Jump to content



Intel 4790K (batch num και λοιπα)


Recommended Posts

Δεν εχω ανακαλυψει τι ειναι αυτοι οι διαιρετες αλλα θα το βρω.

Τι διαφορα εχει ομως ο διαιρετης με το manual bclk;

Επηρεαζουν διαφορετικα πραγματα και διαφορετικες λειτουργίες;

Δλδ, μπορεις να αλλαξεις διαιρετη και το bclk να παραμενει 100;

To bclk εχει συγκεκριμενα νουμερα που παιζει ή μπορεις να το βαλεις π.χ. 112 ή 129 ή 143;

Οταν αλλαζεις manually το bclk επηρεζεται μονο το cpu clock και τιποτα αλλο, ή επηρεαζεται και το uncore;

Για το uncore (cpu cache multi) υπαρχει καποιος αναλογικος κανονας στο τι θετουμε σε σχεση με το multi του cpu;

Tελος [MENTION=124]NoDsl[/MENTION] παρατηρησες διαφορα σε ρευμα/θερμοκρασιες για τον ιδιο χρονισμο; Π.χ. 50x100 VS 40x125;

Σορρυ για το σεντονι ερωτησεων, ευχαριστω προκαταβολικα οποιον κανει κεφι να απαντησει. :)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 285
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Είχε και μια επιλογή το bios των ASRock Που βοηθούσε, δεν θυμάμαι πια

If memory serves me right.. May it be this?

There are two new settings Intel has added in “CPU PLL Selection” and “Filter PLL Level”. On the boards which don’t have this different training the “LCPLL” is better as it is more optimized to maximize a lower BCLK range, high on the filter might work best with it at the 103mhz range as well. However for the Z87X-OC with its BCLK training, the “SBPLL” works much better than “LCPLL”, on auto the board will set “SBPLL” when you reach a certain mhz, and set “low” if you set 112mhz+, you can try “high” but I don’t think you will see any improvement.

Sauce

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι πως το bclk πρέπει, ασχέτως τσιπσετ να είναι ξεκλείδωτο μόνο στους Κ. Θέλω να βρώ κανεναν 4430 ή κάτι αντίστοιχο να δοκιμάσω κάποια στιγμή.

Για τις νεότερες γενιές δεν ξέρω αλλά σε i5 2500 non K sandy και z68 μητρική μπορούσες κανονικά να πειράξεις το bclk.

Link to comment
Share on other sites

Για τις νεότερες γενιές δεν ξέρω αλλά σε i5 2500 non K sandy και z68 μητρική μπορούσες κανονικά να πειράξεις το bclk.

Και στον 3470 που είχα παλιότερα γινότανε. Απλά, η αστάθεια ερχόταν πολύ γρήγορα λόγω memory/pcie controller. Μέχρι 105 το είχα φτάσει. Στους haswell η μνήμη κάπως ανεξαρτητοποιήθηκε με το base clock strap.

Link to comment
Share on other sites

asus Z97-K , ετοιμοπαραδοτη , αυτην ειχε..βιαζομουν.Δε μπορουσα να περιμενω για asrock.ΠΟΥΘΕΝΑ δεν την εβρισκα..

edit: ξεκιναμε........:p [MENTION=31462]pnick[/MENTION]

post-5513-1416078611,4446_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία από GoMaR
Link to comment
Share on other sites

asus Z97-K , ετοιμοπαραδοτη , αυτην ειχε..βιαζομουν.Δε μπορουσα να περιμενω για asrock.ΠΟΥΘΕΝΑ δεν την εβρισκα..

edit: ξεκιναμε........:p

Καλή είναι η μητρική. Θερμοκρασίες είδες την ώρα που έτρεξες το Cinebench;

Edit: Δεν σε πρόλαβα. Οι θερμοκρασίες είναι μετά από render στο 3dsmax ή είναι μέσα και το Cinebench;

Link to comment
Share on other sites

εκανα edit

room temp 30.6C

edit: βρε συ , κατα τη διαρκεια του render ειναι αυτες οι θερμοκρασιες..

idle εχω 35-37 και στο 3ds βαραει τις temps που βλεπεις.

στο cinebench +2 βαθμους παραπανω

Έγινε επεξεργασία από GoMaR
Link to comment
Share on other sites

30.6° :-O Ε, τότε το 70άρι είναι μια χαρά. Απλά, χώρο για oc τώρα δεν έχεις. Αργότερα, να δροσίσει και όταν μπεί και καλή ψύκτρα. Με την στοκ δεν είσαι;

οχι δεν ειμαι με στην στοκ..ειχα μια παλια τουμπανακι corsair και την εβαλα με 120αρη ανεμιστηρα.

σιγα μην ειχα 70αρη full load με στοκ και room temp 30,6

Link to comment
Share on other sites

edit: βρε συ , κατα τη διαρκεια του render ειναι αυτες οι θερμοκρασιες..

idle εχω 35-37 και στο 3ds βαραει τις temps που βλεπεις.

στο cinebench +2 βαθμους παραπανω

Τις max κοιτάω κατ' αρχήν. Ε, ναι, υποπτεύθηκα ότι με cinebench θα είχες παραπάνω. Αν έχεις αυτές τις θερμοκρασίες με aftermarket ψύκτρα, δεν υπάρχουν πολλά περιθώρια για oc (μελλοντικά).

Link to comment
Share on other sites

Τις max κοιτάω κατ' αρχήν. Ε, ναι, υποπτεύθηκα ότι με cinebench θα είχες παραπάνω. Αν έχεις αυτές τις θερμοκρασίες με aftermarket ψύκτρα, δεν υπάρχουν πολλά περιθώρια για oc (μελλοντικά).

αδιαφορο:p αντε να επιχειρησω για 100-200 παραπανω.Ετσι για το γμτ.

παντως ρευματα ειναι ολα auto ,η μητρικη ειναι στο αυτοματο.παιζει ρολο ; Υπαρχει περιπτωση να δινει παραπανω ταση ;

δεν εχω ιδεα τι ειναι ολα αυτα απο επιλογες.:hehe:

Link to comment
Share on other sites

αδιαφορο:p αντε να επιχειρησω για 100-200 παραπανω.Ετσι για το γμτ.

παντως ρευματα ειναι ολα auto ,η μητρικη ειναι στο αυτοματο.παιζει ρολο ; Υπαρχει περιπτωση να δινει παραπανω ταση ;

δεν εχω ιδεα τι ειναι ολα αυτα απο επιλογες.:hehe:

Ναι, στο Auto η μητρική πάντα δίνει παραπάνω Vcore. Συνήθως, μπορεί χειροκίνητα το voltage να κατέβει αρκετά και να γλυτώσεις μερικούς °C.

Πάντως, μιλάμε για τεράστια διαφορά πλέον στην απόδοση. Με τον 3770Κ στα 4.4 βγάζω περίπου 810cb (Cinebench). O 4790K χωρίς να κάνει ο χρήστης κάτι, πιάνει 970. Σχεδόν 20% παραπάνω απόδοση στα ίδια ρολόγια.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.