Jump to content



Intel 4790K (batch num και λοιπα)


Recommended Posts

Το πιο πιθανο ειναι αυτα τα 300 ΜΗz που λες να ειναι εφικτα με καταλληλη ψυξη και λιγο ψαξιμο.

Το θεμα ειναι ειναι για να κερδισεις τι;

Εννοω, οκ οταν τους i7 920 τους πηγαιναμε απο 2,66 στοκ στα 4,2 ειχε νοημα.

Τωρα απο τα 4,4 στα 4,7 μου φαινεται πολυ ανουσιο για να ασχοληθεις. :hm:

To δικο μου ποστ ηταν για το πιο πανω.Μπηκες σφηνα :p

L418 δειχνει καλο τσιπακι παντως...αν καποιος τα κυνηγαει.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 285
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Μμ intel stress test, intel burn test, καπως ετσι :p

Μόνο με αυτό είσαι 1000% σίγουρος για το OC κάτω απο τις ποιό απόλυτες καταστάσεις στρεσαρίσματος και μόνον με αυτό βλέπεις θερμοκρασίες βαρβάτες (Το CPU τραβάει όσο περισσότερο ρεύμα γίνεται)

Aν θελετε να τεσταρετε full σταθεροτητα σε haswell chip, τεσταρετε με prime 95 28,1version και LinX 0.6.5 version...

Σε αυτα τα 2 τα βρισκουν "μπαστουνια" τα συγκεκριμενα chip..."Tα αλλα" βγαινουν αερατα....

Καλά αυτά που ανέφερες αλλά άμα δεν τρέξεις Intel Burn Test (5 runs minimum) στο Very High preset ή σε Custom με 4-10GB RAM με όλα τα threads ανοικτά για καθε CPU δεν βλέπεις ΑΝ θα αντέξει ο IMC του CPU κάτω απο καταστάσεις Xtreme OC και διαχείρισης μεγάλων ποσών φυσικής μνήμης! Επίσης τις θερμοκρασίες που θα δείς να πιάνει σε αυτό το stresstest δεν θα τις δείς αλλού, όπως επίσης και την κατανάλωση ρεύματος!

Έγινε επεξεργασία από Dj_ALeX
Link to comment
Share on other sites

#L336D106

Ambient 30C, κουτι 250D, ψυξη Η100i με 2 ανεμιστηρες σε push απο μεσα προς τα εξω.

Linx 0.6.5, στα 4.2 turbo με auto vcore 1.130v, temps 84-91 C.

Mε επιλογη "sync all cores" απο bios,

Linx 0.6.5, στα 4.4 turbo με auto vcore 1.280v, temps 87-94 C.

Κραταω μια πισινη μη τυχον δεν εχει κατσει καλα η Η100 γιατι εκανα βιαστικα την τραμπα των cpus αλλα και παλι... Aντε γεια.

Να overclocκαρω δεν προκειτε, γι αυτο περιμενα τον 4790Κ, για το ψυχολογικο 4GHz ετοιμο.

Eκεινο που μπορει να ψαξω αν βρω ορεξη ειναι αν εχει τα στοκ 4.4GHz με λιγοτερο ρευμα.

πες μας και την θερμοκρασια νερου της Η100ι

ειδικα οταν εχεις 90-94 στο τσιπακι

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω πως το ελεγχω αυτο.

Αν ειναι απο το corsair link, δυστυχως δεν εχω εγκατεστημενα ουτε λογισμικο ουτε καλωδιο.

Ενδεικτικα επειδη ειδα οτι υπηρχε ενδιαφερον ποσταρα τα προηγουμενα νουμερα.

Δεν εχω σκοπο να τον ανεβασω και δεν σκαω καθολου για τις θερμοκρασιες.

