τους φαίνεται να δίνουν drivers από αγγαρεία και μόνο. Τα πράγματα αλλάζουν γοργά βέβαια, αλλά υπάρχει ακόμα πολύς δρόμος για το linux σε αυτό θέμα (ΑΑΑ gaming)

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk

HiDPΙ έχουν πλέον και αρκετά laptops (με touch), τα οποία δε νομίζω να τα αγοράζουν με κύριο σκοπό το gaming.

Γιατί εκεί να πρέπει να ρίξεις την ανάλυση για να κάνεις δουλειά σου χωρίς να βγάζεις τα ματάκια σου;

Νομίζω είναι κουτό να συνδέει κανείς το HiDPI μόνο με το gaming.

Link to comment
Share on other sites

Δεν πρέπει να τη ρίξεις, διότι όπως σου είπα πιο πριν υποστηρίζεται μια χαρά.

Από 'κει και πέρα και εγώ θεωρώ κουτή την αγορά hidpi οθόνης και marketing hype, αλλά αυτό είναι προσωπική άποψη.

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

ρε γμτ έκανα upgrade από 13.10 σε 14.04 και τώρα που χάζευα είδα ότι δεν μου έχει πάει από τι δεξιά μεριά των παραθήρων τα minimize maximize close και από ένα γρήγορο search είδα ότι δεν γίνεται προς το παρόν:hm:

crap και με βόλευε από δεξιά

Link to comment
Share on other sites

so far έχει διορθωθεί το πρόβλημα που είχα με το cairo-dock που στο startup μου το έβγαζε τέρμα δεξιά (στα 2560*1080) και έπρεπε να κάνω αλχημείες να το διορθώνω κάθε φορά

πρέπει να διορθώθηκε και το πρόβλημα που είχα στο mouse που το ένα βήμα του scroll ήταν μια σελίδα και έπρεπε να βγάλω και να ξαναβάλω το usb dongle

και τώρα είδα και επιτέλους ήχο από το hdmi out της 6950

βέβαια εγώ το έχω στο dp ελπίζω να βγει και εκεί :p

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Το έχω αντιπαθήσει πάρα πολύ το ubuntu και ορισμένες διανομές που αλλάξαν τόσο πολύ το GUI.

Θέλω ένα απλό περιβάλλον χωρίς φρουφρού και αρώματα (δηλ xfce χωρίς καν εφέ)

για όποιον δεν αρέσει το unity και θέλει απλό gnome (προφανώς το απλό xfce χωρίς καν εφέ δεν ανήκει σε αυτή την κατηγορία!), με το που κάνει install/upgrade :

sudo add-apt-repository ppa:gnome3-team/gnome3
sudo apt-get update
sudo apt-get install gnome-shell gnome-tweak-tool ubuntu-gnome-desktop

προσωπικά αλλάζω και τον login manager σε gdm αλλά και ο lightdm είναι ΟΚ.

Link to comment
Share on other sites

πρέπει να διορθώθηκε και το πρόβλημα που είχα στο mouse που το ένα βήμα του scroll ήταν μια σελίδα και έπρεπε να βγάλω και να ξαναβάλω το usb dongle

Αν έχεις dualboot με windows τότε μετά από κάθε login στα windows θα πρέπει να το κάνεις. Το κάνει και σε μένα ένα MS mouse.

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις dualboot με windows τότε μετά από κάθε login στα windows θα πρέπει να το κάνεις. Το κάνει και σε μένα ένα MS mouse.

dual boot έχω αλλά έκανα απανωτά restart στο ubuntu για test και το έκανε σχεδόν μετά από κάθε restart (και λέω σχεδόν γιατί μπορεί να τύχαινε μετά από ένα restart να μην το έκανε)

Link to comment
Share on other sites

για όποιον δεν αρέσει το unity και θέλει απλό gnome (προφανώς το απλό xfce χωρίς καν εφέ δεν ανήκει σε αυτή την κατηγορία!), με το που κάνει install/upgrade :

sudo add-apt-repository ppa:gnome3-team/gnome3
sudo apt-get update
sudo apt-get install gnome-shell gnome-tweak-tool ubuntu-gnome-desktop

προσωπικά αλλάζω και τον login manager σε gdm αλλά και ο lightdm είναι ΟΚ.

καλό είναι, αλλά πως κάνουμε επαναφορά !! το δοκίμασα σε 14.04

Το βρήκα unity-login1.jpg?resize=424%2C396

gnome5.jpg?resize=629%2C470

Έγινε επεξεργασία από vasi
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.