Jump to content



OnePlus One - Ο νεος επωνυμος Κινεζος


Recommended Posts

Για πες μας τις διαφορές σε σχέση με την επίσημη.

Πρώτα απ'ολα είναι οτι πιο smooth δοκιμασα ποτε και πίστεψε με δοκίμασα πολλές.

Ειναι εξαιρετικά γρήγορη και μάλλον έχει τη καλύτερη μπαταρία απ'ολες,λόγω kernel.

Έχει μερικά χρήσιμα πραγματακια τα οποία περιγράφονται εδω http://www.slimroms.net/index.php/slim-bean-features

Κανε το κοπο και φλασαρε τη και δεν θα μετανιώσεις.

Ειδικά σε όποιον αρέσει το μαύρο,δίνει πολύ ωραία αισθηση στο τηλεφωνο.

Το μονο αρνητικό που βρισκω,δεν υποστηριζει θεματα γιατι δεν βασιζεται σε cm.

Επίσης αναβαθμίζεται καθε Τριτη με τα νεα commits της cm,οποτε εισαι παντα ενημερωμένος.

Ps.Ισως αυτη τη βδομαδα να μην βγαλει update ,γιατι εχουν πεσει με τα μουτρα στο γλυφιτζουρι :)

Link to comment
Share on other sites

Για πιο λόγο να αλλάξεις την εργοστασιακή που είναι πραγματικά γρήγορη και έχει αναβαθμίσεις για κάτι άλλο;

Δεν είναι σαμσουνγκ το κινητό ούτε ελτζι.. :/

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παρότι δεν έχω το One Plus One αλλά το Samsung S3 mini να σας πω οτι το παλικάρι που φτιάχνει τις Slimkat, ο Anroid-Andi, κάνει απίστευτη δουλειά και είναι και ο μόνος λόγος που κρατάω ακόμα το S3 mini με τη ROM του που πραγματικά δε λείπει τίποτα.

Εύκολα επίσης SlimKat >>>> CM.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παρότι δεν έχω το One Plus One αλλά το Samsung S3 mini να σας πω οτι το παλικάρι που φτιάχνει τις Slimkat, ο Anroid-Andi, κάνει απίστευτη δουλειά και είναι και ο μόνος λόγος που κρατάω ακόμα το S3 mini με τη ROM του που πραγματικά δε λείπει τίποτα.

Εύκολα επίσης SlimKat >>>> CM.

 

Δεν ειναι οποιαδηποτε CM, ειναι cm11s, και ειναι η official rom για το κινητο.

Και επειδη εχω δοκιμασει slimkat, μπορω να πω οτι ευκολα CM11s>>>>>>>>>>>>>>>Slimrom

 

 

Στο tablet μου ομως, ισχυει το αναποδο. Εκει παιζει τρομερα καλα η slim και η CM σερνεται.

I mean, το εχω 6 μερες στην ακρη και η μπαταρια εχει πεσει στο 76% !!!!

 

 

Πρώτα απ'ολα είναι οτι πιο smooth δοκιμασα ποτε και πίστεψε με δοκίμασα πολλές.

Ειναι εξαιρετικά γρήγορη και μάλλον έχει τη καλύτερη μπαταρία απ'ολες,λόγω kernel.

Έχει μερικά χρήσιμα πραγματακια τα οποία περιγράφονται εδω http://www.slimroms.net/index.php/slim-bean-features

Κανε το κοπο και φλασαρε τη και δεν θα μετανιώσεις.

Ειδικά σε όποιον αρέσει το μαύρο,δίνει πολύ ωραία αισθηση στο τηλεφωνο.

Το μονο αρνητικό που βρισκω,δεν υποστηριζει θεματα γιατι δεν βασιζεται σε cm.

Επίσης αναβαθμίζεται καθε Τριτη με τα νεα commits της cm,οποτε εισαι παντα ενημερωμένος.

Ps.Ισως αυτη τη βδομαδα να μην βγαλει update ,γιατι εχουν πεσει με τα μουτρα στο γλυφιτζουρι  :)

 

 

Ειναι οντως γρηγορη η Slim, αλλα και η CM11s ειναι μπομπα, σε ταχυτητα ειναι ιδιες. Δεν υστερει καπου η CM.

Eπισης, αλλο custom CM που θα δεις σε αλλες συσκευες, αλλο official στο Oneplus. 

 

Απο εκει και περα ομως η slim δεν λεει κατι, ενω η CM εχει καλα features. 

Καποιος πρεπει να τους πει εκει στην slim οτι τα recents τους ειναι χαλια, και καλα θα κανουν να βαλουν theme engine στην lollipop, γιατι once you go theming you cant go back.

Link to comment
Share on other sites

1) Να μαθεις να τραβας screenshot απο το κινητο (power + vol down)

 

2) Εχεις κανει αλλο reboot;

 

3) Εχεις calendar widget; (Στο αλλο φορουμ σταματησε οταν αφαιρεσαν το calendar widget)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Review από Anandtech:

http://www.anandtech.com/show/8242/the-oneplus-one-review/

 

 

Overall though, the OnePlus One isn’t a bad phone by any means. It remains one of the cheapest devices with Snapdragon 801 on the market, and the hardware on offer is really something great. However, there is a disappointing level of polish in this product. This doesn’t make the OnePlus One a bad phone, but it this does mean that it won’t kill the flagship model any time soon. There are too many issues to directly compare this phone to other high-end smartphones without bringing the price of the phone into the equation. However, taking into account the extremely low price the OnePlus One is well worth comparing to other high-end devices. The OnePlus One has compromises like every other device. Whether these compromises are acceptable is up to the buyer to decide.

