Jump to content



Αγορα RAM (2 x 8GB)


Recommended Posts

Καλημερα παιδια :)

Καποια άλλη προταση λοιπον?

Corsair γιατι δεν προτεινετε? Επειδη πληρωνεις premium?

Εγραψα στο support της G.SKILL... Μου απαντησαν οτι καλυτερα να αγορασω μνημες στα 1866MHz. Και αν υπερχρονισω στα 4.8 - 5.0, αναλογως με το ποσο καλος ειναι ο IMC του επεξεργαστη μου, μπορει να τις δω να τρεχουν στα 1600 - 1866MHz. Αν, λεει, ο IMC ειναι αρκετα καλος ισως και να δεχτει μνημες στα 2133MHz στην stock συχνοτητα του αλλα να δω λεει 2133 με υπερχρονισμενο επεξεργαστη, ειναι μαλλον χλωμο...

Τωρα περιμενω να μου συστησουν καποια συγκεκριμενα μοντελα απο τις μνημες τους.

Εσεις τι λετε για ολα αυτα?

Ευχαριστω.

Έγινε επεξεργασία από Ioanna
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 65
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Α) Οι G.Skill έχουν μακράν το καλύτερο value for money εδώ και καιρό.

Β) Οι trident της G.Skill (1866C8 + 2133C9 + 2400C10) imo είναι ακριβώς οι ίδιες αλλά με διαφορετικό XMP/EPP.

Απλά η κάθε μία σου εγγυάται διαφορετικό πράγμα. πχ ή 2400 έαν τις πας σε 1866 μπορεί να πετύχεις κομμάτι που να μην παίζει C8 ή οι 1866C8 όταν τις πας στα 2400 να μην παίζουν με C10. Μικρή πιθανότητα μεν, αλλά πιθανό.

Για αυτό το λόγο σου είπαν, θεωρητικά πάρε τις 1866άρες. Ούτως ή αλλιώς διαφορά με τις 2400C10 είναι μηδαμινή, ανεβαίνοντας ένα step σε συχνότητα αλλά ανεβαίνοντας και σε cas δεν κερδίζεις κάτι, 1866C8 = 2133C9 = 2400C10.*

Γ)Γιατί να ανεβάσεις FSB; Εγώ θα το άφηνα στα 200, θα ανέβαζα μόνο multi, θα έπερνα τις 1866C8 και θα τελείωνα.

PS* Για την ακρίβεια, 2400C10 > 1866C8. Πάντα τα MHz νικάνε το cas (στα bench), αλλά σκέψουν ότι σε real life διαφορά δεν βλέπεις ούτε από 1600C9 σε 2400C9, τι διαφορά να έχουν αυτές που θες να πάρεις;

Μην παιδεύεις το μυαλό σου χωρίς λόγο.

Link to comment
Share on other sites

Α) Οι G.Skill έχουν μακράν το καλύτερο value for money εδώ και καιρό.

Β) Οι trident της G.Skill (1866C8 + 2133C9 + 2400C10) imo είναι ακριβώς οι ίδιες αλλά με διαφορετικό XMP/EPP.

Απλά η κάθε μία σου εγγυάται διαφορετικό πράγμα. πχ ή 2400 έαν τις πας σε 1866 μπορεί να πετύχεις κομμάτι που να μην παίζει C8 ή οι 1866C8 όταν τις πας στα 2400 να μην παίζουν με C10. (Ioanna: μα, εγω ποτε δεν θα ανεβαζα το CAS Latency. Παντα θα προσπαθω για μικροτερο). Μικρή πιθανότητα μεν, αλλά πιθανό.

