Jump to content



OnePlus One - Ο νεος επωνυμος Κινεζος


Recommended Posts

3 hours ago, Lamogio said:

 

Στο op5 το OOS είναι σχεδόν stock android με κάποιες πινελιές της εταιρείας. Για μένα πολύ καλύτερο από αυτό της xiaomi. Αν τα χρήματα δεν είναι πρόβλημα και μπορείς να δώσεις τα περίπου 500 ευρώ που ζητάει θεωρώ οτι είναι καλύτερη επιλογή(AMOLED οθόνη-στα υπόλοιπα πάνω κάτω είναι σχεδόν ίδια). 

Θα το σκεφτώ σοβαρά! Είναι πανέμορφο κινητό.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Χωρίς να έχω προσωπική εμπειρία αλλά από διάφορα φόρα που έχω διαβάσει το service τους είναι ταχύτατο. Πάει κι έρχεται Αγγλία σε λιγότερο από δέκα ημέρες. Αρκεί βέβαια να είναι επίσημη αγορά και όχι από Κίνα.

Sent from my Amstrad CPC 6128

Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, akilleas said:

Χωρίς να έχω προσωπική εμπειρία αλλά από διάφορα φόρα που έχω διαβάσει το service τους είναι ταχύτατο. Πάει κι έρχεται Αγγλία σε λιγότερο από δέκα ημέρες. Αρκεί βέβαια να είναι επίσημη αγορά και όχι από Κίνα.

Sent from my Amstrad CPC 6128
 

 

ίσως στην Αγγλία να είναι λίγο πιο γρήγορο αλλά δύσκολο να έχουν μέσο όρο κάτω απο 10 μέρες. το κακό είναι οτι δεν υπάρχει συντονισμός. Κάνεις μια ερώτηση και είτε σε παραπέμπουν, είτε σου απαντάνε διάφοροι και δημιουργείται καθυστέρηση. Απο Ελλάδα μου πήρε 2 μήνες πάντως.

Link to comment
Share on other sites

2 μήνες έκανε το κινητό να πάει Αγγλία στο service και να επιστρέψει;;
Κάπου είχα διαβάσει πιο παλιά, χωρίς να είμαι απόλυτα σίγουρος, για αλλαγή μπαταρίας κάποιοι τους ήρθε κάτω από δέκα ημέρες.
Μπορεί και να κάνω λάθος βέβαια, γιατί όπως έγραψα δεν έχω προσωπική εμπειρία αλλά βασίζομαι σε αναφορές άλλων χρηστών/συμφορουμιτών.

Sent from my Amstrad CPC 6128

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, akilleas said:

2 μήνες έκανε το κινητό να πάει Αγγλία στο service και να επιστρέψει;;
Κάπου είχα διαβάσει πιο παλιά, χωρίς να είμαι απόλυτα σίγουρος, για αλλαγή μπαταρίας κάποιοι τους ήρθε κάτω από δέκα ημέρες.
Μπορεί και να κάνω λάθος βέβαια, γιατί όπως έγραψα δεν έχω προσωπική εμπειρία αλλά βασίζομαι σε αναφορές άλλων χρηστών/συμφορουμιτών.

Sent from my Amstrad CPC 6128
 

 

από Ελλάδα Πολωνία.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Πλησιάζει το Oneplus 5T :D:D:D

 

Το αγόρασα  21/11 θα μου έρθει (έτσι γράφει η USP) 23/11!  Ούτε από Ελλάδα να το αγόραζα.

 

Για να δούμε...

Πρώτη φορά σε Oneplus

(Αν και είχα παραγγείλει ήδη το Xiaomi Mi Mix 2 αλλά το 5T μου έκανε το κλικ οπότε το Xiaomi mi mix 2 πάει για πούλημα ελπίζω να φύγει :p )

Έγινε επεξεργασία από BasiliCeLew
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά λόγω κάποιων γεγονότων δεν θα γίνει το Review που ήθελα να ετοιμάσω για το Oneplus 5T. Όποιος θέλει να με ρωτήσει κάτι ελεύθερα.

 

Απλά θα μείνω στο γεγονός ότι μετά από 70+ συσκευές που δούλεψα τα τελευταία 2 χρόνια μακράν την καλύτερη εμπειρία χρήσης την είχα με αυτό το κινητό στο σύνολο.

Δυστυχώς λόγο μιας κακής εμπειρίας και service που είχα στο παρελθόν από ένα Oppo που είχα χρυσοπληρώσει (είχαν συμπεριφορά τυχοδιώκτη κινέζου) , λόγω αυτού ποτέ δεν έκανα την κίνηση για αγορά κάποιου Oneplus.

 

Ευτυχώς η Oneplus έχει αλλάξει λίγο ρότα σε αυτό το κομμάτι, και λόγω της τεράστιας πίεσης από το τεράστιο community που υπάρχει πλέον δεν μπορούν να υπάρχουν αντίστοιχα περιστατικά. Οπότε με το που βγήκε 18:9 ratio το τσίμπησα χωρίς δεύτερη σκέψη.

