Jump to content



Απαραδεκτο service απο e-shop!


Recommended Posts

αντιμετωπιζα ενα προβλημα με τον πυργο που πηρα το καλοκαιρι απο το e-shop συναρμολογημενο καθολικα απο εκεινους καθως κολλαγε και δεν αντιδρουσε σε καμια εντολη,μεχρι που μια μερα δεν ανοιγε καν! τους τον πηγα, ειδαν προβλημα στον σκληρο τον αλλαξαν και πηγα και τον πηρα.Ωστοσο το προβλημα οτι κολλαγε συνεχισε να υπαρχει,και τον ξαναπηγα.τους τονισα πριν μου τον φερουν πισω να κοιταξουν καλα ολους τους παραγοντες για το τι μπορει να φταιει...ο πρωτος τεχνικος αλλαξε χειροκινητα τις συχνοτητες στις οποιες δουλευαν επεξεργαστης και μνημη ραμ..αλλα μετα διεγνωσε και περιεργες θερμοκρασιες και τον εστειλε στα κεντρικα οπου εκει το ΤΖΙΜΑΝΙ μου εξηγησε οτι ειναι απολυτα λογικο να παρουσιαζει υψηλες θερμοκρασιες γιατι ειναι 8πυρηνος ...να μην σας τα πολυλογω ο δευτερος δεν αλλαξε τιποτα και τον ξαναστειλε πισω. το προβλημα βεβαια συνεχιζει να υπαρχει ..και δεν ξερω τι να κανω!!! Καμια ιδεα για το τι μπορει να ευθυνεται που κολλαει ο υπολογιστης και δεν δεχεται τις εντολες που του δινω ;;

και καμια συμβουλη για το τι να κανω απο εδω και περα;;

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

συγγνωμη παιδια για την αργοπορημενη απαντηση ..νομιζα πως ειχε φτιαχτει..

τον ξανα εστειλα γιατι ενω βρισκομουν στον chrome ή επαιζα καποιο παιχνιδι με πεταγε εξω και με εβγαζε στην επιφανεια εργασιας ...επισης το gadget cpu meter καποια στιγμη ξαφνικα επαψε να εμφανιζεται με εικονα και εμφανιζοταν με γραμματα.

η συσταση του πυργου ειναι:

ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΤΗΣ - CPU AMD FX-8320 3.5GHZ 8-CORE BOX

ΜΗΤΡΙΚΗ ΚΑΡΤΑ ASROCK 970DE3/U3S3 RETAIL

ΜΝΗΜΗ RAM G.SKILL F3-12800CL9D-8GBXL 8GB (2X4GB) DDR3 PC3-12800 1600MHZ RIPJAWSX DUAL CHANNEL KIT

ΣΚΛΗΡΟΣ ΔΙΣΚΟΣ WESTERN DIGITAL WD10EZEX 1TB CAVIAR BLUE SATA3

ΟΠΤΙΚΑ ΜΕΣΑ SAMSUNG DVD-RW SH-224BB/BEBE SATA BLACK BULK

ΤΡΟΦΟΔΟΤΙΚΟ COOLERMASTER RS550-ACAAD3-EU GX BRONZE 550W 80+ BRONZE

ΚΑΡΤΑ ΓΡΑΦΙΚΩΝ SAPPHIRE RADEON HD7750 1GB DDR5 PCI-E RETAIL

ΚΟΥΤΙΑ - CASES COOLERMASTER K350

σημερα μιλησα με τον τεχνικο απο το eshop και μου ειπε οτι ο επεξεργαστης δεν ειναι συμβατος με την μητρικη και οτι πρεπει να αλλαχτει αν θελω να φτιαχτει ο υπολογιστης

αλλα αν αλλαχτει η μητρικη μου λεει πρεπει να σου αλλαξω και τις μνημες και το κοστος ανερχεται γυρω στα 120Ε

ΠΑΙΔΙΑ ΒΟΗΘΕΙΑΑΑΑΑ!!!

δώσε την πλήρη σύνθεση του υπολογιστή που έχεις. Το δοκίμασες χωρίς καμία άλλη συσκευή συνδεμένη πάνω του? μόνο keyboard/mouse, οθόνη. Τι θερμοκρασίες έχεις ?

