Jump to content



Intel 4790K (batch num και λοιπα)


Recommended Posts

  • Replies 285
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

αν πάει για μένα δεν ξέρω τι θες να πεις δεν είμαι πολύ καλός στο oc είμαι "αχαριος" xaxaxa τα έχω μαμά μονο που έχω πειράζει είναι cpu ratio kai cpu core voltaga

αν μπορείς να βοηθήσετε για κάτι καλύτερο οπής μπορεί να pi

post-30084-1416078641,6659_thumb.jpg

post-30084-1416078641,8878_thumb.jpg

post-30084-1416078641,9854_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ήρθε και μένα ο δικός μου! L420B765! Το φτιάχνω αυτή την στιγμή θα ναι έτοιμο μέχρι αύριο θα ανεβάσω κανένα τεστάκι :)

Πάνω σε Maximus VII Formula... Η μητρική είναι απίθανη δεν υπάρχει! Πανέμορφη!!

2ducl74.jpg

Link to comment
Share on other sites

Από τις κορυφαίες αερόψυκτρες με επιδόσεις ίδιες με την Η100i (2 fans). http://www.thelab.gr/heatsinks-coolers-watercooling-reviews/noctua-nh-d15-o-aksios-diadoxos-134917.html?garpg=6#content_start

Επίσης, μπορεί το τσιπάκι να είναι καλύτερο. Τόσο απλά. Το ότι τραβάει παραπάνω ρεύμα δεν σημαίνει απαραίτητα ψηλότερες θερμοκρασίες. Έτσι είναι τα τσιπάκια. Άλλα τραβάν λιγότερο και ζεσταίνονται πιό πολύ. Έχω την εντύπωση ότι το μεσαίο γράμμα στο batch number αυτό δείχνει (το A, B και C). Δεν θυμάμαι ακριβώς τί αντιστοιχεί με τί.

Link to comment
Share on other sites

Untitled.png

Έπαιζα battlefield4 :p

Πριν κάνα τέταρτο το έβαλα πάλι και ανεβάζω αποτελέσματα αλλα έκανα και κάτι δουλειές μαζί όπου βλέπω έπαιζε εκεί στις 66C τώρα.

Υπόψιν ότι έχω 2 Noctua NF-A14 PWM μπροστα, 2 Noctua NF-A15 PWM στον επεξεργαστη, 1 Noctua NF-S12A PWM πισω πανω και 2 Noctua NF-R8 PWM πισω κατω. Oσο παραξενο και αν ακουγεται το βραδυ οταν το ρυθμιζω στο Silent που το αφηνω να κατεβαζει το pc ειναι εντελως αθορυβο (ολους τους ανεμιστηρες τους διαχειριζομαι απο το fan expert 3 μεσω pwm) με αποτελεσμα να κλεινουν ολοι οι ανεμιστηρες εκτος απο τους 2 στον επεξεργαστη που δουλευουν στις 250 στροφες και η θερμοκρασια δεν εχω δει ποτε να υπερβαινει τους 35C και καπου εκει ξεκινανε σε πολυ χαμηλες στροφες τα 2 μπροστα και πεφτει κατω απο 30 παλι. Γενικα ειναι εντυπωσιακες οι θερμοκρασιες και ο καταπληκτικος ελεγχος που σου παρεχει στο συστημα ψυξης η asus.

Oταν το εκλεισα μεχρι να ποσταρω το μηνυμα οι θερμοκρασιες πεσανε στα φυσιολογικα επιπεδα.

idle.png

Έγινε επεξεργασία από narcomenos
Link to comment
Share on other sites

Επίσης, μπορεί το τσιπάκι να είναι καλύτερο. Τόσο απλά. Το ότι τραβάει παραπάνω ρεύμα δεν σημαίνει απαραίτητα ψηλότερες θερμοκρασίες. Έτσι είναι τα τσιπάκια. Άλλα τραβάν λιγότερο και ζεσταίνονται πιό πολύ. Έχω την εντύπωση ότι το μεσαίο γράμμα στο batch number αυτό δείχνει (το A, B και C). Δεν θυμάμαι ακριβώς τί αντιστοιχεί με τί.

Τόσο απλά μου φαίνεται δεν είναι.

Σχετικά με το batch number, δεν υπάρχει κάτι τέτοιο που αναφέρεις.

1st letter or digit = plant code

2nd digit = Year of production

3rd & 4th digits = week

5th - 8th digits= lot number

Batch L331C516

L = Malaysia

3 = 2013

31 εβδομάδα

C516 = lot

Link to comment
Share on other sites

Overclockt.com • View topic - CPU Batch Codes, Binning, And More

List of Intel CPU Batch Number + Cherry Picking Binning CPU | Ayumilove PC

5th digit = Stepping (A or B or C)

Stepping A = less volt more heat (best with full water cooling).

Stepping B = more volt less heat (best with air or entry water cooling).

Επίσημα βλέπω ότι η Intel δεν το περιγράφει έτσι. Απλά, μάλλον είναι συμπέρασμα που βγήκε από σύγκριση πολλών αποτελεσμάτων δοκιμών από enthusiasts. Τώρα, αν δεν ισχύει μη με φάτε :flag:. Κάπως έτσι το θυμόμουνα.

Πάντως, αυτό που ήθελα να πώ είναι ότι ανάλογα με το τσιπάκι μπορεί να δεί κανείς εντελώς διαφορετική συμπεριφορά. Δεν λέω κάτι καινούργιο νομίζω. Με χαμηλό Voltage μπορεί να είναι σταθερό σε μια συχνότητα αλλά να ανεβάζει ψηλές θερμοκρασίες και άλλο τσιπάκι να θέλει πιό πολλά Volts για να είναι σταθερό αλλά να έχει χαμηλότερες θερμοκρασίες.

Έγινε επεξεργασία από pnick
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.