Jump to content



Intel 4790K (batch num και λοιπα)


Recommended Posts

Μα και αυτός ο takis-pa ρε παιδί μου.

Έτρεξε να πάρει τον 4930.

Δεν είχε λίγο υπομονή να περιμένει τον 4790Κ.:suicide:

Εμένα πάντως αν μου το χάριζε,το έπαιρνα ευχαρίστως.Και ας είναι 2011.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 285
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Ορεστη επειδη δευτερα ειμαι ετοιμος να αγορασω μια απο τα ιδια μπορεις να βαλεις κανενα cinebench temps ktl?[MENTION=478]sebastian[/MENTION]

Έγινε επεξεργασία από kakao83
Link to comment
Share on other sites

Ορεστη επειδη δευτερα ειμαι ετοιμος να αγορασω μια απο τα ιδια μπορεις να βαλεις κανενα cinebench temps ktl?[MENTION=478]sebastian[/MENTION]

με true black με ψοφιο και μουφα ανεμιστήρα στα 4,6ghz με 1.28 με κλειστο το aircondition 73-78 οι πυρηνες...

Link to comment
Share on other sites

Καλοριζικο σε ολα τα παιδια που αναβαθμισανε σε 4790k,αν καποιος εχει την καλοσυνη ας ανεβασει ενα cinebench15 σε οτι μπορει να πιασει ανεξαρτητως αν ειναι σταθερος σε οτιδηποτε αλλο(ενα 15 να δω θα καταλαβω τις δυνατοτητες)να δω αν αξιζει να παιξω λιγο με τον νεο,ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Μισο-μισο για να μην παρεξηγηθουμε ε!!!

Το εγραψα αυτο με αφορμη την Ελληνικη ρηση "Λεμε και καμια μλκια να περνα η ωρα" πιστευα οτι θα ηταν κατανοητο.!! :whistling

Σεβαστη η αποψη του [MENTION=5811]junior-21-[/MENTION] αλλα η πλατφορμα μου μια χαρα ειναι και πολυ ευχαριστημενος ειμαι.:yes4:

edit: Αυτο ειναι το χιλιοστο μου ποστ.:banging:

4770K >4930K στο 98% των σημερινων game,ετσι για να μην μπερδευομαστε και μπερδευουμε.

Link to comment
Share on other sites

Καλοριζικο σε ολα τα παιδια που αναβαθμισανε σε 4790k,αν καποιος εχει την καλοσυνη ας ανεβασει ενα cinebench15 σε οτι μπορει να πιασει ανεξαρτητως αν ειναι σταθερος σε οτιδηποτε αλλο(ενα 15 να δω θα καταλαβω τις δυνατοτητες)να δω αν αξιζει να παιξω λιγο με τον νεο,ευχαριστω.

Περιμενε 2-3 μερουλες να ετοιμασω ενα καλο setup και βλεπουμε τι και πως...

Στο R15 εχω cpu score 955 στα 4,7ghz

Link to comment
Share on other sites

Εχουμε και λεμε:

1. Στα 4,6 ghz με 1,28V με Thermalright true black με εναν ανεμιστηρα 12αρη 1000 στροφων της πλακας και παστα στο cpu noname και πολυ λιγη ποσοτητα γιατι δεν ειχα αλλη εκεινη την στιγμη.

Στο δωματιο μου με ανοιχτο απλα το παραθυρο

εχω αυτο το αποτελεσμα δειτε max temp

R15.jpg

R15.jpg

Link to comment
Share on other sites

Περιμενε 2-3 μερουλες να ετοιμασω ενα καλο setup και βλεπουμε τι και πως...

Στο R15 εχω cpu score 955 στα 4,7ghz

Ευχαριστω,απο αυτα που εδωσες σαφως και ανωτερος απο τον προκατοχο 4770Κ,παντως το θεμα θερμοκρασιας ακομα δεν το λυσανε απο oτι βλεπω,θελει ξεκαπακωμα παλι,θα περιμενω νεοτερα σου για 4.8 και να προχωρησω σε αγορα,τα 4.7 με αερα στο cine15 ειναι πολυ θετικα σε επεξεργαστη μαμα,για volt 1.3-1325 φανταζομαι.

Ευχαριστημενος δεν ειμαι αλλα οτι και να λεμε ειναι καλυτερος εστω και απ τον παλιο μου 4770K που τραβηξε cine15 στα 4.95 αλλα με δαχτυλο και 1.45v.