σχεδον παντα ετσι το χρησιμοποιω μονο με αυτα επανω και οι θερμοκρασιες ειναι υψηλες ,δηλαδη πανω απο το κανονικο (αυτο το προσεξε και ο πρωτος τεχνικος ,αλλα ο δευτερος τεχνικος απο τα κεντρικα τις βρηκε λογικες γιατι ειναι 8πυρηνος και κατι βλακιες τετοιες μου λεγε)

Έγινε επεξεργασία από TifoziF1
2 συνεχόμενα posts - Δεν κάνουμε συνεχόμενα post. Να κάνεις edit το προηγούμενο και να προσθέτεις το νέο περιεχόμενο
Link to comment
Share on other sites

για γέλια και για κλάματα η φάση.

εφοσον ο τεχνικός βρίσκει λάθος τη σύνθεση με ασύμβατο επεξεργαστή για τη μητρική το πρόβλημα είναι εξαρχής δικό τους.

από την άλλη βέβαια πως γίνεται να δουλεύει το μηχάνημα τόσο καιρό και ξαφνικά να μη δουλεύει λόγω ασυμβατότητας. αστεία πράγματα και η άγνοιά σου είναι επικίνδυνη.

πάρε κάποιον φίλο ενήλικα που να κατέχει από υπολογιστές και άσε τον να καθαρίσει με το e-shop γιατί είτε μας κοροιδεύεις στο έπακρο είτε η άγνοιά σου θα σε τιμωρήσει στο δεκαπλάσιο και είναι κρίμα τα λεφτά του μπαμπά.

Link to comment
Share on other sites

Από την στιγμή που το κατάστημα σου έστησε τον υπολογιστή είναι υποχρεωμένο να έχει σωστή και καλή λειτουργία. Νομίζω ότι πρέπει να τους πας πακέτο τον υπολογιστή και να τους δώσεις να καταλάβουν ότι ή θα δουλέψει το μηχάνημα σωστά ή θα σου δώσουν τα χρήματα που έδωσες για την αγορά του, από την στιγμή που δεν μπορούν να σε εξυπηρετήσουν

Link to comment
Share on other sites

για γέλια και για κλάματα η φάση.

εφοσον ο τεχνικός βρίσκει λάθος τη σύνθεση με ασύμβατο επεξεργαστή για τη μητρική το πρόβλημα είναι εξαρχής δικό τους.

από την άλλη βέβαια πως γίνεται να δουλεύει το μηχάνημα τόσο καιρό και ξαφνικά να μη δουλεύει λόγω ασυμβατότητας. αστεία πράγματα και η άγνοιά σου είναι επικίνδυνη.

πάρε κάποιον φίλο ενήλικα που να κατέχει από υπολογιστές και άσε τον να καθαρίσει με το e-shop γιατί είτε μας κοροιδεύεις στο έπακρο είτε η άγνοιά σου θα σε τιμωρήσει στο δεκαπλάσιο και είναι κρίμα τα λεφτά του μπαμπά.

φιλε δεν γνωριζουμε ολοι απο υπολογιστες ,συγγνωμη! ωστοσο η ευγενικη συμπεριφορα ειναι υποχρεωση ολων.

απο εκει και περα και ο ιδιος ενηλικας ειμαι μην ανησυχεις.

δεν μπορω να καταλαβω γιατι λες οτι σας κοροιδευω;;; ο,τι μου ζητησατε σας το εγραψα.

Γινε πιο συγκεκριμενος αν μπορεις και μην πετας ετσι αοριστολογιες με τοση κακια .

Από την στιγμή που το κατάστημα σου έστησε τον υπολογιστή είναι υποχρεωμένο να έχει σωστή και καλή λειτουργία. Νομίζω ότι πρέπει να τους πας πακέτο τον υπολογιστή και να τους δώσεις να καταλάβουν ότι ή θα δουλέψει το μηχάνημα σωστά ή θα σου δώσουν τα χρήματα που έδωσες για την αγορά του, από την στιγμή που δεν μπορούν να σε εξυπηρετήσουν

το εγραψα και πιο πανω οτι ο τεχνικος μου ειπε για προβλημα ασυμβατοτητας μεταξυ μητρικης και επεξεργαστη, το οποιο το εντοπισαν στον τριτο ελεγχο!

για να δουλεψει σωστα μου ζητουν να αντικατασταθει η μητρικη και καλο θα ηταν και οι μνημες.

για επιστροφη χρηματων που ρωτησα τον τεχνικο δεν υπαρχει περιπτωση ...

