Jump to content



Ψυκτρα επεξεργαστη


Recommended Posts

Kαλησπερα παιδια ,μιας και τα οικονομικα μας ειναι καλα και ερχεται και καλοκαιρακι σκεφτομαι να γινει η αγορα ψυκτρας για τον επεξεργαστη της υπογραφης μου.

Το ποσο ειναι τα 35ευρο max και θα γινει αμμεση παραγγελια

ειμαι αναμεσα σε 3:

Evo 212 http://www.e-shop.gr...vo-p-PER.806759

412 S http://www.e-shop.gr...2s-p-PER.806760

T4 http://www.e-shop.gr...er-p-PER.806877

Σε ποια να παω?Η t4 εχει μεγαλη διαφορα με τις αλλες δυο?

Link to comment
Share on other sites

H 412S νομίζω οριακά δεν χωράει στο κουτί σου. Δες την 212 EVO. Από τις καλύτερες ψύκτρες σε αυτά τα λεφτά. Η Τ4 είναι λίγο μικρότερη σε μέγεθος και ελάχιστα χειρότερη σε θερμοκρασίες. Νομίζω η 212 είναι η καλύτερη επιλογή.

Link to comment
Share on other sites

H 412S νομίζω οριακά δεν χωράει στο κουτί σου. Δες την 212 EVO. Από τις καλύτερες ψύκτρες σε αυτά τα λεφτά. Η Τ4 είναι λίγο μικρότερη σε μέγεθος και ελάχιστα χειρότερη σε θερμοκρασίες. Νομίζω η 212 είναι η καλύτερη επιλογή.

Οποτε να κλείσω προς 212 μεριά;Είναι και οι 3 κοντά στα λεφτά και δεν ξέρω τι να κάνω. Το πλαϊνό του κουτιού συνήθως παραμένει ανοικτό.

Στάλθηκε από το Nexus 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δε ξέρω πότε θα βγει και πότε θα έρθει Ευρώπη αλλά αυτό εδώ μου αρέσει...

Και εμένα μου αρέσει αρκετά εμφανισιακά αλλά ποιος περιμένει πότε θα βγει!

Στάλθηκε από το Nexus 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Οποτε να κλείσω προς 212 μεριά;Είναι και οι 3 κοντά στα λεφτά και δεν ξέρω τι να κάνω. Το πλαϊνό του κουτιού συνήθως παραμένει ανοικτό.

Στάλθηκε από το Nexus 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Για μένα 212 για να είσαι σίγουρος. Αν κάποια στιγμή θελήσεις να κλείσεις το κουτί με την 412 θα σου βρίσκει μάλλον. Γιατί να το ρισκάρεις ενώ είναι και κοντά στα λεφτά και με ίδια απόδοση;

Link to comment
Share on other sites

Για μένα 212 για να είσαι σίγουρος. Αν κάποια στιγμή θελήσεις να κλείσεις το κουτί με την 412 θα σου βρίσκει μάλλον. Γιατί να το ρισκάρεις ενώ είναι και κοντά στα λεφτά και με ίδια απόδοση;

Λογικό το βρίσκω έτσι όπως το λες.Δυστυχώς πρεπει να πάρω και απόφαση οτι θα μου ακυρώσει την μια θέση ram η ψήκτρα και άντε να ξανά κάνω τις ρυθμίσεις για τα 1866mhz

Στάλθηκε από το Nexus 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δες αν χωράει σηκώνοντας λιγάκι τον ανεμιστήρα στην 212 evo. Δεν πρέπει να έχουν και πολύ ψηλή ψύκτρα οι Beast έτσι όπως τις βλέπω.

Μακάρι για να γλυτώσω και ταλαιπωρία.Τώρα σε περίπτωση που θέλω να κάνω push-pull στην 212 τι δεύτερο ανεμιστήρα να πάρω;

Στάλθηκε από το Nexus 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Έγινε επεξεργασία από ssns
Link to comment
Share on other sites

Εγώ μετά από λίγο ψάξιμο ... περιμένω να πάω σπίτι το απόγευμα να κουμπώσω την 212 την οποία μόλις παρέλαβε η γυναίκα μου από eshop.... τώρα το αν θα έχω πρόβλημα χώρου στο Phenom matx θα δείξει η νεκροψία... :)

Το πρόβλημα μου είναι οτι έτσι όπως έχω κάνει την ροή (από πισω και πάνω προς τα κάτω ) να δω πως θα την "παρκάρω)

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι γίνεται μέ έναν 2ο jetflo 4πινο της Coolermaster, απλά θα χρειαστείς σπλιτεράκι για τους δύο 4πινους ώστε να τους ελέγχει ως έναν η μητρική. Επίσης, χρειάζεται και άλλο ένα έλασμα για να πιάσεις τον 2ο ανεμιστήρα πάνω στο ψυγείο.

Αλλά, αν θέλεις την γνώμη μου, δεν αξίζει. Θα κερδίσεις 1-2° ειδικά αν βάλεις 2 ανεμιστήρα της Cooler Master. Στο εξωτερικό που είναι πιό φθηνά τα παρελκόμενα βάζουν βαρβάτους ανεμιστήρες για push-pull π.χ. της Cougar κ.λπ. Εδώ που είναι όλα πανάκριβα συμφέρει να την αφήσεις όπως είναι την ψύκτρα. Ας σου πούν και άλλοι γνώμη όμως, ειδικά αν κάποιος δοκίμασε push-pull.

