Jump to content



Μπορούμε να φτιάξουμε μαζί ένα gaming pc?!


Recommended Posts

Τώρα που το ξανά σκέφτομαι το pc είναι αλλη φάση ίσως να μην χρειάζεται ολόκληρη αλλαγή. Θα σας βάλω σε λίγο τα specs απο το πρόγραμμα.

Έγινε επεξεργασία από AperfectCircle
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 89
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Μεγαλες αλλαγες (cpu-mobo-ram) θα κανουμε ετσι κι αλλιως ολοι σε κανα εναμισι χρονο λογο ddr4 (οποτε τεσπα μας ερθουν με χρονισμους της προκοπης), οποτε αυτος ειναι ενας ακομη λογος που θα ηταν λιγακι ανουσιο το χτισιμο ενος νεου μηχανηματος εξ ολοκληρου.

Link to comment
Share on other sites

αρα..., εχεις μνημη 3 Χ 1gb στα 1333Mhz..! καλα εισαι..! για 32βιτ λειτουργικα..!

λοιπον, παμε στο τι μπορεις να κανεις, για να ΜΗΝ αλλαξεις ολο το πισι, αλλα και να μπορεις να παιζεις συγχρονα παιχνιδια..!!

1. καρτα γραφικων, το κυριοτερο για τα παιχνιδια..!!

2 SSD για να δωσεις νεα πνοη και ταχυτητα στο συστημα,]

3 αν εχεις 64μπιτο λειτουργικο, χρειαζεσαι αλλο ενα σετ μνημες, ειτε 3χ1, ειτε 3χ2, οτι σε βολεψει...!!

4 μια ψυκτρα (αν δεν εχεις..!) για τον επεξεργαστη και λιγο ανεβασμα πανω απο τα 3 GHZ..!!! εχεις και REV. D0 επεξεργαστη, που σημαινει οτι μπορει να ανεβει ανετα..!!!

Έγινε επεξεργασία από cabdik
Link to comment
Share on other sites

H μητρική έχει Triple channel οπότε θα βάλεις ένα τέτοιο πακετάκι

https://www.skroutz.gr/s/314078/G-Skill-F3-12800CL9T-12GBRL-4Gx3.html

Μετά σε ssd πας εδώ

https://www.skroutz.gr/s/3731573/Samsung-840-Series-Evo-250GB.html

και για κάρτα γραφικών

https://www.skroutz.gr/s/4682070/Gigabyte-Radeon-R9-280X-3GB-OC-GV-R928WF3OC-3GD.html

Από πλαίσιο θα σου βγουν τα ίδια +15% ίσως και παραπάνω οπότε δεν αξίζει

Να προσθέσω και μια ψήκτρα για τον cpu

https://www.skroutz.gr/s/4125562/Corsair-Hydro-Series-H75.html

Σύνολο 600€ με μεταφορικά όπως το υπολόγισα

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα έβαζα και καινούργιες μνήμες με 64bit λειτουργικό. 3x4 θα έβαζα σε πρώτη φάση. Δεν θα πάνε χαμένες. Αν στο μέλλον μπεί καινούργια μητρική με άλλον επεξεργαστή, είτε dual είτε quad, με άλλο ένα dimmάκι ίδιας μνήμης δουλεύει κανονικά σε dual ή quad channel με 16gb.

Αν τώρα βάλει ας πούμε 3x2gb (μαζί με τις 3x1) θα μπλέξουνε τα πράγματα. Θα αγοράσει καινούργιες μνήμες για να τρέχει σε 1333 (όσο οι παλιές) και τα 6gb θα δουλεύουν σε triple και τα 3gb σε single. Για μένα δεν αξίζει με τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Το κακό πώς εδώ στην Πάτρα δεν γνωρίζω κανένα μαγαζί μικρό σχετικά για να κάνω τις αγορές(αποφεύγω μέσω ίντερνετ να πάρω hardware ) και άσε που δεν έχω κάποιον γνωστό να μου ανοίξει το pc για να τα βάλουμε μιάς και δεν γνωρίζω απο μόνος. Απο την άλλη τα μεγάλα μαγαζιά της πόλης μου για να φτιάξω το PC συμφέρουν περισσότερο όπως και να το κάνουμε ,παρόλο που ίσως κοστίσει λίγο περισσότερο.

