Jump to content



Αγορα RAM (2 x 8GB)


Recommended Posts

Γεια σας :)

Θελω να αγορασω 2 x 8GB ram για το συστημα της υπογραφης μου. Ασχολουμαι και λιγο με O/C. Οχι τιποτα "επαγγελματικο", ενα λιγο πιο γρηγορο μηχανημα προσπαθω να στησω. Παρακαλω συστηστε μου καποιες συμβατες και καλες μνημες.

Ευχαριστω. :)

PS: χρηματικο οριο δεν δινω, πειτε τις προτασεις σας και βλεπουμε. Η αγορα μπορει να γινει και απο το εξωτερικο.

Έγινε επεξεργασία από Ioanna
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 65
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Παιδια ευχαριστω για τις απαντησεις. :)

Δεν ηθελα να δωσω χρηματικο οριο αλλα αφου το ζητατε ας πουμε το ΑΝΩΤΑΤΟ 250€. Το ανωτατο! Αμα μπορουμε να κανουμε δουλεια μεχρι και τα 200€ θα το προτιμουσα.

Ταχυτητα, αυτη που ταιριαζει καλυτερα. Εγω δεν ξερω. Αυτη που ταιριαζει καλυτερα στο συστημα μου (μητρικη, επεξεργαστης κλπ). Εγω το μονο που θελω ειναι να ειναι 2 x 8GB.

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Τυπικά με 1600άρες μνήμες είσαι καλυμμένη. Δεν ξέρω όμως αν η πλατφόρμα AMD ακούει σε παραπάνω GHz, οπότε όσοι ασχολούνται με AMD oc ας γράψουν την άποψή τους.

Γενικό σχόλιο: Δεν προτείνω μνήμες με ψύκτρες ψηλού προφίλ, όπως οι προτεινόμενες από τον [MENTION=31462]pnick[/MENTION] μια που ενδέχεται να σου δημιουργήσουν πρόβλημα με την ψήκτρα του cpu (και πάλι δεν γνωρίζω πώς είναι φτιαγμένη η H110 που έχεις)

Link to comment
Share on other sites

Τυπικά με 1600άρες μνήμες είσαι καλυμμένη

Αν ηταν δε θα τις αλλαζε [emoji14]

Η προταση μου ειναι Kingston hyperX beast 2400 στα 16 με δυο ντιμακια και κοστιζουν καπου 150 .

Εχω δυο διαφορετικα ζευγαρια αγορασμενα απο διαφορετικα μαγαζια (οποτε πιθανο διαφορετικες παρτιδες) και ειτε με δυο ειτε με τεσσερις εχω κανει απιστευτα κλοκαρισματα (οχι υπερβολικα σε συχνοτητα αλλα σε timings)

Έγινε επεξεργασία από Nick74
Link to comment
Share on other sites

Αν ηταν δε θα τις αλλαζε

Η προταση μου ειναι Kingston hyperX beast 2400 στα 16 με δυο ντιμακια και κοστιζουν καπου 150 .

Αν δεν κάνω λάθος από άλλο thread γράφει ότι έχει 4x4 1333 και επειδή της επιβαρύνουν το overclockability θέλει να πάει σε 2x8

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κάνω λάθος από άλλο thread γράφει ότι έχει 4x4 1333 και επειδή της επιβαρύνουν το overclockability θέλει να πάει σε 2x8

Θελει να κλοκαρει και το fsb οποτε οσο μεγαλυτερο αερα εχει τοσο το καλυτερο

Link to comment
Share on other sites

Τυπικά με 1600άρες μνήμες είσαι καλυμμένη. Δεν ξέρω όμως αν η πλατφόρμα AMD ακούει σε παραπάνω GHz, οπότε όσοι ασχολούνται με AMD oc ας γράψουν την άποψή τους.