 

_____________________________________

Στα του κινητού, όπως ανάφερα και πριν είχα την καλύτερη overall εμπειρία από ποτέ.

Θετικά:

  • 5:45 ώρες SOT με 3:15 ώρες παιχνίδι (Sniper 3D που κόλλησα τον τελευταίο καιρό) και υπερβολική χρήση αποκλειστικά δεδομένων 4G για internet. Συνολική κλήσεων περίπου 1:30 ώρα.
  • Πολύ ωραία οθόνη, με άψογη απόκριση και χρώματα.
  • Zero delay ή lag οπουδήποτε.
  • Τα Features φυσικά που συνοδεύονται με την amoled οθόνη πολύ λειτουργικά και βολικά.
  • Κάμερα από τις καλύτερες αποκρίσεις σε auto mode, η καλύτερη σε pro mode που είχα ποτέ από κινητό. Για να διευκρινίσω σε ευκρίνεια υπό συνθήκες ίσως χάνει από άλλα κινητά αλλά για μέχρι 500 ευρώ δεν νομίζω να υπάρχει ανταγωνιστής, βίντεο ακόμα δεν είχα τον χρόνο να δοκιμάσω, πάντως σε μικρές λήψης εντύπωση μου έκανα η καθαρότητα του ήχου.
  • Η αναγνώριση προσώπου είναι κάτι που με εξέπληξε, όχι τόσο για την ύπαρξη του μιας και ιδέα υπάρχει πάρα πολλά χρόνια δεν είναι κάτι καινούριο, αλλά για το γεγονός ότι η χρηστικότητα, η ευστοχία του και η ταχύτητα που έχει κάνει να γελάς με τον σαρωτή ίριδας των Samsung που είναι πρακτικά αδύνατον και κουραστικό να χρησιμοποιήσεις. Ακόμα και σε απόλυτο σκοτάδι η αναγνώριση προσώπου από το Oneplus είναι πολύ πιο γρήγορη σε σχέση με τον σαρωτή ίριδας. (έχει delay <0.5s μόνο σε απόλυτο σκοτάδι γιατί πρέπει πρώτα ν φωτιστεί το πρόσωπο σου από την οθόνη για να λειτουργήσει αλλά δεν το αντιλαμβάνεσαι αυτό.)
  • Πρώτη επαφή με Dash Charge απλά σοκ. Δεν μιλάω για την ταχύτητα φόρτισης μιας και σε αυτό είναι μέτριο, αλλά δεν ζεσταίνεται ΚΑΘΟΛΟΥ κατά την φόρτιση, πράγμα άγνωστο για μένα γιατί σε όλες τις συσκευές με QC3 (σε άλλες λιγότερο, σε άλλες περισσότερο) η συσκευή ανέβαζε αρκετά θερμοκρασία.
  • Δαχτυλικό αποτύπωμα άψογο, βέβαια αυτό βοηθάει και το UI και το κάνει να φαίνεται γρηγορότερο από πολλά κινητά.
  • Sar δεν γνωρίζω της συσκευής, πρακτικά έχει καλύτερο 2G σήμα από τις περισσότερες συσκευές που είχα τα τελευταία 2 χρόνια (μην γελάτε για το 2G, λόγω τεράστιας αστάθειας του 3G της περιοχής μου αναγκάζομαι να το γυρίζω σπίτι σε 2G για να μην φαίνεται συνέχεια κλειστό το κινητό μου και χάνω σημαντικά τηλεφωνήματα).

Αρνητικά:

  • H εμφάνιση, ενώ από μπροστά είναι πολύ όμορφο η πλάτη μου ξινίζει αρκετά εώς πολύ γιατί για 500 ευρώ τηλέφωνο περίμενα κάτι πολύ καλύτερο. Ειδικά σε σχέση με το Xiaomi Mi Mix 2 που είχα παραγγείλει ( και τελικά θα δώσω επειδή θα κρατήσω το 1+5T ) είναι πραγματικά απογοητευτική. Υπάρχουν πολλοί τρόποι για να κάνεις την πλάτη πιο Premium ή καινοτόμα κρατώντας το κόστος χαμηλό αν όχι το ίδιο με το σασί που έβαλαν τώρα. Συντηρητική κίνηση σε σχέση με τις κινήσεις που κάνει ο ανταγωνισμός. Ελπίζω στο 6 να διορθωθεί.
  • Ηχείο, μέτριο. Όχι κακό αλλά είχα κινητά με 120-150 ευρώ με κλάσεις ανώτερα ηχείο από αυτό.
  • O καιρός δεν λειτουργεί σωστά, και δεν σου δίνει την δυνατότητα να αλλάξεις τον πάροχο πληροφοριών, κάτι το αρνητικό για μένα. 

 

 

Ξέχασα λογικά αρκετά πραγματάκια αλλά όποιος θελει ας ρωτήσει αν θέλει να του απαντήσω σε κάτι.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.