Jump to content



Ψυγείο 1x120mm, ποιό;


AgMa

Recommended Posts

  • Replies 40
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Εχουν διαφορα αλλα ειναι της τάξης των 3-4 βαθμών και με high rpm ανεμιστήρες. Στα 10fpi που ειναι το UT60 απο ενα σημείο και μετα όσο και να ανεβασεις τις στροφές δεν κερδίζεις κατι ενώ στα πιο πυκνά ψυγεία θα πάρεις μια τετοια διαφορα αλλα με μεγάλη διαφορα σε θόρυβο. Εγω σκέφτομαι να τα βάλω αυτα τα ψυγεία με τους ίδιους ανεμιστήρες που έχω τώρα επειδή εχουν το μισό μέγεθος και θα μου δώσουν την ίδια απόδοση.

Link to comment
Share on other sites

Και τότε γιατί στην αρχή μου πρότεινες το PE120 της ΕΚ αφού έχει πυκνά fins και ανέφερα στην αρχή ότι θέλω χαμηλόστροφα fans;

Ίσως να γίνομαι κουραστικός, αλλά προσπαθώ να καταλάβω.

Link to comment
Share on other sites

Γτ ειναι 1.5 πόντο πιο λεπτο, αφου είπες οτι έχεις θέμα χώρου, και άσχετα απο τι ανεμιστήρες θα βάλεις θα βγάλει την ίδια απόδοση. Κοιτα κανα review για το ax360 της xspc που ειναι αντίστοιχο του PE και θα δεις οτι οι διαφορες μεταξύ των ψυγείων ειναι αστείες οποτε για πιο λόγο να πάρεις ενα 60mm ψυγείο και οχι το AX η το PE αφου η διαφορα τους ειναι 2 βαθμούς Μαξ. Παιρνεις το πιο λεπτο να έχεις και χώρο και λιγότερο βάρος και τέλος.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Επανέρχομαι μιας και δεν έχω καταλήξει ακόμη.

Ο λόγος που δεν με εντυπωσιάζει το PE είναι επειδή έχει πυκνά fins και θα βγάζει θόρυβο, κάτι που δεν θέλω...

Link to comment
Share on other sites

Agma έχει μια ιδιαιτερότητα το PE, είναι με split fins. Ως εκ τούτου δεν μπορείς να συγκρίνεις το fpi του με ένα κανονικό ψυγείο. Μπορεί το PE να έχεις υψυλό fpi αλλά αυτό δεν συνεπάγεται αυτομάτως οτι έρχεται με τα προβλήματα των high fpi ψυγείων κανονικού σχεδιασμού. Δεν είναι το μόνο που είναι έτσι, το καινούριο rx είναι επίσης έτσι (και λέγεται οτι είναι το καλύτερο ψυγείο της αγοράς) όπως και το ax χρόνια τώρα.

Αν θές να το συγκρίνεις με κανονικά ψυγεία διαίρεσε το fpi/2. Αυτό θα σου δώσει μια σχετική εικόνα. Συμπερασματικά τα PE είναι mid- και οχι -high fpi.

Γιατί δεν παίρνεις ένα xt45 να ξεμπερδεύεις?

Link to comment
Share on other sites

Για εκεί προορίζομαι περισσότερο, απλά φοβάμαι μήπως δείχνει άσχημο-ενοχλητικό στην πίσω μεριά του κουτιού 45+25=70mm να προεξέχουν πάνω απ' την gpu.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, καταλαβαίνω τι λες αν και η αλήθεια είναι πως οτι και να βάλεις δεν νομίζω να κάνει αισθητικά μεγάλη διαφορά.

EDIT: Επίσης νομίζω οτι με 240 total rad space δεν μπορείς να το αποφύγεις, έστω και αν σε χαλάει αισθητικά.

Έγινε επεξεργασία από ppkstat
Link to comment
Share on other sites

EDIT: Επίσης νομίζω οτι με 240 total rad space δεν μπορείς να το αποφύγεις, έστω και αν σε χαλάει αισθητικά.

Δεν το 'πιασα αυτό... Αν εννοείς ότι το κουτί μου χωράει μόνο 1 240άρι rad πάνω, να σου θυμίσω ότι έχω ήδη 1 240άρι 60mm όρθιο μπροστά στο case, άρα με παίρνει και για άλλο ένα 240άρι 30mm πάνω εκτός το 120άρι που συζητάμε τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Οχι, ευνοούσα οτι με ενα διπλό δεν μπορείς να έχεις κάρτα γραφικών και επεξεργαστή επάνω.

240 30mm >>120 45 mm οπότε γιατί δεν σκέφτεσαι κάτι τέτοιο? Το ιδανικό είναι να τα βάλεις όλα αλλά θεωρώ το διπλό καλύτερη επιλογή, έστω και πιο λεπτό.

Link to comment
Share on other sites

Τώρα με αναγκάζεις να φανερώσω τις καλλιτεχνικές μου ανησυχίες :p.

Για να καταλάβεις:

1_DSC00664.jpg

Κάτι τέτοιο έχω στο μυαλό μου όταν λέω λόγω διάταξης...