Για αυτό το λόγο σου είπαν, θεωρητικά πάρε τις 1866άρες. Ούτως ή αλλιώς διαφορά με τις 2400C10 είναι μηδαμινή, ανεβαίνοντας ένα step σε συχνότητα αλλά ανεβαίνοντας κατεβαζοντας και σε cas δεν κερδίζεις κάτι, 1866C8 = 2133C9 = 2400C10.*

Γ)Γιατί να ανεβάσεις FSB; Εγώ θα το άφηνα στα 200, θα ανέβαζα μόνο multi, θα έπερνα τις 1866C8 και θα τελείωνα.

PS* Για την ακρίβεια, 2400C10 > 1866C8. Πάντα τα MHz νικάνε το cas (στα bench), αλλά σκέψουν ότι σε real life διαφορά δεν βλέπεις ούτε από 1600C9 σε 2400C9, τι διαφορά να έχουν αυτές που θες να πάρεις;

Μην παιδεύεις το μυαλό σου χωρίς λόγο.

Ευχαριστω παρα πολυ για τις διευκρινησεις! :)

Τα εχω λιγο μπερδεμενα με τις μνημες και μου εξηγεις αρκετα!

Διορθωσα καποια πραγματα στο μυνημα σου που θεωρω οτι εκ παραδρομης γραφτηκαν λαθος? Αν οχι, πες μου τι εννοουσες.

Δυστυχως, δεν μου εστειλαν mail σημερα απο το support της G.SKILL. Τους ζηταγα να μου προτεινουν καποια συγκεκριμενα μοντελα απο τις μνημες τους. Δεν πειραζει ομως. Σε G.SKILL μαλλον καταληγω, και κατα 99% στις 1866. Στο newegg, απο το λιγο που προλαβα να δω, υπαρχουν παμπολλοι χρηστες με την μητρικη και τον επεξεργαστη μου, κατευχαριστημενοι απο τις 1866-αρες. Δυστυχως, κοστιζουν 164,29€ ενω οι 2400-αρες κοστιζουν 156,93€. Τα χρηματα τα εχω, και παραπανω, αλλα γιατι ρε γαμωτο?

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Α) Έστω ότι αγοράζεις αυτό το ζευγάρι μνήμες, η εταιρία σου εγγυάται ότι θα τρέχει στην συγκεκριμένη συχνότητα (1866MHz) με τα συγκεκριμένα timings (8-9-9-24-2Ν) στην συγκεκριμένη τάση (1.6V).

Από εκεί και πέρα το πού αλλού μπορούν να παίξουν είναι καθαρά θέμα τύχης.πχ μπορεί να παίξουν στα 2000MHz με τα ίδια timings (έαν ανεβάσεις λίγο το FSB) μπορεί και όχι.

Μπορεί να παίζουν στα 2400 με CAS 9, μπορεί με CAS10 μπορεί και με 11. Ίσως θέλει να ανεβάσεις και volt για να πάνε στα 2400 με CAS10. Αυτό δεν το ξέρεις. H gskill σου εγγυάται αυτό που γράφουν πάνω οι μνήμες. Δηλαδή 1866C8 1.6v.

Β) Με τον μέγιστο διαιρέτη που έχει η μητρική σου για τις μνήμες, για να τις πας στα 2400MHz θα πρέπει να ανεβάσεις το FSB στα 257MHz, άρα με 19x multiplier στο CPU θα έχεις 2400άρες μνήμες και 4883ΜΗz CPU.

Εάν τώρα δεν μπορεί να φτάσει εκεί το CPU, ρίχνεις τον multi στα 18.5 και πας 4754ΜΗz. Κοίτα όμως τι γίνεται εδώ, 4754MHz + 2400μνήμες είναι πιο αργό από 4800 και 1866μνήμες.

Το πιο εύκολο είναι να βάλεις τις μνήμες στα 1866MHz με 200MHz bus speed, και να παίζεις το CPU μόνο με το multi.

Εάν πάρεις τις 1866C8 τότε θα παίζουν 1866C8.

