Jump to content



Small Micro ATX case


cakrit

Recommended Posts

Καλησπέρα,

Σκέφτομαι να "μαζέψω" όσο το δυνατό τον υπολογιστή μου αγοράζοντας πλέον micro-atx mb.

Θα ήθελα να μου προτείνεται το πιο μικρό δυνατόν κουτι.

Οι απαιτήσεις μου είναι:

PSU 180 x 150 x 86 mm

Full size VGA

Θα βόλευε να έχει και cd/dvd (Δεν είναι απαραίτητο) και χώρο για 3 δίσκους, ένα 2,5 και 2 3,5 (εν ανάγκη 3 2.5).

Ευχαριστώ

Έγινε επεξεργασία από cakrit
Link to comment
Share on other sites

Για δες το παρακάτω.

BitFenix Prodigy M

Είναι από αυτά που έχω στα υπόψιν. Απλά με "ενοχλεί" οτι ενώ φτιάξαν ένα μικρό case.. έβαλαν τα "αυτιά"¨και αύξησαν το μέγεθος.

BitFenix Phenom Micro-ATX | Skroutz.gr

(Εδώ τα έβγαλαν τα αυτιά :) )

Επίσης ένα αρνητικό είναι η θέση των usb-power led- buttons η οποία σε δεσμεύει πολύ ως προς την τοποθέτηση.

Τέλος έχω τις αμφιβολίες μου για το fullsize vga καθώς (τουλάχιστον από τις εικόνες) φαίνεται οτι για να μπει η κάρτα θα πρέπει να μην υπάρχει dvd. (ή θα μπει στο χιλιοστό) και επίσης είναι πάρα πολύ πιθανό να "βρίσκει" η κάρτα στα καλώδια του psu"

Link to comment
Share on other sites

Είναι από αυτά που έχω στα υπόψιν. Απλά με "ενοχλεί" οτι ενώ φτιάξαν ένα μικρό case.. έβαλαν τα "αυτιά"¨και αύξησαν το μέγεθος.

BitFenix Phenom Micro-ATX | Skroutz.gr

(Εδώ τα έβγαλαν τα αυτιά :) )

Επίσης ένα αρνητικό είναι η θέση των usb-power led- buttons η οποία σε δεσμεύει πολύ ως προς την τοποθέτηση.

Τέλος έχω τις αμφιβολίες μου για το fullsize vga καθώς (τουλάχιστον από τις εικόνες) φαίνεται οτι για να μπει η κάρτα θα πρέπει να μην υπάρχει dvd. (ή θα μπει στο χιλιοστό) και επίσης είναι πάρα πολύ πιθανό να "βρίσκει" η κάρτα στα καλώδια του psu"

power/led/usb μπορουν να μπουν ολα αυτην αριστερη μερια του case , και να μην ασχοληθει ποτε ξανα μαζι τους :p

εχω κανει ενα τοπικ με το bitfenix phenom M , νομιζω ορισμενες εικονες θα του λυσουν τις αποριες για αποψη μεγεθων

Link to comment
Share on other sites

power/led/usb μπορουν να μπουν ολα αυτην αριστερη μερια του case , και να μην ασχοληθει ποτε ξανα μαζι τους :p

εχω κανει ενα τοπικ με το bitfenix phenom M , νομιζω ορισμενες εικονες θα του λυσουν τις αποριες για αποψη μεγεθων

Ναι αυτό διάβαζα... και από ότι κατάλαβα θα πρέπει να μελετήσουμε fluid dynamics για να έχουμε μία ανθρώπινη ροή (τραγικό κατασκευαστικό λάθος αυτό με το τροφοδοτικό)

Πάντως είναι στα υπόψιν :)

Link to comment
Share on other sites

ναι οντως ....

παντος εγω απο καθημερηνη χρηση , χωρις οβερκλοκ κτλ κτλ , δεν εχω κανενα θεμα

εξαλου ... ειτε εχεις 30 βαθμους , ειτε 35 ... το ιδιο πραμα ειναι . Την στιγμη που αυτο που σε νοιαζει ειναι να μην ακουμπησεις 90αρια

να σημειωσω πως η "M" εκδοση μπορει να παρει και mini atx , μαλλον σε αυτην την περιπτωση να ειναι πιο ανετα τα πραματα

ποσα εκατοστα βαθος εχει το τροφοδοτικ οσου ?

λολ τωρα το ειδα , λοιπον με 180mm το τροφοδοτικο θα ειναι ΟΡΙΑΚΑ στην καρτα γραφικων , ενδεχομενος να μην μπορεις να κουνισεις τα καλωδια του . ομως μπορεις να βαλεις την γραφικων στην 2ρη θυρα της μητρικης και να ανοιξεις τον χωρο .

απο μηκος γραφικων , λιγο με τον χαρακα που το κανα τωρα , εως 30εκατοστα μπαινει ανετα

Έγινε επεξεργασία από kpetros
Link to comment
Share on other sites

Coolermaster Elite 130. Νομιζω ειναι το καλυτερο πραγματικα μικρο.

