Jump to content



Quad-SLI GTX 690


Recommended Posts

  • Replies 101
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Τζαμπα λεφτα - καταναλωση ρευματος για 1080p που φαινεται απο την υπογραφη σου. Ασε που καλυτερα θα ηταν να πουλαγες την υπαρχουσα καρτα και να επερνες 2 καινουριες ειτε 290 ειτε 780. Τουλαχιστον θα ειχες και μνημη να αξιοποιησεις ενω με την 690 εχεις μονο 2GB. Οποτε και να θες να πας σε 4Κ θα το μετανιωσεις λογω διαθεσιμης μνημης.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω σκοπό ν' αλλάξω οθόνη. Η χρήση του υπολογιστή είναι, ασταμάτητο gaming, προβολή ταινιών, και αν υπάρχει κέφι, benchmark. Σκέφτηκα να την πουλήσω, αλλά εδώ που είμαι, η αγορά είναι μικρή, και τα λεφτά που θα πάρω, δεν φτάνουν για καλή μονοπύρινη. Βρήκα μία μεταχειρισμένη σε καλή τιμή, οπότε σκέφτηκα να την αγοράσω. Εκτός της κατανάλωσης, πιστεύεις να έχω άλλα προβλήματα, όπως να μην δουλεύει ή να αποδίδει σωστα ?

Link to comment
Share on other sites

Δε θα αποδιδει οπως περιμενεις. Ποσα παιχνιδια αξιοποιουν την 690? Ουτε το 1/4 απο αυτα δε θα τρεξουν 2 πυρηνες παραπανω.

Κ το πιο σημαντικο ειναι οτι η μνημη ειναι αστεια για τετοια δυναμη επεξεργαστων. Σωστα ειπε ο συναδελφος πιο πανω. Με 2GB που ειχε η 6950 πριν 2 χρονια που πας.

Link to comment
Share on other sites

χρηστο σταχω πει θα στα ξαναπω μη μπλεκεις με 4 πυρηνες σε φασαρια θες να μπεις ειναι και τα 2 γιγα μνημης στη μεση και γω το σκεφτομαι να τις δωσω τις 760 μου και να παω για καμμια 780 με 6 γιγα μνημη !! δε βλεπεις τα νεα παιχνιδια(woolfestein-watchdog)κλπ τραβανε πολυ μνημη και ερχονται και αλλα απο πισω !!

ASUS GeForce GTX 780 STRIX 6 GB Graphics Card Review - Article - Guide

Έγινε επεξεργασία από ultraex2005
Link to comment
Share on other sites

Μεινε οπως εισαι. Για 1080p εισαι αρκετα καλα. Αλλη μια καρτα δεν θα σου προσφερει τιποτα το ουσιαστικο, χωρις να υπολογιζουμε το κακο scaling σε 3/4 way SLI. Αν σε τρωει η τσεπη για αγορα τοτε μπορεις να παρεις ενα καλο τροφοδοτικο που θα σου κρατησει μελλοντικες αναβαθμισεις (πχ Corsair AXi 1200w, Antec HCP 1300w).

Link to comment
Share on other sites

Το τροφοδοτικό φτάνει και περισσεύει για 2Χ690.

Η μια θέλει 470W σε full load για όλο το σύστημα.Με την δεύτερη θέλει περίπου +50% της κατανάλωσης της πρώτης.

Αν είναι το BZ μοντέλο της Tagan τότε έχει 6x12V rails των 20Α. Εκεί κολλάω. Το προτεινόμενο wattage πάντως από ό,τι είδα στο guru3D είναι από 950 έως 1200W.

Link to comment
Share on other sites

Για το θέμα τροφοδοτικού, σαφώς και θα υπάρξει αναβάθμιση.

Νίκο 4 GB μνήμης δεν έχει ?

MSI Global N690GTX-P3D4GD5

Ο κύριος λόγος αγορά είναι τα bench, και την βρήκα και σε καλή τιμή.

Όσον αφορά τα παιχνίδια, δηλαδή η 690, θα αδυνατεί να τρέξει τα games του 2015 ?

Link to comment
Share on other sites

Μεινε οπως εισαι. Για 1080p εισαι αρκετα καλα. Αλλη μια καρτα δεν θα σου προσφερει τιποτα το ουσιαστικο, χωρις να υπολογιζουμε το κακο scaling σε 3/4 way SLI. Αν σε τρωει η τσεπη για αγορα τοτε μπορεις να παρεις ενα καλο τροφοδοτικο που θα σου κρατησει μελλοντικες αναβαθμισεις (πχ Corsair AXi 1200w, Antec HCP 1300w).