Γενικό σχόλιο: Δεν προτείνω μνήμες με ψύκτρες ψηλού προφίλ, όπως οι προτεινόμενες από τον [MENTION=31462]pnick[/MENTION] μια που ενδέχεται να σου δημιουργήσουν πρόβλημα με την ψήκτρα του cpu (και πάλι δεν γνωρίζω πώς είναι φτιαγμένη η H110 που έχεις)

Με την Η110 και γενικώς με τις ΑΙΟ δεν υπάρχει θέμα με μνήμες. Αν ήταν θα πρότεινα με χαμηλό προφίλ, π.χ. https://www.skroutz.gr/s/3394656/G-Skill-Ares-16GB-DDR3-2133MHz-F3-2133C10D-16GAB.html. Απλά, οι ripjaws φημίζονται για το overclockability.

Edit: Τώρα είδα τα specs της μητρικής. Μέχρι 1866 υποστηρίζει. Άρα μάλλον σε κάτι τέτοιο θα κοίταζα https://www.skroutz.gr/s/441206/G-Skill-RipjawsX-F3-14900CL10D-16GBXL-8Gx2.html ή τις Kingston HyperX Fury https://www.skroutz.gr/s/4724348/Kingston-HyperX-Fury-Red-16GB-DDR3-1866MHz-HX318C10FRK2-16.html

Έγινε επεξεργασία από pnick
Link to comment
Share on other sites

Παιδια γεια σας και ευχαριστω για τις προτασεις :)

Απο τις μεχρι τωρα προτασεις οι γρηγοροτερες μνημες ειναι αυτες που προτεινε ο [MENTION=30805]Nick74[/MENTION] και μετα ερχονται αυτες που προτεινε ο [MENTION=5181]winters[/MENTION]. Σας ευχαριστω πολυ :)

Μερικες ερωτησεις για να δω ΑΝ εχω αντιληφθει καποια πραγματα σωστα:

1) Η μητρικη μου, στα χαρτια, υποστηριζει μεχρι 1866. Οποτε αν βαλω επανω τις 2400 KINGSTON πχ. που προτεινε ο [MENTION=30805]Nick74[/MENTION] θα τις ριξει στα 1866. Σωστα? Αν ναι, μετα τι? Δηλαδη, οταν παω εγω να υπερχρονισω το FSB αυτες θα εχουν αερα να ανεβουν? Και αυτο θα το αντεξει η μητρικη και ο επεξεργαστης?

2) ΠΟΛΥ καλη προταση ειναι αυτη του [MENTION=5181]winters[/MENTION] αλλα αν δειτε στο site της G.SKILL αυτες οι μνημες ειναι qualified για Intel platform. Δεν ειδα πουθενα να λεει για AMD ή για την μητρικη μου. Κανουν λοιπον αυτες για το συστημα μου? Και εστω οτι κανουν! Τι θα γινει στην περιπτωση O/C, οπως παραπανω?

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Όλες οι μνήμες που σου προτάθηκαν έχουν XMP σε 1866. Φυσικά και μπορείς να δοκιμάσεις και παραπάνω να τις πάς (μη φανταστείς κάτι τρελό, κοντά στο 2000), αλλά δεν θα το συνιστούσα γιατί η αστάθεια είναι σχεδόν βέβαιη και το όφελος μηδαμινό.

Τώρα, περίπτωση ασυμβατότητας θεωρητικά πάντα υπάρχει, αλλά είναι κάτι πολύ σπάνιο. Δεν νομίζω εγώ προσωπικά να έχεις θέμα.

Θα σε συμβούλευα να δεις τις Beast. Είναι PnP στα 1600 και ΧΜΡ στα 1866 με C10. Έχω διαβάσει καλά.

Link to comment
Share on other sites

Σε amd δεν ξερω πως παιζουν τα προφιλ, απλα εχω διαβασει πως ειναι διαφορετικα απο το xmp που εχουμε στην intel πλατφορμα, αλλα υποθετω ειναι κατι παρεμφερες.

Οι συγκεκριμενες εχουν αρκετα ετοιμα προφιλ απο 1333 (η ισως απο 1066) εως 2400 αλλα φυσικα οταν θες να ασχοληθεις στηνεις δικο σου προφιλ (αρχιζοντας παντα με αναφορα το μαμισιο)

Ενδεικτικα για 1600 η μαμα δινει cl11 (η 12? δε θυμαμαι) αλλα εχω παιξει ανετοτατα στο 9 και μαλιστα με ελαχιστα τσιμπημενη ταση, κι απο κει και περα παιζεις...

