Jump to content



Laptop με μεγάλη αυτονομία


Recommended Posts

Χρειάζομαι because of reasons ένα λαπτοπάκι με τεράστια αυτονομία. Ιδανικά κατι ανάμεσα σε 13-14 ίντσες (15+ μόνο αν είναι απολύτως απαραίτητο).

Χρειάζομαι να είναι business σειράς (Dell Latitude, ThinkPads, etc). Θα αγοραστεί μεταχειρισμένο καθώς δεν με ενοχλεί να είναι καινούριο απλα θα ήθελα τουλάχιστον να είναι με DDR3 μνήμες (ας είναι C2D ο CPU).

Έχετε δουλέψει κάποιο το οποίο να σας εχει εντυπωσιάσει από αυτονομία;

Μεταχειρισμένο όπως ειπα πριν δεν με ενοχλεί, καθώς υπάρχει και το ενδεχόμενο να βρεθεί κάποιο σε ελκυστική τιμή και να επενδύσω επάνω του μια long life μπαταρία (++αν υπάρχει dock όπως το Latitude E4300)

Δεν με ενδιαφέρει τόσο η κάρτα γραφικών αρκεί να μην είναι από τις ελαττωματικές που έχουν κυκλοφορήσει.

Μέχρι στιγμής ψιλοφωτογραφίζω το Latitude Ε4300 το οποίο παίζει και refurbished. Έχετε κατι άλλο να προτείνετε;

Καινούριο δεν με πολυψήνει λόγω τιμής.

** Μηνύματα για πώληση λάπτοπ θα τρώνε ban (ειδικά αν δεν μου αρέσει η τιμή :p )

Thanks everybody!

Έγινε επεξεργασία από LevelOne
Link to comment
Share on other sites

Η μπαταρία είναι που μετράει. Δύο διαφορετικής χωρητικότητας μπαταρίες σε Dell Latitude μου έχουν δώσει από 2 ώρες μέχρι 6.5ώρες. Τώρα που χει πέσει η απόδοση τους, η μία μου δίνει κοντά στην ώρα, η άλλη κοντά στο 3ώρο.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα σε πάω ακριβά λαρβ αλλά αυτό έχω/ξέρω/μπορώνασχολιάσω.

Το macbook pro μου το 13άρι ρετινα, βγάζει 5-6 ώρες άνετα σε χαλαρή χρήση.

Έχω δει και 7.30 έχω δει και 3 φυσικά.

Και λένε πως το νέο προ με την νέα γενιά cpu που καίνε ακόμα λιγότερα παίζει στο 9ώρο.

Δεν είναι φθηνό, αλλά το δικό μου το βρίσκεις 2ο χέρι.

Specs είναι ι5/8γιγα/256ssd/ρετινα/on board του τώλου κάρτα γραφικών.

Και να ήθελες δεν στο πουλάω :p

Link to comment
Share on other sites

Είμαι εντελώς εκτός price range για MacBook/Pro. Εκτός αυτού είναι overkill για την δουλειά που το θέλω + το ότι θυμαμαι από το 13αρι retina που ειχα μολις εβαζες Win η αυτονομία έπεφτε στο μισό. Και δυστυχώς χρειάζομαι περιβάλλον Win. :(

Μάλλον τείνω προς refurb Lenovo ThinkPad T410 με i5 και με option δεύτερης μπαταρίας στο Ultrabay + 95wh μεγάλη μπαταρία που από ότι διαβάζω δίνει ~13 ώρες αυτονομία.

Και το καλύτερο; Refurb παίζει στo ebay ~180 λίρες :)

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον θα τινάξω την μπάνκα λίγο και θα πάω για ThinkPad X220 Tablet fully spec'ed με i7, 256GB SSD, εξτρα slice μπαταρία (9-10 ωρες αυτονομία), 8GB DDR3 και multitouch οθονη...

Νεώτερα μολις το πάρω στα χέρια μου :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Είμαι εντελώς εκτός price range για MacBook/Pro. Εκτός αυτού είναι overkill για την δουλειά που το θέλω + το ότι θυμαμαι από το 13αρι retina που ειχα μολις εβαζες Win η αυτονομία έπεφτε στο μισό. Και δυστυχώς χρειάζομαι περιβάλλον Win. :(

Μάλλον τείνω προς refurb Lenovo ThinkPad T410 με i5 και με option δεύτερης μπαταρίας στο Ultrabay + 95wh μεγάλη μπαταρία που από ότι διαβάζω δίνει ~13 ώρες αυτονομία.

Και το καλύτερο; Refurb παίζει στo ebay ~180 λίρες :)

Αλόχες, ξεθάβω λίγο το θέμα επειδή ψάχνω αντίστοιχο laptop τον τελευταίο καιρό (το hp dm1 4027sa δυστυχώς δεν την πολυπαλεύει τελικά με visual studio 2012 κλπ), μπορείς να δώσει το link από το t410 που βρήκες στο ebay?

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.