BitFenix Phenom Micro-ATX

Ύψος 330 mm Πλάτος 250 mm Βάθος 374 mm

Coolermaster elite 130 Mini-ITX

Ύψος 207.4 mm Πλάτος 240 mm Βάθος 39.8 mm

H αλήθεια είναι οτι το 130 έχει πολύ πιο συμβατικό στήσιμο αλλά οπτικά ...απλά το Phenom τα σπάει...

[MENTION=83]lefteriz[/MENTION]

Πολύ μεγαλύτερο,

[MENTION=31456]kpetros[/MENTION]

Mε τον χάρακα... 27cm η VGA

Link to comment
Share on other sites

Τωρα που ειδα οτι εγραψες MICRO-ATX. :fist:

Καλο το phenom αλλα μου φαινεται μεγαλο για μικρο. Αλλα αφου το θες για το σπιτι καλο ειναι.

Αν το Elite 110 ειχε μια τρυπα να εξεχει η καρτα γραφικων θα ηταν το ιδανικοτερο για ultra mini καταστασεις.

Elite110-dimensions.jpg

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει βέβαια και η άλλη εναλλακτική να πουλήσω και το τροφοδοτικο των 880w το οποίο πλέον δεν είναι απαραίτητο, και να το αντικαταστήσω με ένα CORSAIR CS SERIES MODULAR CS650M (140x150x86) και να μην έχω το πρόβλημα ούτε να γυρίσω (φαντάζομαι) το τροφοδοτικό..

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι πριν από λίγο, ήμουν και εγώ σε αντίστοιχη αναζήτηση micro κουτιού. Θέλει πολύ σκέψη / μετρήσεις / και ίσως λίγο sketchup, για να αποφύγεις λάθος επιλογές.

Πέρα από τα πολύ γνωστά bitfenix prodigy & phenom, ρίξε μια ματιά και στα :

Aerocool DS Cude

Xigmatek Aquila

Το aerocool έχει και διάφορα χρώματα.

Τέλος, αν το budget το επιτρέπει, τότε δες και σε caselabs... πχ το S5

Έγινε επεξεργασία από carrion
Link to comment
Share on other sites

λολ .... 200+ ευρο για ενα κουτι μινιον ?

δεν θα τρωει καλυτερα σε γυναικες?

Ανάλογα το budget του καθένα.

Κοίτα το Cooltek U3 Window, το οποίο το έχω στο 2ο Pc και είναι απίστευτα μαζεμένο.

Cooltek U3 Review | techPowerUp

Πολύ καλή κατασκευή ειδικά αν ψάχνει κάποιος να το βάλει σε ράφι. Ξέχασα να το αναφέρω παραπάνω. Αν κάποιος δεν ενδιαφέρεται για επιλογές ψύξης και για optical / fan controller, τότε σίγουρα αξίζει να το δει. :T:

Link to comment
Share on other sites

Φθηνό μικρό κουτάκι Loop LP-220106 | Skroutz.gr

τον τρίτο δίσκο μπορείς να τον βάλεις στην 1 από τις 2 5,25'' θέση.

Ελάχιστα πιο μεγάλο στο βάθος AEROCOOL QS-200 lite http://www.aerocool.com.tw/pgs/pgs-q/204.html και σχεδόν διπλάσια τιμή

αλλά έχει και usb3 μπροστινή έξοδο

http://www.e-shop.gr/product?id=PER.808798

Έγινε επεξεργασία από idonthave
Link to comment
Share on other sites

το τροφοδοτικο στο κεφαλι της cpu δεν ειναι καπως too much απο ζεστη ?

ομορφο το 110 !

Και η ερώτηση πάνω σε αυτό... αν το τροφοδοτικό είναι πάνω στο κεφάλι όπως λες της cpu (1-2cm κενό) αλλά με τον ανεμιστήρα τους τροφοδοτικού προς την πλευρά της CPU και καλή ροή αέρα στο κουτί....? (ο προβληματισμός μου έχει να κάνει με το οτι και τα 2 fan (cpu, psu) τραβάνε αέρα..

Link to comment
Share on other sites

Το Aerocool DS Cude είναι από αυτά που έχω στα υπόψιν καθώς πραγματικά για το δικό μου γούστο είναι κουκλί (βέβαια με full vga καταργείς το 5.25)

Όπως επίσης μου αρέσει πολύ και το U3 αλλά: Maximum length of VGA cards 260 mm αυτή που έχω πάνω τώρα είναι 270

Η αλήθεια είναι οτι σκεφτόμουν κάτι σε μέγεθος του 110, (λίγο πιο μακρουλό βέβαια για να χωράει σε μήκος vga).. Σύμφωνα με αυτά οι minimal διαστάσεις που μπορώ να πάω είναι 35x26x21 (11cm διαφορά από το DS).

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις ... ίσως δοκιμάσω να παίξω και λίγο με τα χεράκια μου (καθαρά custom λύση..)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.