Jump to content



Καλή Motherboard


gildamesh

Recommended Posts

Γειάα! Έχω τον επεξεργαστή της Intel i5 2500K και κάρτα γραφικών nVidia Geforce GT630.Η μητρική μου είναι πολύ απλή της Ascrock H61M.Θα ήθελα να κάνω Overclock τον επεξεργαστή μου με έτοιμη υδρόψυξη ( π.χ Corsair Hydro Series H100i | Skroutz.gr ) και δεν ξέρω κατά πόσο είναι καλή η μητρική μου.Τι θα μου προτείνατε για μητρική ή γενικά για να γίνει ένα καλό και επιτυχημένο Overclocking

Με εκτίμηση..!

Link to comment
Share on other sites

Ενημερωτικά με Asrock κοντά 4ετίας τώρα τρέχω τον 920 μου στα 4.0 πιο απροβλημάτιστα από κλανιά μετά απο γίγαντες.

Αυτό που λές με τις ASrock δεν το είχα... πάρει μυρουδιά! :sarcastic:

(Άμα είσαι με κόσμο, όμως, αρχίζουν τα προβλήματα...:sick:)

Link to comment
Share on other sites

Γιατι θες να κανεις o/c;

τι θα κερδισεις;αν περιμενεις να δεις διαφορες σε games το ξεχνάς με την καρτα γραφικων που εχεις αν τωρα τρεχεις καποια εφαρμογη που θελει ποιο υχηλα χρονισμενο επεξεργαστη τοτε ναι καλα θα κάνεις αλλα οπως ειπαν και τα παιδια ποιο πάνω

καλυτερα άλλξε και μια μητρικη με κάποιο σοβαρο chipset

Link to comment
Share on other sites

Γιατι θες να κανεις o/c;

Πριν ποστάρουμε παρόμοια ερώτηση, δεν ξεχνάμε ότι είμαστε στο thelab.gr. Όχι σε σάιτ για αϋπνίες, ούτε στο κοσμοπόλιταν.τζιαρ.

Κάνουμε o/c γιατί έτσι μας αρέσει. Δε χρειάζεται λόγος.

Link to comment
Share on other sites

κι εγω συφωνω για Ζ77..!

GIGABYTE - Motherboard - Socket 1155 - GA-Z77-D3H (rev. 1.0)

και υπαρχουν και πιο φθηνες, φυσικα, αλλα δεν ξερω ποιες ειναι καλες για OC...

http://www.skroutz.gr/c/31/motherboards-mhtrikes/f/370845/Socket-1155-1156.html?keyphrase=z77

Link to comment
Share on other sites

εγω θα πηγαινα στην Asus P8Z77-V LX για κοστος μεχρι 85 ευρω εφοσον μιλαμε για συχνοτητες μεχρι 4,5 Ghz απο εκει και πανω χρειαζετε πολυ καλη ψυξη, ψαξιμο και φυσικα περισσοτερο ρισκο μια και η ταση του επεξεργαστη θα πρεπει να ανεβει αρκετα αλλα βεβαια εξαρτατε και το ποσο καλο κομματι ειναι ο επεξεργαστης.

Link to comment
Share on other sites

Απλά, αν πάρεις Ζ77 (μητρική για ivy) για επεξεργαστή sandy, θα πρέπει να προσέξεις το θέμα PCIe 3.0 γιατί η μητρική θα το έχει default και ο επεξεργαστής δεν το υποστηρίζει. Κοίτα μη γίνει κανά μπέρδεμα με τις default ρυθμίσεις στο BIOS. Μάλλον θα πρέπει να κατεβάσεις το PCIe σε Gen2, αναλόγως και την μητρική.

Εγώ, για να αποφύγω περιπτώσεις ασυμβατότητας με καινούργιες κάρτες σε Ζ68 θα πήγαινα για σιγουριά. Δεν ξέρω αν λέω υπερβολές. Πάντως κοίτα το.