Έγινε επεξεργασία από TifoziF1
2 συνεχόμενα posts - Δεν κάνουμε συνεχόμενα post. Να κάνεις edit το προηγούμενο και να προσθέτεις το νέο περιεχόμενο
Link to comment
Share on other sites

ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΤΗΣ - CPU AMD FX-8320 3.5GHZ 8-CORE BOX

ΜΗΤΡΙΚΗ ΚΑΡΤΑ ASROCK 970DE3/U3S3 RETAIL

ΜΝΗΜΗ RAM G.SKILL F3-12800CL9D-8GBXL 8GB (2X4GB) DDR3 PC3-12800 1600MHZ RIPJAWSX DUAL CHANNEL KIT

σημερα μιλησα με τον τεχνικο απο το eshop και μου ειπε οτι ο επεξεργαστης δεν ειναι συμβατος με την μητρικη και οτι πρεπει να αλλαχτει αν θελω να φτιαχτει ο υπολογιστης

αλλα αν αλλαχτει η μητρικη μου λεει πρεπει να σου αλλαξω και τις μνημες και το κοστος ανερχεται γυρω στα 120Ε

αρχικά καλησπέρα και καλώς ήρθες στo forum

απο εκεί και πέρα

1) ο επεξεργαστής δεν είναι συμβατός με την μητρική

συμφωνώ απόλυτα με ότι είπαν οι προηγούμενοι ...

σύνθεση συναρμολογημένη απο αυτούς αγόρασες(δεν πήρες κομμάτι κομμάτι και τα ένωσες μόνος σου σπίτι σου)

είναι υποχρέωσή τους να εγγυηθούν την καλή λειτουργία του υπολογιστή

δεν υπάρχει σωτηρία χρειάζεσαι νέα μητρική που να υποστηρίζει amd fx 125w

2) αν αλλαχτει η μητρικη μου λεει πρεπει να σου αλλαξω και τις μνημες

εδώ γελάμε ...

απο που εως που μνήμες ddr3 πρέπει να αλλαχθούν επειδή αλλάζουμε μητρική..

ότι και να αγοράσεις ddr3 μνήμες θα έχει. Οι πιθανότητες να είναι ασύμβατες οι μνήμες με την νέα μητρική θα έλεγα πως είναι χαμηλές εως ανύπαρκτες(εξάλλου δεν είναι τίποτα τρελά μοντέλα 2800+ mhz αυτές που έχεις)

Συνοψίζοντας, βρές κάποιον (σχεδόν υποχρεωτικά ενήλικα εαν δεν είναι εσύ) να επικοινωνήσει με το service του e-shop και να εξηγήσει την κατάσταση

αν συνεχίζουν να κάνουν την πάπια και να ζητάνε χρήματα απείλησε ανοιχτά καταγγελίες σε ινκα/συνήγορος καταναλωτή κλπ

Έγινε επεξεργασία από shattered
Link to comment
Share on other sites

αρχικά καλησπέρα και καλώς ήρθες στo forum

απο εκεί και πέρα

1) ο επεξεργαστής δεν είναι συμβατός με την μητρική

συμφωνώ απόλυτα με ότι είπαν οι προηγούμενοι ...

σύνθεση συναρμολογημένη απο αυτούς αγόρασες(δεν πήρες κομμάτι κομμάτι και τα ένωσες μόνος σου σπίτι σου)

είναι υποχρέωσή τους να εγγυηθούν την καλή λειτουργία του υπολογιστή

δεν υπάρχει σωτηρία χρειάζεσαι νέα μητρική που να υποστηρίζει amd fx 125w

2) αν αλλαχτει η μητρικη μου λεει πρεπει να σου αλλαξω και τις μνημες

εδώ γελάμε ...

απο που εως που μνήμες ddr3 πρέπει να αλλαχθούν επειδή αλλάζουμε μητρική..