Εάν πάρεις τις 2400C10 και τις βάλεις σε 1866, το πιο πιθανό είναι να παίζουν C8 και αυτές, αλλά μπορεί να παίζουν και με C9. Low risk, low reward μου φαίνεται η κατάσταση.

Γ) Γενικότερα το θέμα δεν αξίζει τόσο μεγάλης ανάλυσης (όσον αφορά το πρακτικό του ζητήματος).

Κατα την γνώμη μου, εάν είναι να παίξεις με FSB, πάρει τις 2400άρες (να έχεις ένα σημείο αναφοράς ότι μέχρι τα 257MHz αποκλείεται να σε κόψουν οι μνήμες).

Εάν δεν παίξεις με το Bus Speed, πιο safe επιλογή είναι οι 1866άρες αλλά πιο οικονομική οι 2400άρες.

Η ζυγαριά πέφτει στις 2400άρες λοιπόν.(?)

Link to comment
Share on other sites

Α) Έστω ότι αγοράζεις αυτό το ζευγάρι μνήμες, η εταιρία σου εγγυάται ότι θα τρέχει στην συγκεκριμένη συχνότητα (1866MHz) με τα συγκεκριμένα timings (8-9-9-24-2Ν) στην συγκεκριμένη τάση (1.6V).

Από εκεί και πέρα το πού αλλού μπορούν να παίξουν είναι καθαρά θέμα τύχης.πχ μπορεί να παίξουν στα 2000MHz με τα ίδια timings (έαν ανεβάσεις λίγο το FSB) μπορεί και όχι.

Μπορεί να παίζουν στα 2400 με CAS 9, μπορεί με CAS10 μπορεί και με 11. Ίσως θέλει να ανεβάσεις και volt για να πάνε στα 2400 με CAS10. Αυτό δεν το ξέρεις. H gskill σου εγγυάται αυτό που γράφουν πάνω οι μνήμες. Δηλαδή 1866C8 1.6v.

Β) Με τον μέγιστο διαιρέτη που έχει η μητρική σου για τις μνήμες, για να τις πας στα 2400MHz θα πρέπει να ανεβάσεις το FSB στα 257MHz, άρα με 19x multiplier στο CPU θα έχεις 2400άρες μνήμες και 4883ΜΗz CPU.

Εάν τώρα δεν μπορεί να φτάσει εκεί το CPU, ρίχνεις τον multi στα 18.5 και πας 4754ΜΗz. Κοίτα όμως τι γίνεται εδώ, 4754MHz + 2400μνήμες είναι πιο αργό από 4800 και 1866μνήμες.

Το πιο εύκολο είναι να βάλεις τις μνήμες στα 1866MHz με 200MHz bus speed, και να παίζεις το CPU μόνο με το multi.

Εάν πάρεις τις 1866C8 τότε θα παίζουν 1866C8.

Εάν πάρεις τις 2400C10 και τις βάλεις σε 1866, το πιο πιθανό είναι να παίζουν C8 και αυτές, αλλά μπορεί να παίζουν και με C9. Low risk, low reward μου φαίνεται η κατάσταση.

Γ) Γενικότερα το θέμα δεν αξίζει τόσο μεγάλης ανάλυσης (όσον αφορά το πρακτικό του ζητήματος).

Κατα την γνώμη μου, εάν είναι να παίξεις με FSB, πάρει τις 2400άρες (να έχεις ένα σημείο αναφοράς ότι μέχρι τα 257MHz αποκλείεται να σε κόψουν οι μνήμες).

Εάν δεν παίξεις με το Bus Speed, πιο safe επιλογή είναι οι 1866άρες αλλά πιο οικονομική οι 2400άρες.

Η ζυγαριά πέφτει στις 2400άρες λοιπόν.(?)