 

Cheating στο Antutu - gg.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ αυτά που λέει το anandtech και το κάθε anandtech, τα ακούω βερεσέ. Κυρίως επειδή προσπαθεί να με βγάλει χαζό, κρίνοντας ένα προϊόν για μένα, χωρίς να ξέρει τι θέλω και τι χρειάζομαι. 

Δε μπορεί να ξέρει αν εγώ ή ο κάθε χρήστης έκανε τα "compromises" που αναφέρει. Κι αφού δε μας τα αναφέρει, είναι απλά λόγια του αέρα. Το ότι είναι ένα μοντέλο που καλύπτει τις ανάγκες των χρηστών του και με το παραπάνω, απλά αρκεί. Ειδικά λόγω της τιμής του, ΝΑΙ, το καταφέρνει με τον καλύτερο τρόπο.

Τέλος το τι είναι το antutu κι αν ενδιαφέρει το τι κάνει εκεί ή το τι score βγάζει, εμένα προσωπικά με αφήνει παγερά αδιάφορο.

Link to comment
Share on other sites

Εχω ανανακτηση προσπαθω απο το πρωι να βαλω την 44 αλλα δεν λεει να κατσει.Tωρα ειμαι στην 38 με root access(ειχα unlockari τον bootloader αλλα δεν θυμαμαι να τον κλειδωσα και εβαλα την TWRP recovery).

Αμα το κανω απο official απο τις ρυθμισεις κανει κατι αλλα στο τελος με πεταει στην recovery ,κατεβασα manual την εκδοση την εβαλα μεσα παω απο την recovery να κανω install αλλα μου βγαζει fail(παρολα αυτα οταν μπαινω στο system μου λεει το android αναβαθμιζεται αλλα παλι 38 εχω).Eκανα system restore μεσα απο τις ρυθμισεις αλλα παλι τιποτα και με τους δυο τροπους.Το συνδεσα στο πισι και λεω να unlockaro τον bootloader(για να βαλω την official recovery)και ενω φαινεται οτι πετυχε παλι κλειδωμενο ειναι .Δεν ξερω τι αλλο να κανω .Υπαρχει τροπος να βαλω απο το 0 και την stock recovery και το cyanogen 11s

Link to comment
Share on other sites

Review από Anandtech:

http://www.anandtech.com/show/8242/the-oneplus-one-review/

 

 

Cheating στο Antutu - gg.

 

 

Πες μας τι internet θέλεις να το φτιάξουμε ακριβώς στα μέτρα σου next time.  :p

 

 

Απο την στιγμη που ο ιδρυτης πηγε στην Apple κρατωντας ομως μερίδα απο το site οτι και να πει το συγκεκριμενο το ακουω βερεσε. Εντελως βερεσε. Εχει βγάλει αχρηστα τα παντα εκτος ρων μηλοπροϊοντων.

 

So, Anandtech, STFU :p

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Εχω ανανακτηση προσπαθω απο το πρωι να βαλω την 44 αλλα δεν λεει να κατσει.Tωρα ειμαι στην 38 με root access(ειχα unlockari τον bootloader αλλα δεν θυμαμαι να τον κλειδωσα και εβαλα την TWRP recovery).

Αμα το κανω απο official απο τις ρυθμισεις κανει κατι αλλα στο τελος με πεταει στην recovery ,κατεβασα manual την εκδοση την εβαλα μεσα παω απο την recovery να κανω install αλλα μου βγαζει fail(παρολα αυτα οταν μπαινω στο system μου λεει το android αναβαθμιζεται αλλα παλι 38 εχω).Eκανα system restore μεσα απο τις ρυθμισεις αλλα παλι τιποτα και με τους δυο τροπους.Το συνδεσα στο πισι και λεω να unlockaro τον bootloader(για να βαλω την official recovery)και ενω φαινεται οτι πετυχε παλι κλειδωμενο ειναι .Δεν ξερω τι αλλο να κανω .Υπαρχει τροπος να βαλω απο το 0 και την stock recovery και το cyanogen 11s

Kαταλαθος διεγραψα ολα τα αρχεια.Τωρα το μονο που μπορω να κανω ειναι να μπω στην recovery(TWRP) και στο fastboot.Παω να συνδεσω στο πισι το βλεπει κανονικα αλλα οποια διακικασια και να παω να κανω δεν πετυχενει .Εχω δοκιμασει και τα δυο toolkit του xda αλλα τιποτα ,οτιδηποτε κανω με πεταει στην recovery και η cmd μου βγαζει αυτο.

Πηγα να δοκιμασω μεσω otg στικακι στην recovery αλλα δεν το βλεπει ,μου φαινετε ο μονος τροπος αυτος ειναι γιατι απο pc τιποτα δεν δουλευει.

Παιδια καποια ιδεα ?post-59605-0-53730500-1416774902_thumb.p

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.