Jump to content



Laptop για δουλειά/gaming


Recommended Posts

Καλησπέρα φίλες και φίλοι. Επειδή απο Σεπτέμβρη θα πάω επιτέλους Αγγλία για σπουδές θα πρέπει να αποχεραιτίσω τον σταθερό μου.

Σκέφτηκα λοιπόν οτι ήρθε η ώρα να πάρω και εγώ 1 laptop, άλλα δεν έχω ασχολήθει με τα λαπτοπ είπα να ζητήσω την βοήθεια σας.

Οι τιμές να μην είναι εξωπραγματικές, γύρω στα 700 ευρά max.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλες και φίλοι. Επειδή απο Σεπτέμβρη θα πάω επιτέλους Αγγλία για σπουδές θα πρέπει να αποχεραιτίσω τον σταθερό μου.

Σκέφτηκα λοιπόν οτι ήρθε η ώρα να πάρω και εγώ 1 laptop, άλλα δεν έχω ασχολήθει με τα λαπτοπ είπα να ζητήσω την βοήθεια σας.

Οι τιμές να μην είναι εξωπραγματικές, γύρω στα 700 ευρά max.

Να ξερεις οτι εχεις παντου φοιτικές εκπτώσεις. Αν δεν εχεις αναγκη windows το macbook retina 13 ειναι κοντα στις 800 λιρες με την εκπτωση αν θυμαμαι καλα. Παρολαυτα, οτι βρεις να ξερεις οτι κατα 90% εχεις γυρω στο 20% φοιτιτικη εκπτωση.

Θα σου προτεινα και lenovo λογο service. με 50 ευρω βαζεις 3ετη εγγυηση να ερθουν στον χωρο σου για επισκευη. Επισης μιας και ερχεσαι να σπουδασεις, θα αφηνα το gaming και θα κοιτουσα καλυτερη οθονη μιας και θα λιωσεις στο word, και καλη μπαταρια μιας και θα εισαι βιβλιοθηκη/αμφιθεατρο/σπιτι και θα θες αυτονομια και να ειναι και ελαφρυ. Γιαυτο σου προτεινα το retina.

Να προσθεσω οτι στην apple μπορεις να κανεις μεχρι 10 ατοκες δωσεις, αρκετα ευκολα, εφοσον εχεις αγγλικο τραπεζικο λογαριασμο, που λογο σχολης θα ειναι ευκολο να ανοιξεις.

Απο περιεργια αν δεν εχεις προβλημα, τι σχολη και που;

Μιας και θα πας Αγγλία, δεν το παίρνεις από εκεί; Π.χ. Dell Factory Outlet

καλο αυτο. Παλια μοντελα σε πολυ χαμηλες τιμες ε?

Έγινε επεξεργασία από Bonito
Link to comment
Share on other sites

καλο αυτο. Παλια μοντελα σε πολυ χαμηλες τιμες ε?

Έχει και νεώτερα refurbished. Απλά, η ακριβώς προηγούμενες σειρές της dell είχαν πολύ καλύτερους επεξεργαστές (Μ και QM) και αν παρατηρήσεις, όλα τα 15.6" XPS έχουν 1080p ανάλυση. Είναι μια χαρά μηχανήματα.

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικα μονο dell και lenovo θα επαιρνα σε νορμαλ χρηματα. Μπορει και οι αλλες εταιρειες να εχουν καλα λαπτοπ και service αλλα πολυ πλαστικουρα και απαραδεκτα keyboard με πολυ λεπτα κουμπακια που πατας και βουλιαζει στη μεση !!!!!

[MENTION=20181]Grim95[/MENTION] νομιζω η καλυτερη λυση ειναι τα XPS "προηγουμενης γενιας" που σου έδειξε ο [MENTION=31462]pnick[/MENTION]

Έγινε επεξεργασία από Bonito
Link to comment
Share on other sites

Με 730€ και λίγη υπομονή μέχρι 28/8 παίρνεις Surface Pro 3.

Είναι η προσφορά για φοιτητές. Προσοχή το πληκτρολόγιο πάει ξεχωριστά και κοστίζει 125€ ή παίρνεις ένα οποιοδήποτε πληκτρολόγιο αν σε βολεύει.

Surface Pro 3 - Microsoft Store United Kingdom Online Store

Από την άλλη υπάρχει και το Surface Pro 2 στα 650€ + το cover-πληκτρολόγιο που κοστίζει 115-125 ανάλογα το πιο θα επιλέξεις. Και εδώ ισχύει ότι μπορείς να πάρεις ότι πληκτρολόγιο σου αρέσει.

Τέλος και στα 2 η συσκευασία περιέχει και πενάκι για σημειώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Απο περιεργια αν δεν εχεις προβλημα, τι σχολη και που;

Computer Science στο Sunderland.

