Jump to content



Core i7 4790 review (Guru3d)


Recommended Posts

Έχουμε στις κάρτες γραφικών την Χ gpu και ένα κάποιο reference design. Πάει ο Α κατασκευαστής και φτιάχνει μια κάρτα γραφικών με την Χ gpu overclocked (factory overclock) κατά π.χ. 10% και με καλύτερο σύστημα ψύξης.

Αν έχω καταλάβει καλά αυτό έκανε εδώ και η Intel. Ένα απλό factory overclock και μια αλλαγή πάστας για καλύτερη θερμική συμπεριφορά. Τίποτα άλλο.

Και όπως και με το παράδειγμα της gpu, η πάστα δεν είναι ο κύριος παράγοντας για το που θα τερματίσει ένα κομμάτι στο overckock, αλλά ο ίδιος ο πυρήνας, το πόσο μπανάνα (δεν) θα είναι. Έτσι ένας καλός 4770Κ θα μπορεί να έχει καλύτερη τελική overclocked συχνότητα από ότι ένας 4790Κ. Τα ίδια που βλέπουμε και στις κάρτες γραφικών.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 98
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Γενικά δεν διαφωνώ, αλλά εδώ έχουμε τις εξής διαφορές:

1. Η πάστα βρίσκεται κάτω από το καπάκι και επομένως δεν μπορεί να αλλάξει, χωρίς να καταστραφεί ή χάσει τη λειτουργικότητά της η Κ.Μ.Ε.

2. Η θερμοκρασία είναι ένας από τους παράγοντες, που καθορίζουν την μέγιστη συχνότητα λειτουργίας.

3. Για δεδομένο σύστημα ψύξης περιορίζεται η μέγιστη συχνότητα λειτουργίας λόγω θερμοκρασίας.

Έτσι ένας καλός 4770Κ δεν θα μπορεί να έχει καλύτερη τελική overclocked συχνότητα από ότι ένας 4790Κ γιατί δεν τον αφήνει η μεγάλη θερμοκρασία.

Αν βελτιώσεις το σύστημα ψύξης δροσίζεις το καπάκι αλλά όχι και την ΚΜΕ διότι η κακή πάστα δεν σε αφήνει.

Έγινε επεξεργασία από vageo
Link to comment
Share on other sites

Για το πρώτο που λες δεν διαφωνώ, αλλά δεν διαφέρει και πολύ ως αντιστοιχία με μια κάρτα γραφικών στην οποία δεν ανακατεύεσαι με πάστες κ.τ.λ.

Όσον αφορά το δεύτερο δεν έχω γράψει κάτι το διαφορετικό, πέραν του ότι αν σου κάτσει μπανάνα πυρήνας όσο και να τον ψύξεις....

Όσον αφορά το τρίτο που γράφεις, βασικά είναι επέκταση του δεύτερου και όχι κάτι το διαφορετικό, οπότε ισχύει το ίδιο σχόλιο με παραπάνω.

Βέβαια δεν ανακατεύομαι με Intel, ώστε να πω ότι έχω την απαραίτητη εμπειρία και κάπου ενδεχομένως να το προσεγγίζω λάθος, αλλά η αίσθησή μου είναι ότι η Intel απλά έδωσε έναν επεξεργαστή που δεν είναι τίποτα άλλο από έναν 4770Κ factory overclocked για όσους θέλουν το overclock έτοιμο και στο πιάτο, με το νέο ΤΙΜ να είναι το κερασάκι στην τούρτα.

Link to comment
Share on other sites

Είμαι ακόμη πιο απαισιόδοξος. Νομίζω ότι βελτίωσε μόνο το ΤΙΜ και απλώς διάλεξε τα καλά κομμάτια για να τα κάνει 4790Κ.

Βέβαια δεν το έχω ψάξει αν βελτιώθηκε το stepping, κάποιος που το έχει ψάξει μπορεί να με διορθώσει αν κάνω λάθος.

Link to comment
Share on other sites

yanni το ιδιο πράγμα έκανε και η αγαπημένη σου AMD αλλά με ποιο γελοίο τρόπο και επίσης τον κοστολόγησε 2 φορές παραπάνω και πήγε και άκλαυτος γιατί ήταν ένας κλοκαρισμενος 8350 χωρίς ουτε καν καλύτερη tim :hehe:

και εδώ που τα λέμε απο την στιγμή που δεν κοστίζει πολύ ακριβότερα απο τον 4770κ δεν βλέπω τον λόγο να μην τον βάλει κάποιος που στήνει τώρα πισι (και δεν γουσταρει ξεκαπάκωμα κλπ) .

