Jump to content



Αγορα RAM (2 x 8GB)


Recommended Posts

  • Replies 65
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

σιγα μη βαλεις και υγρο αζωτο :p

Με 1.77 v κλοκαρισμενη στα 2800 τη hyperX beast 2400 ειναι το πιο δροσερο part του pc, επισεις κανενα oc σε μνημη δεν εχει νοημα να παει πανω απο 1.8v (απλα απο κει και πανω δε κερδιζεις απολυτως τιποτα) οποτε θεωρω μαλλον fail την προσπαθεια να πουλησουν κουλερακια για μνημες (και παναθεμα τους μεχρι και νερα εχω δει)

Link to comment
Share on other sites

Παιδια, εγω το μονο που προσπαθω να καταλαβω ειναι ΑΝ γινεται το συγκεκριμενο 4 pin molex, με καποιον ανταπτορα, να συνδεθει σε 4-pin fan header, δηλαδη αυτους που διαθετει η μητρικη μου. ΑΝ γινεται δηλαδη να κοντρολαριστουν οι στροφες των συγκεκριμενων ανεμιστηρων με αυξομειωση του voltage.

Διαβασα καποια comments στο Newegg και στο Amazon για τον Turbulence II (ο ΙΙΙ δεν εχει κυκλοφορησει ακομη σχεδον, αλλα το ιδιο 4 pin molex διαθετει). Καποιοι λοιπον εκει λενε οτι καταφεραν να τον συνδεσουν (τον συγκεκριμενο memory cooler) πανω σε fan header της μητρικης τους. ΠΩΣ το καταφεραν? Με ΠΟΙΟΝ ανταπτορα?! ΑΥΤΟ προσπαθω να βρω!

Σχετικα με τις θερμοκρασιες των DRAM σας πιστευω! Και εγω τωρα, με 1333 Kingston @1.5V, δεν εχω δει ποτε πανω απο 40 - 45C, στους καυσωνες και σε Prime95 stress tests! Οι καινουργιες λοιπον ποσο πια παραπανω να πανε ?! Οχι πολυ παραπανω! Ενταξει λοιπον, σας πιστευω!

ΜΗΠΩΣ ομως μπορει καποιος να μου πει ποιο adapter θα επρεπε να χρησιμοποιησω στην ΥΠΟΘΕΤΙΚΗ περιπτωση που θα τον αγοραζα και θα ηθελα να τον συνδεσω με την μητρικη?

Γινεται αυτο ή δεν γινεται?

Και αν δεν γινεται, τοτε τι λενε ολοι αυτοι στο newegg και στο Amazon?!

Ευχαριστω.

Έγινε επεξεργασία από Ioanna
Link to comment
Share on other sites

ΜΗΠΩΣ ομως μπορει καποιος να μου πει ποιο adapter θα επρεπε να χρησιμοποιησω στην ΥΠΟΘΕΤΙΚΗ περιπτωση που θα τον αγοραζα και θα ηθελα να τον συνδεσω με την μητρικη?

Γινεται αυτο ή δεν γινεται?

Και αν δεν γινεται, τοτε τι λενε ολοι αυτοι στο newegg και στο Amazon?!

Ευχαριστω.

Links please!

Link to comment
Share on other sites

Οι μνημες ηρθαν, εγκατασταθηκαν και λειτουργουν κανονικα. :)

Μετα από Load Optimized Defaults η μητρικη μου εκανε παλι του κεφαλιου της: 1333MHz, 11-11-11-28 @1.5V.

Ορισα χειροκινητα τις προτεινομενες από τον κατασκευαστη ρυθμισεις: 1866Mhz, 8-9-9-24 @1.6V. Μια επιφυλαξη εχω για το 2Ν. Θα το ψαξω.

Πριν την εγκατασταση ετρεξα καποια benchmarks, για μια καποια συκγριση με τις παλιες, δηλαδη τις KINGSTON Value ram 1333.