Τι είναι το scaling ?

Link to comment
Share on other sites

2GB μνημης εχει ανα πυρηνα και αυτο ειναι που μετραει, το 4GB ειναι marketing trick.

Το scaling ειναι η αναλογια αποδοσης ανα καρτα οταν λειτουργουν σε διαταξη SLI / Crossfire.

Δεν παιρνεις ποτε 2 πλασιες, 3 πλασιες η 4 πλασιες επιδοσεις. Μεχρι τις 2 καρτες γραφικων (η 690 σου ειναι 2πυρηνη, οποτε ειναι σαν να εχεις 2 καρτες σε SLI) το Scaling ειναι αρκετα καλο, μετα αρχιζει να πεφτει και να μην συμφαιρει τον κοινο χρηστη.

Link to comment
Share on other sites

2GB μνημης εχει ανα πυρηνα και αυτο ειναι που μετραει, το 4GB ειναι marketing trick.

Το scaling ειναι η αναλογια αποδοσης ανα καρτα οταν λειτουργουν σε διαταξη SLI / Crossfire.

Δεν παιρνεις ποτε 2 πλασιες, 3 πλασιες η 4 πλασιες επιδοσεις. Μεχρι τις 2 καρτες γραφικων (η 690 σου ειναι 2πυρηνη, οποτε ειναι σαν να εχεις 2 καρτες σε SLI) το Scaling ειναι αρκετα καλο, μετα αρχιζει να πεφτει και να μην συμφαιρει τον κοινο χρηστη.

Με λίγα λόγια, εκτός από μεγαλύτερο νούμερο (γύρω στο 30% υπολογίζω), στο 3Dmark11, δεν υπάρχει λόγος αγοράς ??? Αυτή η διάταξη θα αδυνατεί να τρέξει σωστά τα μελλοντικά παιχνίδια ???

Link to comment
Share on other sites

Εν κατακλειδι.

Το να αγορασεις μια ακομη 690 ειναι πεταμενα λεφτα.

Κατα την αποψη μου εχεις 3 επιλογες (κατα σειρα καλυτερη -> χειροτερη λυση):

-Δεν ξοδευεις τιποτα και κρατας τα λεφτα σου στην ακρη (ισως η πιο σοφη κινηση για τωρα)

-Αγοραζεις ενα καλυτερο τροφοδοτικο ωστε να σε ικανοποιησει σε μελλοντικη χρηση.

-Πουλας την 690 σου και παιρνεις 2x Sapphire R9 290 Tri-X (στη χαμηλοτερη τιμη που μπορεις, γυρω στα 700 κοστιζουν μαζι).

Και για να απαντησω στο τελευταιο σου μηνυμα τα 2GB μνημης που εχει ο καθε πυρηνας θα αδυνατουν να υποστηριξουν τα μελλοντικα παιχνιδια σε αναλυσεις μεγαλυτερες των 1080p για ρυθμισεις Ultra + Anti-Aliasing. Για τωρα εισαι καλα, αλλα αν αλλαξεις οθονη σε κατι με μεγαλυτερη αναλυση θα εχεις προβλημα. Το να προσθεσεις ακομη μια 690 θα κρατησει το επιπεδο της μνημης ανα πυρηνα στα 2GB οποτε δεν θα κερδισεις τιποτα το ουσιαστικο αφου η μνημη θα αποτελει τον παραγοντα που καθυστερει τις επιδοσεις του συστηματος σου, ας εχεις πολυ παραπανω επεξεργαστικη ισχυ λογω αριθμου πυρηνων.

Έγινε επεξεργασία από yog-sothoth
Link to comment
Share on other sites

Ο τίτλος τα λέει όλα. Σκέφτομαι να προσθέσω μία δεύτερη καρτούλα στο σύστημα μου. Ποια μειονεκτήματα - προβλήματα λέτε, να έχω ?

4 πυρηνες δεν προκειται πουθενα να δουλεψουν σωστα απο θεμα gpu load.. βαλε την εξτρα καταναλωση, βαλε και το ατελειωτο microstuttering που εχουν οι 4 πυρηνες.. αστα!

Δωσε την 690 σου και παρε 2χ780.. 50% πανω θα εισαι απο οτι τωρα.

Στάλθηκε από το SM-N9005 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.