Link to comment
Share on other sites

yanni το ιδιο πράγμα έκανε και η αγαπημένη σου AMD αλλά με ποιο γελοίο τρόπο και επίσης τον κοστολόγησε 2 φορές παραπάνω και πήγε και άκλαυτος γιατί ήταν ένας κλοκαρισμενος 8350 χωρίς ουτε καν καλύτερη tim :hehe:

και εδώ που τα λέμε απο την στιγμή που δεν κοστίζει πολύ ακριβότερα απο τον 4770κ δεν βλέπω τον λόγο να μην τον βάλει κάποιος που στήνει τώρα πισι (και δεν γουσταρει ξεκαπάκωμα κλπ) .

Δεν είναι Intel vs AMD το thread οπότε το σχόλιό σου κατά το πρώτο μισό είναι άκυρο.

Δεν διαφωνώ με την δεύτερη παράγραφο και ούτε υπαινίχτηκα πουθενά ότι κάποιος θα πρέπει να προτιμήσει τον 4770Κ έναντι του 4790Κ. Απλά η όλη φάση μου θύμισε κάρτες γραφικών και νομίζω ότι η Intel ακολούθησε την πρακτική των εταιριών εκεί προσαρμόζοντας τις πρακτικές των κατασκευαστών καρτών γραφικών πάνω στον 4770Κ για να μας δώσει τον 4790Κ.

Όσον αφορά το ξεκαπάκωμα νομίζω ότι θα είχε ενδιαφέρον ένας Intel Haswell ΧΩΡΙΣ heatspreader για τους απαιτητικούς του overclocking.

Link to comment
Share on other sites

αλλα δυο που ειδα

Intel Core i7-4790K Devil's Canyon Processor Review - Legit ReviewsIntel Devil's Canyon Processors Arrive - Core i7-4790K

http://www.lanoc.org/reviews/cpus/6877-intel-i7-4790k-devil-s-canyon

λιγο ο,τι να ναι βεβαια.. 123W λεει ο τομ (αν και τους εκανε κατι παλαβα ακομη και σε idle) σε full load και με titan επανω και ο legit 151W μονο με igp

Σε θερμοκρασιες φαινεται πιο ψυχρος σε idle και πιο θερμος σε full (λογικο)

Link to comment
Share on other sites

Ειλικρινά ,με τρώει η καταναλωτική μου μανια να αλλάξω hardware ,(θελω πλέον και μ atx ) αλλα οτι cpu εχει βγει απο τον 2600k μου και υστερα ειναι κυριολεκτικά ο ενας χειρότερος απο τον αλλον...

Βγαλε ρε intel ενα κρυο επεξεργαστή με σαφώς καλυτερες επιδόσεις να σου σταξουμε κανα φράγκο...

Θελω να αναβαθμίστω και δεν ξέρω αν θα ξαναβγεί τέτοιο κελεπούρι σαν τους sandy...

sent from mobile

Link to comment
Share on other sites

Μην τα παραλές φίλε μου, έλεος πια, μην τα ισοπεδώνουμε όλα:p

Μαμά Haswell, είναι καλύτερο από έναν Sandy 4,7-4.8G(εάν έχεις τέτοιο κομμάτι) , όχι μόνο από συχνότητα, αλλά και από τα καινούρια Features που σου προσφέρουν...:book:

Link to comment
Share on other sites

Τα παραλεω,ενώ εσυ μου λες οτι ενας sandy στα 4.8 ειναι ίδιος με ενα haswell στοκ.

Να τα και τα ελεη.

Μπορει όντως οι νεες cpu να εχουν κάποιες νεες δυνατότητες ,αλλα εγω φιλαράκι μου δεν ανέχομαι να τα σκαω για k επεξεργαστή και να μην κλοκαρει και λογο θερμοκρασιών αλλα και να να μην παει ψηλά έτσι κι αλλιως γιατί απλα δε γουστάρει .

Ο sandy οτι και να του κανεις ,κουλαντριζεται η θερμοκρασια με απλα μεσα ,και τα 4.8 δεν ειναι και extreme overclock πια για sandy.

sent from mobile

Έγινε επεξεργασία από das
Link to comment
Share on other sites

Ωραία τότε , αφού εγώ τα παραλέω για πες μου εσύ που είναι καλύτερο? Γιατί εγώ τα δούλεψα όλα (Sandy, Ivy & Haswell) και πάντα κάτι παραπάνω μου έδινε, από γενιά σε γενιά, και μου κατέβαζε το Οc., (που και αυτό το έλυσα με το να binnaro 2-3-4-5 cpus μέχρι να βρω αυτό που θέλω, με το ανάλογο κόστος) ΓΙΑτΊ με έτρωγε η καταναλωτική μου μανια να αλλάξω hardware...:p

Link to comment
Share on other sites

Τα παραλεω,ενώ εσυ μου λες οτι ενας sandy στα 4.8 ειναι ίδιος με ενα haswell στοκ.

