Jump to content



Ψυγείο 1x120mm, ποιό;


AgMa

Recommended Posts

Ψάχνοντας review κλπ. σχετικά με γνώμες για καλό ψυγείο 120mm, παρατήρησα ότι τα περισσότερα θέματα που έχουν ανοιχθεί και σε ελληνικά αλλά και σε ξένα fora είναι παλιά (~5ετίας).

Άρα θα έχουν αλλάξει τα πράγματα μέχρι σήμερα.

Στο θέμα μας, ψάχνω 1x120mm ψυγείο να βάλω στην πίσω μεριά του κουτιού για να δουλέψει με χαμηλόστροφα fans (το υγρό που θα ψύχει θα είναι της gpu μου, αν χρειάζεται να αναφερθεί και αυτό.)

Θα προτιμούσα να μην είναι ιδιαίτερα χοντρό (μέχρι 45mm πιστεύω είναι καλά) γιατί χαλάει την συνολική εικόνα του κουτιού να βλέπεις ένα χοντρό πράγμα μέσα στο κουτί.

Η γνώμη σας; :)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 40
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Δεν αξίζει ρε συ να μπλέξεις για ένα 120ρι rad μόνο. Αφού θα πάρεις που θα πάρεις αντλίες/ρεσερβουάρ/μπλοκ κτλ δες κατευθείαν 240ρι.

Άμα έχεις έλλειψη χώρου άσε τις λούπες και δες κάνα CLC με κάνα GPU bracket.

Link to comment
Share on other sites

Μηπως εχεις δει αν γραφουν για ποσα Watt είναι?

Ε;;;

[MENTION=1199]Volrath[/MENTION]

Έχω ήδη ένα 240άρι 60mm στο κουτί μπροστά.

Έλεγα να βάλω άλλο ένα 240άρι στην πάνω μεριά του κουτιού, αλλά δεν με βολεύει σε θέμα διάταξης.

Για μετάφρασέ μου λίγο το CLC...

Link to comment
Share on other sites

Ε;;;

[MENTION=1199]Volrath[/MENTION]

Έχω ήδη ένα 240άρι 60mm στο κουτί μπροστά.

Έλεγα να βάλω άλλο ένα 240άρι στην πάνω μεριά του κουτιού, αλλά δεν με βολεύει σε θέμα διάταξης.

Για μετάφρασέ μου λίγο το CLC...

Αυτές τις χαζομάρες all in one watercooling kits (Closed Loop Coolers) Η55/kraken x40/x60 + kraken g10 bracket (ή το νέο της corsair).

Καλά, αφού έχεις ήδη ένα 240ρι, γιατί δε βάζεις και την κάρτα στη λούπα; Δε θα έχει πρόβλημα άμα είναι ok το ψυγείο/αντλία να ψύξει μία κάρτα και τον επεξεργαστή.

Έγινε επεξεργασία από Volrath
Link to comment
Share on other sites

Αυτο EK-CoolStream PE 120 (Single) - CoolStream PE series - 120mm series - Radiators - Radiators, Fans & Accessories μπορεις να το παρεις η απο εκει η μεσω του eworld.com.gr

Το έχει και το e-shop το συγκεκριμένο.

Αλλά σου είναι εύκολο να μου εξηγήσεις γιατί αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Anyway απ' ότι κατάλαβα οι περισσότεροι αγοράζουμε στην τύχη (και στην τιμή), αυτό που θέλω να μάθω τουλάχιστον είναι αν για χαμηλόστροφα fans χρειάζομαι πυκνά ή αραιά fins στο ψυγείο;

Λογικά αραιά; :yu:

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχουν διάφορες στα ψυγεία. Ειναι ζήτημα αν θα δεις διαφορα 3 βαθμών απο ψυγείο σε ψυγείο και το ίδιο ακριβώς ισχυει και για τους ανεμιστήρες. Είτε ειναι 2400 στροφών είτε 1500 το ίδιο πράγμα θα σου δώσουν.

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω να ισχύει αυτό με τα fans στα ψυγεία.

Ψυγείο που δουλεύει με υψηλόστροφα fans και του βάλεις χαμηλόστροφα (βλ. τα στοκ της Η100 και Η100i πχ.) θα έχει χάλια επιδόσεις, υψηλότερα των 3 βαθμών που αναφέρεις, έτσι πιστεύω τουλάχιστον.

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτο δεν φταινε οι στροφες του fan αλλα το οτι το φαν ειναι κακο. Εγω μετα απο 2 ωρες παιχνιδιου με gentle typhoon στις 1200 στροφες εχω 2 titan στα 1100mhz στους 41 βαθμους. αν τους βαλω στις 1850 εχω 40 βαθμους αλλα και πονοκεφαλο.

Link to comment
Share on other sites

Fatalara αυτό συμβαίνει σε σένα γιατί με τόσο μεγάλη επιφάνεια ψυγείου έχεις πολύ χαμηλό delta. Σε κάποιον με λιγότερη επιφάνεια θα κάνουν αρκετή διαφορά οι στροφές. Το πόσο εξαρτάται από πολλούς παράγοντες.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.