Παρακατω συγκρινονται οι G.Skill στις default ρυθμισεις τους με τις Kingston στα καλυτερα δυνατα settings που μπορεσα να επιτυχω.

AIDA64 Cache & Memory Benchmark

KINGSTON

G.SKILL

MAXMEM2 - PreView

KINGSTON

G.SKILL

Ειμαι αρκετα ευχαριστημενη. :)

Ευχαριστω οσους συμμετειχαν με τις συμβουλες & προτασεις τους.

Ps: τελικα, memory cooler ουτε μου χρειαζεται ουτε με συμφερει –τουλαχιστον αυτόν της G.Skill- να αγορασω.

Γεια σας.

Έγινε επεξεργασία από Ioanna
Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με το cooler, η ίδια η G.Skill δίνει μόνο στα kits που είναι άνω των 2133...

Όπως σου έχουν πεί και παραπάνω, θέμα δεν πρόκειται να έχεις , εκτός και αν δώσεις πολλά volt στις μνήμες για κάποιο OC, το οποίο θεωρώ ότι δεν έχεις λόγο να κάνεις.

Ακόμη και οι DDR3 ανεβάζουν μετά από πολύωρη εξαντλητική χρήση θερμοκρασία, η οποία καλύπτεται από το Airflow του κουτιού σου αν είναι σωστά στημένο ( που έχεις δείξει ότι είναι) και γενικά χαμηλότερες από τις DDR2 , οπότε δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα.

Tα Cooler της G.Skill που δίνει με τις TridentX είναι Turbulence II, με 2x 50mm Led Fans που καταλήγουν σε 4pin molex. Βγαίνει σε Μπλε και Λευκό led, αν νομίζεις ότι θα ανέβαζε την αισθητικη του συστήματός σου, μπορείς να πάρεις ένα, κατά τα άλλα , δεν συντρέχει λόγος ψύξης ή επίδρασης στη σταθερότητα και τις επιδόσεις.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=5217]felix[/MENTION]

Στο άλλο μου θεμα ειπες, μεταξυ άλλων:

Τα timings είναι στο Auto ? το tRC μου φαίνεται πάρα πολύ στο 48...Στα ίδια ρολόγια νομίζω θα πρεπε να είναι κοντά στο 34-37...

Το κατεβασα και εγω στα 33 και δοκιμαζω τωρα.

Μια απορια-ερωτηση παντως! Στο link που δινεις εκει (post #30), ενας τυπος καταφερε να ριξει το tRAS στα ...8 !! (screenshot) :drool: :drool:

Απο τα 24 αυτος το εριξε στα ...8 ! ! !

Πως το καταφερε αυτο?! Ρωταω απλα και μονο επειδη εμεινα εκπληκτη!!

Γιατι βγαζεις τοσο χαμηλο σκορ στο bandwith?

Να ναι αραγε κανα κουσουρι της πλατφορμας η παιζει κανα προβλημα που δε το γνωριζεις?

Καλημερα, τι εννοεις "στο bandwidth"? Για ποια ακριβως τιμη του MaxxMEM μιλας? Και κυριως και σημαντικοτερα: που μπορω να βρω benches (μετρησεις-αποτελεσματα) των δικων μου μνημων σε AMD πλατφορμα, και συγκεκριμενα σε συστημα σαν το δικο μου? Οχι οτι με ενδιαφερει αμεσα, απλα σαν ενα μετρο συγκρισης. Μηπως εχω σεταρει κατι λαθος...

ΑΝ εχω ρυθμισει κατι λαθος πολυ ευχαριστως να το διορθωσω :)

ΑΝ ειναι κατι άλλο = call me: ω, αδυναμη αδυναμη AMD, δεν με ενδιαφερει καθολου - δεν ασχολουμαι καθολου :)

Τα δικα σου νουμερα φαινονται αψογα! Πολλα συγχαρητηρια! :) :)

Αλλα εχεις Intel, εχεις 8GB, εχεις 2400MHz μνημες... τρεχεις στα 4.6GHz...και ποιος ξερει τι O/C τους εχεις κανει...Αν ειδα καλα, γιατι ειναι και πρωι.