Να τα και τα ελεη.

Μπορει όντως οι νεες cpu να εχουν κάποιες νεες δυνατότητες ,αλλα εγω φιλαράκι μου δεν ανέχομαι να τα σκαω για k επεξεργαστή και να μην κλοκαρει και λογο θερμοκρασιών αλλα και να να μην παει ψηλά έτσι κι αλλιως γιατί απλα δε γουστάρει .

Ο sandy οτι και να του κανεις ,κουλαντριζεται η θερμοκρασια με απλα μεσα ,και τα 4.8 δεν ειναι και extreme overclock πια για sandy.

sent from mobile

extreme δεν είναι, αλλά όχι και every day use/clocks for all..:T:

Ωραία τότε, αφού θες ghz πάρε ΑΜΔ 8χχχ ή 9χχχ με *8cores και ghz στο θεό...:tomato:

Link to comment
Share on other sites

Όποιος θέλει να αναβαθμιστεί πλέον πάει σε 2011.Και μη μου πείτε ότι είναι ακριβοί.Τελικά έρχονται πολύ φθηνότερα αν αναλογιστούμε ότι για να το ξεπεράσουν οι όποιοι δήποτε αυριανοί Haswell θα χρειασθούν 4-5 αναβαθμίσεις,και αν.Βλέπετε 1366.

Da_KiLLA με τις αλλαγές 2-3-4-5 cpus έχεις πληρώσει παραπάνω από έναν 3930 που θα είχες πάρει ενάμιση χρόνο πριν,και θα τον είχες για πολύ καιρό ακόμα.

Όσο για τα features των καινούργιων,ήθελα νάξερα πόσοι θα τα χρησιμοποιήσουν ώσπου να τους πουλήσουν μέσα σε 6 μήνες εως ενάμιση χρόνο.Για αυτούς που τους παίρνουν να τους κρατήσουν 4-5 χρόνια,ας πάρουνε πρώτα ssd και μετά βλεπουμε για Μ2 κ.λ.π.Προσωπικά εγώ έχω 3 χρόνια usb3 και ακόμα ούτε στικάκι usb3 δεν έχω.

Link to comment
Share on other sites

Όποιος θέλει να αναβαθμιστεί πλέον πάει σε 2011.Και μη μου πείτε ότι είναι ακριβοί.Τελικά έρχονται πολύ φθηνότερα αν αναλογιστούμε ότι για να το ξεπεράσουν οι όποιοι δήποτε αυριανοί Haswell θα χρειασθούν 4-5 αναβαθμίσεις,και αν.Βλέπετε 1366.

Da_KiLLA με τις αλλαγές 2-3-4-5 cpus έχεις πληρώσει παραπάνω από έναν 3930 που θα είχες πάρει ενάμιση χρόνο πριν,και θα τον είχες για πολύ καιρό ακόμα.

Όσο για τα features των καινούργιων,ήθελα νάξερα πόσοι θα τα χρησιμοποιήσουν ώσπου να τους πουλήσουν μέσα σε 6 μήνες εως ενάμιση χρόνο.Για αυτούς που τους παίρνουν να τους κρατήσουν 4-5 χρόνια,ας πάρουνε πρώτα ssd και μετά βλεπουμε για Μ2 κ.λ.π.Προσωπικά εγώ έχω 3 χρόνια usb3 και ακόμα ούτε στικάκι usb3 δεν έχω.

ΓΙΑτΊ με έτρωγε η καταναλωτική μου μανια να αλλάξω hardware...:dance3:

Link to comment
Share on other sites

Όποιος θέλει να αναβαθμιστεί πλέον πάει σε 2011.Και μη μου πείτε ότι είναι ακριβοί.Τελικά έρχονται πολύ φθηνότερα αν αναλογιστούμε ότι για να το ξεπεράσουν οι όποιοι δήποτε αυριανοί Haswell θα χρειασθούν 4-5 αναβαθμίσεις,και αν.

Πανακρβοι ειναι...

Κοστος cpu διπλασιο σχεδον..

Μητρικες πανακριβες...

Κοστος ram διπλασιο μιας και θες quad channel...

Και ολα αυτα, για να παρεις μια παλαιοτερη αρχιτεκτονικη (ivy δηλαδη μιας και haswell-e δεν βγηκανε ακομη) για να εχεις 2 παραπανω πυρηνες τους οποιους σε πια προγραμματα ακριβως θα τους χρησιμοποιησεις ωστε να επωφεληθεις?

Τωρα αν θες απλα να βλεπεις μεγαλυτερα score στα physics των 3dmark και στο cinebench που δουλευεουν και οι 6 πυρηνες, η καποιος χρησιμοποιει τιποτε εξιδευκευμενα προγραμματα που οντως κανει χρηση των 6cores και τα χρειαζετα, οκ πασο...