ότι και να αγοράσεις ddr3 μνήμες θα έχει. Οι πιθανότητες να είναι ασύμβατες οι μνήμες με την νέα μητρική θα έλεγα πως είναι χαμηλές εως ανύπαρκτες(εξάλλου δεν είναι τίποτα τρελά μοντέλα 2800+ mhz αυτές που έχεις)

Συνοψίζοντας, βρές κάποιον (σχεδόν υποχρεωτικά ενήλικα εαν δεν είναι εσύ) να επικοινωνήσει με το service του e-shop και να εξηγήσει την κατάσταση

αν συνεχίζουν να κάνουν την πάπια και να ζητάνε χρήματα απείλησε ανοιχτά καταγγελίες σε ινκα/συνήγορος καταναλωτή κλπ

αρχικα σε ευχαριστω πολυ για την αμεση απαντηση

1)"σύνθεση συναρμολογημένη απο αυτούς αγόρασες " ναι ολο το πακετο απο αυτους το πηρα αλλα μου λενε οτι επρεπε να τα ειχα βαλει εγω ο ιδιος να ειναι συμβατα και πως εκεινοι δεν φερουν καμια ευθυνη (δεν υπαρχει περιπτωση να εχουν δικιο; ) [ τον υπολογιστη δεν τον συνεθεσα εγω αλλα ενας φιλος μου που σπουδαζει πληροφορικη ]

2)ASROCK 990FX EXTREME3 RETAIL -

αυτη εδω τη μητρικη λεει θα βαλει (ακομα δεν του εχω δωσει το ΟΚ)

ειναι συμβατη με τις μνημες;

3) αν ειναι ετσι οπως τα λετε αυτο θα κανω, θα τους απειλησω

Link to comment
Share on other sites

1)Δηλαδή αν εσύ έβαζες intel επεξεργαστή για amd μητρική τί θα έκαναν?Θα τα κούμπωναν? Δεν είμαι 100% σίγουρος τι ισχύει, μπορείς αύριο να πάρεις ένα τηλέφωνο σε ινκα και να σε ενημερώσουν για το τί ακριβώς ισχύει... Η παραγγελία ήταν μέσω internet ή πέρασες απο τοπικό κατάστημα?

2) ASUS M5A97 R2.0 - φθηνότερη ενναλακτική για νέα μητρική (υποστηρίζει κανονικά τον επεξεργαστή σου και αν σου πουν τίποτα τρελό , καιρός να πάνε στο site του κατασκευαστή)

Link to comment
Share on other sites

1)Δηλαδή αν εσύ έβαζες intel επεξεργαστή για amd μητρική τί θα έκαναν?Θα τα κούμπωναν? Δεν είμαι 100% σίγουρος τι ισχύει, μπορείς αύριο να πάρεις ένα τηλέφωνο σε ινκα και να σε ενημερώσουν για το τί ακριβώς ισχύει... Η παραγγελία ήταν μέσω internet ή πέρασες απο τοπικό κατάστημα?

2) ASUS M5A97 R2.0 - φθηνότερη ενναλακτική για νέα μητρική (υποστηρίζει κανονικά τον επεξεργαστή σου και αν σου πουν τίποτα τρελό , καιρός να πάνε στο site του κατασκευαστή)

1) μεσω ιντερνετ

2) σε ευχαριστω

φιλε εδω περα λεει για μια ram η οποια ειναι συμβατη αλλα ειναι 3αρα ASRock 990FX Extreme3 Mobo Compatible PC RAM

σε ευχαριστω για την επισημανση, θα του το πω αυριο

Έγινε επεξεργασία από TifoziF1
2 συνεχόμενα posts - Δεν κάνουμε συνεχόμενα post. Να κάνεις edit το προηγούμενο και να προσθέτεις το νέο περιεχόμενο
Link to comment
Share on other sites

νομίζω οτι η ASUS M5A97 R2.0 δεν είναι συμβατή με G.SKILL F3-12800CL9D-8GBXL 8GB

τουλάχιστον σε μένα (είχα ανοίξει θέμα) δεν την αναγνωρίζει παντού όλη (8gb)

προσωπικά απο τις χαζομάρες του e shop δεν θα ξανα δουν Ευρό απο μένα

μέχρι και οτι μπορεί ν βγει εκτός εγγύησης η μητρική λόγο σκόνης άκουσα

Link to comment
Share on other sites

2013/14 και να τιθεται θεμα ασυμβατοτητας , ειναι τραγελαφικο

αμα τα εξαρτηματα του τα εδιναν στο χερι , τοτε ισως να μπορουσαν να του πουνε τετοιες βλακειες . αλλα απτην στιγμη που του τον δεσανε αυτοι , τοτε νομιζω πως ευθυνοντε για την σωστη λειτουργια ολου του πακετου .

αυτα η λογικη η δικη μου βεβαια...

