Jump to content



Αγορα RAM (2 x 8GB)


Recommended Posts

Αυτο σου λεω...

Η συσταση για τα μακρυνα σλοτς δε σε αφρα αφου εχεις υδροψυξη

Α, ενταξει :)

Ναι, ΣΑΦΩΣ και θα το κανω! Σε λιγο ανοιγω το PC - στασου τωρα μπας και βρω κανενα αποτελεσμα με τις μνημες και τον επεξεργαστη μου :)

Παρακαλω και τον [MENTION=5217]felix[/MENTION] να πει την γνωμη του για ολα αυτα. :)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 65
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Ψαχνω ψαχνω! :)

Να και ενας εδω που ζηταει βοηθεια....

Επανερχομαι

Λοιπον...

Φαινεται οτι ειναι θεμα AMD platform. Παραδειγμα, τα τελευταια μυνηματα αυτου του topic οπου καποιος με επεξεργαστη σαν τον δικο μου, καλυτερη μητρικη και μνημες G.Skill Ares, που συστηνονται για AMD, εχει χειροτερα αποτελεσματα.

Ο αλλος απο κατω εχει λιγο καλυτερα αλλα οχι συντριπτικα καλυτερα. Και εχει κανει και μικρο-ρυθμισεις.

Απο ολα αυτα συμπεραινω οτι προβλημα στο συστημα ΔΕΝ υπαρχει. Μεχρι εκει παει. Παρ' ολα αυτα θα τις κουμπωσω και πιο μεσα και θα μετρησω. Οπως επισης θα επικοινωνησω με το support.

Και ενταξει : σε κανα-εναμιση χρονο που θα περασω και 'γω σε Intel (αγορα μητρικης + επεξεργαστη), μια χαρα θα κατσουν πιστευω :)

Έγινε επεξεργασία από Ioanna
Link to comment
Share on other sites

[MENTION=30805]Nick74[/MENTION]

Εφόσον έχεις ασχοληθεί με Maxmemm Βenchmarks θα έχεις παρατηρήσει ότι στα forums πολλές φορές, υπάρχει ξεχωριστό θέμα για Intel και ξεχωριστό για ΑMD και αυτό γιατί τα νούμερα από το τυχαίο bencmark σου αν συγκριθούν με FX δεν έχουν καμία σχέση ( πόσο μάλλον με παλιότερους AMD).

Σχετικά με τα κοντινά slots έχεις δίκιο, δεν υπάρχει λόγος να μην τα χρησιμοποιεί , αλλά όπως θα έχεις διαβάσει, η Ioanna είναι τυπική σχετικά με τις οδηγίες του manual και των οδηγιών του εκάστοτε quest, οπότε μάλλον γιαυτό δεν ασχολήθηκε να τις αλλάξει.

[MENTION=13242]Ioanna[/MENTION] δές τον πίνακα στην αρχή αυτού του θέματος και ίσως και τις τελευταίες 20 σελίδες του για να πάρεις μια ακόμη ιδέα.

Όσο για το ποιο ζεύγος ramslots θα προτιμήσεις, ακολούθησε το manual όπως πολύ σωστά κάνεις. Σε περίπτωση προβληματικής συμπεριφοράς, κάνεις αυτό που προτείνει ο Nick74 για διερεύνηση του προβλήματος

Για να μην τρελένεσαι όμως , ας παραθέσω ένα τυχαίο 4500/2400/2400C10 αποτέλεσμα από FX 8320 :

a16da4d6_2400..jpeg

Σε γενικές γραμμές είναι νορμάλ τα νούμερά σου. Ίσως λίγο κάτω, αλλά τίποτε το ανησυχητικό.

Ο λόγος για τον οποίο ίσως αγχώνεσαι, είναι γιατί στις καινούριες σου μνήμες έχεις μεν 400Mhz παραπάνω, αλλά έχεις 1-2 κλίκ πάνω τα timings και το σημαντικότερο όλων, συγκρίνεις bandwith από διαφορετικά Overclocks...

Στις μεν Kingston έχεις 4800/2400 στις G.Skill 4100/2200, οπότε αν θες να συγκρίνεις απευθείας, καλό είναι να φορτώσεις για CPU και CPU/NB τις stable ρυθμίσεις σου και να τρέξεις πάλι το benchmark.

Πλέον δε, έχεις ίδιες μνήμες με τον Sandman (overclock.net) που σε είχα συμβουλέψει να ρωτήσεις, οπότε ψάχνοντας στα post του μπορείς να βρείς χρήσιμες πληροφορίες ( έχει πάντα περιεκτικά screenshots και αναλυτικα ποστ, οπότε μπορείς να αντλήσεις πολλές χρήσιμες πληροφορίες)

Για να αυξήσεις το skill σου στο OC , έχε τα μάτυα σου ανοιχτά και σύγκρινε όσο πιο πολλές ρυθμίσεις σε post άλλων μπορείς, εν ανάγκη επικοινώνησε μαζί τους αν κάτι σου φαίνεται ακατόρθωτο/περίεργο.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=5217]felix[/MENTION] ευχαριστω για την πληροφορια, δεν περιμενα να παιζει τοσο μεγαλη διαφορα και για να πω την αληθεια δεν εχω δει τα benchs των amd (οχι, δεν τους σνομπαρω, απλα δε με αφορουν) οποτε θεωρουσα πως απλα θα επαιζε μια απειροελαχιστη διαφορα...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον παιδια, ας και πω και 'γω δυο πραγματα, ας βαλω και δυο screenshots, να κλεισω αυτο το θεμα μου :)

1) Φυσικα και διαφερει η INTEL πλατφορμα απο της AMD :)Καποιοι μαλιστα λενε (απο το #1605 και κατω) οτι το MaxxMEM στους AMD δειχνει το μισο σκορ απ' οτι στην INTEL και συστηνουν άλλα benchmarks!