Link to comment
Share on other sites

Απλά, αν πάρεις Ζ77 (μητρική για ivy) για επεξεργαστή sandy, θα πρέπει να προσέξεις το θέμα PCIe 3.0 γιατί η μητρική θα το έχει default και ο επεξεργαστής δεν το υποστηρίζει. Κοίτα μη γίνει κανά μπέρδεμα με τις default ρυθμίσεις στο BIOS. Μάλλον θα πρέπει να κατεβάσεις το PCIe σε Gen2, αναλόγως και την μητρική.

Εγώ, για να αποφύγω περιπτώσεις ασυμβατότητας με καινούργιες κάρτες σε Ζ68 θα πήγαινα για σιγουριά. Δεν ξέρω αν λέω υπερβολές. Πάντως κοίτα το.

Εκτός από τις επιδόσεις που δεν θα δεί καμία διαφορά απο PCIe 2.0 σε 3.0 ή αντίστροφα το θέμα είναι πολύ απλό.

Εάν βάλει IvyB θα μπορεί να έχει PCIe 3.0 και εάν βάλει SandyB θα έχει PCIe 2.0.

Αυτόματα όλα γίνονται από την μητρική!

Φίλε, όπως σου λένε και όλοι οι απο πάνω ψάξε για Z68 ή για Z77.

Ότι θέλεις και ότι βρείς φθηνότερο σε αγγελία πάρε αρκεί να έχει το γραμματάκι Z και όχι το H.

Για να κάνεις Overclock θα πρέπει να έχεις και κάπως αξιόλογες μνημουλες και τροφοδοτικό!

Τι μοντέλα έχεις σε αυτά τα δύο?

Link to comment
Share on other sites

Για να κάνεις Overclock θα πρέπει να έχεις και κάπως αξιόλογες μνημουλες και τροφοδοτικό!

Τι μοντέλα έχεις σε αυτά τα δύο?

Eφόσον δεν θα πειράξει bclk γιατί παιζουν κάποιο ρόλο οι μνήμες; Και για το τροφοδοτικό έχω την ίδια απορία με δεδομένο ότι ο 2500Κ είναι το μόνο ενεργοβόρο part, λαμβάνοντας υπόψιν την κάρτα του. Γενικά βέβαια πάντα χρειάζεται ένα αξιόπιστο psu.

Πριν ποστάρουμε παρόμοια ερώτηση, δεν ξεχνάμε ότι είμαστε στο thelab.gr. Όχι σε σάιτ για αϋπνίες, ούτε στο κοσμοπόλιταν.τζιαρ.

Κάνουμε o/c γιατί έτσι μας αρέσει. Δε χρειάζεται λόγος.

Διαφωνώ μαζί σου φίλε μου. Είναι όντως πολύ πιθανό ο φίλος να θεωρεί ότι κάτι θα κερδίσει στα games ή σε καθημερινή απλή χρήση. Φαντάζεσαι να σπαταλήσει εργατοώρες, χρήμα (μητρική, ψύκτρα) και μετα να διαπιστώσει ότι ο επεξεργαστής ναι μεν πήγε στα 4.5 αλλά στην πραγματικότητα δεν άλλαξε τίποτα; Πειράζει κάποιος να του το τονίσει αυτό; Στο τέλος θα κάνει ό,τι θέλει έτσι κι αλλιώς και καλά θα κάνει. Αλλά γιατί να μην έχει όλες τις παραμέτρους;

Link to comment
Share on other sites

Eφόσον δεν θα πειράξει bclk γιατί παιζουν κάποιο ρόλο οι μνήμες; Και για το τροφοδοτικό έχω την ίδια απορία με δεδομένο ότι ο 2500Κ είναι το μόνο ενεργοβόρο part, λαμβάνοντας υπόψιν την κάρτα του. Γενικά βέβαια πάντα χρειάζεται ένα αξιόπιστο psu.