Ευχαριστώ για την βοήθεια παιδιά, αλλά μάλλον θα πάω για φτιάξιμο το Alienware του bro και αν δω πως δεν με βολέβει η ξαναχαλάσει θα πάρω άλλον.

Link to comment
Share on other sites

Computer Science στο Sunderland.

Ευχαριστώ για την βοήθεια παιδιά, αλλά μάλλον θα πάω για φτιάξιμο το Alienware του bro και αν δω πως δεν με βολέβει η ξαναχαλάσει θα πάρω άλλον.

επειδη λογικα θα λιωσεις στον προγραμματισμο, πιστευω θελεις ενα 15'' με καλη αναλυση οθονης.

Link to comment
Share on other sites

επειδη λογικα θα λιωσεις στον προγραμματισμο, πιστευω θελεις ενα 15'' με καλη αναλυση οθονης.

Μιας και εγω σπουδαζω Αγγλια Southampton (Electronic Engineering) σ αυτο που λεει ο Bonito εχει απολυτο δικιο. Επειδη στο CS τα παιδια λιωνουν στον προγραμματισμο διαρκως, εγω θα προτεινα ενα 13αρι λαπτοπ + μια εξωτερικη οθονη. :dirol: Προγραμματισμος σε τετοιο επιπεδο μ ενα λαπτοπ τουλαχιστον εγω δεν θα μπορουσα να το κανω. Θα ειναι πολλες οι γραμμες του κωδικα. Καλυτερα να παρεις ενα πιο μικρουλι με μια εξωτερικη οθονη πακετακι να εχεις το κεφαλι σου ησυχο. Επισης δεν προτεινω λαπτοπ-τερας λογω βαρους. (πχ alienware). Θα σε κουραζει απιστευτα να το κουβαλας uni-halls ή uni-σπιτι αναλογα με το που θα μεινεις. Παρε κανενα μανιτζεβελο ελαφρυ, να το παιρνεις uni για σημειωσεις και για διαβασμα στη βιβλιοθηκη πχ και να ειναι ελαφρυ πανω απ ολα :dirol: αυτα απο εμενα :)

PS: Εχω το dell xps 13 convertible και το πηρα απο το dell outlet που σου προτεινε και ο pnick. Certified refurbished το πηρα και ηρθε πραγματικα του κουτιου χωρις σημαδια χωρις τιποτα. 500 λιρες απο 1200 που εκανε τοτε new. :) Αρα μην το φοβασαι και το outlet :) Εχει καλες προσφορουλες με ψαξιμο :)

Edit: Επισης +1 σ αυτο που ειπε ο Bonito για την αναλυση. Επειδη θα περνας καθημερινα παρα πολλες ωρες μπροστα απο τον υπολογιστη σου ειτε διαβαζωντας ειτε για εργασιες για research κτλ. οτι και να παρεις τελικα να κοιταξεις να εχει οσο δυνατον καλυτερη αναλυση.

Έγινε επεξεργασία από apostonikos
Link to comment
Share on other sites

[MENTION=10322]apostonikos[/MENTION] συμφωνω. Να κανω μια ερωτηση: Στα windows 8 αν εχεις πολυ μεγαλη αναλυση κραταει σταθερο scaling η τα μικραινει;

edit: Διαβαζω οτι στα 8.1 το φτιαξανε λιγο αλλα και παλι αν εχεις high ppi οθονη δεν υπαρχει ομοιογενεια. Με linux και high ppi αναλυση τι παιζει;

Έγινε επεξεργασία από Bonito
Link to comment
Share on other sites

[MENTION=10322]apostonikos[/MENTION] συμφωνω. Να κανω μια ερωτηση: Στα windows 8 αν εχεις πολυ μεγαλη αναλυση κραταει σταθερο scaling η τα μικραινει;

Αν καταλαβαινω καλα την ερωτηση σου εχουν επιλογη μεσα τα windows 8.1 που φοραει το δικο μου. Εχει επιλογη για το scaling (change size of all items) σε φαση 100%-125%-150%-200%. Επισης σε multi monitors υπαρχει επιλογη "Let me choose one scaling level for all my displays". Ελπιζω να καταφερα ν απαντησω στο ερωτημα σου :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Αν καταλαβαινω καλα την ερωτηση σου εχουν επιλογη μεσα τα windows 8.1 που φοραει το δικο μου. Εχει επιλογη για το scaling (change size of all items) σε φαση 100%-125%-150%-200%. Επισης σε multi monitors υπαρχει επιλογη "Let me choose one scaling level for all my displays". Ελπιζω να καταφερα ν απαντησω στο ερωτημα σου :hehe:

τα μεγαλωνει ολα ομοιομορφα; η ειναι σαν το dpi των windows που γινοταν χαμος;

