Jump to content



Μπορούμε να φτιάξουμε μαζί ένα gaming pc?!


Recommended Posts

Εφόσον σε ενδιαφέρει το θέμα θόρυβος, άσε την Η80i (την έχω και ξέρω). Μπορείς να κάνεις oc και με αερόψυκτρα. Όσο για την 280Χ ελπίζω να είσαι τυχερός και να μη σου βγούν προβλήματα.

Νομιζω οτι το προβλημα με τα artifacts εντοπιζονται κυριως σε καρτες με πολυ υψηλα ρολογια στη vram οπως ειναι η toxic εκδοση της sapphire και ορισμενες asus και οχι σε ολες τις 280Χ.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 89
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Νομιζω οτι το προβλημα με τα artifacts εντοπιζονται κυριως σε καρτες με πολυ υψηλα ρολογια στη vram οπως ειναι η toxic εκδοση της sapphire και ορισμενες asus και οχι σε ολες τις 280Χ.

Αυτό είναι το ένα σκέλος των προβλημάτων που διαβάζω. Το άλλο έχει να κάνει με διάφορα conflicts λόγω κακών οδηγών και installers, αλλά μη βγούμε...:offtopic2: Όλα αυτά δημιουργούν προβλήματα αξιοπιστίας.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω καταλάβει πως σε αυτό το ποστ κατέληξε να αναφέρονται κάρτες όπως η 290x...

Δε λέω πως δεν είναι άριστη επιλογή, αλλά δεν κολλάει και τόσο το αρχικό μήνυμα... Κατά τη γνώμη μου τουλάχιστο

Στάλθηκε από το GT-I9505 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

AMDakias

Για το στήσιμο έχω κάποιους στο νού μου .Τώρα για την κάρτα όντως μπορεί να μην χρειάζεται κάτι πιό πάνω απο αυτήν που μιλάμε ,όμως αν σου κάτσει δεν φεύγει πίστεψε με και θές να έχεις στην ιδέα ότι έχεις ένα τρελό μηχάνημα που εκτός πώς θα σου κρατήσει αρκετό καιρό,μπορείς να κάνεις πολλά πειράματα πάνω της. :p

Cartman's fan

Kαλύτερη επιλογή αυτός ο ssd λές ε!! Όντως γιατί όχι 8 γίγα αν και μου κάνουν αχρείαστα στην συγκεκριμένη φάση.

pnick

Όντως διαβάζω για αρκετά προβλήματα ,όμως δεν υπάρχει καλύτερη επιλογή στο ποσό αυτό και την απόδοση!!! Μετά απο αυτήν πάμε σε r9 290 και την gtx780ti ,απλά εκεί κοιτάςσε νέο pc!

Nick74 Δώσε λεπτομέρειες αν μπορείς...!!

Τώρα για την κάρτα γραφικών που να καταλήξω?

υγ Αλήθεια σε περίπτωση που κάνω μία προσπάθεια να πουλήσω το pc μου ,τι τιμή μπορεί να πιάσει?? Όμως νιώθω πώς δεν θα βρώ κανέναν που να ενδιαφέρθει...!!!!

Έγινε επεξεργασία από AperfectCircle
Link to comment
Share on other sites

AMDakias

Για το στήσιμο έχω κάποιους στο νού μου .Τώρα για την κάρτα όντως μπορεί να μην χρειάζεται κάτι πιό πάνω απο αυτήν που μιλάμε ,όμως αν σου κάτσει δεν φεύγει πίστεψε με και θές να έχεις στην ιδέα ότι έχεις ένα τρελό μηχάνημα που εκτός πώς θα σου κρατήσει αρκετό καιρό,μπορείς να κάνεις πολλά πειράματα πάνω της. :p

Πιστεψε με, ξερω τι εννοεις! Αλλα αν δεν σκοπευεις να αλλαζεις hardware καθε 2 χρονια για να παιζεις παντα τους καινουριους τιτλους στα ουλτρα δεν θα εχει καμια διαφορα ειτε εχεις την 280 ή την 290 και παει λεγοντας. Δες το απο το παλιο σου συστημα, που αν ειχες βαλει τοτε την 5970 τωρα παλι θα εψαχνες για κανουρια καρτα.

:oΒεβαια και γω αν ειχα τωρα ενα 1500ρι θα τα εσκαγα σε pc και θα του βαζα πανω τα παντα, αλλα οταν εισαι σε ενα budget πρεπει να κανεις ορισμενες θυσιες που στο τελος θα αποδειχθει πως δεν ειναι και τοσο μεγαλες(πχ 280Χ αντι για 290Χ ή 770 αντι για 780ti).

Αποψη μου βεβαια ολα αυτα

Τώρα για την κάρτα γραφικών που να καταλήξω?