Με λίγα λόγια που καταλήγουμε ,τι θα χρειαστώ να αντικαταστήσω γιατί οι απόψεις διαφέρουν βλέπω..!!

Έγινε επεξεργασία από AperfectCircle
Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα έβαζα και καινούργιες μνήμες με 64bit λειτουργικό. 3x4 θα έβαζα σε πρώτη φάση. Δεν θα πάνε χαμένες. Αν στο μέλλον μπεί καινούργια μητρική με άλλον επεξεργαστή, είτε dual είτε quad, με άλλο ένα dimmάκι ίδιας μνήμης δουλεύει κανονικά σε dual ή quad channel με 16gb.

Αν τώρα βάλει ας πούμε 3x2gb (μαζί με τις 3x1) θα μπλέξουνε τα πράγματα. Θα αγοράσει καινούργιες μνήμες για να τρέχει σε 1333 (όσο οι παλιές) και τα 6gb θα δουλεύουν σε triple και τα 3gb σε single. Για μένα δεν αξίζει με τίποτα.

αν βαλεις μνημες που ταιριαζουν με τις υπαρχουσες, σε τεχνικες προδιαγραφες, αυτο που λες, δεν γινεται...!! θα δουλευουν ολες σε Triple Channel..!!!

Link to comment
Share on other sites

αν βαλεις μνημες που ταιριαζουν με τις υπαρχουσες, σε τεχνικες προδιαγραφες, αυτο που λες, δεν γινεται...!! θα δουλευουν ολες σε Triple Channel..!!!

Στο κάθε κανάλι μπορείς να βάλεις dimmάκια ίδιου μεγέθους για να δουλέψει ως ένα. Αν βάλεις ανόμοιο μέγεθος, π.χ. 2gb με 1gb τότε το μόνο το 1+1 θα συμμετέχει στο triple. Το 1gb (από το module των 2gb) θα δουλεύει single.

Δες λίγο εδώ http://www.intel.com/support/motherboards/desktop/sb/cs-011965.htm#dual

Έγινε επεξεργασία από pnick
Link to comment
Share on other sites

με τα νεα δεδομενα θα ελεγα παλι να βαλεις συνολο 8 γιγα και να παρεις εναν ssd γιατι ο δισκος σου ισως να ειναι και στα τελευταια του.

Για εγκατεστησε το Hard disk sentinel

Link to comment
Share on other sites

Στο κάθε κανάλι μπορείς να βάλεις dimmάκια ίδιου μεγέθους για να δουλέψει ως ένα. Αν βάλεις ανόμοιο μέγεθος, π.χ. 2gb με 1gb τότε το μόνο το 1+1 θα συμμετέχει στο triple. Το 1gb (από το module των 2gb) θα δουλεύει single.

Δες λίγο εδώ Desktop Boards — Single and multi-channel memory modes

ε.. ναι! στο ιδιο καναλι, λογικο ειναι..! εδω μιλαμε για ενα συστημα που εχει ηδη 3χ1gb. αν προσθεσει αλλα 3χ2GB, ωστε να αυξησει την ποσοτητα μνημης, με ιδιες τεχνικες προδιαγραφες, πως θα δουλεψουν?

Link to comment
Share on other sites

ε.. ναι! στο ιδιο καναλι, λογικο ειναι..! εδω μιλαμε για ενα συστημα που εχει ηδη 3χ1gb. αν προσθεσει αλλα 3χ2GB, ωστε να αυξησει την ποσοτητα μνημης, με ιδιες τεχνικες προδιαγραφες, πως θα δουλεψουν?