Επισεις -αυτο που σου ελεγα περι bench- οι συγκεκριμενες οσο κι αν ειναι κουλο βγαζουν καλυτερα bench απο αυτες που εχω στην υπογραφη (θα την αλλαξω οταν παρω καρτα γραφικων:hehe:) ακομα και αν τις κατεβασω στα 1600 με cl9 σε αντιθεση με τις φαινομενικα γρηγοροτερες (και πρακτικα ακριβοτερες) corsair που εχουν απο τη μαμα τους cl7 (μη φανταστεις βεβαια καμια τρελη διαφορα)

Δεν ξερω αν αυτες που προτεινει ο winters μπορουν να σφιξουν κι αλλο τη στιγμη που ειναι εγγενως για 1866 (προσωπικα δεν ειχα δει οτι εχεις αυτη τη συχνοτητα ως ταβανι)

Link to comment
Share on other sites

Παιδια... συγνωμη αλλα δεν σας καταλαβαινω... δηλαδη, δεν καταλαβαινω 100% αυτα που γραφετε...

Δεν ξερω τι ειναι XMP.. εχει να κανει με Intel?

Θα ρωτησω μερικα απλα πραγματα. Προταθηκαν καποιες μνημες.

- Ποιες απο αυτες θα "παιξουν" απροβληματιστα με τα 4.8GHz που ειμαι τωρα?

- Ποιες απο αυτες θα παιξουν απροβληματιστα με τα 4.9 που θα εχω αργοτερα, ή και τα 5, πρωτα ο Θεος?

ειτε με FSB ειτε με Multi Ο/C

επισης, κατι τελευταιο: αν γινεται και βρουμε καποιες μνημες που να ΜΗΝ θελουν πολλα-πολλα ρυθμισματα κλπ, για τα ζητουμενα μου, ακομα καλυτερα!

ευχαριστω

[MENTION=31462]pnick[/MENTION]

Τις Kingston hyperX beast 2400 εννοεις?

Έγινε επεξεργασία από Ioanna
Link to comment
Share on other sites

Ναι, το XMP είναι έτοιμα προφίλ μνήμης για μητρικές που παίρνουν Intel. Απλά, XMP αναφέρεται και στα specs των μνημών, για αυτό όλοι το αναφέρουν έτσι. Σε μητρικές AMD δεν ισχύει (ή, έχω την εντύπωση ότι σε κάποιες μητρικές υπάρχει ένα αντίστοιχο feature, που δεν γνωρίζω και καλά). Η μητρική σου νομίζω χειροκίνητα υποστηρίζει 1866. Θα πρέπει να κάνεις εσύ τις αλλαγές. Αλλά, το θέμα είναι ότι από όσο γνωρίζω το oc μνήμης περιορίζει το oc του επεξεργαστή. Τουλάχιστον, αυτό γνωρίζω ότι συμβαίνει με τους Intel. Για AMD ας σου πεί κάποιος με εμπειρία σε AMD.

[MENTION=31462]pnick[/MENTION]

Τις Kingston hyperX beast 2400 εννοεις?

Αυτές λέω http://www.skroutz.gr/s/3968008/Kingston-HyperX-Beast-16GB-DDR3-1866MHz-KHX18C10AT3K2-16X.html

Έγινε επεξεργασία από pnick
Link to comment
Share on other sites

Θα ρωτησω μερικα απλα πραγματα. Προταθηκαν καποιες μνημες.

- Ποιες απο αυτες θα "παιξουν" απροβληματιστα με τα 4.8GHz που ειμαι τωρα?

- Ποιες απο αυτες θα παιξουν απροβληματιστα με τα 4.9 που θα εχω αργοτερα, ή και τα 5, πρωτα ο Θεος?

Μα... ΟΛΕΣ ανεξαιρετως...