Ευχαριστω πολυ φιλε [MENTION=5181]winters[/MENTION] που ασχολεισαι και μου ανοιγεις τα ματια! :)

Απο μνημες εχω μαυρα μεσανυχτα. Μεχρι τωρα αγοραζα οτι μου προτειναν. Τωρα θελω να πιασω τα 5.0GHz και γι' αυτο γινεται ολη αυτη η συζητηση. Η κυρια ερωτηση λοιπον ειναι:

- Ποιες απο τις δυο, 1833 ή 2400, ΔΕΝ θα μου σταθουν εμποδιο προς τα 5.0GHz? Ισως τα πιασω, ισως δεν τα πιασω, αλλα ποιες σιγουρα ΔΕΝ θα μου σταθουν εμποδιο? ΟΧΙ κατ' αναγκη με FSB O/C! Ας ειναι και απο Multi. Αν και, οπως τα βλεπω, θα παει: Multi μεχρι ενα σημειο, πχ. 4.8 και μετα FSB εως τα 5.0. Ποιες απο τις δυο λοιπον θα με πανε ευκολοτερα αυτο το δρομο?

Τωρα, σχετικα με τις μνημες...

Η ασφαλης επιλογη ειναι τα 1866. Το ειπε το support, το λενε και καμια δεκαρια AMD-χρηστες στα reviews στο newegg. Ενω για τις 2400-αρες μονον δυο (2), με AMD platform λενε "no problem" και μονον ενας απο αυτους ειναι με την μητρικη μου.

Υπαρχουν μνημες που τις στηνεις και κατεβαινεις. Τετοιες ειναι οι 2400-αρες. Άλλες τις στηνεις και ανεβοκατεβαινεις, οπως τις 1866. Το safe bet μου φαινονται αυτες παντως. Η λογικη μου μου λεει οτι καλυτερα το σιγουρο 1866 που μπορει και να ανεβει λιγο, διαμεσω FSB αν χρειαστει, απο το 2400-αρη που δεν ξερω που θα κατεβει και πως... Αμα ηξερα καλα θα ηταν και θα τις χτυπαγα με τη μια (τις 2400)!

edit: σε αυτο εδω το θεμα, λιγο προς τα κατω, ενας χρηστης ρωταει ακριβως το ιδιο πραγμα. Του απαντανε με καποια screenshots, αλλα δεν τα καταλαβαινω πληρως :( Τι δειχνουν?

Η χρηματικη διαφορα στο Χρηματιστηριο Μνημων αυτη τη στιγμη ειναι ~7€, οποτε καθαρα ψυχολογικο ειναι το θεμα.

Τελος, απο τα άλλα μοντελα G.SKILL, οπως τα RipjawsZ & X αξιζει κατι? Ή οι TridentX ειναι οι καλυτερες?

[MENTION=20059]chrkon[/MENTION]

Ευχαριστω.

Εννοεις και εσυ αυτες τις KINGSTON που εχουν προταθει μεχρι τωρα, μια στα 2400 και άλλη μια στα 1866?

ps: αυτο που στην INTEL λεγεται XMP, στην AMD υπαρχει και λεγεται DOCP. Ειναι απλα ενας αυτοματος τροπος ωστε να παιξουν οι μνημες στα default settings τους. Αλλιως, χειροκινητα.

Έγινε επεξεργασία από Ioanna
Link to comment
Share on other sites

[MENTION=20059]chrkon[/MENTION]

Ευχαριστω.

Εννοεις και εσυ αυτες τις KINGSTON που εχουν προταθει μεχρι τωρα, μια στα 2400 και άλλη μια στα 1866?

ps: αυτο που στην INTEL λεγεται XMP, στην AMD υπαρχει και λεγεται DOCP. Ειναι απλα ενας αυτοματος τροπος ωστε να παιξουν οι μνημες στα default settings τους. Αλλιως, χειροκινητα.

Aυτό που λες δεν υπάρχει ...και οι δύο πρέπει να είναι ίδιες!!!