Με μια γρηγορη αναζητηση στο γοογλε δεν βρηκα καποιο προβλημα με την 280x vapor-x, οχι οτι μπορεις να εισαι σιγουρος οτι αν την παρεις και συ θα εισαι 100% κομπλε. Αλλη λυση ειναι η gtx770 που απο τιμη και επιδοσεις ειναι πανω κατω σαν την 280Χ

υγ Αλήθεια σε περίπτωση που κάνω μία προσπάθεια να πουλήσω το pc μου ,τι τιμή μπορεί να πιάσει?? Όμως νιώθω πώς δεν θα βρώ κανέναν που να ενδιαφέρθει...!!!!

Για πλακα θα φυγει στις αγγελιες του φορουμ ενα τετοιο συστημα, ποσο μαλλον αν δεν το εχεις υπερχονισει ποτε!

Link to comment
Share on other sites

Nick74 Δώσε λεπτομέρειες αν μπορείς...!!

Τώρα για την κάρτα γραφικών που να καταλήξω?

κοιτα, οπως εχει τα δεδομενα ειναι πως

1. εχεις ενα pc που εχει θεμα

2. παραδεχεσαι εμεσα και αμεσα πως δεν το κατεχεις με το hw

3. εισαι διατεθημενος να χωσεις χρημα (και μαλιστα πολυ περισσοτερο απ οσο θα εδινες αν ψαχνοσουν καλυτερα)

Με αυτα τα δεδομενα, το να ψειριζεις τη μαιμου, και να αναλωνεσαι σε loops σκεψεων και θεωριων απλα χανεις τη δυνατοτητα να χαρεις ενα πολυ καλο pc οσο γινεται γρηγοροτερα.

Η 280x ειναι καρτουλα στα ορια του high end, οποτε απο τη στιγμη που δεν εχεις προβλημα να την αγορασεις, οποιαδηποτε εκδοση της και να παρεις περνας αυτοματα απο το υπογειο στο παλατι (και η σκεψη για τις διαφορες εκδοσεις της η πολυ περισσοτερο για 290 ειναι του στυλ "και γιατι Μπακιγχαμ και οχι Βερσαλιες? ").

Απο τη στιγμη λοιπον που οτι και να παρεις απο αυτα που προταθηκαν θα απογειωσει τις επιδοσεις σου, ειναι ενταξει.

Τωρα σχετικα με το αν θα προτιμησεις AMD η Nvidia, εχω την αισθηση οτι οσον αφορα τις τεχνολογιες που παιζουν αναμεσα στις δυο πλατφορμες η AMD εχει να δωσει πολυ περισσοτερα με το mandle απ οτι η Nvidia με το Physics (που ετσι κι αλλιως κι αν δεν το τρεξει η καρτα θα το τρεξει ο επεξεργαστης, και σιγα τα λαχανα)

οσο για το θεμα να πουλησεις και να τ αλλαξεις ολα, κατα τη γνωμη μου αφου ετσι κι αλλιως απο mobo-cpu εισαι οκ προς το παρον δε θα ελεγα πως ειναι και τοσο εξυπνη κινηση ουτε να κανεις ολικη αλλαγη, ουτε να πα να παρεις πολυ ακριβες μνημες, αφου ετσι κι αλλιως σε κανα εναμισι χρονο ολοι θα αλλαξουμε σετ λογο ddr4 (οι ανυπομονοι μπορει και φετος, αλλα οι πρωτες που βγαινουν ειναι σε αθλιους χρονισμους)

Έγινε επεξεργασία από Nick74
Link to comment
Share on other sites

κοιτα, οπως εχει τα δεδομενα ειναι πως

1. εχεις ενα pc που εχει θεμα

2. παραδεχεσαι εμεσα και αμεσα πως δεν το κατεχεις με το hw

3. εισαι διατεθημενος να χωσεις χρημα (και μαλιστα πολυ περισσοτερο απ οσο θα εδινες αν ψαχνοσουν καλυτερα)

Με αυτα τα δεδομενα, το να ψειριζεις τη μαιμου, και να αναλωνεσαι σε loops σκεψεων και θεωριων απλα χανεις τη δυνατοτητα να χαρεις ενα πολυ καλο pc οσο γινεται γρηγοροτερα.

Η 280x ειναι καρτουλα στα ορια του high end, οποτε απο τη στιγμη που δεν εχεις προβλημα να την αγορασεις, οποιαδηποτε εκδοση της και να παρεις περνας αυτοματα απο το υπογειο στο παλατι (και η σκεψη για τις διαφορες εκδοσεις της η πολυ περισσοτερο για 290 ειναι του στυλ "και γιατι Μπακιγχαμ και οχι Βερσαλιες? ").

Απο τη στιγμη λοιπον που οτι και να παρεις απο αυτα που προταθηκαν θα απογειωσει τις επιδοσεις σου, ειναι ενταξει.