Το θεμα ειναι πως ειπες οτι θες να ασχοληθεις με oc και το oc σε μνημες οπως σου ειπα, -αν θες να φτασεις πολυ βαθια βεβαια- εχει περισσοτερες ρυθμισεις απο το oc του επεξεργαστη και πολυυυυ περισσοτερο παιχνιδι (σα να στηνεις char σε rpg και βαλε).

Αν δε σε νοιαζουν ολα αυτα και θες απλα κατι καλυτερο που να παιξει σωστα out of the box ή με λιγες ρυθμισεις, οτι και να βαλεις κανει...

Πρακτικα αυτη που προτεινει ο winters ακουγεται καλυτερη στην περιπτωση σου γιατι ειναι εγγενως στο ταβανι της mobo σου οποτε μπορεις να της κανεις απλα οτι εκανες και σε αυτες που εχεις, δηλαδη απλα να σκαλιζεις χοντρικα τα 3 πρωτα timings

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον, γυρισα το BIOS σε optimized defaults και πηρα ενα screenshot. Τι σημαινει αυτο? Οτι δεχεται μνημες εως τα 2400MHz?

[MENTION=30805]Nick74[/MENTION]

Ειχα πει οτι δυστυχως δεν εχω πολυ χρονο για τετοια. Αλλο ο επεξεργαστης και άλλο οι μνημες που (μαλλον) θενε ιστορια ολοκληρη. Τις G.SKILL του [MENTION=5181]winters[/MENTION] οταν θα τις ανεβαζει το FSB θα παιζουν? Ή θα πρεπει εγω να τις κατεβαζω στα ~1866?

[MENTION=31462]pnick[/MENTION]

Ευχαριστω

Έγινε επεξεργασία από Ioanna
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον, γυρισα το BIOS σε optimized defaults και πηρα ενα screenshot. Τι σημαινει αυτο? Οτι δεχεται μνημες εως τα 2400MHz?

ok, αρα παιζει κανονικα κατι σαν το xmp και σε amd (απλα δεν ξερω ποιες ειναι οι διαφορες)...

Κανονικα και με το νομο λοιπον πας σε 2400

Link to comment
Share on other sites

Ενταξει λοιπον, παμε για τα 2400 :)

Εφτιαξα ενα excel-ακι με καποιες που προταθηκαν μεχρι τωρα. Φαινεται και ο νικητης. Σωστο δεν ειναι?

Αν θελετε προτεινετε και καποιες άλλες 2400-αρες (και με χαμηλοτερο CAS, αν υπαρχουν). :)

Ευχαριστω :)

Έγινε επεξεργασία από Ioanna
Link to comment
Share on other sites

Ναι, το XMP είναι έτοιμα προφίλ μνήμης για μητρικές που παίρνουν Intel. Απλά, XMP αναφέρεται και στα specs των μνημών, για αυτό όλοι το αναφέρουν έτσι. Σε μητρικές AMD δεν ισχύει (ή, έχω την εντύπωση ότι σε κάποιες μητρικές υπάρχει ένα αντίστοιχο feature, που δεν γνωρίζω και καλά). Η μητρική σου νομίζω χειροκίνητα υποστηρίζει 1866. Θα πρέπει να κάνεις εσύ τις αλλαγές. Αλλά, το θέμα είναι ότι από όσο γνωρίζω το oc μνήμης περιορίζει το oc του επεξεργαστή. Τουλάχιστον, αυτό γνωρίζω ότι συμβαίνει με τους Intel. Για AMD ας σου πεί κάποιος με εμπειρία σε AMD.

Αυτές λέω Kingston HyperX Beast 16GB DDR3-1866MHz (KHX18C10AT3K2/16X) | Skroutz.gr

εντελοσ πληροφοριακα,απο τη στιγμη που εγινε update στη μυτρικη, μου εμφανιστηκαν slot ετοιμα για το που θα παιξουν οι μνημεσ.. ενα τσεκαρισμα χρειαζονταν απο εμενα.. τουλαχιστον για την συγκεκριμενη μυτρικη που εχω!

Screenshot by Lightshot

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.