Θα βάλει τις μνήμες σε διάταξη (2+1)-(2+1)-(2+1) αν η μητρική έχεις 6 slots, δηλαδή τα dimms των 2gb σε ένα χρώμα και τα diimms του 1gb στο άλλο χρώμα των slots. H μητρική θα δεί σε κάθε κανάλι 1+1 από κάθε χρώμα, και το 1 που περισσεύει σε κάθε κανάλι (δηλαδή σύνολο 3gb) θα δουλέψει σε single channel. Άρα θα έχει 6gb σε triple channel και 3gb σε single.

Link to comment
Share on other sites

Έχω μπερδευτεί λίγο ..θέλω σίγουρα μια κάρτα γραφικών ,έναν ssd και ίσως το πακετάκι του music που αναφέρει αν και δεν ξέρω τι σκατά είναι αυτό! Με αυτά θα είμαι κομπλέ δηλαδή..? Γιατί διαβάζω παραπάνω πώς προτείνουν να βάλω 8 γίγα ,νέο λειτουργικο όπως παράδειγμα ποιό? ψύκτρα δεν γνωρίζω αν έχει ,δεν θα έπρεπε να υπάρχει?:p Επιπλέον αυτός ο θόρυβος που κάνει το μηχάνημα βουυυυ.. απο που προέρχεται ανεμιστηράκι,τροφοδοτικο?? Μπορώ να το αλλάξω να έχω ένα αθόρυβο μηχάνημα? Που λέμε για αρχή θέλω να κοιτάξω απο πλαίσιο μεριά και αν δώ για διάφορους λόγους ότι δεν συμφέρει το αφήνω . Μπορείτε να προτείνετε απο εκεί κάτι λοιπόν ,αν δεν επιτρέπονται λίνκ βάλτε τα ίδια προιόντα απο σκρούτζ ξέρω γώ. Ευχαριστώ και περιμένω απαντήσεις με προτάσεις ώστε να συμφωνήσουμε όλοι μαζί και να κάνω το pc μου να νιώσει την εφηβεία ξανά!

Έγινε επεξεργασία από AperfectCircle
Link to comment
Share on other sites

Τί θα έκανα εγώ; Σου βάζω πράγματα από e-shop που υπάρχει και στην Πάτρα και είναι αρκετά πιό φθηνό από Πλαίσιο:

1. Μνήμες: G.SKILL F3-12800CL9T-12GBSR 12GB (3X4GB) DDR3 PC3-12800 1600MHZ SNIPER TRIPLE CHANNEL KIT - (θα πούλαγα ίσως τις παλιές)

2. ssd: SAMSUNG MZ-7TE120BW 840 EVO SERIES SSD 120GB 2.5'' SATA3 - (θα πέρναγα μέσα λειτουργικό και βασικά προγράμματα)

3. κάρτα γραφικών: ASUS GTX760-DC2OC-2GD5 2GB DDR5 PCI-E RETAIL - (φτάνει και περισσεύει για τώρα και αρκετό καιρό μπροστά)

4. Ψύξη επεξεργαστή: COOLERMASTER RR-212E-16PK-R1 HYPER 212 EVO - (ο 920 είναι ζεστός)

Αυτά θα έβαζα τώρα μέχρι κάποια στιγμή να παραδώσει η μητρική το πνεύμα, οπότε θα άλλαζα μητρική-επεξεργαστή και θά πρόσθετα άλλα 4gb μνήμης.

Επίσης, θα πέρναγα σε λειτουργικό windows 7 ή 8.1 64-bit.

Edit: Τώρα βλέπω το τροφοδοτικό. Μάλλον είναι αρκετά παλιό. Κάποια στιγμή θα το έβαζα και αυτό στο πρόγραμμα για αλλαγή με ένα ποιοτικό 600-650άρι.

Έγινε επεξεργασία από pnick
Link to comment
Share on other sites

H Foxconn flaming blade έχει 3 dimm για μνήμες....συνεπώς triple channel μόνο 3x1GB (όπως το έχει τώρα) ή 3χ2GB ή 3χ4GB ...