Link to comment
Share on other sites

Σε χανω λιγο παιχτη μου. Σε κοβω πολυ πιο ψαγμενο απο εμενα :p Αν εννοεις πως δειχνουν τα προγραμματα στην 13αρα πχ και αυτα ειναι ολα ομοιομορφα. Προσπαθουσα να κανω print screen και δεν βρισκω το paint στα Windows 8 για να σου δειξω :rofl: Αν εννοεις ομως πως δειχνουν πχ οταν συνδεεις το 13αρι πανω σε αλλη οθονη απο την εμπειρια μου που το εχω κανει 13αρι+27αρα οθονη δειχνουν ακριβως στην ιδια αναλυση και το ιδιο μεγεθος και οι 2 οθονες. Ελπιζω να καταφερα να λυσω τις αποριες σου :p Αν οχι συνεχισε να ρωτας και καπου θα την βρουμε την ακρη :magic:

Link to comment
Share on other sites

στα windows7 + 8, (δε ξερω για 8.1), οταν εβαζες μεγαλη αναλυση σε μικρη οθονη (high pixel per inch ή ppi) κρατουσε πιξελ/αντικειμενο σταθερα. Δηλαδη αν για παραδειγμα σε μια 720p οθονη σε 15'' λαπτοπ το εικονιδιο του δικτυου των windows κατω δεξια, ειναι 30x30 pixels και πιανει 5x5mm, σε μια 4Κ αναλυση σε 15 αρη, θα εχει παλι 30χ30 pixel και θα ειναι περιπου 1x1mm.

Οποτε το προβλημα ειναι οτι μικραινουν τα παντα σε σημειο που δε μπορεις να τα δεις, αντι να κραταει σταθερα τα μεγεθη και να τα εμπλουτιζει με pixels (καλυτερη ποιοτητα).

Οποτε εβλεπες τα προηγουμενα χρονια, πολλοι να αποφευγανε τις μεγαλες αναλυσεις σε μικρες οθονες λογο αυτου του προβληματος. Ενα καλο παραδειγμα ειναι πλεον τα retina macbook οπου οτι αναλυση και να βαλεις η διαστασιολογηση παραμενει ιδια και αλλαζει η ποιοτητα απεικονισης.

Δε ξερω αν εχεις δει 13-αρι retina με 2560x1600 . 2560x1600 = 4096000 /13 = 315,000 pixels per inch.

Οποτε λεω μιας και του προτεινουμε μεγαλη αναλυση σε λαπτοπ να βεβαιωθει οτι τα windows 8.1 που λογικα θα εχει, να υποστιριζουν πλεον μεγαλες αναλυσεις γιατι θα του βγουν τα ματια.

edit: αρχικα θελει support απο microsoft, και μετα ολα τα 3rd party apps να προσαρμοστουν αναλογως.

Έγινε επεξεργασία από Bonito
Link to comment
Share on other sites

στα windows7 + 8, (δε ξερω για 8.1), οταν εβαζες μεγαλη αναλυση σε μικρη οθονη (high pixel per inch ή ppi) κρατουσε πιξελ/αντικειμενο σταθερα. Δηλαδη αν για παραδειγμα σε μια 720p οθονη σε 15'' λαπτοπ το εικονιδιο του δικτυου των windows κατω δεξια, ειναι 30x30 pixels και πιανει 5x5mm, σε μια 4Κ αναλυση σε 15 αρη, θα εχει παλι 30χ30 pixel και θα ειναι περιπου 1x1mm.

Οποτε το προβλημα ειναι οτι μικραινουν τα παντα σε σημειο που δε μπορεις να τα δεις, αντι να κραταει σταθερα τα μεγεθη και να τα εμπλουτιζει με pixels (καλυτερη ποιοτητα).

Κρατώντας σταθερή την ανάλυση σε 1920x1080 μπορείς ν' αλλάξεις τη διάσταση όλων των εικονιδίων της επιφάνειας εργασίας κανονικά και μπορείς να τα έχεις από υπερβολικά μικρά μέχρι για τυφλούς :p Δεν είναι locked το ratio μεταξύ ανάλυσης και μεγέθους :)

Link to comment
Share on other sites

Κρατώντας σταθερή την ανάλυση σε 1920x1080 μπορείς ν' αλλάξεις τη διάσταση όλων των εικονιδίων της επιφάνειας εργασίας κανονικά και μπορείς να τα έχεις από υπερβολικά μικρά μέχρι για τυφλούς :p Δεν είναι locked το ratio μεταξύ ανάλυσης και μεγέθους :)

Για windows 8.1 μιλας συγκεκριμενα ? γιατι δεν το εχω δοκιμασει. Αν και λενε οτι ακομα δεν εχει φτιαξει τελειως.

Μεχρι τα 8 γινοταν αυτο.

Η παλια λυση με την αλλαγη του dpi στα εικονιδια ειναι αισχρη:nothing: αν εννοεις αυτο.

Και η καινουργια λυση στα 8.1 λενε οτι αγουρη ακομα:hehe:

Έγινε επεξεργασία από Bonito
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.