Jump to content



Intel 4790K (batch num και λοιπα)


Recommended Posts

  • Replies 285
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Τι έφτιαξε ο άνθρωπος για να πάει την μπανάνα του (4790Κ) στα 5.100 και μαλιστα σε Hwbot prime.που είναι το ευκολότερο bench για τον επεξεργαστή.Στα υπόλοιπα δηλαδή με το ζόρι να πιάσει τα 5.00.

Μέχρι και χαρτόνια χρησιμοποίησε !

4790.png

Screenshot by Lightshot

Screenshot by Lightshot

Έγινε επεξεργασία από venex58
Link to comment
Share on other sites

Εγω με την Hero ολα στο auto και ειναι βραχος.... στα 4,6ghz καρα stable (οχι μονο cinebench) με 1,35v και το άφησα εκει! Αλλα βαραει 90-95αρια με την true black στα βαριά! Καθημερινά παιζει 40-65 βαθμους.

Έγινε επεξεργασία από sebastian
Link to comment
Share on other sites

Εισαι σιγουρος οτι δεν τα εχει με λιγοτερο ρευμα;

Πιστευω πως ναι! αν και δεν πειραξα και πολλα.... με 1.32v δεν μου εβγαλε καποια, με 1.35v μου τα εβγαλε! Οποτε :p το αφησα εκει...

Link to comment
Share on other sites

Εχω κολλησει στην αναφορα του BCLK Overclocking στο review του [MENTION=124]NoDsl[/MENTION] το οποιο δεν ειχα ξανασυναντησει σε διαφορα fora του εξωτερικου που χαζευω.

Ακομα κι εδω στο lab δεν εχω ξαναπετυχει αναφορα του σε αυτες τις γενιες.

Ειχα μεινει με την εντυπωση οτι στα 1155/1150 sockets δεν το πειραζαμε γιατι επηρεαζε uncore/μνημες/καρτες γραφικων-pcie/usb κλπ.

Aν εχει ασχοληθει καποιος, ας κανει μια πιο κατατοπιστικη αναφορα στο τι παιζει και τι επιτρεπεται, αν εχει διαφορα σε θερμοκρασιες, ρευμα κτλ ...

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά κανένας διαιρέτης δεν μου δούλεψε γιατί έχω την εντύπωση ότι είναι αυξητικοί και όχι μειωτικοί. Απλά σήκωνα bclk μέχρι να κολλήσει. Είχε και μια επιλογή το bios των ASRock Που βοηθούσε, δεν θυμάμαι πια, γιατί με παραπάνω ρεύματα δεν έβλεπα ιδιαίτερες διαφορές(αυτό που λέω συνέχεια πως περισσότερο ρεύμα δεν σημαίνει μεγαλύτερη σταθερότητα).

Επίσης, με τη 280x δεν πήγαινε με τπτ πάνω ~150. Με την Onboard έφτασε εκεί που έφτασε.

Το θέμα είναι πως το bclk πρέπει, ασχέτως τσιπσετ να είναι ξεκλείδωτο μόνο στους Κ. Θέλω να βρώ κανεναν 4430 ή κάτι αντίστοιχο να δοκιμάσω κάποια στιγμή.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.