Jump to content



OnePlus One - Ο νεος επωνυμος Κινεζος


Recommended Posts

Αν το πληρωνες το Oneplus 700-800€, να εισαι σιγουρος οτι θα το επαιρνες την ιδια μερα.

 

Το πληρωσες ομως 300, δεν μπορεις να ζητας τους server της Apple.

Αν πρόσεξες, αναφέρθηκα σε όλους τους κατασκευαστές και όχι ειδικά στην Oneplus. Συνάδελφος με τηλέφωνο των 700-800€, δεν έχει πάρει το τελευταίο update της συσκευής του, ενώ έχει βγει εδώ και 8 ημέρες στην Ασία πχ. και το χρειάζεται, γιατί έχει memory/battery drains, δεν το θέλει απλά για το καπρίτσιο.

 

Άλλωστε το κόστος είναι αστείο. Θα μπορούσαν απλά για τις 30 πρώτες ημέρες να το βάλουν σε AKAMAI και να κατέβει σφαίρα σε όλον τον πλανήτη. Τότε θα είναι το peak. Μετά ας το μαζέψουν. Επειδή πληρώνουμε ΑΚΑΜΑΙ κι εδώ στην εταιρία, για να το κατεβάσουν 500.000 συσκευές (150ΤΒ traffic είναι), θα τους κόστιζε περίπου 6000$. Αστείο ποσό για μια εταιρία με πωλήσεις μισού εκατομμυρίου συσκευών.

 

Μην καταπίνετε αμάσητη όποια δικαιολογία σας πουλάνε.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

btw, το πέρασα με τις οδηγίες του Delijohn. Καλό είναι, γρήγορο, χωρίς lags και κολλήματα.

Όμως, ήδη έχω το 1ο bug: Στα Contacts, φαίνονται σωστά, όπως τα έχω ρυθμίσει. Όταν όμως πατάω το Phone και επιλέγω Contacts tab, εκεί, παρόλο που η ρύθμιση είναι Sort By First Name & Show First Name, Last Name, μου δείχνει πρώτα το Nickname, μετά το Lastname και τέλος το First...

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με τα contacts το έχουν όλοι από ότι πρόσεξα.

Όσο για το θέμα με τα updates, κάποιοι σκέφτονται και το βγάζουν σταδιακά, όχι σαν την Apple (και ίσως κι άλλες) που έβγαλε μια έκδοση και όσοι την πέρασαν έχασαν το GSM τους.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν πρόσεξες, αναφέρθηκα σε όλους τους κατασκευαστές και όχι ειδικά στην Oneplus. Συνάδελφος με τηλέφωνο των 700-800€, δεν έχει πάρει το τελευταίο update της συσκευής του, ενώ έχει βγει εδώ και 8 ημέρες στην Ασία πχ. και το χρειάζεται, γιατί έχει memory/battery drains, δεν το θέλει απλά για το καπρίτσιο.

 

Άλλωστε το κόστος είναι αστείο. Θα μπορούσαν απλά για τις 30 πρώτες ημέρες να το βάλουν σε AKAMAI και να κατέβει σφαίρα σε όλον τον πλανήτη. Τότε θα είναι το peak. Μετά ας το μαζέψουν. Επειδή πληρώνουμε ΑΚΑΜΑΙ κι εδώ στην εταιρία, για να το κατεβάσουν 500.000 συσκευές (150ΤΒ traffic είναι), θα τους κόστιζε περίπου 6000$. Αστείο ποσό για μια εταιρία με πωλήσεις μισού εκατομμυρίου συσκευών.

 

Μην καταπίνετε αμάσητη όποια δικαιολογία σας πουλάνε.

 

 

Για πες μου γιατι δεν το βγαζουν τοτε.

Για να γλυτωσουν 6.000€;;;

 

Think, man, think.

Link to comment
Share on other sites

Αλλο το VFM του κινητου και αλλο η after sales υποστιριξη απο την εταιρεια.

 

Δε νομιζω οτι πρεπει να ενδιαφερει καποιον αν ειναι καινουργια και μικρη εταρεια, αλλωστε γιαυτο το αγορασαμε, γιαυτο βαλανε invites (ελεγχομενες πωλησεις για ομοιογενης αναπτυξη τις εταιρειας σε ολους τους τομεις).