Για να μη μπερδευτείς...κατ' αρχάς πας εδώ και μετά πας στο memmory search που λέει.Είναι σημαντικό (τουλάχιστον για μένα) οι μνήμες να είναι QVL της μητρικής σου...και μετά ψάχνεις να δεις τι μπορεις να βάλεις.Μη τρελένεσαι με της συχνότητες εκτός και αν είσαι πολύ απαιτητικός benchμαρκακίας...Οι kingston πιστεύω είναι ότι πιο αξιόπιστο έχει να κάνει με μνήμες για αυτό και στο πρότεινα!

Αυτές εδώ για παράδειγμα. Οι συγκεκριμμένες πάνε μέχρι και 2400 είναι καλό vfm...

Link to comment
Share on other sites

Ιωαννα θα σου κανω ενα πισωγυρισμα στο ολο θεμα, αν δεν εβλεπες το χαλια bench, ειχες ποτε υποψιαστει για οποιοδηποτε λογο πως οι μνημες σου δεν ειναι και το οτι καλυτερο?

Μαλλον οχι, και αν δεν εκανες κατι που να ζηταει απο μνημη (κατι βαρυ, οχι απλες καθημερινες εργασιες) δε νομιζω να το εβλεπες ποτε...

Αυτο που θελω να πω ειναι πως αυτη τη στιγμη θες να αλλαξεις μνημες απλα για ψυχολογικους λογους κι οχι για πρακτικους (δεν ειναι κακο, κι εγω το χω κανει αλλωστε και απειροι ανθρωποι) οπως και η "εμμονη" σου για τα 5Ghz ενω εισαι ηδη στα 4.8.

Δε σου λεω μην αλλαξεις, (αλλαξε βρε, και στειλε και γραμμα στη μερκελ να δει τι κανουμε εδω στο νοτο να βγαλει κακο σπυρι στον κ.... της κι αυτη και το γιουσουφακι της ο κουτσος) απλα πριν πας για αγορα ελπιζω πως καταλαβαινεις πως αυτα που θα αλλαξουν στο pc σου θα ειναι ελαχιστα, και ΙΣΩΣ το να δωσεις απο fsb να μη σου δωσει κατι παραπανω γιατι απλα μπορει να εχεις ηδη φτασει τα ορια του επεξεργαστη σου (για 24/7 stable παντα)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον παιδια, πηρα την αποφαση μου:

G.Skill TridentX 16GB DDR3-1866MHz στιν τιμη των 164,29€ + 3,90€ μεταφορικα.

Ευχαριστω ολους για τις προτασεις και τις συμβουλες :)

Να ειστε καλα :)

UPDATE - 25/07/2014

Για λογους τυπικοτητας και πληροτητας παραθετω και την απαντηση απο το support της G.SKILL στην ερωτηση μου για το ποιες μνημες θα μου προτειναν αυτοι για το συστημα μου. Ηρθε σημερα το πρωι κατα τις 7:00. Παρ' ολα αυτα, εγω παραγγειλα αυτες που σας αναφερω παραπανω.

Dear Customer,

While it is true that purchasing a higher rated memory kit might give you more room for overclocking, if your CPU and motherboard happens to be very strong, but we haven’t tested or verified that the 2400MHz kits are 100% compatible with your AMD platform, since there is no support for AMD at 2400MHz.

That’s why we would recommend you consider 1866MHz, and if you’re considering to push the system, then 2133MHz at the most.

For 2133MHz, feel free to consider the following:

F3-2133C9D-16GXH

F3-2133C9D-16GTX

Please do note that 2133Mhz may be unstable on your system (especially with the CPU overclock), and would require you to further tweak your BIOS settings. You can down-clock these kits to 1866MHz or lower, as necessary.

For 1866MHz, we would recommend the following:

CL 10

F3-1866C10D-16GAB

F3-14900CL10D-16GBXL

F3-1866C10D-16GSR

CL 9 (slightly better timing)

F3-1866C9D-16GXM

F3-1866C9D-16GSR

Please do feel free to look up these memory kits on our website at G.SKILL - World's best performance DDR3 memory for desktop PCs, laptops, Macs & high speed SD flash memory cards.. For the individual pages, you can copy/paste the model number in the search box in the upper right corner (without spaces at the end).