Διαφωνώ μαζί σου φίλε μου. Είναι όντως πολύ πιθανό ο φίλος να θεωρεί ότι κάτι θα κερδίσει στα games ή σε καθημερινή απλή χρήση. Φαντάζεσαι να σπαταλήσει εργατοώρες, χρήμα (μητρική, ψύκτρα) και μετα να διαπιστώσει ότι ο επεξεργαστής ναι μεν πήγε στα 4.5 αλλά στην πραγματικότητα δεν άλλαξε τίποτα; Πειράζει κάποιος να του το τονίσει αυτό; Στο τέλος θα κάνει ό,τι θέλει έτσι κι αλλιώς και καλά θα κάνει. Αλλά γιατί να μην έχει όλες τις παραμέτρους;

Υπάρχουν παιχνίδια ειδικά κάποια MMO που είναι cpu bounded και ναι μπορεί κάποιος να δεί διαφορές κάνοντας OC την cpu. Ο μόνος αρμόδιος να απαντήσει σε αυτό ειναι ο TS σχετικά με το τί χρήση κάνει στο PC.

Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα τροφοδοτικό της Corsair 600W +80 Plus το οποίο το πήρα απο το πλαίσιο και το έχω ήδη στείλει για επισκευή και θα το ξανα στείλω διότι μάλλον είναι προβληματικό.Μνήμες έχω 2Χ4 = 8 GB στα 1330.Αυτή τι στιγμή έχω ένα απλό τροφοδοτικό της PowerTech στα 450W.

Απλός έχω ακούσει ότι το o/c είναι καλό στον υπολογιστή και μου έχουν βάλει σε ιδέες να το κάνω διότι ο επεξεργαστής μου , μου λένε ότι είναι πολύ καλός.!

Δηλαδή θα μου προτείνατε μια τέτοια μητρική ?

Asus M5A78L-M/USB3 | Skroutz.gr

Link to comment
Share on other sites

Απλά μου έχουν πεί ότι θα έιναι καλύτερα για τον υπολογιστή , οτι θα δουλεύει καλύτερα και εκτός απο αυτό , είμαι αρκετά ερασιτέχνης στον τομέα Hardware και θα ήθελα να μάθω πως γίνεται και πως λειτουργεί ( ποιος ο σκοπός του κλπ. ) του o/c

Link to comment
Share on other sites

Eφόσον δεν θα πειράξει bclk γιατί παιζουν κάποιο ρόλο οι μνήμες; Και για το τροφοδοτικό έχω την ίδια απορία με δεδομένο ότι ο 2500Κ είναι το μόνο ενεργοβόρο part, λαμβάνοντας υπόψιν την κάρτα του. Γενικά βέβαια πάντα χρειάζεται ένα αξιόπιστο psu.

My bad. Το διατύπωσα λάθος γιατι έχω στο μυαλό μου πάντα τον παλιό τρόπο overclocking με το efficiency και τα 1002 settings που πρέπει να αλλάζεις, τους εξωτικούς τρόπους ψύξης, το μεράκι και την προσωπική ενασχόληση με το σπορ.

Τελευταία δεν χρειάζονται όμως όλα αυτά. Ανεβάζεις τον πολλαπλασιαστή και έγινες overclocker! Και απ'ότι φαίνεται ο φίλτατος Thread Starter δεν έχει ιδέα τι έιναι το OC, απλά θέλει να το κάνει, επειδή του είπανε πως κάνει καλό στο PC.

Για το τροφοδοτικό το έγραψα από την οπτική γωνία του να μην έχει τίποτα χάλια και κάνει μπαμ.

Όχι τόσο για τα watt.

Φίλε [MENTION=32323]gildamesh[/MENTION], το OC δεν κάνει καλό στο PC, ίσως αμελητέο κακό γιατι μειώνει την διάρκεια ζωής των εξαρτημάτων του, χωρίς αυτό να σημαίνει πως αύριο θα σου χαλάσει.

Το κάνεις για να τρέχουν πιο γρήγορα οι εφαρμογές σου ή το κάνεις από μεράκι επειδή το γουστάρεις.

Εάν θέλεις να κάνεις το πρώτο, ανέβασε το multiplier στο BIOS και άφησε το.

Εάν κάνεις το 2ο, κάτσε ψάξου και διάβασε στο google άρθρα για όλα σου τα εξαρτήματα.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.