 

Να μην ξαναξεκινησω για τα απειρα "μερικώς" ελλατωματικά κινητά...

 

Να μην πω τους 3 μηνες αρχικου στοχου και την επομενη διορια που βαλανε....

 

Μονο να υπενθυμιζουν οτι ειναι μικρη και καινουργια εταιρεια ξέρουν. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Αυτή είναι η απορία μου, αν δεν το κατάλαβες. Γιατί δεν το βγάζουν....;

 

 

Σου απαντησε ο arkan

 

Αλλο το VFM του κινητου και αλλο η after sales υποστιριξη απο την εταιρεια.

 

Δε νομιζω οτι πρεπει να ενδιαφερει καποιον αν ειναι καινουργια και μικρη εταρεια, αλλωστε γιαυτο το αγορασαμε, γιαυτο βαλανε invites (ελεγχομενες πωλησεις για ομοιογενης αναπτυξη τις εταιρειας σε ολους τους τομεις).

 

Να μην ξαναξεκινησω για τα απειρα "μερικώς" ελλατωματικά κινητά...

 

Να μην πω τους 3 μηνες αρχικου στοχου και την επομενη διορια που βαλανε....

 

Μονο να υπενθυμιζουν οτι ειναι μικρη και καινουργια εταιρεια ξέρουν. 

 

Eλλατωματικα ειναι λιγα. Σε καθε συσκευη που βγαινει, βουιζει το ιντερνετ οτι ειναι 'ελαττωματικη'

Eδω εχουν αρχισει τα οργανα για το s6.

Εχω δει καναδυο poll και τα 1+1 χωρις προβλημα ειναι πανω απο 90% (σε τεχνολογικα φορα κιολας, που σιγουρα ποσταρουν οσοι εχουν προβλημα)

 

Για την διορια εχεις δικιο, αλλα φταιει η CM που τα γειωσε ολα (να μην πω τιποτα πιο βαρυ) και οχι η Oneplus.

 

Δεν εχεις αδικο σε αυτα που λες, αλλα ΟΝΤΩΣ ειναι μικρη εταιρια, και ειτε 10 ειτε 500.000 συσκευες να εχει πουλησει, αυτο θα φαινοταν ουτως η αλλως.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγω 5/6 που προσωπικά ξέρω με oneplus έχουν σοβαρά θέματα μ ήχο(5) και οθόνη (1). Μου πήρε 2 μήνες καθημερινου chat για να μου το κάνουν RMA και μου στείλανε καινούργιο με τα ίδια προβλήματα.

Μπορεί να έπεσα στο 10%

Link to comment
Share on other sites

Η απάντηση του Arkan δε με καλύπτει. Αν θέλει μια εταιρία να είναι σοβαρή, ας βάλει τον (_|_) της κάτω να κάνει δοκιμές και να βγάλει το firmware, σωστό χωρίς προβλήματα. Αλλά ξέχασα, έχουμε συνηθίσει να είμαστε beta testers και δε μας κακοφαίνεται, εκτός αν το κάνει η Apple, τότε γινόμαστε φωτιά και λάβρα. Επίσης, αν φοβάσαι μη σου κάνει ζημιά η Apple και δεν έχεις GSM, μην το βάλεις την πρώτη μέρα, περίμενε. Σου δίνει όμως τη δυνατότητα να είσαι early adopter, δεν αποφασίζει εκείνη πότε θα στο δώσει.

 

 

Όσον αφορά τη ROM, τα Contacts τα έφτιαξα:
Ανοίγετε το Phone, πάτε στο tab Contacts και επιλέγεται τα oprions πάνω δεξιά (οι τρεις τελίτσες)

Αλλάζετε και το display και στο sort (αν είναι Last, το κάνετε First κι αντιστρόφως)

Κλείνετε την εφαρμογή Phone

Την ανοίγετε πάλι και αλλάζετε πάλι τα sort και display όπως τα θέλατε.

Έτσι έπαιξε.

 

Για το Wifi, συνδέθηκα σε άλλο και παίζει. Στου γραφείου όμως, για κάποιο λόγο δε θέλει με τίποτα. Το έσβησα, το έβαλα από την αρχή, δε θέλει.

