Jump to content



Asus M5A78L LE προβλημα κατα την εναρξη


Recommended Posts

ρε παιδια εχω τη μητρικη Asus M5A78L LE κ εχω cpu: amd fx-4130. μεχρι χθες οταν εβαζα μπροστα τον υπολογιστη ακουγονταν το χαρακτηριστικο <μπιπ> που κανουν ολες οι μητρικες. σημερα ομως οχι. εχει παθει κανεις τπτ παρομοιο;

Link to comment
Share on other sites

ενα απλο buzzer με μεγεθος οσο η ακρη στο μικρου σου δαχτυλακι . Συνδεεται στο Speaker +/- πανω στην μητρικη

ναι το εντοπισα. αλλα δεν ειδα να εχει ξεκουμπωσει. πιεσα λιγο το βυσμα του το εβαλα μπροστα αλλα παλι τπτ...

Link to comment
Share on other sites

Το hybrid crossfire ειναι παραλληλη λειτουργεια της onboard gpu με συγκεκριμενες καρτες γραφικων. Συνηθως ειναι με low-end καρτες για να βελτιωσουν λιγο την αποδοση τους. Δεν χρειαζεται και δεν μπορεις να το ενεργοποιησεις.

Link to comment
Share on other sites

Το Crossfire είναι τρποπος σύνδεσης και χρήσης παραπάνω από 2 καρτών γραφικών της AMD ( παλαιότερα ATI, για γραφικά ).

Όταν έχει τον όρο Hybrid , αναφέρεται σε Crossfire μεταξύ ξεχωριστής κάρτας γραφικών (PCI-E slot) και ενσωματωμένης στο Chipset.

Ενεργό θα έπρεπε να είναι εάν έχεις κάρτα γραφικών AMD και ήθελες να την χρησιμοποιήσεις παράλληλα με την ενσωματωμένη της μητρικής σου.

[MENTION=12885]AMDakias[/MENTION] ^Ταχύτης & ποιότις..

Link to comment
Share on other sites

Το Crossfire είναι τρποπος σύνδεσης και χρήσης παραπάνω από 2 καρτών γραφικών της AMD ( παλαιότερα ATI, για γραφικά ).

Όταν έχει τον όρο Hybrid , αναφέρεται σε Crossfire μεταξύ ξεχωριστής κάρτας γραφικών (PCI-E slot) και ενσωματωμένης στο Chipset.

Ενεργό θα έπρεπε να είναι εάν έχεις κάρτα γραφικών AMD και ήθελες να την χρησιμοποιήσεις παράλληλα με την ενσωματωμένη της μητρικής σου.

@AMDakias ^Ταχύτης & ποιότις..

εγω εχω gigabyte 7790 2 gb. να το ενεργοποιησω ή οχι;

Link to comment
Share on other sites

εγω εχω gigabyte 7790 2 gb. να το ενεργοποιησω ή οχι;

Οχι δε γινεται να το ενεργοποιησεις. Αν δεν κανω λαθος το μοντελο της onboard gpu σου ειναι η ati radeon hd3000 η οποια κανει hybrid cf μονο με την hd3450, ενω εσυ αν δεν κανω λαθος εχεις την 7790(?). Και να μπορουσες να το ενεργοποιησεις παντως δεν θα κερδιζες κατι.

Link to comment
Share on other sites

Οχι δε γινεται να το ενεργοποιησεις. Αν δεν κανω λαθος το μοντελο της onboard gpu σου ειναι η ati radeon hd3000 η οποια κανει hybrid cf μονο με την hd3450, ενω εσυ αν δεν κανω λαθος εχεις την 7790(?). Και να μπορουσες να το ενεργοποιησεις παντως δεν θα κερδιζες κατι.

οκ! το plug n play ξερεις τι ειναι;

Link to comment
Share on other sites

Ξερω στο περίπου αλλα μη σου λεω κουταμαρες... Σε ποιο tab του bios to ειδες αυτο??

ειναι στη καρτελα advance εκει που λεει (pcipnp) καπως ετσι. κ οταν παταω σε αυτο enter τοτε εμφανιζεται η ενδειξη plug n play η οποια ειναι disabled.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.