2) Στο ζουμι: εμενα, τωρα, αυτη τη στιγμη, με ενδιαφερει ενα πραγμα (το οποιο και πετυχα): να βρω τις καλυτερες δυνατες "default" ρυθμισεις, ωστε να τις περασω στο UnderVolted profile μου, και να κλεισω! ΔΕΝ με ενδιαφερει αυτη τη στιγμη το Memory O/C διοτι αυτο θα γινει οπως πρεπει (hopefully) οταν θα ρυθμιζω/τεσταρω για τα O/C profiles μου, και συγκεκριμενα το 4.5 και το 5.0, αν το πιασουμε.

3) Εκανα λοιπον καποια benchmarks με τις μνημες στα slots που ειναι τωρα. Φορτωνοντας τα Optimized Defaults (F5) δεν συμφερει διοτι τις βαζει στα 1333! Δοκιμασα λοιπον τα εξης:

α) το profile#0 των μνημων (αυτο που λετε XMP), με default ολα τα υπολοιπα. Ειναι 2Τ. Και το profile#1, το μοναδικο άλλο που εχει, δινει σχεδον ακριβως τα ιδια αποτελεσματα.

29mvwg9.jpg

β) Χειροκινητες ρυθμισεις: 8-9-9-24-33-1Τ @1.615V

2zh2loo.png

γ) Μια προσπαθεια στο 4.8 FSB stable profile μου

n4td21.png

δ) Και τελος, αυτο που με ενδιαφερει! Οι τελικες ρυθμισεις μνημων που θα αποθηκευτουν στο UnderVolted profile μου και θα φορτωνονται με αυτο (1Τ):

21d0wvo.png

UPDATE (28/08/2014): Καθε μερα μαθαινουμε! Οποτε λοιπον:

1) To MaxxMEM2 (τρομαρα του!) ειναι ΑΠΟ ΤΑ ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ ΜΕΤΡΟ-ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ που μπορουν να υπαρξουν για μετρησεις αποδοσης μνημων στην AMD πλατφορμα! Θεωρειστε λοιπον τα παραπανω screenshots ως περιπου ακυρα! Περιπου λεμε, ετσι?

Το tRC το αφηνω τελικα στο Auto = 46 clocks. Απο τη στιγμη που απεδειξα stability με αυτη την τιμη δεν εχω κανεναν λογο να το χαμηλωσω!! Δοκιμασα άλλωστε και με tRC απο 33 εως και 35 και αποτυγχανει. Σκεφτομουνα να δοκιμασω και με 37 αλλα δεν αξιζει τον κοπο διοτι εμενα αυτο το UNDERVOLTED profile αντιπροσωπευει τα δικα μου optimized defaults! Δεν ψαχνομαι τωρα για memory O/C. Και το σημαντικοτερο ολων?? Καμια σχεδον διαφορα δεν υπαρχει, στο συστημα μου, μεταξυ 37 και 46 tRC.

2n8nd3p.png

Αυτα λοιπον :)

Φιλε με AMD ελπιζω στο θεμα μου να βρηκες κατι χρησιμο! :)

Με τις μνημες δεν υπαρχει ΚΑΝΕΝΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ προβλημα, ουτε και με το συστημα, γενικοτερα. Δεν αλλαζω/δοκιμαζω slots τωρα αμεσα, ισως οταν ανοιξει για καθαρισμα κανω μια προσπαθεια.

Ευχαριστω πολυ τον [MENTION=5217]felix[/MENTION] για την ουσιαστικοτατη συμβολη του!! Να ξερετε οτι συνειδητα τα κανω ολα αυτα, παρα το "θορυβο" και τον αποπροσανατολισμο. Αν δεν πιασεις δεν θα μαθεις. Μακαρι να μην καεις αλλα μπορει κιολας! Κανεις δεν "τρελαινεται", ουτε ιδρωνει, ουτε αγχωνεται. Κυριως δε, εγω :) Εγω θεωρω απολυτως φυσιολογικο να ελεγχεις και να ρυθμιζεις ενα component που αγορασες χθες, στην περιπτωση μου οι μνημες, και σκοπευεις να το κρατησεις τουλαχιστον μια πενταετια. Μερικες μερες δοκιμων δεν ειναι τιποτα μπροστα σε μια πενταετια αποδοτικης λειτουργιας.

Φιλε [MENTION=5217]felix[/MENTION], ελπιζω να τα πουμε στο overclock.net οταν θα γραφτω! Το εχω σκοπο οταν θα ξεκινησω και παλι O/C

Να ειστε καλα, γεια σας :)

Έγινε επεξεργασία από Ioanna
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.