Link to comment
Share on other sites

οταν κάποιος έχει δουλέψει τεχνικός σε τέτοια τμήματα καταλαβαίνει τι ζαλούρα πέφτει

δεν τους δικαιολογώ φυσικά, αλλα το τι γνωρίζεις με το τι εφαρμόζεις κ το ποιοι είναι υπεύθυνοι είναι άλλη ιστορία

απλά κάποιοι θα την πατήσουμε για διάφορους λόγους και θα αγοράσουμε απο τέτοια μαγαζιά

πρόβλημα τους είναι και μια χαρά μπορούν να το καλύψουν αλλα προφανώς θα παίξουν την κολοκυθιά

Link to comment
Share on other sites

Για να βλεπεις συμβατοτητες να πηγαινεις στο σαητ του κατασκευαστη και οχι σε εξωτερικα. Επισης ουτε η extreme 3 asrock ειναι 100% συμβατη με αυτους τους fx λογω power phase 4+1.

Link to comment
Share on other sites

Το σύστημα το έφτιαξαν αυτοί. Οφείλουν να γνωρίζουν για ασυμβατότητες οι πωλητές τους (λίγο υπερβολικό αυτό), τεχνικοί(αυτοί πρέπει) κτλ.

Επίσης έπρεπε να σ'ενημερώσουν απ'την αρχή ότι δεν θα δούλευε σωστά και να σου προτείνουν κάποια άλλη.

Την ευθύνη την φέρουν οι ίδιοι απ'την στιγμή που ανάλαβαν το στήσιμο του μηχανήματος.

Αναφέρεις στην αρχή για αλλαγή δίσκου, είχε όντως πρόβλημα ή στον άλλαξαν έτσι? Σου πήραν

λεφτά για τον δίσκο? Αν ναι πες τους να σου επιστρέψουν τα λεφτά από την στιγμή που δεν ήταν το πρόβλημα ο δίσκος.

Για τις μνήμες στείλτους .... αν έχει θέμα η νέα μητρική (η παραπάνω asus) με τις μνήμες όπως αναφέρθηκε παραπάνω βάλε κάποια άλλη μητρική. Μια χαρά θα δουλέψουν οι μνήμες.

Τέλος εγγύηση δεν έχεις απ'αυτούς, ας σε καλύψουν αυτοί απ'την στιγμή που ανέλαβαν το στήσιμο (δικιά τους μα...ια είναι).

Link to comment
Share on other sites

Το σύστημα το έφτιαξαν αυτοί. Οφείλουν να γνωρίζουν για ασυμβατότητες οι πωλητές τους (λίγο υπερβολικό αυτό), τεχνικοί(αυτοί πρέπει) κτλ.

Επίσης έπρεπε να σ'ενημερώσουν απ'την αρχή ότι δεν θα δούλευε σωστά και να σου προτείνουν κάποια άλλη.

Την ευθύνη την φέρουν οι ίδιοι απ'την στιγμή που ανάλαβαν το στήσιμο του μηχανήματος.

Αναφέρεις στην αρχή για αλλαγή δίσκου, είχε όντως πρόβλημα ή στον άλλαξαν έτσι? Σου πήραν

λεφτά για τον δίσκο? Αν ναι πες τους να σου επιστρέψουν τα λεφτά από την στιγμή που δεν ήταν το πρόβλημα ο δίσκος.

Για τις μνήμες στείλτους .... αν έχει θέμα η νέα μητρική (η παραπάνω asus) με τις μνήμες όπως αναφέρθηκε παραπάνω βάλε κάποια άλλη μητρική. Μια χαρά θα δουλέψουν οι μνήμες.

Τέλος εγγύηση δεν έχεις απ'αυτούς, ας σε καλύψουν αυτοί απ'την στιγμή που ανέλαβαν το στήσιμο (δικιά τους μα...ια είναι).

ειχε προβλημα και λογω εγγυησης αλλαχτηκε δωρεαν, εγγυηση απο αυτους εχω μεχρι τον ιουνιο του 2016

+++κοιταζω στο σαητ του κατασκευαστη και ειναι 100% συμβατη με τον επεξεργαστη!

τι σκ*τα συμβαινει;;;

επακριβως γραφει : Supports AM3+ Processor, 8-Core CPU

Έγινε επεξεργασία από alexver
προσθηκη νεου σχολιου
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.