Link to comment
Share on other sites

Το να έχεις πρόβλημα με συσκευή είναι άσχημο, αυτό δε σημαίνει όμως πως έχουν κι όοοολες οι άλλες συσκευές.

Όπως λέει κι ο nikchris, 10 προβληματικές συσκευές να υπάρξουν, 10 thread θα ανοίξουν. Οι ικανοποιημένοι πόσοι είναι όμως;;

Πόσοι είναι αυτοί που θα πάρουν και περιμένουν πως και πως το oneplus two;

Πήραμε ένα κινητό που είχε τη μισή τιμή του ανταγωνισμού κι είναι ακόμα "μάγκας" και τραβάει. Ε τι άλλο θέλετε; Δεν ξέρατε από την αρχή τα θετικά και τα αρνητικά; Δηλαδή όσοι παίρνουν xiaomi, ΔΕΝ ξέρουν κι αυτοί ότι μπορεί να έχουν θέμα με το RMA; Όσοι πήραν το lg g3 δεν είχε θέματα στις αρχές; Δεν είχαν θέμα με την κάμερα και με υπερθέρμανση συσκευής; Όσοι είχαν το Z3 της Sony δεν τους έκλεινε την κάμερα με το ζόρι για να ρίξει την θερμοκρασία; Εγώ δεν έχω αλλάξει 3 συσκευές htc επειδή χάλαγαν μόνες τους.. χρυσές δεν τις είχα πληρώσει; Η HTC δεν έχει και τώρα θέματα υπερθέρμανσης με το m9; Συμβαίνουν αυτά και στα καλύτερα τα σπίτια.. εδώ η ολόκληρη apple που βγάζει το update για ΟΛΟΥΣ ΜΠΑΜ/ΑΜΕΣΩΣ κι άφησε κατόχους 4/4G με κινητά που δεν άνοιγαν μετά το πρώτο restart ή τους έσβηνε τα δεδομένα χωρίς να ρωτήσει. Αυτοί τι να πουν; Να κάνουν μηνύσεις;; Και πάλι apple πήραν.. 

Δηλαδή πρέπει να βρούμε τρόπο να πούμε πως η συσκευή δεν ήταν αυτό που διαφήμιζαν; Εξαπάτησαν κανέναν σας; Αν ναι, δεν το έχετε πάθει με άλλα κινητά; Πήρατε ποτέ τα λεφτά σας πίσω;

 

Ο άλλος λέει αυτό με τις ειδοποιήσεις και που ανάβει την οθόνη είναι κακό, τρώει μπαταρία.. μας κορόιδεψαν.. ε κλείσε το φίλε μου. Κλείνει ξέρεις. Βγήκε μια rom τίγκα στην παραμετροποίηση κι έχει 1-2 αρνητικά. Ε ή τα αλλάζεις ή βάζεις μια άλλη rom.

 

Πήρατε ένα nissan gtr που κόντραρε την κάθε ferrari/porsche/lambo/other supercar όταν βγήκε κι ακόμα μπορεί. Το πήρατε με τα μισά λεφτά. Ε τώρα θα γκρινιάζουμε με το ότι δεν έχει καλό δέρμα στα καθίσματα ή πως δεν έχει καλό σέρβις;;; 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Delijohn Οσο συμφωνώ με τα αρχικά σου σχόλια τοσο διαφωνω με το κλεισιμο. 

 

Αμα σου είχε τύχει οτι και σε εμένα, θα το εβλεπες τελειως διαφορετικά. Δεν νομίζω οτι ειναι τοσο λίγοι αυτοι που έχουν θέματα πάντως. 5 απο τους 6 που ξέρω δεν είναι τυχαίο.

 

Δεν είχα ποτέ HTC, LG κτλ. iPhone είχα και πριν απο αυτό Blackberry. Προσωπικά δεν με πειραξε ποτε η καθυστερηση με τα update γιατι επαιζα με τις nightly και ηταν κυριλέ.

 

Αλλα πιστεψε με, η ταλαιπωρια που εχουμε τραβήξει δεν περιγράφεται. Γιατι κυρίως το κινητο το θελω για τηλεφωνο και οταν σε κανεναν απο τους γνωστους μου δε δουλευουν τα ακουστικα, ανοιχτη ακρόαση, GPS, μπερδευει το ακουστικο με το μεγαφωνο.... ε δε μπορω να πω οτι πηρα Nissan GTR. Ferrari με ροδες ποδηλατου ναι.