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι αξίζει το push-pull. Το δεύτρο fan θα σου ρίξει 3-4 οC αλλά θα ανέβει ο θόρυβος. Και φυσικά υπάρχει και το θέμα του κόστους.
Νομίζω ότι γίνεται μέ έναν 2ο jetflo 4πινο της Coolermaster, απλά θα χρειαστείς σπλιτεράκι για τους δύο 4πινους ώστε να τους ελέγχει ως έναν η μητρική. Επίσης, χρειάζεται και άλλο ένα έλασμα για να πιάσεις τον 2ο ανεμιστήρα πάνω στο ψυγείο.

Αλλά, αν θέλεις την γνώμη μου, δεν αξίζει. Θα κερδίσεις 1-2° ειδικά αν βάλεις 2 ανεμιστήρα της Cooler Master. Στο εξωτερικό που είναι πιό φθηνά τα παρελκόμενα βάζουν βαρβάτους ανεμιστήρες για push-pull π.χ. της Cougar κ.λπ. Εδώ που είναι όλα πανάκριβα συμφέρει να την αφήσεις όπως είναι την ψύκτρα. Ας σου πούν και άλλοι γνώμη όμως, ειδικά αν κάποιος δοκίμασε push-pull.

Bασικα το push-pull το σκεφτηκα κυριως για λογους αισθητικης παρα για λογους καλυτερης θερμοκρασιας.

Έγινε επεξεργασία από ssns
Link to comment
Share on other sites

Εγώ μετά από λίγο ψάξιμο ... περιμένω να πάω σπίτι το απόγευμα να κουμπώσω την 212 την οποία μόλις παρέλαβε η γυναίκα μου από eshop.... τώρα το αν θα έχω πρόβλημα χώρου στο Phenom matx θα δείξει η νεκροψία... :)

Το πρόβλημα μου είναι οτι έτσι όπως έχω κάνει την ροή (από πισω και πάνω προς τα κάτω ) να δω πως θα την "παρκάρω)

Περιμενω εντυπωσεις να μου πεις.Intel μερια εισαι?

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν,

Ολοκλήρωσα την εγκατάσταση εχθές και πλέον σε full load φτάνω στους 45C. Και αυτό με ελάχιστο θόρυβο από το κουτί.

Αρκετά ευχαριστημένος από την ψύκτρα, αν και είναι λίγο ταλαιπωρία η τοποθέτησή της σε ήδη υπάρχον σύστημα (ιδίως αν είναι μικρό το κουτί).

Link to comment
Share on other sites

Ναι είναι ταλαιπωρία δυστυχώς. Και σε εμένα τσίμα τσίμα το πήρα το καπάκι απο τα πλάγια και έκλεισε το κουτί, στο χιλιοστό πραγματικά. Αλλά είναι απίστευτη ψύκτρα για τη τιμή της. :)

Link to comment
Share on other sites

Ναι είναι ταλαιπωρία δυστυχώς. Και σε εμένα τσίμα τσίμα το πήρα το καπάκι απο τα πλάγια και έκλεισε το κουτί, στο χιλιοστό πραγματικά. Αλλά είναι απίστευτη ψύκτρα για τη τιμή της. :)

Δεν είχα εκεί το πρόβλημα ..στα πλάγια έχει χώρο ..για να βάλω το cpu fan μου βγήκε η πίστη :p

Link to comment
Share on other sites

Λογικό το βρίσκω έτσι όπως το λες.Δυστυχώς πρεπει να πάρω και απόφαση οτι θα μου ακυρώσει την μια θέση ram η ψήκτρα και άντε να ξανά κάνω τις ρυθμίσεις για τα 1866mhz

Στάλθηκε από το Nexus 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν ξέρω τι απόδοση έχει η Thermalright TRUE Spirit 120M (BW) Rev.A.

Ultimate CPU Cooling Solutions! Thermalright

Thermalright TRUE Spirit 120M (BW) Rev.A | Skroutz.gr

Αλλά:

α) Χωράει σίγουρα στο κουτί σου (145mm ύψος) ενώ δουλεύει με 120mm ανεμιστήρα PWN.

β) Είναι στην τιμή που ψάχνεις.

γ) Λόγω της κλίσης που έχει η ψύκτρα δεν καλύπτει θέση μνήμης.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Λοιπον δεν εχω κανει ακομα την αγορα.Στο ψαξιμο βρηκα και την BE QUIET! SHADOW ROCK SLIM - στα 40ευρο.Υπαρχει διαφορα με την 212 σε επιδοσεις?Απο το κοψιμο της rock slim εχω την αισθηση οτι δεν θα μου ακυρωσει την 1 απο τις 4 slot ram οπως θα μου εκανε η 212 με τον ανεμιστηρα της

[MENTION=12655]TopCLR[/MENTION] [MENTION=31462]pnick[/MENTION] [MENTION=20059]chrkon[/MENTION]

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.