Jump to content



Πάει η οθόνη μου??? Πρόταση για καινούρια


aspirin

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από Hellrider [Σήμερα, στις 21:57]

Eγω παντως εχω την 755DFX και ειναι μια χαρα δεν εχει κανενα προβλημα.Τι να σου πω απο εκει και περα μπορει να ετυχε!!!

Ίσως....ποτέ δεν ξέρεις:confused:

Link to comment
Share on other sites

Εμαθες τιποτα για τη σαμσουνγκ και την lg? βασικα αν δεν εχεις προβλημα χωρου και τη θες αρκετα για παιχνιδια νομιζω πως ολοι λενε οτι CRT εχουν καλυτερη αποδοση..

Link to comment
Share on other sites

επειδή χθες το ψαχνα, στα 330 βρίσκεις 1715, και 430 πήρα την 1915, της lg όλες.

καλά τα πλεονεκτήματα των crt αλλά παίζουν και όγκος + ακτινοβολία.

βασικά με 430 ευρώ πιστεύω ότι αξίζει να πάρεις τη 1915.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Alexandros [29-11-2004 18:18]

aspirin δε θελω να σε απογοητευσω αλλα μεινε μακρυα απο την Σαμσουγκ που εβαλες στο ματι.Εχω χρησιμοποιησει την 755DF (παλαιοτερα) και την 795MB για λιγο καιρο.Εαν δεν εχεις απαιτησεις στην γεωμετρια τοτε οκ.Διαφορετικα, θα απογοητευτεις. Η αναλυση 1280 θα δειχνει ψιλοθολα ιδιαιτερα στις γωνιες. Ολες αυτες ειναι DF, shadow mask και υποφερουν τοσο στα χρωματα οσο και στην φωτεινοτητα-ευκρινεια...

Χμμμ...δε θα το λεγα.Εχω την 957df της Samsung και ειμαι απολυτσα ευχαριστημενος και οσον αφορα τα χρωματα και την ευκρινεια αλλα και αναλυση.Οσο για κουραση μηδεν!

Βασικο σημειο που χριζει προσοχης ειναι το σερβις-αντικατασταση κλπ.Η Samsυng στην ελλαδα εχει πολυ καλο.Τσεκαρε το site για πληροφ.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από yanni

Πάντως εγώ με τις LG έχω πολλά παράπονα. Χάλια γεωμετρία, moire και το βασικότερο πολύ ευαίσθητη. 1 F700p και 3-4 F900b, όλες τουλάχιστον εδώ που μένω παρουσιάζουν που και που τρέμουλο στην οθόνη. Μάλλον λόγο κακής θωράκισης.

Αντίθετα μια F900P που έχει ο Jimmyfox είναι πράγματι πολύ καλή. Αλλά αυτός την έχει σε ισόγειο όχι στον πρώτο όροφο 12 μέτρα από τα καλώδια της ΔΕΗ ή δεν ξέρω και εγώ τι άλλο.

Σήμερα πάντως θα προτιμούσα να δώσω τα λεφτά μου σε Samsung παρά σε LG.

Γιαννη μαλλον δε φταιει η οθονη.Εχω κι εγω τετοια προβληματα με Sony21"F520 που εχει πολυ καλη θωρακιση αλλα σ'αυτη την περιπτωση δεν μπορει να κανει τιποτα.

Φταιει σιγουρα η Δεη που τρεχει παραλληλα 220V και 380 Βιομηχανικο.

Παρατηρησε οτι τρεμει συγκεκριμενες ωρες της ημερας οταν φορτωνεται το δικτιο.

Το μονο που μπορεις να κανεις ειναι να μετακινησεις την οθονη σε αλλο δωματιο

Στην Αμερικη βρηκα οτι καποιοι με το ιδιο προβλημα προμηθεβονται ενα μεταλικο περιβλημα για την οθονη τους που μοιαζει με σκυλοσπιτο και ειναι κραμα νικελιου,χαλκου και μολυβδου για να κοβει το ηλεκτρομαγνητικο παιδιο.Η Τφτ δεν επιρεαζονται φανταζομαι.

Link to comment
Share on other sites

’στα να πάνε. Ένα σκυλόσπιτο για την LG μου παρακαλώ!!!!

Αλλά άμα μου λες για τέτοια προβλήματα με Sony,.... χαιρετίσματα.

Το τρελλό πάντως είναι ότι σήμερα δοκίμασα να ανεβάσω αναλύσεις στα 50Hz για άλλο λόγο. Στα 50Hz και στα 1024Χ768 παρατήρησα 2-3 πραγματάκια. Σταθερότατη εικόνα, καθόλου moire και άριστη ευκρείνια. Οπότε ίσως απλά δεν φταίει μόνο η ΔΕΗ, που μάλλον έχεις δίκιο, αλλά και τα μάπα ηλεκτρονικά που τώρα τελευταία βάζουν στις CRT οι εταιρίες για να κρατήσουν χαμηλό κόστος, αλλά και διότι έχουν πέσει με τα μούτρα στις TFT.

H 6 χρόνων 15'' AOC που έδωσα δεν μάσαγε μία.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.