Ασχετο αλλα αν προχωρησεις σε sli συστημα μην ξεχασεις τις μνημες να ειναι τουλαχιστον 2400 και να δεχονται TRDRD 4.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=478]sebastian[/MENTION]

Oρεστη απο το ~80αρι που βλεπω οτι πιανει το cpuδακι στο cinebench, υποθετω οτι αν τρεξεις ενα linx θα παει "ευκολα" πανω απο 90...

Ισως τελικα να μην ειναι και τοσο κρυοι οσο φανταστηκα αρχικα...αλλα για να βγει σωστο συμπερασμα θα ηθελα να τον δω με "καλη" ψυξη!

Έγινε επεξεργασία από 9000+rpm
Link to comment
Share on other sites

[MENTION=478]sebastian[/MENTION]

Oρεστη απο το ~80αρι που βλεπω οτι πιανει το cpuδακι στο cinebench, υποθετω οτι αν τρεξεις ενα linx θα παει "ευκολα" πανω απο 90...

Ισως τελικα να μην ειναι και τοσο κρυοι οσο φανταστηκα αρχικα...αλλα για να βγει σωστο συμπερασμα θα ηθελα να τον δω με "καλη" ψυξη!

πηρα την αποφαση να παρω μια καλη ψύξη. Στον 4770Κ με την true black δεν παλευοτανε στα 4,3ghz.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=478]sebastian[/MENTION]

Oρεστη απο το ~80αρι που βλεπω οτι πιανει το cpuδακι στο cinebench, υποθετω οτι αν τρεξεις ενα linx θα παει "ευκολα" πανω απο 90...

Ισως τελικα να μην ειναι και τοσο κρυοι οσο φανταστηκα αρχικα...αλλα για να βγει σωστο συμπερασμα θα ηθελα να τον δω με "καλη" ψυξη!

Για να αποκτησουμε εμπεριστατωμενη αποψη πρεπει να τρεξουμε και τους 2 με 1.4V πες σε ενα aida με stress fpu απλα για να δουμε τι εκανε η intel με την νεα παστα αν και τα πρωτα σημαδια με αφησαν δυσαρεστημενο,αλλα την τουρτα την πηραμε το κερασακι θα το βαλουμε εμεις,εκτος και αν τα 4.4 μαμα οι sandybridgakides τα θεωρουν λιγα,ας μην ξεχνανε ομως οτι προκειται περι διαφορετικης αρχιτεκτονικης που περα απο το cine15 βρισκει και θα βρει μελλοντικα και αλλου εφαρμογες.

Link to comment
Share on other sites

Για να αποκτησουμε εμπεριστατωμενη αποψη πρεπει να τρεξουμε και τους 2 με 1.4V πες σε ενα aida με stress fpu απλα για να δουμε τι εκανε η intel με την νεα παστα αν και τα πρωτα σημαδια με αφησαν δυσαρεστημενο,αλλα την τουρτα την πηραμε το κερασακι θα το βαλουμε εμεις,εκτος και αν τα 4.4 μαμα οι sandybridgakides τα θεωρουν λιγα,ας μην ξεχνανε ομως οτι προκειται περι διαφορετικης αρχιτεκτονικης που περα απο το cine15 βρισκει και θα βρει μελλοντικα και αλλου εφαρμογες.

Οτι ειναι πιο κρυος απο 4770κ αυτο ειναι σιγουρο, δεν το συζηταμε καν!

Απλα για να βγει 100% ασφαλες συμπερασμα περι θερμοκρασιων 4770Κ vs 4790K θα πρεπει να τεσταριστουν τα cpu's στο ιδιο vcore και με την ιδια ψυξη για να δουμε ποσο πιο κρυος ειναι ο 4790Κ..

Τα 4,4ghz by default καθε αλλο παρα λιγα ειναι..

Βασικα με τον 4790Κ δεν ασχολησε καθολου, τον κουμπωνεις πανω, εχεις 4,4ghz εγγυημενα σε καθημερινη βαση και...αντε γεια!

Link to comment
Share on other sites

Οτι ειναι πιο κρυος απο 4770κ αυτο ειναι σιγουρο, δεν το συζηταμε καν!

Απλα για να βγει 100% ασφαλες συμπερασμα περι θερμοκρασιων 4770Κ vs 4790K θα πρεπει να τεσταριστουν τα cpu's στο ιδιο vcore και με την ιδια ψυξη για να δουμε ποσο πιο κρυος ειναι ο 4790Κ..

