Jump to content



Intel 4790K (batch num και λοιπα)


Recommended Posts

Μεχρι την Τεταρτη θα εχω ολοκληρωσει το project οποτε και θα σου πω....

Εχω σκοπο να του δωσω 1,4v και οσο παει....

Μην μασας με το ρευμα 1 χρονο παιζω με τον 4770k στα 1.45 και 4.9 και με δυνατα load,απλα το ψοφιμι δεν μου κανει τη χαρη για x264testbenchmark,για αυτο λεω να τον στειλω για τσαι να παμε στον καινουργιο.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 285
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Μην μασας με το ρευμα 1 χρονο παιζω με τον 4770k στα 1.45 και 4.9 και με δυνατα load,απλα το ψοφιμι δεν μου κανει τη χαρη για x264testbenchmark,για αυτο λεω να τον στειλω για τσαι να παμε στον καινουργιο.

κατσε οπως εισαι...Φανταζομαι εχεις κανει σιγουρα ξεβρακωμα στο cpu σου (με τετοιο ρευμα) για να τον κρατας σε καπως normal temps!

Link to comment
Share on other sites

Με τον 4770κ μου παιζω εδω και πανω απο 6 μηνες στα 4.4 με 1.35. Ακομα και τωρα με τοση ζεστη δε μασαει.

Αν δηλαδη δε δω τουλαχιστον 4.8 στα ιδια βολτ, δε με βλεπω για την αλλαγη. Ειχα ψηθει τρελλα αλλα τελευταια στιγμη ειπα να περιμενω να δω τι παιζει.

Φιλος που πηρε τη πρωτη μερα ειναι με 1.2 στα 4.6 prime stable, temps 60-65. Οταν εχω νεοτερα θα ενημερωσω.

Link to comment
Share on other sites

Με τον 4770κ μου παιζω εδω και πανω απο 6 μηνες στα 4.4 με 1.35. Ακομα και τωρα με τοση ζεστη δε μασαει.

Εχεις κανει delid?

Γιατι στον δικο μου 4770κ βλεπω οτι 1,35 Vcore δινει ακρως απαγορευτικα temps κατω απο βαρυ στρεσσαρισμα πχ LinX....

Link to comment
Share on other sites

Εχεις κανει delid?

Γιατι στον δικο μου 4770κ βλεπω οτι 1,35 Vcore δινει ακρως απαγορευτικα temps κατω απο βαρυ στρεσσαρισμα πχ LinX....

Οχι δεν εχω κανει. Και iss εχω τρεξει και αντεχει. Αλλα για παραπανω ρευμα δεν αξιζει. Πχ για να παιξει 4.7 ηθελε πανω απο 1.45 και δεν ηθελα να του δωσω τοσο, ασε που σε πολυ στρες κοπαναγε 100αρια και εκανε throttle.

Για μενα αμα αντεχει ωρες gaming πχ battlefield, diablo 3, και αλλα πολλα ειναι οκ.

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν εχω κανει. Και iss εχω τρεξει και αντεχει. Αλλα για παραπανω ρευμα δεν αξιζει. Πχ για να παιξει 4.7 ηθελε πανω απο 1.45 και δεν ηθελα να του δωσω τοσο, ασε που σε πολυ στρες κοπαναγε 100αρια και εκανε throttle.

Για μενα αμα αντεχει ωρες gaming πχ battlefield, diablo 3, και αλλα πολλα ειναι οκ.

Το iss τι ειναι?

Link to comment
Share on other sites

δλδ θα αλλαξεις επεξεργαστη για 400mhz παραπανω ;:p

Γιατι εσυ νομιζεις θα τα πιασει? Για ιδιο τσιπακι μιλαμε, μονο το IHS αλλαξαν.. (aka πρεπει να εχεις ΠΟΛΥ φαρδος για να πετυχεις τσιπ που να πιανει 4.7 και πανω) :p

Και μενα ο 4770k που εχω περναει cinebench στα 4.7 με 1.28Vcore/1.9VRIN, αλλα stable στο latest prime, occt linpack και IBT δεν καθετε. (εκτος αν του δωσεις 1.34+ v)

4.5 ομως μπορω να κατσω με 1.21v κοντα (torture stable), και εχω απωλειες της ταξεως του 1~1.5 fps απο τα πιο απαιτητηκα games. Ειναι στην ευχερια του χρηστη αν θελει αυτο το 1 fps ή παραπανω ζωη στο chip.