Την καλημερα μου σε ολους! Να ειστε καλα! :) :)

ps: παντως, μετα απο λιγες μερες, θα φορτωσω ενα xmp των μνημων, θα τρεξω καποια benches, και μετα θα επικοινωνησω με το support της G.Skill να μου πουν και αυτοι την γνωμη τους...

Έγινε επεξεργασία από Ioanna
Link to comment
Share on other sites

Αυτο που ανεβασα ειναι τυχαιο απο τα εκατονταδες screen shoots που εχω με διαφορους χρονισμους και ταχθτητες.

Η cpu δεν παιζει μεγαλο ρολο που τρεχει, εχω δοκιμες απο 800 MHz εως 5 GHz και οι μνημες δεν επητρεαζονται, αλλα ασχετα με αυτο σε πειραματισμους ακομα και με 1600 και 13 cl δεν ειδα κατω απο 18.1 bw με 51 latency οπως και με αλλες μνημες, και φυσικα και με 16 Gb (οταν κανεις oc ομως καλο ειναι να βαζεις ενα ενα chanel ωστε σε περιπτωση που σε κοψει ενα ντιμακι να ξερεις τι θα αλλαξεις)

Εσενα δε σε κοβει καποιο ντιμακι γιατι και με τις προηγουμενες ειχες το ιδιο προβληματικα νουμερα.

Σχετικα με την πλατφορμα δε γνωριζω. Εχει ακουστει πως οι fx εχουν κατωτερο memory controller αλλα δε νομιζω να εχει τοσο μεγαλες διαφορες.

Για να πεις οτι εχεις κανει degrade το cpu ουτε αυτο παιζει γιατι δεν ασψοληθηκες με τασεις sustem agent, analog io, digital io που ειναι και οι τασεις που αφορουν την διαχειρηση της ραμ.

Προσωπικα θα ρωτουσα αλλους κατοχους fx (οχι απλα amd γιατι αυτο δε λεει τιποτα) και αν δεν ειχαν το ιδιο προβλημα θα δοκιμαζα με μια δανικη cpu (οχι απαραιτητα ιδια, απλα να ειναι fx)

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που ανεβασα ειναι τυχαιο απο τα εκατονταδες screen shoots που εχω με διαφορους χρονισμους και ταχθτητες.

Η cpu δεν παιζει μεγαλο ρολο που τρεχει, εχω δοκιμες απο 800 MHz εως 5 GHz και οι μνημες δεν επητρεαζονται, αλλα ασχετα με αυτο σε πειραματισμους ακομα και με 1600 και 13 cl δεν ειδα κατω απο 18.1 bw με 51 latency οπως και με αλλες μνημες, και φυσικα και με 16 Gb (οταν κανεις oc ομως καλο ειναι να βαζεις ενα ενα chanel ωστε σε περιπτωση που σε κοψει ενα ντιμακι να ξερεις τι θα αλλαξεις)

Εσενα δε σε κοβει καποιο ντιμακι γιατι και με τις προηγουμενες ειχες το ιδιο προβληματικα νουμερα.

Σχετικα με την πλατφορμα δε γνωριζω. Εχει ακουστει πως οι fx εχουν κατωτερο memory controller αλλα δε νομιζω να εχει τοσο μεγαλες διαφορες.

Για να πεις οτι εχεις κανει degrade το cpu ουτε αυτο παιζει γιατι δεν ασψοληθηκες με τασεις sustem agent, analog io, digital io που ειναι και οι τασεις που αφορουν την διαχειρηση της ραμ.

Προσωπικα θα ρωτουσα αλλους κατοχους fx (οχι απλα amd γιατι αυτο δε λεει τιποτα) και αν δεν ειχαν το ιδιο προβλημα θα δοκιμαζα με μια δανικη cpu (οχι απαραιτητα ιδια, απλα να ειναι fx)

Χμ... Μαλιστα.