Thank you for choosing G.SKILL!

Best Regards

Euro Tech Support Team

Έγινε επεξεργασία από Ioanna
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Παιδια γεια σας

Περιμενοντας τις μνημες, οι οποιες λογω αδειων θα μου ερθουν μαλλον μεταξυ 25 και 30 Αυγουστου, εξεταζω σοβαρα την αγορα ενος memory cooler απο την G.Skill. Εχει δυο μοντελα που φαινονται εδω.

Εχω ρωτησει καποιες πληροφοριες στο support αλλα ενα πραγμα δεν μου εχει ξεκαθαριστει 100% :

- Αυτα τα memory coolers σε καποιο 4-pin fan header της μητρικης μου θα μπορουν να συνδεθουν? Υπαρχει καποιος ανταπτορας ή κατι που να το πετυχαινει αυτο?

Το καλωδιο συνδεσης (στο τροφοδοτικο) του memory cooler φαινεται καλυτερα εδω.

Τι λετε?

Ευχαριστω. :)

Link to comment
Share on other sites

το memory cooler το θεωρω ολιγον περιττο αφου δεν υπαρχει περιπτωση ποτε να καουν οι ραμ απο υψηλη θερμοκρασια

Ασε και τον εξτρα θορυβο που θα κανουν τα δυο 50mm

οποτε ψιλο πεταμενα λεφτα

Link to comment
Share on other sites

Οι μνήμες που πήρες έχουν τεράστιες ψύκτρες πάνω τους. Δεν θα χρειαστείς έξτρα memory cooler. Ακόμα και αν κάνεις κάτι φοβερά memory intensive δεν πρόκειται να ζεσταθούν επικίνδυνα ώστε να χρειαστείς έξτρα ψύξη. Και το oc στα 1866 δεν θα σου αλλάξει πολύ την θερμική συμπεριφορά. Για μένα, μη βιάζεσαι. Περίμενε να πάρεις τις ψύκτρες, να τις βάλεις, να τις κλοκάρεις και μετά βλέπεις θερμοκρασίες με το χεράκι σου και αποφασίζεις.

Link to comment
Share on other sites

Οι μνημες ειναι πολυ δροσερες ακομα και με 30 βαθμους μεσα στο σπιτι.

Στο κατω κατω περιμενε να σου ερθουν, να τις δουλεψεις και βλεπεις και μονη σου αν χρειαζεται επιπλεον ψυξη ή οχι.

Link to comment
Share on other sites

Α, μαλιστα, καταλαβα.

Ενταξει, φυσικα και δεν ειχα σκοπο να αγορασω memory cooler πριν καν εγκατασταθουν και τεσταριστουν οι μνημες στο συστημα και στο χωρο μου, απλα μια ερωτηση εκανα.

Να και η απαντηση που πηρα απο το support, στην ερωτηση μου για max operating temps & voltages:

Dear Customer,

The maximum operating temperature for unbuffered, non-ECC DDR3 memory is typically 85°C. However, it wouldn’t be good for the memory to reach that temperature. It would probably be best to consider cooling it if it reaches 75°C.

The maximum safe DRAM voltage is 1.65V. Any higher voltages would likely result in more heat with no better performance/overclock. Going any higher would also usually require better cooling (water or liquid nitrogen) and would result in faster deterioration of the memory kit. Therefore, any higher is not recommended.

Please do note that at 1.65V, depending on the operating environment, the temperature might approach or reach maximum operating temperature under constant heavy load, which would shorten the lifetime of the memory kit. In which case, you might want to consider a memory cooler or similar. Cooler temperature is better.

