Jump to content



Intel 4790K (batch num και λοιπα)


Recommended Posts

Α, ενταξει, ευχαριστω.

Ετρεξα και ενα τελευταιο:

2cgy0oy.png

Βασικα, οι θερμοκρασιες με ενδιαφερουν και κυριως αν η υδροψυξη μου αποδιδει οπως πρεπει. Χθες επιασα INTEL πρωτη φορα στα χερια μου. Δεν ξερω τιποτα ακομη.

Ο 8350 που ειχα μεχρι χθες παντως ηθελε καπου 4,9GHz για να πιασει τετοιες θερμοκρασιες.

Ευχαριστω.

Καλοδούλευτα. Θεωρώ ότι κοντά στους 90° για στοκ ρυθμίσεις σε stress είναι πολύ (νομίζω ότι κάπου στους 70° θα ήταν αναμενόμενο με τέτοια ψύξη). Υπάρχει θέμα [MENTION=13242]Ioanna[/MENTION] με της hydro. Έχει αναφερθεί πολλές φορές και εδώ και σε ξένα forum. Εγώ το είχα με την H80i και βρήκα την λύση στα forums της Corsair. Τσέκαρε αν το bracket της ψύκτρας (το "Χ" στο πίσω μέρος της μητρικής) είναι χαλαρό. Μπορείς να δείς και με το χέρι τους αποστάτες της (μεταξύ μητρικής και κεφαλής) αν έχουν τζόγο. Εγώ (και άλλοι) το έλυσα με έξτρα ροδελίτσες στο πίσω μέρος ώστε οι αποστάτες από το μπροστά μέρος να τερματίσουν. Βλέποντας τις θερμοκρασίες σου με την Η100i (από τις κορυφαίες ΑΙΟ) είμαι σχεδόν σίγουρος ότι η το μπλοκ της κεφαλής δεν πατάει καλά στον επεξεργαστή.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 285
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Χθες εστησα κι εγω.

Batch number: L425B847

Πως σας φαινονται οι θερμοκρασιες?

Τα παραπανω ειναι με θερμοκρασια δωματιου 25,7C

Εχω την Corsair H110 με 4 ανεμιστηρες Noctua. Δυο 140αρηδες industrial 2000 rpm και 2 140αρηδες 1500 rpm.

Ολα ειναι σε Optimal Defaults, εκτος απο τις μνημες που τις ορισα χειροκινητα στο default τους.

Έχω την εντύπωση ότι για τέτοια ψύκτρα με stock τον 4790K οι θερμοκρασίες σου δεν είναι πολύ καλές.

Με το σύστημα της υπογραφής (ο απλός 4790) με θερμοκρασία δωματίου 24,2 C στο Cinebench R15 χτυπάει max temp 45 C στα default 3.8GHz.

Εσύ στα 4.2GHz με ένα βαθμό Κελσίου παραπάνω στο δωμάτιο, έφτασες 55 C, δηλαδή 10 C παραπάνω στο ίδιο test.

Εγώ έχω μια ταπεινή CM 212 EVO.

Δες και τα coolers του κουτιού, αν έχουν επαρκή και σωστή ροή.

Κάτι παίζει με την ψύκτρα σου, δεν πρέπει να έχει πατήσει καλά.

Άσε το Prime95 v28.5 SmallFFT κανά 5λεπτο και δες αν θα σου κάνει throttle, δηλαδή αν χτυπήσει 100 C.

Δεν παθαίνει τίποτα, μην φοβάσαι, απλά θα πέσει η συχνότητα από 4.2GHz στα 4.0GHz.

Δες και τα max Watt, στο λεπτό που το έτρεξες έφτασαν 146W (!)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.