Διαφορετικά με το πάνω ψυγείο μπερδεύει λίγο η κατάσταση.Εκτός και αν μπουν και τα 2 μαζί.

Έγινε επεξεργασία από AgMa
Link to comment
Share on other sites

Ναι είναι λίγο στενά...κοίτα μπορείς να δοκιμάσεις να έχεις τον πίσω 120 σαν εισαγωγή (χωρίς ψυγείο) και να βάλεις ένα 30αρι ψυγείο σαν εξαγωγή πάνω, με τα ρακορ να είναι προς τη πλευρά του τανκ. Νομίζω οτι είναι το καλύτερο που έχεις να κάνεις.

Link to comment
Share on other sites

Τα 30άρια έχουν απ' τη μια μεριά μόνο ρακόρ;Γιατί αν έχουν και απ'τις δυο (πάνω-κάτω) θα μπορώ μετά τον cpu να πάω στο πίσω ρακόρ του ψυγείου και να φύγει απ' την μπροστά μεριά να επιστρέψει στο tank.

Link to comment
Share on other sites

Μετά από πολύωρο διάβασμα και ψάξιμο (ουσιαστικά έβγαλα τα μάτια μου) κατέληξα να βάλω ένα ακόμη 240mm πάνω 30mm πάχος.

Το κακό βέβαια είναι ότι αν βάλω το 240άρι, μετά δεν θα έχω χώρο για άλλο ένα 120άρι πίσω:

capture1.jpg

Αλλά αφού είναι αναγκαστικά ένα απ' τα δυο καλύτερα το 240άρι.

Η πλάστιγγα έγερνε προς το alphacool ST30 μιας και όλοι λένε τα καλύτερα για το συγκεκριμένο, αλλά προτιμώ το crossflow επειδή δεν θα γίνει μπάχαλο με τους σωλήνες.

Με λίγα λόγια, ψάχνω 240άρι 30mm πάχος max crossflow :suicide2:

Το black ice nemesis GTS240 XFlow τι λέει;

Έγινε επεξεργασία από AgMa
Link to comment
Share on other sites

Βάλε τον διπλό 30αρι. Για το black ice δυστυχώς δεν έχω ιδέα, ούτε καν γνώριζα την ύπαρξη του. Λογικά, μια χαρά ψυγείο θα είναι. Εχε υπ οψην σου οτι το βασικό αρνητικό των cross ψυγείων είναι οτι έχουν είναι οτι χαμηλότερες επιδόσεις απο dual pass. Είναι βέβαια λιγότερο restrictive απο τα κανονικά, περίπου το μισό, αλλά και τα κανονικά είναι ελάχιστα restrictive ούτως η άλλως.

Το cross flow προσφέρει μόνο ευκολία στους σωλήνες, τίποτα άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Μα μόνο για αυτή του την ευκολία το ήθελα.

Πάντως "θεωρητικά", αν βάλω κανονικό ψυγείο (dual pass) και τα ρακόρ όπως είπες πάνω απ' τη μεριά του τανκ, θα έχω χώρο πίσω για ένα μονό 120άρι ακόμη (30 ή 45mm).

Γιατί ναι μεν το 120άρι θα κρύψει εν μέρη κομμάτι απ' το 240άρι, αλλά τα ρακόρ δεν θα είναι απ' αυτή την μεριά για να με εμποδίζει σε κάτι.

Πάντα θεωρητικά :hmm:

Κάνε μου μια μετάφραση στο restrictive σε παρακαλώ.

Link to comment
Share on other sites

To restriction είναι ένα μέγεθος που μετράει την απώλεια πίεσης απο την είσοδο σε σχέση με την έξοδο. Μετράει δηλαδή πόσο εύκολα περνάει το νερό απο ένα κομμάτι της λούπας σου.

Κοίτα γενικά, βάλε όσα περισσότερο ψυγεία μπορείς, αν μπορείς, ειδικά αν σε ενδιαφέρει ο θόρυβος ή/και θερμοκρασίες. Δεν υπάρχει πράγμα σαν το 'περισσότερα ψυγεία απ οτι χρειάζεται'. Για να το φτάσεις αυτό πρέπει να ξεπεράσεις το 6χ120 για ένα φορτίο της τάξης των 400-500W.

Tο πρόβλημα βέβαια με τα πολλά ψυγεία σε νορμαλ κουτιά όπως το δικό σου είναι αυτό της ανακύκλωσης του αέρα. Είναι σημαντικό πρόβλημα που μειώνει αρκετά την απόδοση και οι περισσότεροι το παραβλέπουν. Ακόμα και έτσι όμως πάλι είναι καλύτερα με περισσότερα ψυγεία.

Link to comment
Share on other sites

6x120=720mm συνολικό, σαν πολύ μου ακούγεται.

Αν ακολουθήσω την θεωρία μου, θα έχω συνολικά 240+240+120=600mm σύνολο.

Έλεγα να βάλω και ένα φαν στο πλαϊνό καπάκι να μπάζει αέρα, γιατί αυτή τη στιγμή intake έχω μόνο τους 2 μπροστινούς που είναι push στο 240άρι, αλλά εκτός από θόρυβο (έχει τρύπες το πλαϊνό) μπορεί να χαλάσω και την ροή :/

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.