Στο τσακ δεν ξηλωσα την Η100ι και να βαλω την στοκ ψυκτρα, για αισθητικους λογους και μονο την κρατησα :D

Link to comment
Share on other sites

Mε επιλογη "sync all cores" απο bios,

Linx 0.6.5, στα 4.4 turbo με auto vcore 1.280v, temps 87-94 C.

Κραταω μια πισινη μη τυχον δεν εχει κατσει καλα η Η100 γιατι εκανα βιαστικα την τραμπα των cpus αλλα και παλι... Aντε γεια.

Mια χαρα εχει καθησει η ψυκτρα σου...

Περι διαφορα θερμοκρασιων μεταξυ 4770Κ και 4790Κ...

Ιδια μητρικη, ιδια ψυξη,ιδια θερμοαγωγιμη παστα, 4,4ghz και 1,28vcore under load και 5 run LinX και στους 2 !

4790Κ Τemps:

attachment.php?attachmentid=62787&stc=1&d=1404059184

4770Κ Τemps:

attachment.php?attachmentid=62788&stc=1&d=1404059134

post-11419-1416078547,8181_thumb.jpg

post-11419-1416078547,9697_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία από 9000+rpm
Link to comment
Share on other sites

[MENTION=11813]javaneze:[/MENTION]

Ποια μητρικη εχεις?

Αν σου ειναι ευκολο, μπες μια στο bios της μητρικης, κανε μια load optimal defaults-->save and exit και καπακι μπες παλι μια bios και πες μου τις ενδειξεις vcore και cache voltage που εχεις στα default!

Link to comment
Share on other sites

Nα, να μην εχεις να λες :p

sync all cores

vcore = offset

offset = -0.015

ambient = 30C

attachment.php?attachmentid=62789&stc=1&d=1404060740

Ποια μητρικη εχεις?

Αν σου ειναι ευκολο, μπες μια στο bios της μητρικης, κανε μια load optimal defaults-->save and exit και καπακι μπες παλι μια bios και πες μου τις ενδειξεις vcore και cache voltage που εχεις στα default!

Mητρικη asus z87i-pro.

1.031 vcore.

Το cache δεν εχει ενδειξη.

post-11813-1416078548,2488_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία από javaneze:
Link to comment
Share on other sites

[MENTION=11813]javaneze:[/MENTION] χωρίς να θέλω να σε στεναχωρήσω μάλλον έπεσες σε μεγάλη μπανάνα 4790Κ

γιατί είναι χειρότερος από τον 4770Κ μου.....όσον αφορά τις θερμοκρασίες

Link to comment
Share on other sites

Μου φαινεται αδυνατο να μη μπορει καποιος να κανει ενα 7% οc...(Απο 4.4 σε 4.7)

Δε ξερω γιατι ..αλλα για καποιο λογο νομιζω οτι η ρουλετα τελειωσε στους refresh.

Μα οι refresh ειναι ακριβως το ιδιο τσιπακι με διαφορετικο IHS, γιατι πιστευεις οτι η ρουλετα τελειωσε? Ελαχιστα posts παραπανω και ηδη κανουν λογο για μπανανες.. :hehe:

Εγω ειμαι της αποψης του "κατσε να βγουν οι broadwell και βλεπουμε".

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=11813]javaneze:[/MENTION] χωρίς να θέλω να σε στεναχωρήσω μάλλον έπεσες σε μεγάλη μπανάνα 4790Κ

γιατί είναι χειρότερος από τον 4770Κ μου.....όσον αφορά τις θερμοκρασίες

Χαχα μην το σκεφτεσαι μαν, πες οτι θες :)

Αδιαφορω πληρως για τις θερμοκρασιες.

Το μονο που με ενοιαζε και κατεληξα σε αυτον ειναι τα εγγυημενα 4.4 .

Οποτε βρω διαθεση μπορει να ασχοληθω με επανεγκατασταση της Η100 με φρεσκια παστα (τωρα εχω μια arctic silver 5 7ετιας) και θα επανελθω.