Best Regards

Euro Tech Support Team

Δεν εχω σκοπο ομως να αγορασω cooler πριν καν τεσταριστουν οι μνημες - γι' αυτο ειπα και οτι το εξεταζω.

Αλλα, ετσι για να ξερω: αυτο που ρωταω γινεται? Δηλ. για cooler με τετοιο βυσμα υπαρχει "κατι" με το οποιο να μπορει να συνδεθει σε 4-pin fan connector της μητρικης, ωστε να ελεγχονται και οι στροφες των ανεμιστηρων?

ΜΗΠΩΣ κανει κατι τετοιο? Στελιο, [MENTION=15018]Seafalco[/MENTION], θα μπορουσες μηπως να βοηθησεις? :)

ps: υπαρχει και άλλος λογος που εξεταζω αυτη την αγορα: ισως (ισως...) βολευει και για VRM cooling? Δεν εχω μετρησει ακομη..

Έγινε επεξεργασία από Ioanna
Link to comment
Share on other sites

Πεταμένα λεφτά.

Ακόμα και να "τεσταριστουν" που λες, πάλι πεταμένα λεφτά θα είναι.

Καμία σχέση πώς ζεστενοντουσαν οι ddr2 με τις ddr3.. Δεν εχω τσακωσει πότε τις δικές μου με θερμοκρασία και τις έχω και παντα 1.65

Link to comment
Share on other sites

Ιωάννα, αν το cooler των μνημών δεν έχει τετράπινους ανεμιστήρες, δεν θα κάνεις δουλειά !

Εκτός και αν το 4pin header της μητρικής σου έχει dual mode, δηλαδή να ελέγχει και με παλμούς (PWM mode) και με τάση (Voltage mode).

Αν υπάρχει αυτή η δυνατότητα, τότε απλά κουμπώνεις το 3πινο βύσμα των ανεμιστήρων κατ' ευθείαν πάνω στο 4 pin header της μητρικής!

Πρόσεξε που θα το κουμπώσεις μόνο ! :)

3-pin CPU Fan and only 4-pin CPU Fan connecter.. HELP! [solved] - Heatsinks - Components

Καλή συνέχεια!!! :T:

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=15018]Seafalco[/MENTION]

Στελιο, ευχαριστω για την απαντηση, αλλα ειδες τα links που δινω παραπανω? Το καλωδιο συνδεσης του συγκεκριμενου memory cooler φαινεται εδω. Μηπως, λεω μηπως, ενας τετοιος adapter κανει?

Το συγκεκριμενο memory cooler δεν το εχω αγορασει ακομη. Αφοτου ερθουν οι μνημες και ΑΝ χρειαστει ΙΣΩΣ αγοραστει. Ειπαν αρκετοι οτι δεν χρειαζεται, τους ευχαριστω! :)

ΑΝ ομως στο δικο μου συστημα/χωρο για Χ,Ψ,Ζ λογους χρειαστει, θα αγοραστει (ενα memory cooler). Θα προτιμουσα εναν του οποιου οι στροφες να ρυθμιζονται. ΑΝ σε αυτον της G.Skill γινεται να ρυθμιζονται οι στροφες - και αυτο ειναι που ρωταω- θα τον αγορασω. Ο Turbulence II εχει ~ 16€. Αν δεν ρυθμιζονται μαλλον θα δω για καποιον άλλο.

Τελος, χωρις να εχω μετρησει ακομη, σκεφτομαι μηπως οι memory coolers, γενικως, ειναι καλοι και για VRM ψυξη, αν και αδυναμους τους βρισκω.

Ευχαριστω :)

υσ: η μητρικη φυσικα και διαχειριζεται 3-pin οπως και 4-pin fans! Στο άλλο θεμα δε, δοθηκε link οπου ενας αποδεικνυει το "pseudo-PWM" των fan headers της συγκεκριμενης μητρικης, πλην CPU & CPU_OPT...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.