Link to comment
Share on other sites

Το δέχομαι ότι θα το έβλεπα διαφορετικά. Αυτό που σου λέω όμως, είναι ότι όπως έτυχε σε σένα (άντε και στους 5 γνωστούς σου) έτσι θα μπορούσε να συμβεί στον καθένα, είτε με το ίδιο κινητό είτε με άλλο. Έχω καεί με άλλες εταιρείες. Το ίδιο είναι. Κι είχαν και σέρβις στην ελλάδα. Και μου έπαιρναν το κινητό και περίμενα να το φτιάξουν 2-2.5 μήνες. Κι άλλαζα πλακέτα και το πάθαινα ξανά. Τι θες να σου πω; Ότι φταίει η oneplus; Ότι δεν τα κάνει αυτά άλλη εταιρεία; Λαχείο είναι όλα.. άμα πέσεις σε ελαττωματικό προϊόν, ό,τι κι αν κάνεις δεν γλιτώνεις εύκολα.. 

Τώρα αν θες να ξεμπλέξεις με την oneplus ή παράτα το σαν συσκευή ή κινήσου αλλιώς. Κάνε κάνα βίντεο με τους 5 φίλους σου και ανέβασέ το στο forum τους. Γράψτε το story σας και κάντε τους ρεζίλι. Δείξτε πόσο καιρό σας παιδεύουν και τι κάνατε και δεν έπιασε. Δοκίμασε και με bluetooth που λέει ο λόγος.. 

Link to comment
Share on other sites

Για το Wifi, συνδέθηκα σε άλλο και παίζει. Στου γραφείου όμως, για κάποιο λόγο δε θέλει με τίποτα. Το έσβησα, το έβαλα από την αρχή, δε θέλει.

 

Εγω ειχα αντιστοιχο προβλημα και με ενα restart στο ρουτερ μπηκα κανονικα ακομα και σημερα χωρις να εχω το ιδιο θεμα.Και εγω μονο την πρωτη φορα σε ενα συγκεκριμενο ρουτερ ενω σε ολα τα αλλα τα ρουτερ μετα την αναβαθμιση δεν ειχα θεμα.

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτό το κινητο εχει πεσει πολύ διαφημιση για το τιποτα

Δε διαφερει από τα αλλα κινεζικα

Έχω καεί με άλλες εταιρείες. Το ίδιο είναι. Κι είχαν και σέρβις στην ελλάδα. Και μου έπαιρναν το κινητό και περίμενα να το φτιάξουν 2-2.5 μήνες.

Ποια "εταιρια" το εκανε αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτό το κινητο εχει πεσει πολύ διαφημιση για το τιποτα

Δε διαφερει από τα αλλα κινεζικα

 

 

Ποια "εταιρια" το εκανε αυτό?

 

διάβασε και το spoiler και θα καταλάβεις τι κάνεις οι μεγάλες "εταιρείες"

 

όσο για το αν αξίζει το κινητό, είναι αυτό που βγήκε πέρυσι το καλοκαίρι και ανακηρύχθηκε ήδη 

 

SM2015-Finals-OnePlus-Bracket-WINNER.jpg

 

SM2015-Finals-OnePlus-WINNER.jpg

Έγινε επεξεργασία από Delijohn
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σε αυτό το κινητο εχει πεσει πολύ διαφημιση για το τιποτα

Δε διαφερει από τα αλλα κινεζικα

 

 

Ποια "εταιρια" το εκανε αυτό?

 

Αν έχεις πιάσει στα χέρια σου το 1+1 θα καταλάβαινες οτι δεν έχει καμμία σχέση με τα υπόλοιπα κινέζικα (εξάλλου ολα κινέζικα είναι πλέον...)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σε αυτό το κινητο εχει πεσει πολύ διαφημιση για το τιποτα

Δε διαφερει από τα αλλα κινεζικα

 

 

Ποια "εταιρια" το εκανε αυτό?

 

 

Βασικα, ειναι το καλυτερο τηλεφωνο που θα μπορουσα να εχω στα χερια μου αυτη τη στιγμη.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.