PS: Οσοι απο εσας τολμησετε πανω απο 1.3~1.35v για 24/7 καλη τυχη με το electromigration σας ευχομαι. (22nm ftw)

Έγινε επεξεργασία από Frostbyte
Link to comment
Share on other sites

Και μενα ο 4770k που εχω περναει cinebench στα 4.7 με 1.28Vcore/1.9VRIN, αλλα stable στο latest prime, occt linpack και IBT δεν καθετε. (εκτος αν του δωσεις 1.34+ v)

Mα ετσι και αλλιως, το να ειναι ενα chip "cinebench stable", δεν λεει τιποτε για την σταθεροτητα του.....

Πχ με τον 4770κ περναω cinebench με μολις 1,16-1,17vcore στα 4,5ghz......και για να σταθεροποιηθω σε prime 95 28,1version που περιλαμβανει και avx2 μεσα που εχουνε οι haswell(η 27.9 version του prime περναει "αερα" με πολυ λιγοτερο vcore) αναγκαστικα να παω το vcore στα 1,26-1,27 για τα 4,5ghz..

Για αυτο λεω οταν μιλαμε για σταθεροτητα, ειναι και τι τεσταρει ο καθενας..

Πχ και το δικο μου chip βγαζει με 1,28vcore cinebench στα 4,7ghz, αν πας να τεσταρεις prime ομως το "μπλε κανονι" θα παει συννεφο:p

Link to comment
Share on other sites

Ti σε κανει να πιστευεις οτι ενα τσιπακι που με μαμα ταση (1.18?) στα 4.4 δε θα μπορει να παει 4.7?

Για minimum το κοβω το 4.7

[MENTION=478]sebastian[/MENTION]..

Μπορεις να δεις ποση ταση θελει για να βγαλει ibt @ default?

(μιας και μιλαμε για batch num κλπ..να εχουμε ενα μετρο συγκρισης)

Έγινε επεξεργασία από ΝTG
Link to comment
Share on other sites

Aν θελετε να τεσταρετε full σταθεροτητα σε haswell chip, τεσταρετε με prime 95 28,1version και LinX 0.6.5 version...

Σε αυτα τα 2 τα βρισκουν "μπαστουνια" τα συγκεκριμενα chip..."Tα αλλα" βγαινουν αερατα....

Link to comment
Share on other sites

Πρακτικα το ιδιο πραγμα λεμε παιδες, δεν ειναι ολα τα τσιπακια ιδια, αυτο που λες NTG μπορει να μην συμβαινει απαραιτητα με ολους - ο haswell ειναι ρουλετα και πολυ περιεργος στο overclock, απο οσο εχω πειραματιστει τουλαχιστον.

Link to comment
Share on other sites

#L336D106

Ambient 30C, κουτι 250D, ψυξη Η100i με 2 ανεμιστηρες σε push απο μεσα προς τα εξω.

Linx 0.6.5, στα 4.2 turbo με auto vcore 1.130v, temps 84-91 C.

Mε επιλογη "sync all cores" απο bios,

Linx 0.6.5, στα 4.4 turbo με auto vcore 1.280v, temps 87-94 C.

Κραταω μια πισινη μη τυχον δεν εχει κατσει καλα η Η100 γιατι εκανα βιαστικα την τραμπα των cpus αλλα και παλι... Aντε γεια.

Να overclocκαρω δεν προκειτε, γι αυτο περιμενα τον 4790Κ, για το ψυχολογικο 4GHz ετοιμο.

Eκεινο που μπορει να ψαξω αν βρω ορεξη ειναι αν εχει τα στοκ 4.4GHz με λιγοτερο ρευμα.

Link to comment
Share on other sites

Το πιο πιθανο ειναι αυτα τα 300 ΜΗz που λες να ειναι εφικτα με καταλληλη ψυξη και λιγο ψαξιμο.

Το θεμα ειναι ειναι για να κερδισεις τι;

Εννοω, οκ οταν τους i7 920 τους πηγαιναμε απο 2,66 στοκ στα 4,2 ειχε νοημα.

Τωρα απο τα 4,4 στα 4,7 μου φαινεται πολυ ανουσιο για να ασχοληθεις. :hm:

Link to comment
Share on other sites

Το πιο πιθανο ειναι αυτα τα 300 ΜΗz που λες να ειναι εφικτα με καταλληλη ψυξη και λιγο ψαξιμο.

Το θεμα ειναι ειναι για να κερδισεις τι;

Εννοω, οκ οταν τους i7 920 τους πηγαιναμε απο 2,66 στοκ στα 4,2 ειχε νοημα.

Τωρα απο τα 4,4 στα 4,7 μου φαινεται πολυ ανουσιο για να ασχοληθεις. :hm:

Παιζεις με 4790Κ ? ....για ριξε εντυπωσεις απο το κομματι σου!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.