Τα 4,4ghz by default καθε αλλο παρα λιγα ειναι..

Βασικα με τον 4790Κ δεν ασχολησε καθολου, τον κουμπωνεις πανω, εχεις 4,4ghz εγγυημενα σε καθημερινη βαση και...αντε γεια!

Συμφωνω απολυτα σε οτι λες απλα ανοιγει η ψαλιδα οταν δινεις 1.3 η 1.4 στον επεξεργαστη,γι αυτο ανεφερα και το 1.4,για παραδειγμα με 1.3 και οι 2 η διαφορα μπορει να ειναι 10 βαθμοι και με 1.4 20,αυτο πρεπει να δουμε να δουμε τι κανει η νεα παστα.

Θα περιμενω τον seb να μου δωσει cine15 στα 4.8 και θα προχωρησω σε αγορα,πιστευω οτι 100-200mhz παραπανω τα εχουν απο τον παλιο και παντα μιλαω για καλα κομματια του παλιου,εδω αλλοι ουτε 4.4 δεν πιανανε απο οτι διαβαζα ενα χρονο τωρα.

Link to comment
Share on other sites

Απλα για να βγει 100% ασφαλες συμπερασμα περι θερμοκρασιων 4770Κ vs 4790K θα πρεπει να τεσταριστουν τα cpu's στο ιδιο vcore και με την ιδια ψυξη για να δουμε ποσο πιο κρυος ειναι ο 4790Κ..

και παλι ..100% σιγουρος δεν θα εισαι αν δεν εχεις την ιδια μητρικη το ιδιο κουτι ..και καλο θα ηταν και τον ιδιο χωρο(για την ιδια θερμοκρασια).

Που και παλι δλδ ..για το 100% ασφαλες συμπερασμα..δε νομιζω να θετε να το εξαγουμε απο δυο επεξεργαστες.(δυο εννοω αριθμητικα δυο).

Το πιο σιγουρακι ειναι μαλλον αυτο..

Οτι ειναι πιο κρυος απο 4770κ αυτο ειναι σιγουρο, δεν το συζηταμε καν!

Στο διαταυτα θα συμφωνησω και με αυτο..(συμφωνω πλεον σε αρκετα πραματα..:p)

Προσωπικα πιστευω οτι απλα το average στο oc θα ανεβει απο τα 4,3-4,4ghz σε 4770Κ σε 4,6Ghz-4,7ghz για ψηλο normal temps.

Τωρα εαν αξιζει θα ελεγα οχι, αλλα εγω το εκανα γιατι ηθελα να αλλαξω και mobo και λεω δεν βαριεσαι ας παρουμε και το νεο cpu να τον δουμε...

Έγινε επεξεργασία από ΝTG
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω απολυτα σε οτι λες απλα ανοιγει η ψαλιδα οταν δινεις 1.3 η 1.4 στον επεξεργαστη,γι αυτο ανεφερα και το 1.4,για παραδειγμα με 1.3 και οι 2 η διαφορα μπορει να ειναι 10 βαθμοι και με 1.4 20,αυτο πρεπει να δουμε να δουμε τι κανει η νεα παστα.

Θα περιμενω τον seb να μου δωσει cine15 στα 4.8

Μεχρι την Τεταρτη θα εχω ολοκληρωσει το project οποτε και θα σου πω....

Εχω σκοπο να του δωσω 1,4v και οσο παει....

Link to comment
Share on other sites

εδω αλλοι ουτε 4.4 δεν πιανανε απο οτι διαβαζα ενα χρονο τωρα.

Το αυτο....

Οι περισσοτεροι 4770κ δεν τα εχουν σταθερα τα 4,4ghz...Και οταν λεω σταθερα...εννοω σταθερα!

Οχι για ενα benchaki του λεπτου...

Αλλα και σε "καλο" κομματι 4770κ να πεσεις που να μπορει να παιξει "ψηλα" παλι το πιθανοτερο ειναι να σε κοβουν οι θερμοκρασιες...θες delid..μια διαδικασια που και πιθανοτητα να παρεις το cpu στο χερι υπαρχει αλλα και επιτυχημενα να γινει...εγγυηση cpu γιοκ μετα!

Ο 4790Κ φαινεται και οτι ελυσε σε καποιο βαθμο το προβλημα θερμοκρασιων, αλλα και κατα μεσο ορο δειχνει να κλοκαρει καλυτερα απο οτι οι 4770κ!

Έγινε επεξεργασία από 9000+rpm
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.