Jump to content



INTEL CORE I5-4670 3.40GHZ σε παλιό PSU


DJ-JK

Recommended Posts

Καλησπέρα, σκέφτομαι να κάνω μία αναβάθμιση στο pc μου και θα αγοράσω τον core i5-4670 Και διάβασα σε ένα forum ότι οι hasswell σε κατάσταση αναμονής απαιτούν πολύ λίγο ρεύμα και ίσως κάποια τροφοδοτικά να μην μπορούν να το τροφοδοτήσουν. Έχω το τροφοδοτικό tagan i-xeye 600W. Γνωρίζει κανέις αν θα συναντήσω κάποιο πρόβλημα;

Link to comment
Share on other sites

μια χαρα εισαι ,

ναι οι haswell κανουν πολυ undervoltage για χαμηλες στροφες :p

για αυτον τον λογο χρειαζεσαι ενα αναλογο τροφοδοτικο οπου να μπορει να κρατησει την ταση σταθερη σε χαμηλες τιμες . Και με αυτο το τροφοδοτικο θα εχει χαμηλη καταναλωση , απλα οχι το φοβερα πολυ λιγη οσο θα ειχε με ενα αλλο συμβατο (υποψην πως μπαινει σε αυτην την κατασταση μονο οταν ειναι αδρανεις ο υπολογιστης)

τελος , μην μπεις ΚΑΝ στον κοπο να παρεις νεο επιδη ακουσες χαμηλη καταναλωση , τα 60-70-80++++ ευρο νεου τροφοδοτικου δεν θα τα παρεις ΠΟΤE αποσβεση :p

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ φίλε πέτρο...Ήμουν έτοιμος να τον αγοράσω και το είδα τυχαία αυτό και λέω κάτσε να το ψάξω λίγο μην την πατήσω άδικα... :p (ναι δεν υπήρχε περίπτωση να πάρω και νέο PSU)

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με το πνεύμα του Πέτρου ,αλλά ..

ίσως καλύτερα να το ξανασκεφτείς γιατί Ταγκαν σαν εταιρεία δεν υπάρχει πλέον ..

το τελευταίο ακριβοπληρωμένο που είχα μας άφησε νωρίς ,απροειδοποίητα ..και με μυρωδιά καμμένου ,ευτυχώς έφυγε μόνο του ..

Link to comment
Share on other sites

Αν είχα τα επιπλέον 100 ευρο για αναβάθμηση θα άλλαζα..αλλά εφόσον δεν τα έχω και δεν μπορώ να θυσιάσω κάτι απο αυτά που θα αγοράσω, λέω να το ρισκάρω. Ελπίζω μόνο αν καεί κάτι να καεί μόνο το psu :(

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με το πνεύμα του Πέτρου ,αλλά ..

ίσως καλύτερα να το ξανασκεφτείς γιατί Ταγκαν σαν εταιρεία δεν υπάρχει πλέον ..

το τελευταίο ακριβοπληρωμένο που είχα μας άφησε νωρίς ,απροειδοποίητα ..και με μυρωδιά καμμένου ,ευτυχώς έφυγε μόνο του ..

εχεις απολυτο δικιο , (αυτο με το οτι εκλεισε δεν το ξερα :p ) αλλα δεδομενου οτι δεν θα ζοριστει μπορουμε να υποθεσουμε πως θα του συνεχισει να δουλευει ,ειδικα αμα του εχει αποδειξει πως παει καλα. Εδω υπαρχουν τροφοδοτικα οπου δουλευουν για χροοοοοονια .

