Jump to content



Intel 4790K (batch num και λοιπα)


Recommended Posts

  • Replies 285
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Καλοδουλευτο το καινουργιο συστημα φιλε Ορεστη αλλα λεω εγω τωρα.....

...οι temps παντως πανε στο θεο με την true black :p

...μηπως ηρθε ο καιρος να βαλεις καποια της προκοπης ψυκτρα επανω!!!

και μιας και δεν εχεις ακομα το sli σου ετοιμο, δεν ανεβαζεις κανα νουμερακι απο cpu friedly benchmark να δουμε τι ψαρια πιανει το καινουργιο cpuδακι;

Link to comment
Share on other sites

Τι θερμοκρασίες εχεις με το 1,33 ?

Αν δεν χτυπαει 90+ core σε υψηλό cpu stress τότε είναι μια χαρά. Το πρόβλημα με τον 4770k ήταν ότι βαρούσε ταβάνι η θερμοκρασία, στον 4790k θα βαράει ταβάνι η τάση και δεν θα ανεβαίνει άλλο ο επεξεργαστής.

Link to comment
Share on other sites

σταθερα με prime ειμαι στους 83-86 βαθμους με 1,28v στα 4,6ghz.

Απο νουμερα τι να δωσω? ενας 4770Κ ειναι με αλλη ονομασια... :p

Προσωπικα πιστευω οτι απλα το average στο oc θα ανεβει απο τα 4,3-4,4ghz σε 4770Κ σε 4,6Ghz-4,7ghz για ψηλο normal temps.

Τωρα εαν αξιζει θα ελεγα οχι, αλλα εγω το εκανα γιατι ηθελα να αλλαξω και mobo και λεω δεν βαριεσαι ας παρουμε και το νεο cpu να τον δουμε...

Link to comment
Share on other sites

Ασε τις πολλές κουβέντες και τρέξε κανά cinebench να δούμε νούμερο να γουστάρουμε μπας και αλλάξω πλατφόρμα.:suicide2:

Αλλαγη πλατφορμας απο 2011 σε 1150 για μερικα νουμερα σε γραφηματα? Αξιζει οντως κατι τετοιο?

Link to comment
Share on other sites

σταθερα με prime ειμαι στους 83-86 βαθμους με 1,28v στα 4,6ghz.

Mε σχεδον ~1,3v και θερμοκρασιες στο prime ~83-86 βαθμους με αεροψυκτρα μεσα στο κατακαλοκαιρο, εχει μεγαλη διαφορα απο 4770κ σε temps στο ιδιο vcore, κανανε καλη δουλεια σε αυτον τον τομεα!

Link to comment
Share on other sites

Αλλαγη πλατφορμας απο 2011 σε 1150 για μερικα νουμερα σε γραφηματα? Αξιζει οντως κατι τετοιο?

ρωτα τον αδερφο μου που απο 4960Χ πηγε σε 4770Κ :hehe:

μερα με νυχτα μου ειπε, και ακομα δεν τον εχει κλοκαρει ενω ο 4960Χ ηταν στα 4200

Περαν της πλακας, αν δεν δουλευεις εφαρμογη που να διψά για τους 2 extra πυρηνες, η πλατφορμα ειναι ανουσια.

Εγω socket 2011 ουτε να μου το χαριζανε. Προσωπικη αποψη μην παρεξηγουμαι! :flower:

Link to comment
Share on other sites

Δεν τίθεται θέμα παρεξηγήσεως για κανένα λόγο! Αλλά πες μου που είδε αυτή την χαοτική διάφορα? Αν μιλούσαμε για επίπεδο oc Οκ αλλά μιλώντας για Stock η middle oc, που υστερούσε ο 4960? Στο serfαρισμα? Στα games? Ανούσια σαν χρηματική δαπάνη μπορεί να είναι αλλά αυτό είναι άλλο θέμα που σχετίζεται με τις ανάγκες και τα θέλω του καθενός.

Link to comment
Share on other sites

δεν ειχα εγω τον 4960Χ για να σου πω

αν θες, ελα Μαρουσι μια μερα να σου δωσω μια Z87Χ-OC Gigabyte και εναν 4770Κ να δεις μονος σου. Κρατα τα οσο θες να κανεις τις δοκιμες σου :)

Link to comment
Share on other sites

Thank you very much Ανεστη! Εχω προσβαση σε μηχανηματα z87 asus rog- 4770k και z77 asus rog - 3770k, με παρομοια λοιπα χαρακτηριστικα πλην vga. Δεν εχω δει κατι σε καποιο απο τα 3 σε βασικες λειτουργιες η gaming που να με ξενισει ωστε να κοιταξω αλλου.

Ολα γρηγορα στην αποκριση επιλογων, 0 κολληματα, οποτε εχω σχηματισει μεχρι στιγμης την αποψη οτι αν καποιος ειναι με καποιο απ αυτα δεν αλλαζει. Στην περιπτωση που εχει καποιον 6πυρηνο δεν νομιζω οτι χαλαει κανεναν αυτο εκτος και αν ισχυει η τοση κακη αποδοση εναντι των 4πυρηνων.

Ενας καφες με τον αδερφο σου θα ελυνε το μυστηριο!!

Link to comment
Share on other sites

Μισο-μισο για να μην παρεξηγηθουμε ε!!!

Το εγραψα αυτο με αφορμη την Ελληνικη ρηση "Λεμε και καμια μλκια να περνα η ωρα" πιστευα οτι θα ηταν κατανοητο.!! :whistling

Σεβαστη η αποψη του [MENTION=5811]junior-21-[/MENTION] αλλα η πλατφορμα μου μια χαρα ειναι και πολυ ευχαριστημενος ειμαι.:yes4:

Έγινε επεξεργασία από takis-pa
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.