Τωρα σχετικα με το αν θα προτιμησεις AMD η Nvidia, εχω την αισθηση οτι οσον αφορα τις τεχνολογιες που παιζουν αναμεσα στις δυο πλατφορμες η AMD εχει να δωσει πολυ περισσοτερα με το mandle απ οτι η Nvidia με το Physics (που ετσι κι αλλιως κι αν δεν το τρεξει η καρτα θα το τρεξει ο επεξεργαστης, και σιγα τα λαχανα)

οσο για το θεμα να πουλησεις και να τ αλλαξεις ολα, κατα τη γνωμη μου αφου ετσι κι αλλιως απο mobo-cpu εισαι οκ προς το παρον δε θα ελεγα πως ειναι και τοσο εξυπνη κινηση ουτε να κανεις ολικη αλλαγη, ουτε να πα να παρεις πολυ ακριβες μνημες, αφου ετσι κι αλλιως σε κανα εναμισι χρονο ολοι θα αλλαξουμε σετ λογο ddr4 (οι ανυπομονοι μπορει και φετος, αλλα οι πρωτες που βγαινουν ειναι σε αθλιους χρονισμους)

Τα είπες πολύ σωστά ,απλά ήθελα να ακούσω και απόψεις για ολική αλλαγή γιατί ίσως καταφέρω να μαζέψω ενα ικανοποιητικό ποσό σε λίγους μήνες. Με λίγα λόγια με βλέπω για αναβάθμιση τώρα μιάς και όπως λέτε απο cpu,mobo καλα είμαι.

υγ Για την κάρτα γράφικων εκτός απο υπερκατανάλωση που όλοι μας νιώθουμε ανά διαστήματα κοίταζα σε r9 290x κτλπ αφού ίσως να μπορώ να καλύψω το ποσό και γιατί μην χαρώ ένα όσο το δυνατό μηχάνημα γίνεται.Η r9 280x φαίνεται για επικρατέστερη που είναι σίγουρα μία απο τις καλύτερες στην αγορά ,λέω να επιλέξω έξυπνα και σε λίγα χρόνια αν είμαστε καλά και βγούν νέες τεχνολογίες πάω σε ακόμα μεγαλύτερους στόχους!

Έγινε επεξεργασία από AperfectCircle
Link to comment
Share on other sites

Πιστεψε με, ξερω τι εννοεις! Αλλα αν δεν σκοπευεις να αλλαζεις hardware καθε 2 χρονια για να παιζεις παντα τους καινουριους τιτλους στα ουλτρα δεν θα εχει καμια διαφορα ειτε εχεις την 280 ή την 290 και παει λεγοντας. Δες το απο το παλιο σου συστημα, που αν ειχες βαλει τοτε την 5970 τωρα παλι θα εψαχνες για κανουρια καρτα.

:oΒεβαια και γω αν ειχα τωρα ενα 1500ρι θα τα εσκαγα σε pc και θα του βαζα πανω τα παντα, αλλα οταν εισαι σε ενα budget πρεπει να κανεις ορισμενες θυσιες που στο τελος θα αποδειχθει πως δεν ειναι και τοσο μεγαλες(πχ 280Χ αντι για 290Χ ή 770 αντι για 780ti).

Αποψη μου βεβαια ολα αυτα

Με μια γρηγορη αναζητηση στο γοογλε δεν βρηκα καποιο προβλημα με την 280x vapor-x, οχι οτι μπορεις να εισαι σιγουρος οτι αν την παρεις και συ θα εισαι 100% κομπλε. Αλλη λυση ειναι η gtx770 που απο τιμη και επιδοσεις ειναι πανω κατω σαν την 280Χ

Για πλακα θα φυγει στις αγγελιες του φορουμ ενα τετοιο συστημα, ποσο μαλλον αν δεν το εχεις υπερχονισει ποτε!

Θα δείξει όταν μαζέψω το ποσό τι θα κάνω ,βέβαια με κόβω για αναβάθμιση και όντως αυτό που λές στην αρχή ισχύει. Απλά όπως είπα αν έχεις την δυνατότητα για κάτι γιατί να περιμένεις και μην το κάνεις πράξη τώρα αφού μπορείς!

υγ thanks για τις συμβουλές.

Έγινε επεξεργασία από AperfectCircle
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Φέρνω στην επιφάνεια ξανά το θέμα μετά απο κάποιον καιρό.Ίσως είναι λίγο offtopic αλλά θα ήθελα την βοήθεια σας.

Σε περίπτωση που θέλω να πουλήσω το pc μου(το σκέφτομαι σε αυτήν την φάση) ,σύμφωνα με τα specs που έχω βάλει παραπάνω αξίζει τίποτα και θα μπορέσω να βρώ άτομο?Θεωρείται καλύτερο να το δώσω κομμάτι κομμάτι η όλο το κουτί? Εμένα προσωπικά πλέον με ενδιαφέρει να φτιάξω κουτί καινούριο παρά αναβάθμιση όπως συζητούσαμε ,έτσι το παλιό pc θα πάει σχετικά χαμένο.

Ευχαριστώ.

Έγινε επεξεργασία από AperfectCircle
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.