Thanks για την πληροφορία. Δεν έκατσα να ψάξω πόσα slots έχει η μητρική, αλλά εφόσον υπάρχουν 3 slots μόνο, τότε η αναβάθμιση με 3x4 με απόσυρση των παλιών (όπως πρότεινα παραπάνω) είναι μονόδρομος (3x2 δεν θα ήταν και φοβερή αναβάθμιση αν μπεί καινούργιο λειτουργικό).

Link to comment
Share on other sites

Δεν αξιζει να δωσεις λεφτα για tripple channel kit. Περνεις 2χ4GB dual channel kit και το λειτουργεις ετσι. Δεν επηρεαζει στα παιχνιδια. Απο κει και περα περνεις καποιον ssd και μια καλη καρτα γραφικων, υπερχρονιζεις λιγο τον επεξεργαστη (ειναι D0 οποτε δεν θα εχεις προβλημα για χαλαρα 3.8Ghz), το πολυ πολυ να βαλεις και μια καλυτερη ψυκτρα.

Αν υπολογισουμε το τι χρειαζεσαι:

VGA :: ATI Radeon R9 280 Dual-X OC 3GB DDR5 PCI-E Dual DVI HDMI DP (Sapphire) (11230-00-20G) - Visionstudio.gr καρτα γραφικων στα 237 ευρω

MEMORY :: Kingston Hyper X PnP 8GB DDR3 Non ECC CL9 1600MHz (KHX1600C9D3P1K2/8G) (Kit 2 x 4096) - Visionstudio.gr μνημες στα 74 ευρω

HDD :: Samsung 250GB 840 Evo MZ-7TE250BW Solid State Drive SATA III SSD 2.5'' - Visionstudio.gr ssd στα 132 ευρω

COOLER :: Cpu Cooler Coolermaster Seidon 120V for Intel and AMD Socket 775 / 1150 / 1155 / 1156 / 1366 / 2011 / AM2 / AM3 / AM3+ / FM1 / FM2 / FM2+ - Visionstudio.gr ψυξη για cpu στα 53 ευρω

Συνολο: 496 ευρω με ψυκτρα, 443 χωρις.

Μπορεις φυσικα ολα αυτα να τα παραγγειλεις απο το εξωτερικο με λιγοτερα λεφτα!

Link to comment
Share on other sites

Επειδή είμαι λίγο άσχετος τι είναι το tripple channel kit(απο οτι κατάλαβα έχει να κάνει με την μητρική και τις μνήμες), γιατί να τις αλλάξω όμως δεν είναι καλές αυτές που έχω? το 2χ4GB dual channel kit θα δώσει τόσο μεγάλη ανάσα στο σύστημα,τέτοια διαφορά θα δώ??

Ακόμα πείτε πώς τα παραγγέλνω απο έξω ,ποιός θα μου τα βάλει γιατί δεν ξέρω κανέναν..!! Επίσης τον επεξεργαστή για να τον υπερχρονισεις πώς το κάνεις ,ειδικά στην περίπτωση μου.:tongue:

ααα μην ξεχάσω η κάρτα γραφικών που προτείνεται σε σχέση με την Sapphire R9 280X 3GB GD5 Battlefield-Edition και τις υπόλοιπες νέες εκδόσεις έχουν τεράστιες διαφορές? Άν ναι δεν έχω θέμα να σκάσω ένα 100άρι παραπάνω.

σκέφτομαι ακόμα να αλλάξω λειτουργικό και να τσιμπήσω win 8.1 64 bit.

τέλος ..πώς θα κάνω το μηχάνημα αθόρυβο!!! Πολλές ερωτήσεις να με συγχωρέσετε αλλά έχετε έναν κονσολά μπροστά σας που προσπαθεί να κάνει βήματα στην pc μεριά.:smoke:

Έγινε επεξεργασία από AperfectCircle
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.