Βεβαια καποια στιγμη σιγουρα θα πρεπει να το αλλαξει , αλλα ας γινει οταν μαζεψει καυσιμα :banging:

Link to comment
Share on other sites

Αν είχα τα επιπλέον 100 ευρο για αναβάθμηση θα άλλαζα..αλλά εφόσον δεν τα έχω και δεν μπορώ να θυσιάσω κάτι απο αυτά που θα αγοράσω, λέω να το ρισκάρω. Ελπίζω μόνο αν καεί κάτι να καεί μόνο το psu :(

Αν το έχεις ήδη το τροφοδοτικό, δοκίμασέ το με το καινούργιο σύστημα να δείς πώς πάει. Πάντως, όπως και να έχει βάλτο στο πρόγραμμα για αλλαγή. Δεν είναι ανάγκη να δώσεις 100€. Και με 60-70 (αναλόγως με το υπόλοιπο σύστημα) μπορείς να κάνεις καλή αναβάθμιση. Και ναι, να εύχεσαι αν καεί να καεί μόνο του, αλλά αυτό μπορεί να μείνει μόνο ευχή αν γίνει η στραβή. Μητρική δεν θα αλλάξεις τώρα που παίρνεις τον 4670;

Link to comment
Share on other sites

1 ποια μητρικη εχεις? εισαι βεβαιος οτι παιρνει τον 4670?

2 το τροφοδοτικο σου, αν δεν εχει ζοριστει και αν δεν το εχεις καμια.....10ετια....., λογικα θα σε βγαλει ανετα..! αλλα αν το εχεις καποια χρονακια, 5-6.., καλο θα ειναι να σκεφτεις καποια στιγμη να το αλλαξεις. και για λογους ευνοητους, αλλα και για να μην εχεις κλεισιματα του πισι, επειδη δεν υποστηριζει την πολυ χαμηλη καταναλωση των Haswell σε C6 - C7 state. αν και νομιζω οτι αλλαζοντας state μπορεις να αποφυγεις το προβλημα αυτο. αν ξερει καποιος που εχει haswell, ας μας λυσει την απορια!!

Link to comment
Share on other sites

Αν το τροφοδοτικό δεν "σηκώνει" τα C states των Haswell, μπορεί να τα απενεργοποιήσει από το BIOS. Υπάρχει και άλλο "κόλπο" που προτείνει η Cooler Master:

Cooler Master also proposes a workaround for PSUs that may lack support:

Should customers experience problems nevertheless, or would like to enable the advanced power saving mode on older power supplies that might not support it, there is a simple fix. Simply adding a single silent case fan to the system, connected to the power supply, should provide enough additional load to keep the system running in advanced power saving mode. The only disadvantage would be that power savings in idle mode on such a system would only surmount to around 2-3W instead of ~5W.

Πηγή: Cooler Master's PSU Haswell Ready

(Την πληροφορία την εντόπισε ο φίλος Cranky από το adslgr.com)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, το τροφοδοτικό το έχω όντως πολύ καιρό (6 χρόνια περίπου) κα με έχει βγάλει ασπροπρόσωπο :p! Δεν είχα κανένα θέμα.. Λέω να το ρισκάρω και να το δοκιμάσω στην αναβάθμηση που θα κάνω.

Συγκεκριμένα, θα πάρω νέα Mobo (Asus H81 plus)

την cpu (intel core i-5 4670)

ram (CORSAIR CMV8GX3M1A1600C11 8GB DDR3 1600MHZ )

και vga (MSI GTX760 N760 TF 2GD5/OC 2GB DDR5)

νέο pc ουσιαστικά lol....

Επίσης κάτι offtopic (για να μην κάνω και άλλο post) μπορεί κάποιος να μου πει με σιγουριά αν η mobo υποστηρίζει pci express V.3 ; γιατί δεν το αναφέρει πουθενά.

Link to comment
Share on other sites

Καλα την ψιλιαστικα την δουλειά....κάτι μου βρωμούσε...άρα πρέπει να βρω νέα mobo πάλι.... :crazy::crazy: thanks ρε αλεξ!!!

Κάνε ένα θεματάκι αν θες γενικά για το σύστημα σου και θα την βρούμε την λύση χαλαρααά..! :)

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει κανένα θέμα με τροφοδοτικά, haswell, συμβατότητες και τα ρέστα. Αν είναι να προχωρήσεις, αυτό δεν είναι θέμα. Η bmw σου αποκάλυψε ένα ωραίο πρωί ότι οι δρόμοι μας έχουν λακούβες για να πουλάει αμορτισέρ η billstein. Αυτή είναι όλη η ιστορία.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.