Βλέπετε 1366.

1366 socket?

Δηλαδη θα προτιμουσες αντι για τον 3770κ της υπογραφης σου, να ειχες καλυτερα ενα αρχαιολογικο 980Χ ας πουμε?

Anyway...Oποιος θελει να αναβαθμισει μια χαρα ειναι ο 4790K με το default ρολοι που εχει(4,4ghz turbo clock)...

Στα μαμα του ο 4790Κ θα ειναι στα ιδια απο πλευρας επιδοσεων με ενα 3770κ oc'ed στα 4,7Ghz(που δεν πανε ολα τα κομματια σταθερα τοσο ψηλα για καθε μερα) και αν συνυπολογισεις το καλυτερο imc που σου δινει, την τεραστια διαφορα επιδοσεων σε οτι αφορα avx εφαρμογες με το avx2 που εχει και γενικα με ολα τα features, ειναι καλυτερη επιλογη συνολικα..

Έγινε επεξεργασία από 9000+rpm
Link to comment
Share on other sites

Το 1366 το ανέφερα απλώς για την μακροζωία του.

Αν είχες αρχαίο 980Χ θα τον έδινες να πας σε 4790Κ? Τι παραπάνω προσφέρει στην καθημερινότητα.

Με τα χρήματα που έχω δώσει για μητρική,έπαιρνα και καλή X79.Με τα χρήματα των μνημών μου +27 ευρώ έπαιρνα 16GB quad channel.Σύνολο παραπάνω (με τον επεξεργαστή 3930Κ) 250 ευρω.

Ναι θα ήθελα να έχω την παλαιότερη αρχιτεκτονική του 3930 και ας είναι Sandy

Και όταν έλεγα για αναβάθμιση εννοούσα αυτούς που έχουν απο 2600Κ και πάνω.

Έγινε επεξεργασία από venex58
Link to comment
Share on other sites

Το 1366 το ανέφερα απλώς για την μακροζωία του.

Αν είχες αρχαίο 980Χ θα τον έδινες να πας σε 4790Κ? Τι παραπάνω προσφέρει στην καθημερινότητα.

Εγω προσωπικα οχι απλα για 4790Κ αλλα και για 3770Κ θα τον αλλαζα με κλειστα ματια...

Η κυρια χρηση που κανω στο pc ειναι gaming.

Οταν σκαω 500ρουμπες σε καρτες γραφικων, θελω να παιρνω μεχρι και το τελευταιο frame απο αυτες, και οχι να με κρατανε πισω οι 4 αργοι πυρηνες του 980 (και λεω 4 πυρηνες γιατι οι υπολοιποι 2 στα παιχνιδια θα κοιμουνται, κοινως θα τα ξινουν), οποτε και θελω 4 πυρηνες "σβελτους"..

Οποτε ναι εννοειτε οτι ενας 980 πχ εμενα δεν με καλυπτει για αυτα που θελω...

Και μιας και μου λες για καθημερινοτητα...

Ο 3930Κ/4930Κ των 500++ ευρω τι ακριβως θα προσφερουν παραπανω στην δικη σου καθημερινοτητα χρησης?

Anyway οποιος εχει τα φραγκα ας παει για 4930Κ δεν αντιλεγω...

Αλλο αυτο και αλλο να γραφονται υπερβολες "μετα τον 2600Κ ολα τα cpu ειναι το ενα χειροτερο απο το αλλο", μετα τον 2600κ το χαος δηλαδη:hehe:

Έγινε επεξεργασία από 9000+rpm
Link to comment
Share on other sites

Η δικια μου αποψη ειναι οτι αναβαθμιση πρεπει να γινεται αφου περασουν 3 γενιες.

Δηλ. αυτη την στιγμη εχει νοημα να αναβαθμισει σε Haswell Refresh ενας οπου ειναι πχ με Penryn (45nm) δηλ core2duo/quad και κατω.

Mολις βγουν οι Broadwell πρακτικο νοημα θα εχει οσοι ειναι με Nehalem και κατω.

Aντιστοιχα μετα για οσους ειναι με Sandy Bridge, Ivy Bridge.

Δεν θεωρω οτι αξιζει πρακτικα να αλλαζεις επεξεργαστη σε μικροτερα διαστηματα.

Έγινε επεξεργασία από narcomenos
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα τίποτα εκτός από bench.

Αύριο όμως? Και το 1366 όταν βγήκε ήταν άχρηστο για πολλούς.Την αξία του την έδειξε μετά απο 2-3 χρόνια.Μην ξεχνάς ότι βγήκε επί εποχής 775 με τους Ε8600 και Q9550

Τόσα λεφτά έχω δώσει.Τα +250 με πείραζαν?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.