Jump to content



θερμοαγωγιμη παστα coolermaster


Recommended Posts

παιδες σκοπευω να χρησιμοποιησω αυτη τη παστα COOLERMASTER RG-ICE1-TG15-R1 IC ESSENTIAL E1 THERMAL COMPOUND - για τη καρτα γραφικων που εχω (gigabyte 7790 2gb). Εχω τη καρτα περιπου 7 μηνες. αφου καθαρισω το chipset απο τη παλια παστα (τη μαμα, αυτη που ειχαν βαλει απο την εταιρια λογικα) ξερει κανεις ποση ωρα θα πρεπει να αφησω τη νεα παστα προτου αρχισω να συναρμολογω παλι τη καρτα γραφικων;

Υ.Γ: αν εχει χρησιμοποιησει καποιος τη συγκεκριμενη παστα ας μας πει τις εντυπωσεις του.

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται να αφήσεις την πάστα πάνω κάποιο χρονικό διάστημα. Απλώνεις και συναρμολογείς. Κάποιες πάστες αφού τις βάλεις (και έχει γίνει η συναρμολόγηση) θέλουν κάποιο χρονικό διάστημα (ενώ γίνεται χρήση) για να αποδόσουν τα μέγιστα.

Link to comment
Share on other sites

Για την ακρίβεια, τα ετοιμάζεις όλα δίπλα σου σε καθαρό και κλειστό χώρο, περνάς την πάστα και αμέσως μετά τοποθετείς την ψύκτρα.

Και αυτό, όχι γιατί δεν χρειάζεται να περιμένεις, αλλά γιατί επιβάλλεται να μην περιμένεις,

σκόνες χνούδια και "κλωστίτσες" που περιίπτανται, μπορεί να κάτσουν πάνω στην πάστα και

... δεν φαίνονται αλλά τη "ζημιά" τους την κάνουν! :)

Link to comment
Share on other sites

κατι ακομα! :help: στη cpu εχω συνδεσει υδροψυξη. να βαλω παστα ή οχι; κ αν ναι ειναι δυσκολο να λυσω την υδροψυξη να βαλω τη παστα κ μετα να το ξανασυνδεσω;

Link to comment
Share on other sites

η υδροψυξη ειναι coolermaster seidon 120mm. την τοποθετησαν αλλοι για μενα κ δεν ξερω αν εβαλαν στον επεξεργαστη. ασχετως αυτου, να βαλω; ειναι ευκολη διαδικασια ή οχι;

Link to comment
Share on other sites

μαλιστα. εγω απλως ρωταω αν ειναι δυσκολη η διαδικασια του να λυσω την υδροψυξη να καθαρισω τη cpu απο τη παλια παστα κ μετα να τη ξαναβαλω. αυτο! θελει τρελες γνωσεις ή θα τα καταφερω γτ ειμαι κ αρχαριος λιγο! :p

Link to comment
Share on other sites

Το να βγάλεις την πάστα δεν είναι δύσκολο. Μπορείς με βαμβάκι και οινόπνευμα(καθαρό) ή καλύτερα βαμβάκι και ισοπροπυλική αλκοόλη να καθαρίζεις τις επιφάνειες από την πάστα και αφού εξατμιστεί ο διαλύτης από την επιφάνεια να απλώσεις την νέα πάστα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

σημερα τοποθετησα τη νεα παστα στη καρτα γραφικων. μου ξεφυγε ομως λιγο κ εξω απο το πυρηνα. το σκουπισα αλλα εχει μεινει <σημαδι>. θα εχω προβλημα;

Link to comment
Share on other sites

οινοπνευμα καθαρο (ασπρο) ή το μπλε;

Υ.Γ: σε περιπτωση που ανεβει η θερμοκρασια της CPU (γιατι εκει θα το χρησιμοποιησω για να βαλω τη καινουρια παστα) δε πιστευω να γινει καμια αναφλεξη;

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 6 months later...

παιδια απο το σωληναριο της coolermaster (της θερμαγωγιμης παστας) μου εμεινε το μισο. σκοπευω να το χρησιμοποιησω ξανα.

Αυτα δε χαλανε ετσι; Δεν υπαρχει καποια ημερομηνια ληξης; Νερουλωνει μετα το ανοιγμα της η παστα;

Link to comment
Share on other sites

Για σκέψου το λίγο. Αν "νερουλώνει" μετά το άνοιγμα της η πάστα και την έβαλες πάνω στο επεξεργαστή τι θα γίνει όταν φτάσει την ημερομηνία λήξης στην κάρτα γραφικών σου;

 

Η απάντηση είναι "οχι". Παλιότερα οι πάστες σιλικόνης μετά από 2 χρόνια "ξερένονταν" και έχαναν τις ιδιότητες τους. Οι τωρινές είναι όλες silver based σε κάποιο βαθμό και δεν έχουν θέματα.

 

Δεν χρειάζεται να ρίξεις πολύ πάστα γιατί είναι χειρότερα με μεγαλύτερη ποσοτητα. Υπολογίζεις ανάλογα το μέγεθος ποσότητα 1-2 μπιζελιών σε thermal paste και απλώνεις αν θες με μια παλιά πιστωτική κάρτα ή αν είσαι σαν και μένα με κάτι σαν αυτό :p

 

1492_1058A.jpg

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.