Jump to content



Modem/router Cooling


Mastoras

Recommended Posts

Ώρες ώρες πιάνω το modem και ζεματάει. Προσπαθώ να σκεφτώ ένα τρόπο να το κρατήσω δροσερό και του έχω βάλει κάτι σα ψηλά ποδαράκια. Και πάλι ζεστένεται όμως και δεν ξέρω αν το επηρεάζει στην λειτουργία του. Κάθε 2-3 μέρες πάντως του κάνω ένα reset μιας και μπουκώνει. Δε ξέρω βέβαια αν η ζέστη παίζει ρόλο σε αυτό αλλά ποτέ δε ξέρεις. Έχετε να προτείνετε κάποιου είδους πατέντα με ανεμιστήρα?

Link to comment
Share on other sites

Ανεμιστήρας + ποδαράκια για να έχει χώρο να ρουφάει αέρα + πρόχειρη βάση + τροφοδοσία 12V από kit δίσκου.

Φωτογραφία από πατάτα βαριέμαι να βγάζω μηχανή τώρα. Δεν είναι όμορφο, αλλά κάνει μια χαρά δουλειά.

router-11685.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις τρόπο να το ανοίξεις μπορείς να πάρεις αυτά εδω. Είναι αυτοκόλλητα και κάνουν δουλειά. Σε συνδυασμό με τέσσερα ποδαράκια που θα δημιουργήσουν μια αποσταση απο εκει που πατάει θα δείς μεγάλη διαφορά. Εναλλακτικά είχα χρησιμοποιήσει παλιότερα μια βάση που ψύχουν τα laptops αλλα η συγκεκριμένη έκανε πολυ θόρυβο και δεν...

Link to comment
Share on other sites

Ok λοιπόν ξεκίνησα σήμερα να κάνω τη δικιά μου πατεντούλα. Εν τέλει διαπίστωσα οτι το ρητό που μου αρμόζει είναι δουλειά δεν είχε ο διάολος μ@μούσε τα παιδιά του..

Είχε πλάκα η χειροτεχνία αλλά στην πράξη τα μείον είναι περισσότερα απο τα σύν. Δοκίμασα με ένα fan που περίσσευε και 12v τροφοδοσία απο παλιό modem. Καταρχάς ο μαγνήτης που έχει το fan απο κάτω δημιουργούσε πεδίο και επηρέαζε τη λειτουργία του modem!!! Συγχρόνιζε στη μισή ταχύτητα και μετά το internet έπεφτε! Νόμιζα ο καψερός οτι μόνο σε extreme καταστάσεις υπάρχουν τέτοια θέματα. Αμ δέ! Η τρομάρα που πήρα αρχίκα δε περιγράφεται. Νόμιζα οτι χάλασε το modem.. Επίσης ο θόρυβος δε παλεύεται ειδικά στο χώρο μου που είναι αρκετά ήσυχος και το modem κοντά μου. Παραθέτω φωτογραφίες απο το fail project :p

Fail1_zps63f5a77c.jpg~original

Fail2_zpsa4311955.jpg~original

Link to comment
Share on other sites

8a3yga5u.jpg εγω εχω κανει αυτην την πατεντουλα στο δικο μου ρουτερακι

Sent from my iPhone using Tapatalk

φιλε μοου απo που περνουν ρευμα τα φαν ? σκεφτομαι να το εφαρμόσω και εγω. :dirol:

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=32136]Nicko[/MENTION] τα φανακια περνουν απο το τροφοδοτικο του ρουτερ και εχω προσαρμοσει ενα διακοπτη on-off για να μην λειτουργουν συνεχεια

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=32136]Nicko[/MENTION] τα φανακια περνουν απο το τροφοδοτικο του ρουτερ και εχω προσαρμοσει ενα διακοπτη on-off για να μην λειτουργουν συνεχεια
e8u2ape9.jpg να και ο διακοπτης!

Sent from my iPhone using Tapatalk

Νομιζω οτι ο διακοπτης θα ειναι το απλο κομματι, απο τον μετασχηματιστή πως πηρες ρευμα ? κατευθείαν η περνεις μεσα απο το ρουτερ? θα πειραματιστώ σε κανενα παλιο ρουτερ ,ωστοσο για να μην καταστρεψω αυτο που εχω τωρα!! Ωραια δουλεια παντως , ελπιζω να μην σε εβαλα και το ξήλωσες επίτηδες , μην σε βαζω σε φασαρια.

Γιατί θέλετε να ψύξετε τα modem σας?

για εγκυκλοπεδικους λογους :wall:

γιατι κατεβαζουν "καυτα" δεδομενα απο τον κυβερνοχωρο :whistle2:

χαχαχαχαχα :red:

Link to comment
Share on other sites

Μεσα απο την πλακετα του ρουτερ πηρα!και συγκεκριμενα απο το on/off του ρουτερ!Βασικη ερωτηση ξερεις να μετρας με πολυμετρο;

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

και με το TP-LINK που έχω τώρα και πολύ περισσότερο με το technicolor της forthnet, αλλά και με το pirelli της on, είχα θέματα θερμοκρασίας... ζεμάταγε, ζεμάταγε, ζεμάταγε και κάποια φάση απλά κρέμαγε το σύμπαν. φανταστείτε ότι με το πιρέλι, σε stream από τον NAS μετά από 40-50min δεν μπορούσες να το ακουμπήσεις από την θερμοκρασία και κόλλαγε όλο το ρούτερ.

το tplink πολύ πιο ανθεκτικό, αλλά δεν παύει να σπάει νεύρα ορισμένες φορές. με μία απλή βάση για netbook από ebay είχα πολύ καλά αποτελέσματα. τώρα κολλάει μια φορά το 3μηνο και αν.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.