Οχι οτι περιμενω μεγαλυτερη πτωση απο 1-2 C αλλα και το οτι το γραφειο μου βραζει στους 30C δεν βοηθαει καθολου τα αποτελεσματα.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=11813]javaneze:[/MENTION] χωρίς να θέλω να σε στεναχωρήσω μάλλον έπεσες σε μεγάλη μπανάνα 4790Κ

γιατί είναι χειρότερος από τον 4770Κ μου.....όσον αφορά τις θερμοκρασίες

Eπειδη ολο τα μεσημερι παρεα με [MENTION=22471]Da_KiLLA[/MENTION] τεσταραμε θερμοκρασιες μεταξυ 4770κ και 4790κ...

Ο [MENTION=11813]javaneze:[/MENTION] αυτα που δειχνεις ειναι σε LinX 0.6.5 στα 4,4ghz...Μπορεις να τρεξεις και συ το ιδιο και να μας δωσεις ενα screenshot για να δουμε ποσο καλυτερες θερμοκρασιες θα εχεις απο αυτες που δειχνει ο javaneze?

Δεν αμφισβητο αυτο που λες, αλλα θα ηθελα να δω τις θερμοκρασιες σου!:)

Link to comment
Share on other sites

Καλά αυτά που ανέφερες αλλά άμα δεν τρέξεις Intel Burn Test (5 runs minimum) στο Very High preset ή σε Custom με 4-10GB RAM με όλα τα threads ανοικτά για καθε CPU δεν βλέπεις ΑΝ θα αντέξει ο IMC του CPU κάτω απο καταστάσεις Xtreme OC και διαχείρισης μεγάλων ποσών φυσικής μνήμης! Επίσης τις θερμοκρασίες που θα δείς να πιάνει σε αυτό το stresstest δεν θα τις δείς αλλού, όπως επίσης και την κατανάλωση ρεύματος!

Μια χαρα μπορεις να ζορισεις το imc του cpu και με το linx που λεω.

Εχει να ρυθμισεις ποση απο την μνημη του συστηματος θελεις να χρεισιμοποισεις στο stress.

Link to comment
Share on other sites

Tο ρευμα παντως στο auto δινει απλοχερα.

Καπως καλυτερες θερμοκρασιες στα 4.4 με offset -0.050 που σε full load το μεταφραζει σε 1.149v. Ισως να μπορει και με λιγοτερα, θα συνεχισω δοκιμες και θα ποσταρω.

Παντως ρε μαν [MENTION=11419]9000+rpm[/MENTION] αυτο το LinX 0.6.5 το σκιζει το cpu.

Στο IBT εχω μεσο ορο 5C λιγοτερα στα ιδια settings.

attachment.php?attachmentid=62795&stc=1&d=1404067927attachment.php?attachmentid=62794&stc=1&d=1404067927

post-11813-1416078549,3277_thumb.jpg

post-11813-1416078549,4549_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

τελικά τα ιδια σκ@τ@ ειναι και ο δικος μου

γιατι ειμαι με θερμοκρασία δωματίου 28.6 χωρίς A/C

Ποσταραμε ταυτοχρονα. :)

Δες το προηγουμενο ποστ, ενδεχομενως να μπορεις με πολυ λιγοτερο vcore τα 4.4 .

Παιξε με offset ;)

Link to comment
Share on other sites

Παντως ρε μαν [MENTION=11419]9000+rpm[/MENTION] αυτο το LinX 0.6.5 το σκιζει το cpu.

Το γνωριζω!:D

Παντως αν σου το περναει με ~1,15νcore under load το συγκεκριμενο test χωρις errors, φαινεται καλο το cpuδακι!:D

Αυτο που δεν μου καθεται καλα ειναι τα gflops που βγαζεις στο linx 0.6.5..

Κανονικα στα 4,4ghz θα επρεπε να εχεις ~200gflops , εσυ εισαι αρκετα πιο κατω!

Έγινε επεξεργασία από 9000+rpm
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.