Ενταξει λοιπον, σημερα κιολας θα στειλω e-mail στο support της G.Skill επισυναπτοντας screenshots απο το bench του AIDA64 (memory), και απο MaxxMEM. Αν υπαρχει καποιο bench που να απεικονιζει καλυτερα την συνολικη εικονα των μνημων, πεστε μου :)

Θα τρεξω τα benches σε Optimized Defaults (F5) και μετα θα φορτωσω τα δυο xmp profiles που διαθετουν οι μνημες.

Ας μου πουν αυτοι λοιπον τι παιζεται και ΑΝ υπαρχει προβλημα.

Αν υπαρχει και καποιος κατοχος AMD FX με αυτες τις μνημες και θελει/μπορει να βοηθησει ας το κανει, παρακαλω. :)

Ευχαριστω.

υσ: ολα αυτα γινονται - και θα ξεκαθαριστουν το συντομοτερο- μονο και μονο για να καταλαβω εαν υπαρχει καποιο προβλημα στο συστημα. Δεν με ενδιαφερουν καθολου τα benchονουμερα. Η αισθηση του μηχανηματος ειναι αψογη. Απλα...να δουμε ΜΗΠΩΣ υπαρχει καποιο προβλημα.

Έγινε επεξεργασία από Ioanna
Link to comment
Share on other sites

Αν μπεις στη σελιδα του maxxmem θα βρεις εκατονταδες benchs απο διαφορα συστηματα.

Αν ειναι απλα κουσουρι του fx το προσπερνας, σε ελαχιστες εφαρμογες εχει πρακτικο νοημα η ταχυτητα της μνημης (εκτος αν ζιπαρεις καθημερινα μεγαλα αρχεια, που αμφιβαλλω). Απο κει και περα βαλε ενα ενα ζευγαρι, μια στο μαυρο και μια στο κοκκινο γιατι ειτε μπορει να παιζει προβλημα στο cpu ειτε στη μητρικη.

Αν εχεις τετοιο θεμα αν μπορεις κανεις rma

Link to comment
Share on other sites

Αν μπεις στη σελιδα του maxxmem θα βρεις εκατονταδες benchs απο διαφορα συστηματα.

Αν ειναι απλα κουσουρι του fx το προσπερνας, σε ελαχιστες εφαρμογες εχει πρακτικο νοημα η ταχυτητα της μνημης (εκτος αν ζιπαρεις καθημερινα μεγαλα αρχεια, που αμφιβαλλω). Απο κει και περα βαλε ενα ενα ζευγαρι, μια στο μαυρο και μια στο κοκκινο γιατι ειτε μπορει να παιζει προβλημα στο cpu ειτε στη μητρικη.

Αν εχεις τετοιο θεμα αν μπορεις κανεις rma

Okay :)

Για το τυπικο της υποθεσης να πω οτι τις μνημες τις εχω κουμπωσει στα πιο ανοιχτοχρωμα memory slots - εκεινα που ειναι πιο μακρυα απο το CPU socket- στην παρακατω φωτο.

16ggb6e.jpg

Θα κοιταξω μερικα benchmarks απο εδω και επανερχομαι.

Link to comment
Share on other sites

Ολο στα ιδια σλοτς τις βαζεις? Γιατι δε σκατζαρεις να δεις μηπως ειναι καποιο προβλημα στο συγκεκριμενο io ?

Sorry, δεν καταλαβαινω τι ακριβως εννοεις? :)

Εγω εχω δυο στικακια (modules) των 8GB. 2 x 8 = 16GB. Για να λειτουργησουν ως Dual channel πρεπει να μπουν σε memory slots ιδιου χρωματος, οπως φαινεται στην παραπανω φωτο της μητρικης μου. Συστηνεται να μπουν στα slots που ειναι μακρυτερα του CPU socket. Δηλαδη, στα πιο ανοικτοχρωμα.

Θα κανω βεβαια και ενα τεστ κουμπωνοντας τις μνημες και στα άλλα δυο slots.

Αυτο μου λες ή κατι άλλο?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.